Συνέντευξη Διαμαντοπούλου 27/5: Πληροφορική

Ξεκίνησε από Wizard, 27 Μαΐου 2010, 02:11:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Wizard στις 31 Μαΐου 2010, 05:11:58 ΜΜ
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank31_5_10_1505.php

Το αναμορφωμένο διδακτικό ωράριο και ωρολόγιο πρόγραμμα των 800 ολοήμερων σχολείων

Οι επιμέρους αλλαγές στο ωρολόγιο πρόγραμμα έχουν ως εξής:
...
Προστίθεται το μάθημα των Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας  για 2 ώρες εβδομαδιαίως σε όλες τις τάξεις.
...


Άλλαξε λοιπόν ο τίτλος από μάθημα Η/Υ (που ανακοίνωσε η Διαμαντοπούλου, ας μάθει πια τι είναι η Πληροφορική, νισάφι) σε Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας. Ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει ποιος θα το διδάσκει.
Σαν την τεχνολογία επικοινωνιών ακούγεται.
θέτω μια σειρά ερωτημάτων και περιμένω την γνώμη σας :
α) Ποιοί θα έχουν άραγε πρώτη ανάθεση για το συγκεκριμένο μάθημα;
β) Εμείς ,ως κλάδος,θέλουμε  να έχουμε πρώτη ανάθεση;
γ) Θέλουμε να μετακινηθούμε στα Δημοτικά;

Osman_sah

Με βάση αυτές τις σημαντικές εξελίξεις , τι γίνεται με συναδέλφους οι οποίοι δεν έχουν συμμετάσχει σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και δεν έχουν απασχοληθεί στο παρελθόν στην εκπαίδευση ;Είναι πλέον εφικτό το ενδεχόμενο εύρεσης εργασίας στη πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια είτε ως ωρομίσθιοι είτε ως αναπληρωτές;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εμένα μου φαίνεται καλό το σενάριο που διάβασα στην ανακοίνωση με τις νέες οργανικές στην α/θμια και με τον εξοπλισμό των δημοτικών. Έχω βάσιμες επιφυλάξεις, αλλά κατ' αρχάς το βλέπω θετικά. Λογικά θα αυξηθεί και ο αριθμός όσων υπηρετούν στα πληνέτ, για υποστήριξη.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

mmiaora

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 04 Ιουν 2010, 12:21:38 ΠΜ
Σαν την τεχνολογία επικοινωνιών ακούγεται.
θέτω μια σειρά ερωτημάτων και περιμένω την γνώμη σας :
α) Ποιοί θα έχουν άραγε πρώτη ανάθεση για το συγκεκριμένο μάθημα;
β) Εμείς ,ως κλάδος,θέλουμε  να έχουμε πρώτη ανάθεση;
γ) Θέλουμε να μετακινηθούμε στα Δημοτικά;
Καλημερα. :)Προσωπικα μονο θετικα βρισκω σ'αυτη την εξελιξη..Επειδη δεν καταλαβαινω τους ενδοιασμους σου συναδελφε, θα μπορουσες να αναλυσεις λιγο την σκεψη σου;Υπαρχει κατι που θα μπορουσε να βλαψει τον κλαδο;Αντιθετως πιστευω οτι ανοιγονται θεσεις για αλλους του κλαδου, που δεν υπηρχε περιπτωση, με την υπαρχουσα κατασταση, να μπουν στην εκπαιδευση. Απο την στιγμη που δεσμευτηκαν για συσταση κλαδου πληροφορικης στην  πρωτοβαθμια δεν νομιζω οτι "παιζεται" η πρωτη αναθεση....Γιατι να μην θελουμε την πρωτη αναθεση;  :-\Απλα καταγραφω τις σκεψεις μου... :)

orchid

Να εκφράσω κι εγώ μια άποψη-παράπονο. Όσοι διοριστήκαμε το Νοέμβρη του 2009, εξαιτίας της καθυστέρησης Υπουργείου - ΑΣΕΠ, αν αποσπαστούμε την επόμενη χρονιά ΠΑΛΙ δε θα δικαιούμαστε μετάθεση, με αποτέλεσμα και οργανικές να ανοίξουν, δε θα έχουμε δικαίωμα μετάθεσης. Είναι τουλάχιστον άδικο, τόσο συγκριτικά με τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων που διορίστηκαν το '09 και πήραν μεταθέσεις, όσο και με αυτούς του 2005, για τους οποίους εκδόθηκε ειδική εγκύκλιος που τους κάλυπτε στο θέμα της μετάθεσης.

