βοηθεια με επιλογη σχολης πληροφορικης

Ξεκίνησε από markip, 27 Ιουν 2010, 11:13:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

markip

ξερω οτι σαν εχουν πρηξει με αυτο το θεμα, εχω δει ηδη τα προηγουμενα ποστ και ζηταω συγνωμη για το δικο μου, ομως καθε ατομο ειναι διαφορετικο... Τελοσπατων, περιμενω κι εγω για τα αποτελεσματα που θα βγουν στις 7 ιουλιου, και μαλλον προβλεπω να βγαλω 14.000-16.000 το πολυ μορια. Ειδα τις περσινες βασεις και με βαση αυτες(ξερω οτι ειναι διαφορετικες καθες χρονια, και οτι πρεπει να σκεφτω με βαση το τι θελω και οχι αυτες), θελω να ρωτησω τη γνωμη σας για μερικες σχολες που μου αρεσαν. Λοιπον,
Επιστημη των υπολογιστων Ηρακλειο,
Πληροφορικης και τηλεματικης Χαροκοπειο,
εφαρμοσμενης πληροφορικης μακεδονιας,
πληροφορικης πειραια,
πληροφορικης ιωαννινα,
πληροφορικης ιονιου κερκυρα,
επιστημης και τεχνολογιας υπολογιστων τριπολη,
τει πληροφορικης θεσσαλονικη


βασικα εγω θελω να ασχοληθω με το software, δηλαδη θα μου αρεσε να γινω προγραμματιστης να φτιαχνω προγραμματα ή ακομα και να τα επισκευαζω, να κανω αποσφαλματοποιηση, γενικα να ελεγχω αν λειτουργουν σωστα. Επισης θα μου αρεσε και να αεχοληθω με το ιντερνετ και τις ιστοσελιδες γενικοτερα και με την σωστη λειτουργια των δικτυων.... Αν μπορειτε πειτε μου τη γνωμη σας για αυτα τα τμηματα....
Ευχαριστω για τον χρονο σας και ελπιζω να μην ημουν κουραστικη... :)

Nothing happens unless first a dream.... - Carl Sargburg

Loukritia

Μπορώ να σε διαφωτίσω ως προς το τμήμα ΑΕΙ του Ηρακλείου, το οποίο θεωρείται πολύ καλό αλλά και απαιτητικό!!!! Μπορεί να χρειαστεί να περάσεις ώρες ατελείωτες προγραμματίζοντας!! Είναι αρκετά προσανατολισμένο σε προγραμματισμό πιστεύω κι έχει πολύ καλό και απαιτητικό προσωπικό.
Καλά αποτελέσματα και καλή τύχη στη ζωή σου!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

tom

Και εγώ είμαι της άποψης, ότι αν θες να γίνεις προγραμματίστρια, το τμήμα επιστήμης υπολογιστών στο Ηράκλειο είναι καλή επιλογή. Το εξηγώ εδώ:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2748.msg25436#msg25436

Για τα υπόλοιπα τμήματα δεν έχω άποψη.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

markip

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!! κι εγω σκεφτομαι να παω στο επιστημης των υπολογιστων στην Κρητη, εχω ακουσει πολυ καλα λογια, χανει λιγο στις εγκαταστασεις βεβαια απο οτι εχω ακουσει, αλλα σε γενικες γραμμες εχω ακουσει καλα λογια.... Η Κρητη βεβαια μου πεφτει κυριολεκτικα απο την μια ακρη της Ελλαδας στην αλλη, αφου μενω Αλεξανδρουπολη, αλλα δεν πειραζει... Ξερει κανεις τι λεει απο φοιτητικη ζωη το Ηρακλειο? Ειναι ωραια πολη?
Nothing happens unless first a dream.... - Carl Sargburg

tom

Παράθεση από: markip στις 29 Ιουν 2010, 05:05:55 ΜΜ
Ξερει κανεις τι λεει απο φοιτητικη ζωη το Ηρακλειο? Ειναι ωραια πολη?

