Ηλεκτρονική Κοινότητα Εκπαιδευτικών Πληροφορικής (ΗΚΕΠ)

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 05 Δεκ 2011, 01:36:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

arliba

Παράθεση από: skoud στις 21 Δεκ 2011, 04:03:13 ΜΜ
Προσωπικά arliba δέχομαι να μιλήσεις έστω και ανώνυμα για αυτά που σε προκαλεί ο Λάμπρος. Τα 4 τελευταία χρόνια που ήμουν στο Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. άκουσα πολλές φορές παρόμοιες συκοφαντίες, χωρίς να απαντώ λόγω αυτής της θέσης μου. Καιρός είναι όποιος έχει το θάρος να μας φέρει και καμμιά απόδειξη περί αυτών... Προκάλεσα για αυτό με το κείμενο μου κάποιους θρασύδειλους, αλλά "φωνή βοώντος"...

Μην το παίρνεις προσωπικά.
Μίλησα γενικά για τους επώνυμους. Δεν υπάρχει κανένα υπονοούμενο ούτε για σένα προσωπικά ούτε για την πεκαπ.
Αφού δεν συμμετέχω δια ζώσης στην κοινότητά σας, πως μπορώ να ξέρω ποιός εκμεταλεύεται ποιόν;

Αυτό που λέω είναι ότι κάποιοι επώνυμοι εκμεταλεύονται ανώνυμους για να παρουσιάζουν δουλειές και να παίρνουν
οφέλη, και αυτό ισχύει γενικά, δεν το εξειδικεύω για την εδώ κοινότητα.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

arliba

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 21 Δεκ 2011, 04:41:14 ΜΜ
πάντως, παραμένοντας ανώνυμος, μπορεί οποιοσδήποτε κακοπροαίρετος να χρησιμοποιήσει το υλικό από τις ψηφοφορίες και να το παρουσιάσει ως δικό του

έχεις δίκαιο.

Από εδώ και στο εξής, ότι γράφω είναι creative commons License.

Και στην τελική, ανήκει στον alkisg, όχι σε οποιονδήποτε.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

arliba

Παράθεση από: alkisg στις 21 Δεκ 2011, 05:26:19 ΜΜ
Κι εγώ δέχομαι κώδικα, έστω και ανώνυμα, σε μορφή module για το SMF, για αυτά που προτείνει ο mirtilo/arliba.
Arliba να υποθέσω ότι δεν είσαι μόνο της θεωρίας, έτσι; Αν δεν μπορείς να αφιερώσεις μερικές βδομάδες από τη ζωή σου για να υλοποιήσεις την ιδέα σου, τότε δεν έχει νόημα να ζητάς από άλλους να στην υλοποιήσουν...

Το εννοείς αυτό που λες;
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

alkisg

Βεβαίως, με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
1) Να είναι προαιρετικό.
2) Να είναι σε μορφή SMF module, ώστε να μπορούμε να το εγκαταστήσουμε σε < 10 λεπτά, και ώστε να μπορεί να ξαναεγκαθίσταται αυτόματα μετά από upgrades.
3) Να δεσμευτείς ότι θα κάνεις maintain το module για τις επόμενες εκδόσεις του SMF για τα επόμενα χρόνια που θα υπάρχει το Στέκι.
4) Οι διαχειριστές να μην χρειάζονται πάνω από λίγα δευτερόλεπτα για την εγγραφή κάθε μέλους. Άρα όλα θα πρέπει να γίνονται μέσα από plugin για το administration interface του SMF. Γιατί προφανώς αν τους πεις να πρέπει να εγκαταστήσουν προγράμματα τοπικά στο PC τους, και να τρέχουν εντολές για κάθε χρήστη, ε, δεν πρόκειται να το κάνουν.

ΟΚ; Περιμένω με ανυπομονησία την πρώτη σου προσφορά σε αυτήν την κοινότητα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: arliba στις 22 Δεκ 2011, 07:56:25 ΠΜ

Μίλησα γενικά για τους επώνυμους.
Αφού δεν συμμετέχω δια ζώσης στην κοινότητά σας, πως μπορώ να ξέρω ποιός εκμεταλεύεται ποιόν;

Αυτό που λέω είναι ότι κάποιοι επώνυμοι εκμεταλεύονται ανώνυμους για να παρουσιάζουν δουλειές και να παίρνουν
οφέλη, και αυτό ισχύει γενικά, δεν το εξειδικεύω για την εδώ κοινότητα.


οκ, έχεις δίκιο. Γενικά οι πολιτικοί μετά των γραμματέων είναι διεφθαρμένοι και ταυτόχρονα ανίκανοι, αλλά επιβιώνουν όπως ο φελλός στη θάλασσα. Τί σχέση όμως έχει μια τέτοια γενικόλογη φράση εδώ στο στέκι;;; Για να είμαι ειλικρινής, όπως το διάβασα από δικό σου πηγαίο κείμενο, μάλλον καρφί ήταν προς μέλη που γράφουν στο στέκι, παρά μια γενική κουβέντα του στυλ "άτιμη κοινωνία, που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα τάρταρα" (από γνωστή ελληνική ταινία με τον κ. Πετροχείλο).

