Προγραμματισμός ύλης

Ξεκίνησε από yb, 30 Νοε 2014, 08:21:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gthal

Παράθεση από: johnk στις 04 Οκτ 2023, 02:49:59 ΠΜ3 ώρες(50 λεπτά) την εβδομάδα έχω διαθέσιμες.
και πόσες εβδομάδες έχεις; ξεκινάνε Σεπτέμβριο; ξεκινάνε Ιούνιο; μήπως έχουν ξεκινήσει μέσα στην προηγούμενη χρονιά τους;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

johnk

υπάρχουν τμήματα που ξεκινάμε την προετοιμασία από τη Β λυκείου με 1 διδακτική ώρα τη βδομάδα και μετά 5 εβδομάδες το καλοκαίρι κάνουμε 2 ώρες τη βδομάδα και μετά αρχές Σεπτεμβρίου ξεκινάμε. Δυστυχώς υπάρχουν και μαθητές που έρχονται Σεπτέμβριο και δημιουργούνται τμήματα οπότε εκεί αν το τμήμα δεν είναι δυνατό δεν προλαβαίνω και ούτε και μπορώ να κάνω εμβάθυνση σε δύσκολες ασκήσεις. Η λογική γενικά είναι ότι κάνουμε προετοιμασία από τη Β όμως τα φροντιστήρια δέχονται και μαθητές που έρχονται και τελευταία στιγμή δηλαδή μέχρι και Οκτώβρη και εκεί εμείς πρέπει να σηκώσουμε αυτό το βάρος

gthal

Κι αν υποθέσουμε ότι μπαίνει ένας καινούριος σε τμήμα που βρίσκεται ήδη, ας πούμε, στη δομή επανάληψης, φαντάζομαι έχεις το προφανές δίλημμα: ή να τον αφήσεις και να μην καταλάβει ποτέ τίποτα (ίσως εδώ προταθεί να του κάνεις 2-4 ώρες ατομικά για να καλύψει 5 ή 6 τρίωρα που έχει κάνει το τμήμα - που δεν γίνεται) ή για χάρη του να επαναλάβεις αυτά που έχουν γίνει, ξενερώνοντας το τμήμα και καθυστερώντας το κατά κάποιες εβδομάδες και θέτοντας σε κίνδυνο την ολοκλήρωση της ύλης. Σωστά;
Τι διαλέγεις τότε;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

ApoAntonis

Παράθεση από: gthal στις 05 Οκτ 2023, 09:32:33 ΠΜΣε ευχαριστώ @ApoAntonis
Ενδιαφέρουσα η παρατήρηση! Λοιπόν Οικονομία κάνουν επίσης 3ωρα, άρα έχουμε τον ίδιο χρόνο, που μου φαίνεται ειρωνικό γιατί δε νομίζω ότι είχαν ανάλογη αύξηση της ύλης και γιατί στο σχολείο νομίζω κάνουν 4ωρα.
Οι ώρες του σχολείου είναι οι ίδιες για όλα τα μαθήματα. (εκτός από το κόντρα-χαρταετό)

johnk

Παράθεση από: gthal στις 05 Οκτ 2023, 11:46:31 ΠΜΚι αν υποθέσουμε ότι μπαίνει ένας καινούριος σε τμήμα που βρίσκεται ήδη, ας πούμε, στη δομή επανάληψης, φαντάζομαι έχεις το προφανές δίλημμα: ή να τον αφήσεις και να μην καταλάβει ποτέ τίποτα (ίσως εδώ προταθεί να του κάνεις 2-4 ώρες ατομικά για να καλύψει 5 ή 6 τρίωρα που έχει κάνει το τμήμα - που δεν γίνεται) ή για χάρη του να επαναλάβεις αυτά που έχουν γίνει, ξενερώνοντας το τμήμα και καθυστερώντας το κατά κάποιες εβδομάδες και θέτοντας σε κίνδυνο την ολοκλήρωση της ύλης. Σωστά;
Τι διαλέγεις τότε;
Δυστυχώς ακριβώς όπως το λες και επειδή πολλές φορές οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων δεν έχουν ιδέα ότι το μάθημα μας είναι αλυσίδα(ή επιλέγουν να κάνουν πως δεν έχουν ιδέα) εγώ τους το λέω ότι θα δημιουργηθεί θέμα και δεν δέχομαι να κάνω κάτι τέτοιο οπότε του κάνω εντατικά μερικές ώρες όπως ανέφερες για να μπει γρήγορα στο τμήμα. Επιλέγω δηλαδή το λιγότερο κακό από τα 2