Πρόβλημα στήνωντας ξανά ένα σταθμό εργασίας στο σχολικό εργαστήριο

Ξεκίνησε από rodotheos, 13 Οκτ 2010, 05:05:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

rodotheos

Συνάδελφοι γεια και χαρά,
Αφού οι προσπάθειες ανεύρεσης λύσης μέσω του ΠΛΗΝΕΤ σήμερα το πρωί απέτυχαν, λόγω έλλειψης τεχνικού προσωπικού :-) αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς μήπως και βρω το φως μου.
Ανέλαβα το εργαστήριο στο σχολείο μου (Γενικό Λύκειο) το οποίο είναι σε άθλια κατάσταση και ψάχνω τρόπους να σώσω την κατάσταση όσο σώζεται.
Το εργαστήριο είναι αρχαίο. Οι σταθμοί εργασίας έχουν celeron 700 και 128MB RAM. Τρέχουν Windows 2000 Pro.
Πέραν της παλαιότητάς των μηχανημάτων, η κατάστασή λειτουργίας τους είναι για κλάματα μιας και όλα αυτά τα χρόνια δεν πρέπει να έχει γίνει καμία συντήρηση ή καθαρισμός όλων των αχρήστων και των ιών που κάνουν πάρτι στα μηχανήματα. 
Για το λόγο αυτό αποφάσισα να προβώ σε format και να στήσω ξανά τους σταθμούς.
Αντιμετώπισα λοιπόν το εξής πρόβλημα, ως μη ειδικός των δικτύων windows.
Ο απλός χρήστης (π.χ. user10) δεν μπορεί να συνδεθεί στο Διαδίκτυο.

Να σας πώ τι έκανα...
1. Format στο δίσκο και εγκατάσταση των Windows 2000 Professional
2. κατά την εγκατάσταση μου ζητάει και δίνω δικό μου κωδικό για Administrator (τοπικά)
3. ορίζω το όνομα του υπολογιστή σε station10
4. μου ζητάει να ορίσω αν ο υπολογιστής αυτός ανήκει σε τομέα και δηλώνω... school (ο τομέας του δικτύου μας)

Μετά την επανεκκίνηση...
5. όταν μου ζητάει να ορίσω και κάποιον άλλο χρήστη για τον υπολογιστή,... δημιουργώ τον user10 με περιορισμένα δικαιώματα (όπως και οι άλλοι users).
Στην αρχή της παραπάνω διαδικασίας μου ζητάει username και password ενός χρήστη που έχει το δικαίωμα να δημιουργεί άλλους χρήστες για τον υπολογιστή (ή τον τομέα, δεν θυμάμαι καλά). Στο σημείο αυτό βάζω τα στοιχεία του μοναδικού χρήστη με δικαιώματα administrator που γνωρίζω, τον χρήστη... teacher.
Όταν τελειώσουν όλα τα βήματα συνδέομαι στον υπολογιστή ως χρήστης user10 στον τομέα SCHOOL κανονικά όπως και οι άλλοι χρήστες στους άλλους σταθμούς. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να συνδεθώ στο Internet. Αν πατήσω στις οδηγίες έναρξης την επιλογή "Σύνδεση στο Internet" μου βγάζει το μήνυμα... δεν έχω τα δικαιώματα να το κάνω αυτό.
Αν συνδεθώ στον υπολογιστή ως teacher τότε μόνο μπορώ να συνδεθώ και στο Internet, τρέχοντας αρχικά τον Οδηγό σύνδεσης στο Internet και δηλώνοντας πρόσβαση μέσω LAN και αυτόματη ανίχνευση των ρυθμίσεων.

Δεν ξέρω αν έγινα σαφής, αν ναι τότε αν γνωρίζεται τη λύση παρακαλώ βοηθήστε γιατί καθημερινά έχω να αντιμετωπίσω το μαινόμενο πλήθος των 22 μαθητών μου για τους 9 διαθέσιμους Η/Υ του εργαστηρίου μας που υπολειτουργούν.

Σας ευχαριστώ,
Θοδωρής.

poursali

έχεις βάλει ως proxy τον server?
αν ναι, δοκίμασε να συνδεθείς χωρίς διαμεσολαβητή
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

rodotheos


poursali

δεν έχω τις τρομερές γνώσεις για active directory των windows server (γιατί μάλλον εκεί οφείλεται το πρόβλημά σου)

για μένα έχεις 2 επιλογές...
(1) ξεχνάς το active directory και ξεδηλώνεις τους υπολογιστές σου από το domain

(2) ρίχνεις μια ματιά στα παρακάτω και δοκιμάζεις να στήσεις τον server σου με αυτές τις οδηγίες:

αν είναι server 2003:
http://ts.sch.gr/ts/getFile/Windows_2003_Server_Windows_XP_installation-v2-20070626.zip?bodyId=29997

