Προμήθεια εξοπλισμού ρομποτικής και STEM για την εκπαίδευση

Ξεκίνησε από apapakL, 21 Φεβ 2024, 10:44:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apapakL

Για τα steam του υπουργείου με προμηθευτή την Vodafone χρησιμοποιώ το pictoblox, ένα scratch like περιβάλλον που το ανακάλυψα τυχαία ψάχνοντας να βρω τρόπο να κάνω να παίξουν τα steαm kits σε Linux. Ανάδοχος είναι η Vodafone-Polytech ενώ στηρίζονται στο arduino uno r3.

Όταν ρώτησα την polytech μου είπαν ότι δεν διαθέτουν για linux το λογισμικό ardicon που έχουν αναπτύξει στο πλαίσιο του έργου. Επίσης οι οδηγίες εγκατάστασης για windows μου φάνηκαν μπελάς με άδειες χρήσης ανά πλακέτα ανά υπολογιστή και λοιπές χρονοβόρες διαδικασίες....

Δοκίμασα λοιπόν το pictoblox εγκαθιστώντας το στον Ubuntu ltsp server (22.04). Συνεργάζεται με το arduino uno της polytech άψογα, το οποίο, παρεμπίπτοντος, είναι ντυμένο με μια θήκη παρέχοντας ένα interface για πανεύκολες συνδέσεις με τους αισθητήρες κινητήρες και τα λοιπά εξαρτήματα. Μετά τη δημοσίευση του εικονικού δίσκου η δοκιμή στους clients ήταν επίσης επιτυχής ενώ έχει δοκιμαστεί και στην πράξη με τα παιδιά στο πλαίσιο του μαθήματος.

Για τοπική εγκατάσταση (δουλεύει άψογα τόσο σε Ubuntu LTSP όσο και σε windows) ---> https://thestempedia.com/product/pictoblox/download-pictoblox/

Επίσης έχει και online έκδοση: https://pictoblox.ai αλλά διαπίστωσα περιορισμούς καθώς για την σύνδεση μέσω του usb (web serial) θέλει chrome, opera ή microsoft edge και διαμαρτύρεται με firefox, ενώ τόσο σε windows όσο και σε Linux παράγει κώδικα μέσω των blocks, αλλά δεν τον ανεβάζει στην πλακέτα, ακόμα και αν είναι συνδεδεμένη. Ο κώδικας όμως που παράγεται αν μπει στον κλασσικό arduino ide και ανέβει στην πλακέτα παίζει μια χαρά.

vovos

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν τα έχω παραλάβει ακόμα, αλλά στο prometheus αυτά μου βγάζει ότι θα έρθουν. Θα έχω υπόψη το pictoblox!

apapakL

Δοκίμασα όλα τα κιτ S1, R2 και R3. Παίζουν άψογα ενώ το pictoblox μπορεί να επικοινωνεί με την πλακέτα τόσο realtime (stage mode) όσο και σε upload mode (ανεβάζεις τον κώδικα ώστε η πλακέτα να μπορεί να τον εκτελεί αυτόνομα).

aspd

Καλημέρα,
εγκατέστησα το Pictoblox στο server (ubuntu 22.04).
Όντως πολύ ωραίο scratch like περιβάλλον και φαίνεται να δέχεται πολλές πλακέτες.
Χωρίς να έχω δώσει χρόνο σε αυτό 2 ερωτήσεις:
1. Σε πρώτη φάση δεν είδε το micro:bit. Επέλεξα board, έβαλα το micro:bit και εμφάνισε μήνυμα να έχω στήσει το pictoblox link και να είναι ενεργοποιημένο το bluetooth. Πριν δοκιμάσω κάτι άλλο χρειάζονται αυτά; Ενσύρματη σύνδεση usb χωρίς bluetooth δε γίνεται;
2. To board nezha και οι επεκτάσεις του θα παίζουν;


;

markakis

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες αυτές συνάδελφε. Μια και τα κιτ της Polytech θα έρθουν σε όλα τα σχολεία τους επόμενους μήνες, καλό είναι να είμαστε όσο γίνεται καλύτερα προετοιμασμένοι για αυτό, ώστε να μπορέσουμε να τα χρησιμοποιήσουμε με τον καλύτερο τρόπο και στο Linux.

