sch-scripts και τηλεόραση

Ξεκίνησε από apanagio, 06 Ιουν 2011, 01:00:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apanagio

Υπάρχει μία εκπομπή στην ΕΤ1 που λέγεται escape (ζωντανά κάθε μέρα 17:00 - 18:30, μαγνητοσκόπηση τα μεσάνυχτα)
http://www.esctv.gr/
Μιλάει για θέματα τεχνολογίας (με την ευρεία έννοια).
Από κάποια καραμπόλα γνωριμιών με καλέσανε την Πέμπτη 9 Ιουνίου να μιλήσω για το ελεύθερο λογισμικό στην εκπαίδευση.
Θα ήθελα να μιλήσω για όλες τις προσπάθειες που έχουν γίνει και να παρουσιάσω τα αποτελέσματά τους.

  • sch-scripts
  • linux greek teachers
  • προσαρμογή εκπαιδευτικού λογισμικού
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποια θέματα που θα έπρεπε να θιγούν, κάποιο υλικό που θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο, ίσως και κάποια  ενδιαφέρουσα ιστορία και βέβαια κάποια site που θα έπρεπε να παρουσιαστούν ώστε να κατευθυνθεί ο όποιος/α δει την εκπομπή.

poursali

για μένα το πιο παρεξηγημένο στο ελεύθερο/ανοικτό λογισμικό είναι ο μύθος ότι είναι μόνο "για προγραμματιστές"...
αυτό το μύθο θα ήθελα προσωπικά να ακούσω να καταρρίπτεται.. κατά τα άλλα τι να πρωτοδιαλέξει κανείς για να παρουσιάσει ή να πει :)

καλή επιτυχία :)

ΥΓ: ίσως θα μπορούσες να παρουσιάσεις τα sch-scripts εκεί πέρα live και μάλιστα σε υπολογιστή χωρίς σκληρό δίσκο (ανοικτός ώστε να φαίνεται ότι λείπει) γιατί μόνο έτσι έχω διαπιστώσει ότι καταλαβαίνουν πολλοί ποια είναι η αξία του - από τις απορίες που τους προκαλούνται εκείνη τη στιγμή
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

tallis

Ωραίο θα ήταν να προβληθεί και ο χάρτης των sch-scripts

http://goo.gl/maps/nOoQ
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

aspd

Μερικά σημεία που θεωρώ σημαντικά:
- Σε παλιά μηχανήματα με  windows 2000 που έγιναν thin clients, οι μαθητές μετά το πρώτο μάθημα σε αυτά έλεγαν ότι αγοράσαμε καινούριο σύγχρονο εργαστήριο.
- Μαθητές και καθηγητές δεν είχαν πρόβλημα προσαρμογής στο νέο περιβάλλον. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον, γιατί έβλεπαν και μάθαιναν κάτι καινούριο.
- Πολύ εύκολη κεντρική διαχείριση των εργαστηρίων.
- Υπάρχουν προγράμματα που είναι ισάξια με αντίστοιχα εμπορικά (π.χ. audacity, gimp)

Σημεία που δημιουργούν εντυπώσεις είναι και τα ακόλουθα:
- Δεν υπάρχουν ιοί
- Γίνονται εύκολα αναβαθμίσεις με ένα κλικ χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις για καινούριες εκδόσεις προγραμμάτων. Όλα τα νέα προγράμματα είναι συγκεντρωμένα στα αποθετήρια λογισμικού και το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι μία αναζήτηση και ένα κλικ για την εγκατάσταση.
- Γρήγορο, σταθερό λειτουργικό (τέρμα τα κολλήματα, οι ξαφνικές επανεκκινήσεις κτλ)
- Υποστήριξη από την παγκόσμια κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού, που είναι πάντα πολύ δραστήρια και πρόθυμη να βοηθήσει.


elf

Επίσης σημαντικό: μπορούν να λειτουργούν ενιαία και χωρίς καμία διάκριση μηχανήματα με 10 και πλέον χρόνια διαφορά. Όταν ο εξοπλισμός ανανεώνεται αυξάνονται ΚΑΙ οι θέσεις εργασίας.

apanagio

Ευχαριστώ, πολύ σωστές προτάσεις.
Δυστυχώς όμως, εξαιτίας της αυριανής απεργίας δεν θα γίνει η εκπομπή οπότε αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας.
Θα σας ενημερώσω αν και όταν ξαναπροκύψει

Yannis Siahos


apanagio

Τελικά η εκπομπή θα γίνει την Τετάρτη 22 Ιουνίου 17:00
Θα προσπαθήσω να συμπεριλάβω όλα οσα αναφέραμε εδώ.

Παράθεση από: poursali στις 06 Ιουν 2011, 02:18:30 ΜΜ
ΥΓ: ίσως θα μπορούσες να παρουσιάσεις τα sch-scripts εκεί πέρα live και μάλιστα σε υπολογιστή χωρίς σκληρό δίσκο (ανοικτός ώστε να φαίνεται ότι λείπει) γιατί μόνο έτσι έχω διαπιστώσει ότι καταλαβαίνουν πολλοί ποια είναι η αξία του - από τις απορίες που τους προκαλούνται εκείνη τη στιγμή
Από ό,τι μου είπαν στο τηλέφωνο, είναι μάλλον εκτός του πλαισίου της εκπομπής η ζωντανή επίδειξη. Θα τους το ξαναπροτείνω πάντως.

tallis

Συγχαρητήρια Αλέξη για την παρουσίαση.

Δυστυχώς ο χρόνος που δόθηκε τελικά ήταν ελάχιστος, αν συγκρίνεις ότι για 5 λεπτά στην αρχή της εκπομπής απλά πετούσαν κινητά.

Μου άρεσε πάντως πολύ το μπλουζάκι που φορούσες...

Καλό καλοκαίρι

Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

odysseas

Μπορούμε να το δούμε πουθενά διαδικτυακά;