Επίσης, τί σημαίνει ότι δεν συμμετέχεις "διά ζώσης" στην κοινότητά **σας**";;;; Όσοι γράφουμε, βρισκόμαστε διακτινισμένοι ανά την Ελλάδα. Εγώ τους περισσότερους από εδώ τους γνωρίζω μόνο με το user name τους και με κάποιους λίγους έτυχε να συναντηθούμε σε σχολεία ή εκδηλώσεις στα 9 χρόνια που είμαι καθηγητής σε δημόσιο σχολείο...

Αν και αυτό που νομίζω ότι τονίζεις ιδιαίτερα, είναι το **σας**. Δηλώνεις ότι νοιώθεις ξένο σώμα... Αν είναι έτσι, στο χέρι σου είναι να συνεργαστείς με τους κοινούς μας όρους και σκοπούς και να γίνεις **μέλος, όχι πυροβόλο**...

Εγώ είμαι άτομο με καλή διάθεση. θεωρώ ότι by default όλοι συμμετέχουν θετικά. Αν ενδιαφέρεσαι να συμμετέχεις θετικά, απόδειξέ το. Νομίζω ότι δέχτηκες σχετική πρόσκληση από τον Άλκη.

Όσο για την επωνυμία/ανωνυμία, είναι εύκολο να δικαιολογούμε τις αποφάσεις της ζωής μας με γενικές θεωρίες, τις οποίες έχουμε πιστέψει τόσο βαθιά, που έχουν γίνει μέρος της φύσης μας (έξις δευτέρα φύσις, έλεγαν οι αρχαίοι δικαίως!). Είμαι ανώνυμος, εξαιτίας της τάδε ωραίας (σε μένα) θεωρίας. ΚαΙ ζω έτσι, μιλάω έτσι, ντύνομαι έτσι κ.λπ., γιατί μπλα μπλα μπλα (και παραθέτω εδώ καλοσχηματισμένες θεωρίες, αντί να δω τον εαυτό μου στον καθρέφτη και να πω ότι είμαι λάθος!)

Κι εγώ σου λέω τη δική μου θεωρία: είμαι επώνυμος, γιατί θέλω να γράφω και να με ξέρουν (όχι για δόξα), και φέρω την ευθύνη των γραφόμενών μου. Θα μπορούσα να βάλω ένα username baklavas_me_garnitoura_salami_aeros και να λέω ό,τι θέλω. Μήπως θα με ξέρει κανένας ποιος είμαι; Θα βάλω και μια άλλη εικόνα (όχι τον γάιδαρο που έχω τώρα, αλλά μια σημαία με το "Α" -από το αναρχία και ανευθυνότητα) και όλα μέλι γάλα!

Τέλος πάντων, αν κάποιος θυμάται, μια κουβέντα που έγραψα παλαιότερα και την εννοώ στο ακέραιο, εγώ δεν διαφωνώ ποτέ με ανθρώπους, αλλά με συμπεριφορές. Όλοι καλοί είμαστε, αλλά δεν προσέχουμε πάντα.

Νομίζω ότι τέτοιες μέρες είναι προβληματικό και αδιέξοδο να ασχολούμαστε με τέτοιες κουβέντες (άλλωστε το θέμα είναι η ΗΚΕΠ, όχι τί γράφει και τί πιστεύει καθένας) (και συγνώμη Παναγιώτη που με όσα γράφω ξεφεύγω από το θέμα σου). Προέχει να περάσουμε καλά Χριστούγεννα, να νοιώσουμε το αληθινό νόημα των ημερών αυτών, καθένας να προσκυνήσει τη φάτνη και να ετοιμάσει τη φάτνη της καρδιάς του για να δεχτεί το Θεό. Να αφήσουμε εκεί τα πάθη μας, να γίνουμε άλλοι άνθρωποι, καινούργιοι. Έχουμε τεράστια αποθέματα αγάπης για να δώσουμε στην οικογένειά μας (αλλά και σε ανθρώπους ξένους) και οφείλουμε να ξεπεράσουμε επιτέλους τον εαυτούλη μας...

Καλά Χριστούγεννα λοιπόν σε όλους και τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα και λύνονται εύκολα!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis

Παράθεση από: arliba στις 22 Δεκ 2011, 07:56:25 ΠΜ
Μην το παίρνεις προσωπικά.
Μίλησα γενικά για τους επώνυμους. Δεν υπάρχει κανένα υπονοούμενο ούτε για σένα προσωπικά ούτε για την πεκαπ.
Αφού δεν συμμετέχω δια ζώσης στην κοινότητά σας, πως μπορώ να ξέρω ποιός εκμεταλεύεται ποιόν;
Αυτό που λέω είναι ότι κάποιοι επώνυμοι εκμεταλεύονται ανώνυμους για να παρουσιάζουν δουλειές και να παίρνουν
οφέλη, και αυτό ισχύει γενικά, δεν το εξειδικεύω για την εδώ κοινότητα.