Δυστυχώς δεν είμαστε πιτσιρίκια να μπορούμε να παραμένουμε 2 και 3 χρόνια όπου φυσάει ο άνεμος. Η ελπίδα μου για μετάθεση ήταν να ανοίξουν οι οργανικές στην πρωτοβάθμια... Πάει... :P
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

Vangelis

orchid  νομίζω ότι δεν έχεις δίκαιο.  Φαίνεται ότι ανήγουν οργανικές στην Πρωτοβάθμια.  Διάβασε το αντίσοιχο post Πληροφορική στο Δημοτικό.

Τώρα τι πληροφορική θα κάνεις σε ένα παιδάκι πρώτης γυμανσίου δεν ξέρω.....  θα δούμε
Προσωπικά θα "φρίκαρα".

poursali

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 04 Ιουν 2010, 09:42:08 ΠΜ
Λογικά θα αυξηθεί και ο αριθμός όσων υπηρετούν στα πληνέτ, για υποστήριξη.

αυτα γινονται σε αλλες αναπτυγμενες χωρες Λαμπρο. μην με ρωτησεις για παραδειγμα. δεν μου ερχεται καμια προς το παρον
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: poursali στις 04 Ιουν 2010, 12:10:27 ΜΜ
αυτα γινονται σε αλλες αναπτυγμενες χωρες Λαμπρο. μην με ρωτησεις για παραδειγμα. δεν μου ερχεται καμια προς το παρον

Να σου πώ μία;

Έλληνας κροίσος από Ω... ε, συγνώμη. Χώρα με πλούσια ιστορία, που έχει αξιόλογους ανθρώπους με φιλότιμο, που χάνει την αξιοπρέπειά της καθημερινά, που αρχίζει από "Ελλ"... ποιά να είναι;

;D ;D
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

orchid

Παράθεση από: Vangelis στις 04 Ιουν 2010, 11:59:42 ΠΜ
orchid  νομίζω ότι δεν έχεις δίκαιο.  Φαίνεται ότι ανήγουν οργανικές στην Πρωτοβάθμια.  Διάβασε το αντίσοιχο post Πληροφορική στο Δημοτικό.

Τώρα τι πληροφορική θα κάνεις σε ένα παιδάκι πρώτης γυμανσίου δεν ξέρω.....  θα δούμε
Προσωπικά θα "φρίκαρα".

Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ, απλά εμείς του 2009 (που ευελπιστούμε να ακολουθήσουμε το σύζυγο στρατιωτικό του χρόνου, λέω τώρα... και να αποσπαστούμε) και υπηρετήσαμε κανονικά φέτος, δε θα δικαιούμαστε πάλι μετάθεση-μετάταξη. Αυτό θέλω να επισημάνω  :-\
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ειδικά για συζύγους στρατιωτικών και δικαστικών, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα τριετίας. Ρώτησε σε παρακαλώ στην οικεία δ/νση εκπ/σης.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Κανάς

ΠαράθεσηΆλλαξε λοιπόν ο τίτλος από μάθημα Η/Υ (που ανακοίνωσε η Διαμαντοπούλου, ας μάθει πια τι είναι η Πληροφορική, νισάφι) σε Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας. Ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει ποιος θα το διδάσκει.

Θεωρώ πως η ειδικότητα του "Πληροφορικάριου" στο Δημοτικό από καθαρά διδακτική άποψη είναι περιττή. Θεωρώ πως χρήσιμο θα ήταν για αυτή τη βαθμίδα να ενσωματώσουν τις νέες τεχνολογίες μέσα στα υπόλοιπα μαθήματα και όχι να μας το "πασάρουν" ως ξεχωριστό μάθημα.