:) Η πιο γοητευτική άσχημη πόλη! Με το που πατάς το πόδι σου στο λιμάνι νοιώθεις ότι είσαι σε άλλο κόσμο. Απίστευτη ενέργεια! Έχει ζωή όλο το χρόνο αλλά από Μάρτιο μέχρι Νοέμβριο δίνει ρέστα! Πέρασα δύο από τα πιο όμορφα χρόνια της ζωής μου. Είναι κλασσική φοιτητούπολη. Αυτό που αξίζει περισσότερο από το Ηράκλειο είναι η Κρήτη. Έχει απίστευτες φυσικές ομορφιές και απίστευτο κόσμο  :) Όρεξη και καλή παρέα να έχεις για εκδρομές καλοκαίρι και χειμώνα. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εδώ θα είμαστε να μου πεις εντυπώσεις, αν τελικά πας.

http://www.youtube.com/watch?v=z-UHcZGNrEY
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Loukritia

markip
η Αλεξανδρούπολη συνδέεται αεροπορικά με το Ηράκλειο. Το Ηράκλειο είναι πολύ ζωντανή πόλη κι  έχει καλή φοιτητική ζωή! Ο καιρός είναι ζεστός  (έχει πάντα καλοκαίρι που λέει και ο Μίλτος) , πολύ ζεστός σε σχέση με την Αλεξανδρούπολη! Είναι λίγο ακριβή πόλη (βενζίνη 1.61 σήμερα!) , αλλά πάντα μπορείς να βρεις οικονομικές λύσεις! Θα έχεις την ευκαιρία να κάνεις και τις βόλτες σου στις παραλίες και όχι μόνο... Πάντως αυτό που μετράει πολύ στην φοιτητική ζωή είναι η καλή παρέα.
Σημαντικό επίσης στην φοιτητική σου επίδοση/πορεία είναι:
1 .το πρώτο εξάμηνο να γνωρίσεις τους συμφοιτητές σου
2. να γνωρίσεις και κάποιους παλιούς που πάντα έχουν καλές συμβουλές να σου δώσουν
3. να μην αφήνεις (σοβαρά κενά) στα μαθήματά σου
και γενικώς να προσπαθείς να συμβαδίζεις με το έτος σου!
Κι επιμένω πως είναι πολύ απαιτητικό τμήμα, οπότε πρέπει να σαι διατεθειμένη για θυσίες..
Καλά αποτελέσματα!

Α, άκου την ιστορία του Μίλτου Πασχαλίδη: http://www.youtube.com/watch?v=dXeM5f56Zsc
που ξεκίνησε να σπουδάσει μαθηματικός στο Ηράκλειο και κατέληξε δημοφιλής τραγουδοποιός (και)στο Ηράκλειο!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

markip

λοιπον τα αποτελεσματα βγηκαν και εβγαλα 16.415 μορια. Σκεφτομαι κυριως για επιστημη των υπολογιστων στο Ηρακλειο ή για πληροφορικης Ιωαννινων. Επισης σκεφτομαι και το εφαρμοσμενης πληροφορικης ΠΑΜΑΚ αν και η περσινη βαση ηταν 17.051 και ισως πεσει φετος. Τι μου προτεινετε? Επισης να κανω ακομα μια χαζη ερωτηση.... Στο τμημα επιστημης των υπολογιστων Ηρακλειου πηγαινουν κοριτσια, εννοω επειδη ειμαι κοριτσι και ανυσηχω για το αν θα βρω καμια κοπελα για παρεα, να μην ειμαι σαν τη μυγα μες στο γαλα   :P ;D?
Nothing happens unless first a dream.... - Carl Sargburg

evry

Επιστήμης Η/Υ Κρήτης μακράν. Είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα και ισότιμο σε θέμα έρευνας και επιπέδου καθηγητών με ΕΜΠ και Πληροφορική Αθήνας. Μην το σκέφτεσαι καθόλου είναι πολύ καλή σχολή.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Loukritia

markip όσον αφορά την πληθυσμιακή κατανομή, από την εμπειρία μου από παλαιότερη χρονιά (4-5 χρόνια πριν) είχε αρκετά κορίτσια φοιτήτριες και δεν είναι ανδροκρατούμενη όπως φοβάσαι! Πιστεύω να είναι το ίδιο ακόμα.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Νίκος Αδαμόπουλος

