διαφορετική ώρα στους fat clients

Ξεκίνησε από poursali, 05 Οκτ 2010, 12:02:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

το εξής περίεργο συμβαίνει:

έχω 7 fat clients (κανένα thin) και μόνο οι 2 έχουν σωστή ώρα... οι άλλοι είναι ότι να 'ναι...
δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά έχω ρυθμίσει τον server να κάνει συγχρονισμό με ntp.ntua.gr
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Στα sch-scripts πας στο μενού Εξυπηρετητής » Αρχεία ρυθμίσεων » Επεξεργασία του lts.conf.
Αποσχολιάζεις τα SCREEN_02=shell και SCREEN_07=ldm ώστε να ενεργοποιηθούν.
Ξεκινάς κάποιον από τους ...ασυγχρόνιστους fat clients, και με το που φτάνει στην οθόνη σύνδεσης, πατάς Alt+Ctrl+F2 για να σε βγάλει σε κονσόλα. Εκεί, γράφεις:

date
cat /etc/timezone
ntpdate ntp.ntua.gr
hwclock --systohc --utc --noadjfile
date


Αν τυχόν βγάλει μήνυμα λάθους, αυτό θα μας πει τι φταίει. Αλλιώς, αν όλα παίξουν ΟΚ, πόσταρε το lts.conf σου μήπως κάτι δεν πάει καλά με αυτό...;

poursali

οκ το πρόβλημα λύθηκε με αυτές τις εντολές, Άλκη.
ευχαριστώ!
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Το πρόβλημα συγχρονισμού της ώρας συμβαίνει συνήθως σε γρήγορους clients. Λύθηκε upstream στο LTSP.

Μάλλον θα κάνω backport τη διόρθωση στο αποθετήριό μας κάποια στιγμή, αλλά αν στο μεταξύ κάποιος θέλει να το λύσει χειρωνακτικά, μπορεί να ανοίξει το αρχείο
sudo gedit /opt/ltsp/i386/usr/share/ltsp/ltsp-init-common


να ψάξει για τη λέξη "ntpdate", και να αντικαταστήσει ολόκληρη τη γραμμή όπου θα τη βρει με την παρακάτω:
(ntpdate -p 1 $TIMESERVER && hwclock --systohc --${HWCLOCK:-utc} --noadjfile) &


Προαιρετικά, μετά από αυτή την αλλαγή, όσοι έχουν dual boot clients (Windows/Linux), μπορούν να βάλουν στο lts.conf την οδηγία
    HWCLOCK=localtime

η οποία συγχρονίζει το ρολόι του BIOS σε τοπική ώρα αντί για ώρα UTC, επειδή αυτό προτιμούν από προεπιλογής τα Windows.