clusterssh: εκτέλεση εντολών σε όλους τους clients ταυτόχρονα

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Σεπ 2009, 04:59:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Δεν έχω κανένα από τα δύο προβλήματα που λες. Και timeout κάνει όταν ένας client είναι off και συνεχίζει με τους επόμενους, και τονισμένα ελληνικά παίρνει.

Για το timeout, κάνε man cssh και ψάξε για τη λέξη ConnectTimeout, μήπως σε βοηθήσει αυτή η επιλογή του ssh.
Για τα ελληνικά, μήπως στο κάνει όταν συνδέεσαι με nx, και είναι πρόβλημα του nx των Windows;

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 24 Νοε 2009, 09:01:59 ΜΜ

Για τα ελληνικά, μήπως στο κάνει όταν συνδέεσαι με nx, και είναι πρόβλημα του nx των Windows;

Όχι, στο σχολείο μου τό 'κανε, σε server με Ubuntu 9.10
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller


Δημήτρης Δαλαγιώργος

Όταν γράφω στο παραθυράκι του cssh δεν παίρνει τα ελληνικά με τόνο. Όταν γράφω απευθείας στο terminal ενός client, τα ελληνικά με τόνο εμφανίζονται. Με άλλα λόγια, αν θέλω μαζικά να γράψω ελληνικά με τόνο, δεν μπορώ:
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Όταν δε, δοκιμάσω να συνδεθώ με τον υπολογιστή που είναι down τρέχοντας το cssh από τερματικό μου βγάζει:

dimitrios@Server:~$ cssh client12.local
Can't call method "name" on an undefined value at /usr/bin/cssh line 988.


δίνοντας

dimitrios@Server:~$ cssh lab01
Can't call method "name" on an undefined value at /usr/bin/cssh line 988.


μου εμφανίζει τα παράθυρα για κάθε άλλο client πλην του 12, χωρίς να συνδέεται με κανένα, βγάζει το παραπάνω μήνυμα λάθους, τερματίζει, αλλά τα παράθυρα μένουν "ορφανά"
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Το πρόβλημα με τα hostnames τελικά υπάρχει στην Karmic που έχεις αλλά όχι στην Jaunty που έχω, γι' αυτό και τα βλέπουμε διαφορετικά. :)
Του το αναφέρανε στις 22 Σεπτεμβρίου: http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=547931
και δυο μέρες μετά έβγαλε νέα έκδοση (3.27) στην οποία είχε λύσει το πρόβλημα!
(τα καλά του open source, η Microsoft έκανε 6 μήνες να λύσει το bug που της είχα στείλει ότι το SP2 των XP έκοβε στη μέση τα αποστελλόμενα emails...)

Κάποια στιγμή αργότερα σήμερα θα αντιγράψω τη νέα αυτή έκδοση από την 10.04 στο αποθετήριο ελέγχου ενημερώσεων ΣΕΠΕΗΥ. Εφόσον δεις ότι λύνει το πρόβλημα χωρίς να δημιουργεί καινούργια, πες ένα ΟΚ να το περάσω και στο κανονικό αποθετήριο, για να σταλεί αυτόματα και σε όλα τα εργαστήρια.


Για το πρόβλημα με τα ελληνικά πιστεύω ότι καλύτερα θα είναι να το αναφέρεις στον bug tracker στο sourceforge, παρά στο launchpad.
http://sourceforge.net/apps/mediawiki/clusterssh/index.php?title=Main_Page

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 30 Οκτ 2009, 06:29:17 ΜΜ
Αααα από Windows προσπαθείς να μπεις; (εμένα δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά μπαίνω από Linux).

Δοκίμασε να σβήσεις τελείως το /etc/csshrc και το ~/.csshrc αν τυχόν υπάρχει,
ή τρέξε xfontsel για να βρεις κάποιο font που να το έχει ο nx client για Windows (οπότε και να το βάλεις στο /etc/csshrc).

Εγκατέστησα στον υπολογιστή μου όλες τις επιπλέον γραμματοσειρές που υπάρχουν στο site της NX, έτρεξα το xfontsel για να διαλέξω ένα font με encoding iso8859-7, όρισα τη συγκεκριμένη γραμματοσειρά στο .csshrc αλλά εξακολουθεί να μη μου δείχνει ελληνικούς χαρακτήρες! Καμιά ιδέα;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Το clusterssh δεν το χρησιμοποιώ πια εδώ και κανά χρόνο, από όταν ξεκινήσαμε την ανάπτυξη των fat clients. Και Windows πολύ σπάνια ανοίγω, οπότε είναι πολύ δύσκολο να αναπαραγάγω το πρόβλημα που λες. Αν δεν μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος θα πρότεινα να στείλεις mail στη λίστα του clusterssh ή να ρωτήσεις στο κανάλι #xorg στο IRC.

Αν κατάλαβα όμως καλά, το πρόβλημα είναι ότι ο nx client για Windows δεν έχει ελληνικές γραμματοσειρές (ούτε οι extra έχουν), και έτσι προγράμματα όπως το cssh και το xterm που χρησιμοποιούν τις γραμματοσειρές του nx αντί για αυτές του Linux server, δεν δείχνουν ελληνικά.

Δοκίμασε λοιπόν να πεις στο xterm να χρησιμοποιήσει κάποια γραμματοσειρά του Linux server, ως εξής:
cssh server -t '-fa "-misc-fixed-medium-r-semicondensed--13-120-75-75-c-60-iso10646-1"'