Γιατί δηλαδή, τα αγόρια δεν κάνουν για παρέα;;

markip

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 08 Ιουλ 2010, 11:14:34 ΜΜ
Γιατί δηλαδή, τα αγόρια δεν κάνουν για παρέα;;

κανουν για παρεα αλλα αν παω θα ειμαι που θα ειμαι στην αλλη ακρη της Ελλαδας, τουλαχιστον να μην ειμαι σαν τη μυγα μες στο γαλα....
Ξερει κανεις πληροφοριες για το πληροφορικη Ιωαννινων? Οι γονεις μου πιστευουν οτι θα ειναι καλυτερα στα Ιωαννινα, μιας και ειναι πιο κοντα(αφου υπαρχει η Εγνατια), και τα πραγματα μου θα μεταφερθουν πιο ευκολα....Εγω βεβαια τους το ειπα οτι το επιστημης των υπολογιστων κρητης ειναι το καλυτερο αλλα βλεπετε ειναι πολυ μακρια...
Nothing happens unless first a dream.... - Carl Sargburg

Stavrospc

Κι εγώ χρειάζομαι την άποψή σας για την πληροφορική Ιωαννίνων. Έβγαλα πάνω από 19000 μόρια (δεν ξέρω αν πρέπει ναπω ακριβώς πόσα) μένω στα Γιάνενα και λέω να μείνω εδώ. Ακούω ότι υπάρχουν σαφώς καλύτερες σχολές στην Ελλάδα πληοροφορικής όμως έχω σκοπό να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό ίσως έξω, και δεν ξέρω αν αξίζει να έχω έξοδα από το πανεπιστήμιο. Θέλω να πω ότι σκέφτομαι να επενδύσω περισσότερο στις μεταπτυχιακές μου σπουδές, εξάλλου στις μέρες μας στην Ελλάδα δεν νομίζω πως ένα απλό πτυχίο από οποιαδήποτε σχολή λέει κάτι..... Θέλω πραγμαικά (και έχω ανάγκη) να ακούσω την άποψή σας για την πληροφορική Ιωαννίνων και της παραπάνω απόψής μου.....

ευχαριστώ προκαταβολικά.....

evry

Παράθεση από: Stavrospc στις 10 Ιουλ 2010, 01:34:38 ΜΜ
εξάλλου στις μέρες μας στην Ελλάδα δεν νομίζω πως ένα απλό πτυχίο από οποιαδήποτε σχολή λέει κάτι.....
Από οποιαδήποτε σχολή σίγουρα δε λέει κάτι, αλλά από μια καλή σχολή λέει πάρα πολλά, οπότε μην υποτιμάς τα βασικά πτυχία έτσι, μπορεί να υπάρχουν πολλές σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα αλλά δεν είναι όλες ίδιες και αυτό φαίνεται και από το πρόγραμμα σπουδών και από τους καθηγητές αλλά και από την έρευνα που γίνεται εκεί. Δεν λέω ότι το πτυχίο είναι το παν, αλλά όταν θα ψάχνεις για δουλειά ή για μεταπτυχιακό αυτό θα έχεις στο βιογραφικό σου, σαν μια πρώτη εικόνα.

