Liveusb stick με ubuntu.iso ΚΑΙ windows

Ξεκίνησε από alkisg, 06 Μαρ 2019, 09:09:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Αν και υπάρχουν διάφορα προγράμματα για τη δημιουργία "all in one" sticks, δεν με ικανοποίησαν (π.χ. τα περισσότερα δεν δουλεύουν με UEFI secure boot) οπότε έφτιαξα το δικό μου:
https://github.com/alkisg/liveusb

Ακολουθώντας τις οδηγίες σ' εκείνη τη σελίδα μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα live USB stick που να μπουτάρει Ubuntu Live CDs κατευθείαν από .iso, αλλά και Windows 10 setup αφού πρώτα έχουμε προμηθευτεί τα σχετικά αρχεία με το media creation tool της Microsoft.
Επιπρόσθετα, υποστηρίζει Network boot (iPXE) και memory test, ενώ δουλεύει και σε BIOS και σε UEFI υπολογιστές.

Έχω βάλει οδηγίες στα Αγγλικά και για Linux και για Windows, αν τις χρειάζεστε στα Ελληνικά πείτε μου.

Ειδικά για τους Πληροφορικούς των Ιωαννίνων, όποιος θέλει μπορεί να περάσει από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ να του γράψω το τελικό USB stick (μετά την εκτέλεση όλων των βημάτων).


Yannis Siahos


Δημήτρης Γκίνης


Δημήτρης Γκίνης

Αν ο μάστορας έχει όρεξη, θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω

Θα ήθελα να προσθέσω σε αυτό το usb stick πολυεργαλείο:
-το Hiren's BootCD PE x64 (https://www.hirensbootcd.org/files/HBCD_PE_x64.iso) αλλά και το παλιότερο Hiren's BootCD (https://yepdownload.com/download/117).
- το Antix 17.4 32bit (http://ftp.ntua.gr/pub/linux/mxlinux-iso/ANTIX/Final/antiX-17.4/antiX-17.4_386-full.iso)
Τι πρέπει να κάνω;

alkisg

Δεν τα δοκίμασα, αλλά με ένα γρήγορο googling υποθέτω τα εξής:

Τα Windows δεν περιλαμβάνουν κώδικα "ψάχνω ένα .iso και το ανοίγω και βρίσκω μέσα του τα αρχεία της εγκατάτασης".
Οπότε δεν είναι εύκολο να πετάξεις το HBCD_PE_x64.iso μέσα και να δουλέψει. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το iso to usb εργαλείο που δίνουν, να φτιάξεις ένα usb, και μετά να αντιγράψεις τα αρχεία του στο "δικό μας stick". Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιεί ίδια ονόματα αρχείων με το iso εγκατάστασης των win10, οπότε δεν μπορείς να βάλεις και τα δύο, είτε μόνο win10 είτε μόνο hirens.

Για το antix, αν κατάλαβα καλά βασίζεται σε debian, οπότε μπορείς (1) να το μπουτάρεις κανονικά και να κάνεις cat /proc/cmdline για να δεις τι παραμέτρους θέλει, και στη συνέχεια (2) να προσθέσεις ένα menuentry στο grub.cfg μας που να περιέχει αυτό το cmdline. Δεν είναι δύσκολο, άνοιξε το /grub/grub.cfg με έναν editor και θα το καταφέρεις. Πρόσεξε την παράμετρο "fromiso=" που θα δεις στο `cat /proc/cmdline`, να έχει το σωστό μονοπάτι για το .iso.

Δημήτρης Γκίνης

Όντως το Antix βασίζεται στο Debian (το δοκίμασα σε ένα ένα παλιό netbook, καλύτερα από το Puppylinux).

Thanks  :) :)

gidarakos

Συνεπώς Άλκη με τη χρήση του δικού σου all in one μπορούμε να στήσουμε 32bit Ubuntu σε UEFI χωρίς να χρειάζεται να ακολουθούμε τη λύση που περιγράφεις στο Εγκατάσταση 32bit Ubuntu σε UEFI; ή πρέπει να προσέξουμε κάτι άλλο, γιατί εκεί αναφέρεσαι και σε κάποια bugs του ubuntu..

alkisg

Με το δικό μου usb stick ουσιαστικά γλυτώνουμε τα βήματα 1 έως 5 εκείνου του θέματος.
Όμως το βήμα 6 είναι πάντα απαραίτητο.

Sammy Dead

Στην εντολή

echo -ne '\xeb\x58\x90' | dd conv=notrunc bs=1 count=3 of=/dev/sdx1

που διορθώνει το bug, έχω αποτέλεσμα:

dd: αδυναμία ανοίγματος του '/dev/sdb1': Άρνηση πρόσβασης

alkisg

Αν δεν είσαι ήδη root, θέλει sudo:
echo -ne '\xeb\x58\x90' | sudo dd conv=notrunc bs=1 count=3 of=/dev/sdx1

Όμως, αν έχεις ενημερωμένο Ubuntu 18.04, αυτή η εντολή δεν χρειάζεται πια, επειδή ζήτησα και έκαναν backport το σχετικό fix:
SRU: fix FAT recognition after resizing

Thanks, ενημέρωσα σχετικά και τη σελίδα στο github.

Sammy Dead

Δεν έβαζα sudo στο dd αλλά όντως δεν χρειαζόταν η εντολή, όπως είπες.  Ευχαριστώ.

Sammy Dead

Άλκη έκανα κάποιες δοκιμές και πρόσθεσα στο menu επιλογές για εκκίνηση Linux Mint x64 και Elementary OS μαζί με τα αντίστοιχα iso στον φάκελο ubuntu και δούλεψαν κανονικά. Κάνω το ίδιο με το manjaro και το kali αλλά μου βγάζει το μήνυμα που έχεις "disable secure boot" ενώ είναι απενεργοποιημένο το secure boot και τα λειτουργικά είναι 64 bit. Ένα επιπλέον στοιχείο είναι ότι όταν έφτιαξα bootable usb disk με dd για το κάθε ένα ξεχωριστά, δούλεψαν κανονικά σε efi και μπήκα στα live sessions. Ξέρεις τι μπορεί να παίζει;

alkisg

Αυτή η συνάρτηση που έχω εκεί, function ubuntu(), είναι σχεδιασμένη να μπουτάρει Ubuntu CDs.
Για άλλες διανομές τύπου Manjaro, Kali κλπ, θα έπρεπε να φτιαχτούν άλλες functions.
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, χρειάζεται να δεις πού είναι ο kernel (vmlinuz) και το initrd.* εντός του .iso, καθώς και το /proc/cmdline αφού έχει εκκινηθεί το live cd.
Αλλά δεν έχω χρόνο να κοιτάξω κάθε διανομή πού τα έχει και να φτιάξω αντίστοιχες functions.
Αν όμως κάποιος έχει όρεξη να το κάνει, δεν έχω αντίρρηση να τις προσθέσω στο github για να είναι όλα σε μία μεριά.

Sammy Dead

ξεκίνησα μια προσπάθεια. δεν καταλαβαίνω γιατί ψάχνεις το vmlinuz και το initrd με πολλα ονόματα. for vmlinuz in κλπ κλπ

alkisg

Επειδή το Ubuntu τα άλλαζε κάθε τρεις και λίγο. Οπότε άλλο δουλεύει σε 18.04, άλλο σε 10.04, άλλο σε 64bit/UEFI, άλλο σε 32bit/BIOS κλπ.