Με κατεστρεψα;!

Ξεκίνησε από ιο, 30 Αυγ 2016, 05:24:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ιο

Αρχικα Καλησπέρα!
Μπαίνω κατευθείαν στο θεμα...
Βγήκαν οι βάσεις και περασα ηλεκτρολόγος μηχανικός κ μηχανικος υπολογιστων... στο βολο...
Και με ανησυχουν δυο πράγματα:
1) βλέπω πολλα παιδια που εχουν αποκτήσει από μονα τους πολλες γνώσεις σχετικά με τους υπολογιστές, ενω εγω ποτε δεν το έψαξα και απλα έμεινα σε επίπεδο σχολείου (tragic). Aυτο με αγχώνει απίστευτα, νιώθω οτι δε θα μπορεσω να ανταπροκριθω. Διαλεξα αυτη τη σχολή γιατι ηθελα να ασχοληθω γενικα με το engineering και γενικότερα ηθελα να βρω μια σχολη που να συνδιαζει και μαθηματικά και φυσική. Λαθος λογικη;
2) το δεύτερο μου πρόβλημα είναι ο βολος. Κυκλοφορεί η φήμη οτι το Μετσόβιο θεωρείται απίστευτη σχολη και οτι απλα με τα γραμματακια ΕΜΠ ανοιγονται πολλες πορτες. Όντως; 
Δηλαδή το πολυτεχνείο θεσσαλιας σε τι διαφερει, δεν είναι εξίσου καλης ποιοτητας;

:) προκαταβολικα ευχαριστώ οποιον μπει στον κοπο να μου απάντηση :)

itt

Παράθεση από: ιο στις 30 Αυγ 2016, 05:24:59 ΠΜ
Αρχικα Καλησπέρα!
Μπαίνω κατευθείαν στο θεμα...
Βγήκαν οι βάσεις και περασα ηλεκτρολόγος μηχανικός κ μηχανικος υπολογιστων... στο βολο...
Και με ανησυχουν δυο πράγματα:
1) βλέπω πολλα παιδια που εχουν αποκτήσει από μονα τους πολλες γνώσεις σχετικά με τους υπολογιστές, ενω εγω ποτε δεν το έψαξα και απλα έμεινα σε επίπεδο σχολείου (tragic). Aυτο με αγχώνει απίστευτα, νιώθω οτι δε θα μπορεσω να ανταπροκριθω. Διαλεξα αυτη τη σχολή γιατι ηθελα να ασχοληθω γενικα με το engineering και γενικότερα ηθελα να βρω μια σχολη που να συνδιαζει και μαθηματικά και φυσική. Λαθος λογικη;
2) το δεύτερο μου πρόβλημα είναι ο βολος. Κυκλοφορεί η φήμη οτι το Μετσόβιο θεωρείται απίστευτη σχολη και οτι απλα με τα γραμματακια ΕΜΠ ανοιγονται πολλες πορτες. Όντως; 
Δηλαδή το πολυτεχνείο θεσσαλιας σε τι διαφερει, δεν είναι εξίσου καλης ποιοτητας;

:) προκαταβολικα ευχαριστώ οποιον μπει στον κοπο να μου απάντηση :)

1) Γιατί να σε αγχώσει;  Ο λόγος που υπάρχει η σχολή είναι για να στα διδάξει.

2) Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

P.Tsiotakis

Ηρέμησε, απόλαυσε τις σπουδές σου, απόλαυσε την πολύ όμορφη πόλη του Βόλου
ασχολήσου με τα μαθήματα και τις εργασίες, εστίασε στα πεδία που σε ενδιαφέρουν
τελειοποίησε/αύξησε ξένες γλώσσες
στο προτελευταίο έτος θα διερευνήσεις τις διεξόδους σου τότε (μεταπτυχιακά εντός ή εκτός) με βάση προτιμήσεις, στόχους και χρήματα
κρίνω τον τίτλο του θέματος πολύ υπερβολικό, καθώς είσαι μόλις στην αρχή της νέας περιπέτειας

για το γάμο κ.λπ. δεν σου έγραψα  :D  :laugh:  :D

ιο

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο.Με ενθαρρυνατε πραγματικα  ;D ;)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Θεωρώ ότι δεν συντρέχει κανένας λόγος για να ανησυχείς.
Απόλαυσε μια από τις πιο όμορφες περιόδους της ζωής σου, τη φοιτητική, η οποία συχνά γίνεται είτε πολύ δημιουργική είτε καταστροφική, ανάλογα με τις επιλογές μας. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο θέμα των σπουδών...
Εκείνο που πραγματικά θα πρέπει να απασχολήσει (και ενδεχομένως να σε αγχώσει με την καλή έννοια) είναι το πώς θα ζεις ως φοιτητής. Σου εύχομαι να έχεις τα μυαλά σου εκεί ακριβώς που τα έβαλε ο Θεός (στη θέση τους) και να είσαι εργατικός φοιτητής με στόχους και οράματα για το μέλλον σου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...