  Η προσωπική μου γνώμη:
αν σαν πρώτη προτεραιότητα βάζεις τις σπουδές και ειδικά την πληροφορική τότε σου προτείνω την πληροφορική Αθήνας. Το τμήμα αυτό κάθε χρόνο ανεβαίνει σε καθηγητές , εγκαταστάσεις , πρόγραμμα σπουδών κλπ.
αλλιώς_αν σαν πρώτη προτεραιότητα βάζεις την φοιτητική ζωή και θέλεις να περάσεις καλά τότε Πληροφορική Ιωαννίνων μακράν. Φοβερή πόλη για φοιτητές, θα περάσεις καλά.
αλλιώς_Αν θέλεις και τα δύο τότε μάλλον θα πρέπει να πας στο Επιστήμης Η/Υ Κρήτης, που είναι και πολύ καλό τμήμα και έχει και φοιτητική ζωή.
Τέλος_αν

  Τό τμήμα πληροφορικής στα Γιάννενα δεν το ξέρω, αλλά από το πρόγραμμα σπουδών που είδα η δομή των υποχρεωτικών μαθημάτων που έχει είναι καλή, ξεκινάνε με C. C++ στις Δομές που είναι καλό και έχουν και υποχρεωτικά μαθήματα Μεταφραστές και Θεωρία Γλωσσών αλλά τα μαθήματα επιλογής δεν μου άρεσαν καθόλου.
  Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στους δικτυακούς τόπους αυτών των σχολών και να μελετήσεις καλά τα μαθήματα που προσφέρουν. Ίσως αυτό σε βοηθήσει
Παραθέτω τους παρακάτω συνδέσμους

http://www.cs.uoi.gr/Studies/GR/Undergraduate/Undergrad_courses.html
http://www.csd.uoc.gr/index.jsp?tID=studies&sub=2&exp=2b
http://www.di.uoa.gr/gr/lessons.php

Επίσης το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης δίνει κάθε χρόνο στους καλύτερους φοιτητές υποτροφίες (νομίζω τα χρήματα είναι καλά) και μπορείς αργότερα να εργαστείς σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα στο ΙΤΕ, ή κάτι τέτοιο, δεν το κατάλαβα καλά, μπορείς να το ψάξεις.
Αν έχεις υψηλή βαθμολογία λογικά έχεις πιθανότητες,
δες εδώ http://www.ics.forth.gr/orphanoudakis_awards/
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Stavrospc

Δεν δίνω τόσο βαρύτητα στην φοιτητική ζωή όσο στην μόρφωση, θέλω να γίνω προγραμματιστής..... Δεν νομίζω πάντως οι γονείς μου να συμφωνούν στο να περάσω πληροφορική στην Αθήνα ενώ εγώ μένω ούτε 1 χιλιόμετρο μακριά από το πανεπιστήμιο ιωαννίνων. Αν δεν πάω στα Γιάννενα η άλλη επιλογή είναι μηχανικός η/υ και πληροφορικής στην Πάτρα, απλά δεν ξέρω αν αξίζει να έχω έξοδα απ΄το πανεπιστήμιο. ΓΙα παράδειγμα αν κρατάω τα χρήματα από τις προπτυχιακές σπουδές μου θα μπορέσω άνετα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό και διδακτορικό σε κάποια άλλη χώρα.όσο για το τμήμα επιστήμης υπολογιστών στην Κρήτη απ ότι είδα είναι στα 14781 μόρια.Ακούω αρκετούς να μου λεν πως αν πάω πληροφορική θα σπαταλίσω τα μόρια που έβγαλα (πάνω από 19000), φανταστείτε τι θα γίνει αν πω ότι θέλω να περάσω σε μία τέτοια σχολή.
όπως και να χει πάντως σε 2 ημέρες πρέπει να κάνω το μηχανογραφικό μου κι εγώ ακόμη δεν ξέρω....... όλοι οι φίλοι μου που θα μείνουν Γιάννενα θέλουν να μείνω....ίσως τελικά να βάλω πληροφορική στα Γιάννενα αλλά θέλω να μάθω αρκετά πράγματα για την επιστήμη της πληροφορικής.
Κάποια ακόμη γνώμη;ή κι εσείς κ. Ευριπείδη αν έχετε να προσθέσετε κάτι;