Βέβαια να σας γράψω την αλήθεια (χωρίς όμως να θέλω να παρεξηγηθώ)... η ύπαρξη μιας τέτοιας ειδικότητας θα μας έλυνε τα χέρια ως προς την τεχνική υποστήριξη.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

VAIOS

Ανοίγει ο δρόμος για τα δημοτικά στους καθηγητές πληροφορικής

Για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και αποκλειστικά για τη διδασκαλία όλων των γνωστικών αντικειμένων , συστήνονται κλάδοι των αντίστοιχων ειδικοτήτων (Π.Ε.05, Π.Ε.07, Π.Ε.08, Π.Ε.19, Π.Ε.20 και ΠΕ 32) και αντίστοιχος αριθμός οργανικών θέσεων, με κοινή Υπουργική Απόφαση που προωθείται. Το σύνολο των θέσεων ειδικοτήτων θα καλυφθεί από το υπάρχον προσωπικό στα σχολεία αυτά και για τις περιπτώσεις των επιπλέον κενών από το πλεονάζον προσωπικό ειδικοτήτων στη Β/θμια Εκπ/ση, το οποίο ήδη έχει κληθεί να εκδηλώσει ενδιαφέρον για απόσπαση, είτε από προσλήψεις αναπληρωτών έως ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία ίδρυσης των κλάδων, ώστε να μεταταγούν ή να διοριστούν μόνιμοι εκπαιδευτικοί. Ήδη, έχει γίνει κάθε προεργασία και προγραμματισμός για την πλήρη λειτουργία των σχολείων αυτών από την 1η Σεπτεμβρίου. Προς τούτο έχει ορισθεί ο αριθμός των 800 συγκεκριμένων σχολείων για τη βέβαιη και ασφαλή επίτευξη του στόχου.


Όλο το άρθρο στο

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7990:-800----------&catid=341:2009-12-02-06-44-23&Itemid=703

dihatzou

Έχω περάσει από ΤΕΕ, ΕΠΑΛ, Γυμνάσιο, Λύκειο και δεν μπορώ να πω ότι αν πάω στη 1βαθμια θα θιχτεί ο επιστημονικός εγωισμός μου επειδή θα κάνω σε μικρά παιδάκια. Ίσα ίσα πιστεύω ότι τα παιδιά του δημοτικού θα έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον να μάθουν από τα μεγαλύτερα παιδιά.
Μην έχουμε την εντύπωση ότι στο δημόσιο θα κάνουμε καριέρα, γραμματείς-τεχνικοί 5ώρου στη 2βάθμια, γραμματείς-τεχνικοί 5ώρου και στη 1βάθμια.
Επίσης είναι μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία να πάμε σπίτια μας. Δεν νομίζω ότι μέσω της 2βάθμιας θα υπάρξει περίπτωση στους περισσότερους από αυτούς που θέλουν να μετατεθούν σε αστικά κέντρα να πάρουν μετάθεση τα επόμενα 15 χρόνια.
Οπότε τα ζυγίζεις... και επιλέγεις... αν σου δώσουν τη δυνατότητα βέβαια να επιλέξεις...

orchid

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 04 Ιουν 2010, 01:49:56 ΜΜ
Ειδικά για συζύγους στρατιωτικών και δικαστικών, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα τριετίας. Ρώτησε σε παρακαλώ στην οικεία δ/νση εκπ/σης.

Για μετάθεση πρέπει να έχουμε υπηρετήσει οργανική. Απλά ήλπιζα να ήταν ο ένας χρόνος που παρέμεινα εκεί φέτος και δεν κυνήγησα την απόσπαση.
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

achilleasgr

θετική η εξέλιξη για πληροφορική στα δημοτικά και για την δημιουργία νέων οργανικών θέσεων σε αυτά...δεν μπορεί να μείνουμε 20 χρόνια στη διάθεση κάποια στιγμή θα πρέπει να αποκτήσουμε και οργανική...εδώ στη Γ αθήνας είμαστε 102 άτομα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για 2 οργανικές θέσεις :-[