Πως θα συνδέσω τα μαθητικά netbook σε LAN

Ξεκίνησε από papastamos, 18 Νοε 2009, 03:16:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

papastamos

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι
Θέλω (και ίσως θέλουν κι άλλοι) να συνδέσω τα μαθητικά netbook σε LAN ασύρματο. Χωρίς τη βοήθεια router. Μεταξύ τους, μόνοι τους στο Α1 μόνοι τους στο Α2 κλπ.
Τη δυνατότητα την υποστήριζε το OLPC και το Classmate (απ' ότι είχα διαβάσει γιατί δεν τα είδα... ) και νομίζω ότι θα είναι πολύ χρήσιμη σε όλους μας.
Υπάρχει καμία ιδέα;
Γειά χαρά
Παπαστάμος Βασίλης
Γυμνάσιο Πλατανιά Χανίων

nikos33

Απλά χρειάζεται ένα access point στην αίθουσα είτε ακόμη καλύτερα σε διπλανό εργαστήριο πληροφορικής ώστε να έχουν και ίντερνετ.

Βέβαια υπάρχει και το πρόβλημα της απόδοσης διεύθυνσης ip το οποίο δεν το προσφέρει το access point όταν εγκατασταθεί μόνο του στην αίθουσα οπότε μάλλον το καλύτερο είναι να αγοράσετε ένα ασύρματο adsl modem-router το οποίο θα κάνει αυτή τη δουλειά.

Όταν το access point συδεθεί με το εργαστήριο πληροφορικής τότε δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Παράθεση από: papastamos στις 18 Νοε 2009, 03:16:01 ΠΜ
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι
Θέλω (και ίσως θέλουν κι άλλοι) να συνδέσω τα μαθητικά netbook σε LAN ασύρματο. Χωρίς τη βοήθεια router. Μεταξύ τους, μόνοι τους στο Α1 μόνοι τους στο Α2 κλπ.
Τη δυνατότητα την υποστήριζε το OLPC και το Classmate (απ' ότι είχα διαβάσει γιατί δεν τα είδα... ) και νομίζω ότι θα είναι πολύ χρήσιμη σε όλους μας.
Υπάρχει καμία ιδέα;
Γειά χαρά
Παπαστάμος Βασίλης
Γυμνάσιο Πλατανιά Χανίων


papastamos

Όχι δεν κατάλαβες την απορία μου....
Δεν θέλω να βάλω access point στις αίθουσες. Θέλω να στήσω ένα δίκτυο με mesh τοπολογία ( http://en.wikipedia.org/wiki/Mesh_networking )
Τώρα το ξεκινάω και ρωτώ αν υπάρχει κάποιος που να το έχει δουλέψει πιο πριν.

Γεια χαρά
Βασίλης Παπαστάμος

nikos33

έχεις δίκιο, βιάστηκα να απαντήσω...ενδιαφέρον θέμα, να το ψάξουμε λοιπόν !

ilias

Όλα στον κόσμο είναι χάρτινα εκτός από το χαρτί που είναι από ξύλο. - Κώστας Χατζηχρήστος

papastamos

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!!! ilias
Ήταν ότι ακριβώς χρειαζόμουν.
ΜΠΡΑΒΟ στο 2ο ΕΚΦΕ Ηρακλείου, για την προτοβουλία σύνταξης οδηγειών για τα netbooks.
Επιτρέψτε μου εδώ να πω, ότι η δημιουργία και λειτουργία πρότυπων εργαστηρίων πληροφορικής (στο πρότυπο των ΕΚΦΕ) ανά διεύθυνση β/θμιας εκπ/σης, είναι αρκετά παλιό αίτημα της ΠΕΚΑΠ (που συνεχίζει νομίζω να μπαίνει). Έχω την εντύπωση ότι σήμερα είναι περισσότερο από ποτέ επιβεβλημένη η δημιουργία τους.
Γεια χαρά
Παπαστάμος Βασίλης

ΥΓ. Καλό είναι να ξεκινήσει ένας προβληματισμός - διάλογος για το πως θα ενσωματωθούν στο οργανόγραμμα του τοπικού δικτύου της σχολικής μονάδας τα laptop. για παράδειγμα :
1η λύση : μια ομάδα ανά τμήμα και ο laptop του καθηγητή να συνδέεται με το τοπικό σχολικό δίκτυο (και το διαδίκτυο). Ο καθηγητής θα πρέπει να επιλέγει ποιο δίκτυο θα ανοίξει κάθε διδακτική ώρα.
2η λύση : μια αμάδα ανα καθηγητή (ο μαθητής θα επιλέγει δίκτυο - δε μ' αρέσει)