ενώ αν είναι server 2000:
http://ts.sch.gr/ts/getFile/SEP_Windows_2000_Server_2000_Pro_Installation.pdf?bodyId=167781

μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις πρώτα log in με τους κωδικούς σου στο ΠΣΔ για να κατεβάσεις αυτά τα αρχεία.
δεν τα επισυνάπτω εδώ γιατί είναι συνολικά καμίά 7 ΜΒ. αν δεν έχεις κωδικούς στο ΠΣΔ δώσε μου ενα email, θα σου τα στείλω ευχαρίστως ;)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Kixer

Δοκίμασε να μπείς με τον user10 σε κάποια απο τα άλλα pc που έχουν internet.

Αν δεν μπαίνει κι εκεί κάτι "παίζει" με τον user10.

Δες ποιος είναι ο τελευταίος user(πχ user12) και βάλε τον επόμενο.Συνήθως στα εργαστήρια έχουν 2-3 παραπάνω χρήστες.

Αλλιώς θα πρέπει να προσθέσεις χρήστη στον server.

dtsilog

Εάν στο Server είναι στημένη η υπηρεσία DNS τότε ίσως φταίει αυτό. Μπορείς να πας μέσα στις ιδιότητες της υπηρεσίας DNS και να δεις ποιες IP διευθύνσεις είναι υπέυθυνες για την προώθηση (τοπική IP του Server, ή τα εξωτερικά DNS-δ/νσεις IP του πανελλήνιου σχολικού δικτύου).

Με λίγα λόγια δοκίμασε το εξής: δες στο server μέσα από τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου ποια είναι τα DNS που βλέπει.
Σημείωσε τα και μετά δοκίμασε σε ένα σταθμό εργασίας (αφού μπεις πρώτα σα διαχειριστής) να δώσεις ένα από αυτά ως καρφωτο DNS μέσα από τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου. Δοκίμασε και δες αν έχεις ιντερνετ και με το χρήστη π.χ. user10.

Αν δε φταίει το DNS (που είναι πολύ πιθανό) τότε λαμβάνοντας υπόψη αυτό που λες "Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να συνδεθώ στο Internet. Αν πατήσω στις οδηγίες έναρξης την επιλογή "Σύνδεση στο Internet" μου βγάζει το μήνυμα... δεν έχω τα δικαιώματα να το κάνω αυτό." βγαίνει το συμπέρασμα πως από το Server είναι εφαρμοσμένες κάποιες πολιτικές στο Group που περιέχει τους λογαριασμούς users, οι οποίες απαγορεύουν την πρόσβαση σε ρυθμίσεις δικτύου ή συστήματος και ίσως είναι και αυτές που κόβουν το ίντερνετ. π.χ. θα μπορούσε να υπάρχει πολιτική που κόβει-απενεργοποιεί τις κάρτες δικτύου του group users.

Όλες οι πολιτικές υπάρχουν μέσα στο Active Directory.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

dtsilog

Λογικά η ομάδα των χρηστών (user01-user12) θα είναι μέσα σε κάποιο organizational unit. Στο server δοκίμασε να πας Administrative tools-->Active Directory Users and Computers. Μετά μέσα από το Domain (school) κάνε δεξί κλικ και Properties στο φακελάκι (organizational unit πρέπει να είναι κανονικά) που περιέχει όλους τους παραπάνω χρήστες. Στην καρτέλα Group Policy κάνε edit την πολιτική ομάδας που βλέπεις. Τέλος ακολουθεις τη διαδρομή:

User Configuration>Administrative Templates>Network>Network Connections και δες ποιες ρυθμίσεις είναι πειραγμένες. Μια που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι η "Enable/Disable a LAN connection" να είναι enable. Αφού αλλάξουμε κάποια ρύθμιση (π.χ. επιλέγουμε Enable και πατάμε ΟΚ) κλείνουμε το παράθυρο των ρυθμίσεων και πατάμε ΟΚ ξανά.

Για να εφαρμοστεί μια καινούρια πολιτική, στο server από την Έναρξη-->Εκτέλεση πληκτρολογούμε την εντολή gpupdate /force.

Από τη στιγμή που στον ίδιο σταθμό μπαίνεις στο Domain σα teacher και έχεις internet και σαν user όχι, πρέπι να φταίει κάποια πολιτική ομάδας.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#7
Υποθέτω ότι βλέπεις εσωτερικά το δίκτυο, άρα η κάρτα σου είναι ενεργοποιημένη. Για δοκίμασε να ρίξεις τον isa server... ή να ελέγξεις αν η ip του εν λόγω πισιού βρίσκεται έξω από το internal network range όπως έχει δηλωθεί στα allow permissions.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...