Αρχικά είπες οτι δεν αφορά αυτό που γράφεις, στην ΗΚΕΠ, αλλά μάλλον αφορά...
Τόσα χρόνια συμμετοχής στο στέκι, έχω διαβάσει πολλά και έχω αντισώματα.

Μόνο ένα σχόλιο θα κάνω, γιατί δεν έχω το χρόνο (όσο έχεις εσύ απ'ότι φαίνεται) να ασχολούμαι με τέτοια θέματα:
δεν υπάρχουν ανώνυμοι και επώνυμοι, διότι όλοι έχουν επώνυμο (και όνομα). Όλοι εκτός από σένα που επέλεξες το arliba ως συνδυασμό του αναγραμματισμού του αρβύλα (arbila) και του αρλούμπα (arluba)...

Καλή συνέχεια στον δημοκρατικό αγώνα κατά της εκμετάλλευσης....

arliba

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 22 Δεκ 2011, 10:50:51 ΠΜ
Αρχικά είπες οτι δεν αφορά αυτό που γράφεις, στην ΗΚΕΠ, αλλά μάλλον αφορά...

όχι, το ξαναλέω πάλι, δεν αφορούν καθόλου αυτά που είπα το ΗΚΕΠ. το ΗΚΕΠ είναι μια παρα πολύ καλή προσπάθεια.
Πρέπει να μαζευτούν όλοι οι καθηγητές πληροφορικής, και να συμμετέχουν σε αυτό
για να φτιαχτεί επιτέλους κάποιο εκπαιδευτικό υλικό ποιότητας.  Νομίζω ανέφερα κιόλας ότι αυτό που είπα ήταν troll,
ήταν μια γενική συζήτηση περί ανωνυμίας.

Το θέμα της ανωνυμίας είναι προσωπική μου άποψη,  δεν αφορά τους υπόλοιπους.
Το επιχείρημά σου πάντως, ότι το βιβλίο λέει ότι για να φτιαχτεί δεσμός μεταξύ των συμμετεχόντων
πρέπει να είναι επώνυμοι, σε αυτό δεν συμφωνώ.
Εγώ νομίζω ότι αν παρακάμψουμε τον κοινωνικό κομπλεξισμό που έχουμε ως επώνυμοι ενήλικες
που φοβόμαστε να μιλήσουμε ελεύθερα για να μην εκτεθούμε, γνωριζόμαστε καλύτερα.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι μπορείς να με αναγνωρίζεις  ότι κωδικό και αν βάλω.
Συμβαίνει αυτό γιατί ήμουν ανώνυμος και μιλούσα ελεύθερα.
Αν ήμουν επώνυμος, ίσως να μην με αναγνώριζες, γιατί θα πρόσεχα περισσότερο τα λεγόμενά μου.

Καλα χριστούγεννα σε όλους και απο μένα.


"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

skoud

Παράθεση από: arliba στις 22 Δεκ 2011, 07:56:25 ΠΜ
Μην το παίρνεις προσωπικά.
Μίλησα γενικά για τους επώνυμους. Δεν υπάρχει κανένα υπονοούμενο ούτε για σένα προσωπικά ούτε για την πεκαπ.
Αφού δεν συμμετέχω δια ζώσης στην κοινότητά σας, πως μπορώ να ξέρω ποιός εκμεταλεύεται ποιόν;

Αυτό που λέω είναι ότι κάποιοι επώνυμοι εκμεταλεύονται ανώνυμους για να παρουσιάζουν δουλειές και να παίρνουν
οφέλη, και αυτό ισχύει γενικά, δεν το εξειδικεύω για την εδώ κοινότητα.


Επειδή είσαι οπαδός της Δημοκρατίας, πρέπει να ξέρεις ότι μια από τις βασικές αρχές της είναι η  προστασία της μειοψηφίας.

Αν λοιπόν θίγεται έστω και ένας από τους "επώνυμους" (πιστεύω πολύ περισσότεροι) από τις αυθαίρετες γενικεύσεις, αυτό είναι τουλάχιστον αντιδημοκρατικό. Θα ήταν δημοκρατικό και τίμιο, σε τέτοιες περιπτώσεις να αναφέρονται συγκεκριμένα ονόματα και περιπτώσεις και να μην πίπτει η όποια κατηγορία (ή λάσπη) «επί δίκαιων και αδίκων».

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν εσύ αναφέρεσαι ή όχι σε εμένα (απαντώ και στο pm που μου έστειλες), αλλά το ότι "η μπάλα τους/μας παίρνει όλους". Μάλιστα ίσως αυτό να γίνεται μερικές φορές εκ λάθους (όπως υποθέτω στην δική σου περίπτωση), αλλά σε άλλες περιπτώσεις (που αναφέρθηκα εγώ) γίνεται συνειδητά και με συγκεκριμένους στόχους και σκοπούς...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...