Ο dhcpd3-server δεν ξεκινάει!

Ξεκίνησε από Wizard, 08 Δεκ 2008, 05:26:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Είπα να προσπαθήσω κι εγώ με thin clients.
Βάζω intrepid desktop edition και μετά sudo apt-get install ltsp-server-standalone openssh-server
Ξεκινάνε τα προβλήματα: δεν μπορούσα με τίποτα να βάλω static ip! Όταν έβαζα από το network manager, δεν αποθηκευόταν και γινόταν πάλι dynamic, όταν έβαζα από το /etc/network/interfaces εξαφανιζόταν το εικονίδιο της σύνδεσης και ο network manager δεν με άφηνε να την επεξεργαστώ και την έβλεπε read only!
Βλέποντας ότι είναι χοντρό bug της διανομής (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager/+bug/279262), αποφάσισα να κάνω uninstall το network manager και επιτέλους δούλεψε με static ip 10.XX.XX.10!

Το πρόβλημα τώρα είναι ο dhcp3-server δεν ξεκινά! Το syslog αναφέρει:
"No subnet declaration for eth0 (10.XX.XX.10). Ignoring requests on eth0.  If this is not what you want, please write a subnet declaration in your dhcpd.conf file for the network segment to which interface eth0 is attached."

Παραθέτω κάποια αρχεία και τα περιεχόμενά τους:

/etc/default/dhcp3-server
INTERFACES="eth0"

/etc/network/interfaces
auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet static
address 10.XX.XX.10
netmask 255.255.255.0
gateway 10.XX.XX.1

/etc/dhcp3/dhcpd.conf
authoritative;

subnet 10.XX.XX.0 netmask 255.255.255.0 {
    range 10.XX.XX.200 10.X.XX.249;
    deny unknown-clients;
    option domain-name "gym.local";
    option domain-name-servers 10.XX.XX.1;
    option broadcast-address 10.XX.XX.255;
    option routers 10.XX.XX.1;
    option subnet-mask 255.255.255.0;
    option root-path "/opt/ltsp/i386";
    if substring( option vendor-class-identifier, 0, 9 ) = "PXEClient" {
        filename "/ltsp/i386/pxelinux.0";
    } else {
        filename "/ltsp/i386/nbi.img";
    }
}

Την ώρα που τα δοκίμαζα δούλευε και ο dhcp server του router, αλλά δεν δοκίμασα να το κλείσω.

Καμία ιδέα;

EDIT: Μόλις τώρα είδα σε κάποιο thread για το αρχείο /etc/ltsp/dhcpd.conf. Αυτό είναι το κανονικό, ε;  :D Θα το δοκιμάσω μεθαύριο. Κρίμα για το network-manager πάντως...

kaingeo

Το bug αυτό που αναφέρεις είναι γνωστό bug του gnome. Θα σου έλεγα να παίξεις με το 8.04 για να είσαι σίγουρος.

alkisg

Yeap, το σωστό είναι το /etc/ltsp/dhcpd.conf.
Τον network manager καλά έκανες και τον ξήλωσες, κι εγώ τον ξηλώνω σε όλα τα PC που έχουν στατική IP.

Σε λίγες μέρες θα δημοσιευθεί ένα εγχειρίδιο περίπου 70 σελίδων με αναλυτικά βήματα για την εγκατάσταση Ubuntu 8.10 με LTSP. Στέλνω PM με μια beta έκδοση στον Wizard που το βιάζεται, αν κανείς άλλος κάνει εγκατάσταση LTSP τώρα και και το θέλει ας μου το ζητήσει.

markakis

Παράθεση από: alkisg στις 08 Δεκ 2008, 09:39:59 ΜΜ
Τον network manager καλά έκανες και τον ξήλωσες, κι εγώ τον ξηλώνω σε όλα τα PC που έχουν στατική IP.

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα (ο network manager "έχανε" την στατική IP 10.x.x.10 μετά από επανεκκίνηση) και το ξεπέρασα με τον εξής απλό τρόπο: Διέγραψα την προεγκατεστημένη ρύθμιση "Auto eth0" που είχε και έκανα μια καινούργια (με ονομασία "eth0") δίνοντας πάλι στατική IP 10.x.x.10. Το πρόβλημα λύθηκε καθώς δεν ξαναέχασε τις ρυθμίσεις. Δεν γνωρίζω αν είναι γνωστό και σε άλλους αυτό το workaround.

DHCP δεν τρέχω στο server για να σε βοηθήσω με το αρχικό πρόβλημα που αναφέρεις.

alkisg

markakis, δώσε την εντολή "routel"
(α) με network manager, και
(β) χωρίς network manager...

Πάω στοίχημα ότι δεν θα τον ξαναβάλεις σε server αν δεις το αποτέλεσμα!!!

Το είχα κάνει κι εγώ το workaround που λες, αλλά μου είχε βγάλει και πρόβλημα στο squid, οπότε πλέον τον ξηλώνω και είμαι ήσυχος.