Παράθεση από: apapakL στις 23 Φεβ 2024, 09:26:21 ΜΜΔοκίμασα όλα τα κιτ S1, R2 και R3. Παίζουν άψογα ενώ το pictoblox μπορεί να επικοινωνεί με την πλακέτα τόσο realtime (stage mode) όσο και σε upload mode (ανεβάζεις τον κώδικα ώστε η πλακέτα να μπορεί να τον εκτελεί αυτόνομα).

Στην realtime (stage mode) επικοινωνία η σύνδεση είναι bluetooth; Αν ναι, χρησιμοποίησες κάποιο USB bluetooth dongle σε LTSP Server/Client;
Τι λογισμικό χρειάζεται να τρέχει εκτός από το Pictoblox;

apapakL

Παράθεση από: markakis στις 06 Μαρ 2024, 08:24:33 ΜΜΣτην realtime (stage mode) επικοινωνία η σύνδεση είναι bluetooth; Αν ναι, χρησιμοποίησες κάποιο USB bluetooth dongle σε LTSP Server/Client;
Τι λογισμικό χρειάζεται να τρέχει εκτός από το Pictoblox;
Με usb τα δουλεύω μέχρι στιγμής. Ωστόσο τα pc μου έχουν ενσωματωμένο bluetooth αλλά δεν έχω στήσει ακόμα τα ρομποτάκια του R2 και R3 πακέτου που έχουν δυνατότητα σύνδεσης bluetooth ώστε να τα δοκιμάσω.

apapakL

Παράθεση από: aspd στις 29 Φεβ 2024, 10:22:33 ΠΜΚαλημέρα,
εγκατέστησα το Pictoblox στο server (ubuntu 22.04).
Όντως πολύ ωραίο scratch like περιβάλλον και φαίνεται να δέχεται πολλές πλακέτες.
Χωρίς να έχω δώσει χρόνο σε αυτό 2 ερωτήσεις:
1. Σε πρώτη φάση δεν είδε το micro:bit. Επέλεξα board, έβαλα το micro:bit και εμφάνισε μήνυμα να έχω στήσει το pictoblox link και να είναι ενεργοποιημένο το bluetooth. Πριν δοκιμάσω κάτι άλλο χρειάζονται αυτά; Ενσύρματη σύνδεση usb χωρίς bluetooth δε γίνεται;
2. To board nezha και οι επεκτάσεις του θα παίζουν;


;
Δεν διαθέτω ούτε microbit ούτε Nezha οπότε δεν γνωρίζω. Το arduino πάντως μια χαρά παίζει με usb, ενώ τη σύνδεση με το bluetooth δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη.

apapakL

Και κάτι ακόμα. Για να παίξει η πλακέτα των πακέτων R2 και R3 θα πρέπει να γίνει η ακόλουθη διαδικασία λόγω κάποιου conflict που έχει να κάνει με το id της πλακέτας και κάποιου id κάποιας συσκευής που αφορά στο σύστημα για χρήστες με προβλήματα όρασης του ubuntu (φαίνεται με lsusb όταν την συνδέσεις με usb - Bus 003 Device 002: ID 1a86:7523 QinHeng Electronics CH340 serial converter).

  • Edit
    /usr/lib/udev/rules.d/85-brltty.rules
    
  • Search for this line and comment it out:
    ENV{PRODUCT}=="1a86/7523/*", ENV{BRLTTY_BRAILLE_DRIVER}="bm", GOTO="brltty_usb_run"
    
  • reboot