evry

#14
Λοιπόν από όσο ξέρω αυτή τη στιγμή οι απόφοιτοι των τμημάτων πληροφορικής έχουν τα ίδια σχεδόν επαγγελματικά δικαιώματα με τους Μηχανικούς Η/Υ σύμφωνα με πρόσφατο προεδρικό διάταγμα, οπότε μην σκέφτεσαι ότι θα είσαι μηχανικός και θα έχεις κάποια παραπάνω δικαιώματα. Αυτό θα συμβεί μόνο αν πας σε σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, αλλά εκεί θα πρέπει να είσαι έτοιμος να ασχοληθείς με αρκετά μαθήματα εκτός πληροφορικής που ενδεχομενως να μην σε ενδιαφέρουν. Δες τα προγράμματα σπουδών και θα καταλάβεις τι εννοώ.
    Τώρα σχετικά με αυτό που λες ότι θα χαραμίσεις μόρια δεν μπορεί να σκέφτεσαι έτσι. Με το σκεπτικό αυτό θα πρέπει να δηλώσεις και Ιατρική και Σχολή Ικαρων (ΣΜΑ).

  Τέλος πάντων, το τμήμα Πληροφορικής Ιωαννίνων είναι καλό τμήμα και θα σου δώσει επαρκείς γνώσεις για το αντικείμενο της πληροφορικής αλλά η προσωπική μου γνώμη (και το τονίζω αυτό) είναι ότι το τμήμα Πληροφορικής της Αθήνας(Καποδιστριακό) και το τμήμα Επιστήμης Η/Υ της Κρήτης μαζί με τους μηχανικούς της Πάτρας είναι μακράν τα καλύτερα στην Ελλάδα. Η χαμηλή βάση της Κρήτης οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχουν πάρα πολλά τμήματα πληροφορικής στην Ελλάδα και όλοι μπορούν να σπουδάσουν πληροφορική (ή κάτι σαν πληροφορική >:D) κοντά στα σπίτια τους.

Και πάλι όμως τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις. Την απόφαση θα κληθείς να την πάρεις εσύ οπότε ζύγισε τι είναι αυτό που θέλεις, δες και τα προγράμματα σπουδών και πάρε την καλύτερη δυνατή απόφαση για σένα.
Να ξέρεις πάντως ότι η Κρήτη και η Αθήνα έχουν πολύ καλά μεταπτυχιακά.
Σκέψου και αυτό που σου είπα για τις υποτροφίες του τμήματος Επιστήμης Η/Υ Κρήτης. Αν ο χρόνος πιέζει πάρε τηλέφωνο αύριο και μάθε να δεις αν έχεις πιθανότητα να πάρεις.

Ελπίζω να βοήθησα

EDIT:
Να πρσθέσω ότι αν σκέφτεσαι να πας σε μια σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών αλλά είσαι κολλημένος με την πληροφορική με βάση πάλι την προσωπική μου γνώμη μόνο το τμήμα του ΕΜΠ με καλύπτει όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών πάνω στην πληροφορική. όχι μόνο τα μαθήματα αλλά ακόμα και τα βιβλία είναι μερικές φορές ίδια με αυτά του ΕΚΠΑ πληροφορικής. Αν δηλαδή πάρεις τη ροή υπολογιστών θα είναι σαν να έχεις τελειώσει ένα τμήμα πληροφορικής με 15 μαθήματα ακόμα πάνω σε ηλεκτρολογικά τηλεπικοινωνίες και ενέργεια. Θα έχεις τις γνώσεις ενός πληροφορικού αλλά τα δικαιώματα όλων των ροών δηλαδή θα είσαι τηλεπικοινωνιακός, ενεργειακός, ηλεκτρονικός, ηλεκτρολόγος μηχανικός. Κάτι σαν πολυσχολή δηλαδή. Τα εχεις όλα και συμφέρει. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο αλλά τι να κάνουμε αυτή είναι η πραγματικότητα .
Τα ίδια δικαιώματα έχεις αν πας σε οποιαδήποτε άλλη σχολή ΗΜΜΥ (όχι στα Χανιά)
Για την Πάτρα και την Θεσσαλονίκη δεν έχω καλή γνώμη και για την Ξάνθη δεν έχω γνώμη καθόλου
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr