Δημοτικό > Γενικά

Διδασκαλία-Πρόγραμμα Σπουδών των Τ.Π.Ε. στα 800 Ολοήμερα με Ε.Α.Ε.Π.

<< < (2/5) > >>

amichail:
Συμφωνώ και επαυξάνω για το Scratch.
Να σημειώσω ότι πέραν των πολλών άλλων δυνατοτήτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί για τη Logo καθώς έχει ενσωματωμένες τις εντολές που χρειάζονται (π.χ. pen up-down) σε χωριστό μενού και πλήρως στα ελληνικά

orchid:
Τα παιδιά στο τέλος του κάθε τριμήνου παίρνουν βαθμούς στο μάθημά μας;

atogia:
Μιλαμε ολοι για εκπαιδευτικη ρομποτικη σε παιδακια του δημοτικου.....
Εχουμε βγαλει αρθρα ....ασκησεις........ θα συμετασχουμε και σε συνδεδρια με αυτο το υλικο.
Εχει σκεφτει ομως οτι στα 800 πιλοτικα
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ?????
Εγω προσωπικα και αλλοι συναδελφοι βαζουμε τα παιδακια να ζωγραφιζουν την οθονη, τον πυγργο το ποντικι....
Ποσο θα τα βαλουμε να ζωγραφιζουμε ακομα???
Θα ερθουν λενε 10 φορητοι ....
Εχει σκεφτει κανεις πως εφαρμοζεται η ρομποτικη σε παιδακια δημοτικου με 10 φορητους υπολογιστές....
Εχει σκεφτει κανεις με ποια ασφαλεια και ποιανου ευθυνη θα μετακινουνται αυτοι οι φορητοι απο ταξη σε ταξη 

Εχει σκεφτει κανεις με ποια ασφαλεια  θα επικοινωνουν αυτοι οι φορητοι με ασυρματο δικτυο (επιπλεον τα συρματα δικτυα εχουν ακτινοβολια)?

Εχει σκεφτει κανεις με ποιoυς κανονες εργονομιας θα χρησιμοποιθουν οι φορητοι απο μικρους μαθητες (ηλικιας 6-12)

Εχει σκεφτει κανεις οτι στο δημοτικα υπαρχουν παιδια με ιδιατερες μαθησιακες δυσκολιες.Σε μια εβδομαδα στην πρωτοβαθμια αντιπμετωσα παιδια με αυτισμο και υψηλη εφυια , με επιληψια, με προβληματα ορασης , υπερκινητικα .
Υπαρχει καποια προβλεψη για το πως αυτα τα παιδια θα μπορεσουν να χρησιμοποιησουν τα περιφημα 10 φορητους?

:D

atogia:
Ας γραψει εδω οποιος εχει δουλεψει σε πιλοτικο δημοτικα και εχει εργαστηριο πληροφορικης παρακαλω..

xristinap:
Έχεις απόλυτο δίκιο η κατάσταση στα πιλοτικά είναι πάρα πολύ δύσκολή. Εγω μιλάω με άλλους 4-5 συναδέρφους μου και μου περιγράφουν τα ίδια με σένα. Και το εργαστήριο στο δικό μου σχολείο είναι τουλάχιστον απαράδεκτο..Μπορούμε να ζητήσουμε βοήθεια απο ΠΛΗΝΕΤ ή τον δήμο (για καλωδιώσεις, κανάλια κλπ);

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση