ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕ

Ξεκίνησε από ΤΙΜ, 21 Αυγ 2019, 01:21:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΤΙΜ

Καλημέρα σας, μπορώ στην ΕΠΙΛΕΞΕ στις περιπτώσεις να έχω σύνθετη συνθήκη ; και πως γίνεται ; (π.χ. περίπτωση x>3 και y=2 ;;;). Νομίζω πως στο σχολικό υλικό δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. 

pgrontas

Αν παρακολουθήσεις το βίντεο στο https://diavlos.grnet.gr/room/1604?eventid=6525&vod=6717_session στο 3:28:00 περίπου, λένε ότι η σύνθετη συνθήκη πρέπει να αντιμετωπιστεί με (εσωτερική?) Αν. Φαντάζομαι θα ερθει κάτι πιο σαφές στις οδηγίες διδασκαλίας.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

petrosp13

Εγώ θα έλεγα ότι σε "περίεργες" περιπτώσεις, καλό θα είναι να χρησιμοποιείται η "Αν" και μόνο αυτή
Η "Επίλεξε" είναι για τυποποιημένες περιπτώσεις για να προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα λόγω της μορφής της
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

George Eco

Νομίζω πως για περίπλοκότερα πράγματα από διακριτές ακέραιες τιμές, έχουμε την ΑΝ. Η ΕΠΙΛΕΞΕ λειτουργεί καλύτερα στο μάτι, όταν έχει να κάνει με ακέραιες απλές τιμές. Πάντως η ΕΠΙΛΕΞΕ θέλουμε δε θέλουμε, θα μας στοιχειώσει αν δεν έρθει καμιά γρήγορη οδηγία του Υπουργείου.

tsioulak

Παράθεση από: George Eco στις 22 Αυγ 2019, 10:21:33 ΠΜ
Νομίζω πως για περίπλοκότερα πράγματα από διακριτές ακέραιες τιμές, έχουμε την ΑΝ. Η ΕΠΙΛΕΞΕ λειτουργεί καλύτερα στο μάτι, όταν έχει να κάνει με ακέραιες απλές τιμές. Πάντως η ΕΠΙΛΕΞΕ θέλουμε δε θέλουμε, θα μας στοιχειώσει αν δεν έρθει καμιά γρήγορη οδηγία του Υπουργείου.

Ας ελπισουμε να είναι στις πρώτες οδηγίες που θα δώσει το υπουργείο.

gpapargi

Παράθεση από: ΤΙΜ στις 21 Αυγ 2019, 01:21:06 ΜΜ
Καλημέρα σας, μπορώ στην ΕΠΙΛΕΞΕ στις περιπτώσεις να έχω σύνθετη συνθήκη ; και πως γίνεται ; (π.χ. περίπτωση x>3 και y=2 ;;;). Νομίζω πως στο σχολικό υλικό δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. 

Ο λόγος που βγήκε από την ύλη η επίλεξε είναι ακριβώς ότι ζητήθηκε κάτι τέτοιο σε θέμα πανελληνίων. Η επίλεξε είναι πολύ καλή για διακριτές τιμές που αναφέρονται μια προς μία. Η κακή χρήση της οδήγησε στην κατάργησή της.
Αντίστοιχα θέματα κακής χρήσης κομματιού της ύλης έχουμε και σε άλλα μαθήματα. Πχ στα μαθηματικά, θεωρητικές ασκήσεις πάνω στο θεμελιώδες θεώρημα του απειροστικού λογισμού και μόνιμη θέση τους στο τέταρτο θέμα, οδήγησε στο να το βγάλουν από την ύλη.

Νίκος Αδαμόπουλος


akalest0s

Παράθεση από: pgrontas στις 21 Αυγ 2019, 01:36:55 ΜΜ
Αν παρακολουθήσεις το βίντεο στο https://diavlos.grnet.gr/room/1604?eventid=6525&vod=6717_session στο 3:28:00 περίπου, λένε ότι η σύνθετη συνθήκη πρέπει να αντιμετωπιστεί με (εσωτερική?) Αν. Φαντάζομαι θα ερθει κάτι πιο σαφές στις οδηγίες διδασκαλίας.
Τελικά, βλέπετε κάποια περαιτέρω εξήγηση από υπουργείο; Δεν βλέπω τίποτα σχετικό.  ???
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

pgrontas

Μεταφέρω προφορική ενημέρωση από σύμβουλο με κάθε επιφύλαξη:
Απαγορεύεται στην ΕΠΙΛΕΞΕ η ύπαρξη ΚΑΙ και Η στις περιπτώσεις.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

P.Tsiotakis

Και πριν βγει η ΕΠΙΛΕΞΕ από την ύλη, και όσο ήταν εκτός, και αφού ξαναμπήκε

δεν επιτρέπεται η χρήση λογικών τελεστών στις Περιπτώσεις

και το "από έως" να είχε υλοποιήσει η παλιά ή η νέα συγγραφική ομάδα (κακώς δεν το όρισε η νέα),
και πάλι θα υλοποιούταν με άλλο τρόπο και όχι με τη χρήση λογικών τελεστών.

Με άλλα λόγια, το παρακάτω δεν υλοποιείται με ΕΠΙΛΕΞΕ:
Παράθεση από: ΤΙΜ στις 21 Αυγ 2019, 01:21:06 ΜΜ
Καλημέρα σας, μπορώ στην ΕΠΙΛΕΞΕ στις περιπτώσεις να έχω σύνθετη συνθήκη ; και πως γίνεται ; (π.χ. περίπτωση x>3 και y=2 ;;;). Νομίζω πως στο σχολικό υλικό δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. 

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Μια ερώτηση  τι λέμε  σε ερώτηση  μαθητή  του στυλ ότι στον συντάκτη της γλώσσας
και δίπλα από την δέσμευμενη λεξη περίπτωση δεν δέχεται  συγκριτικό  τελεστή, όμως σε αντίθεση   το σχολικό Βιβλίο  λέει ότι  μπορεί  να υπάρχει συγκριτικος τελεστής
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

petrosp13

Ότι ο συντάκτης είναι απλά ένα εργαλείο και όχι η εξεταστέα ύλη
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ολγα

Στο νέο Βιβλίο μαθητή στη σελ. 75 αναφέρεται για το ΕΠΙΛΕΞΕ <έκφραση>:

Όπου:
<έκφραση> :
είναι μια μεταβλητή, η τιμή της οποίας θα ελεγχθεί με τις τιμές που δίνονται στις ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ και ανάλογα σε ποια ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ανήκει θα εκτελεστούν οι αντίστοιχες εντολές ή η πράξη, που υπολογίζει την τιμή της.
Δηλαδή, η <έκφραση> μπορεί να είναι:
- Μεταβλητή
- Αριθμητική πράξη
- Συγκριτική πράξη

ΑΠΟΡΙΑ 1η:
Αριθμητική πράξη και όχι αριθμητική έκφραση; Δηλ. με βάση τον ορισμό το α+β είναι αποδεκτό αλλά το (α+β)*γ  δεν είναι αφού περιέχει δυο αριθμητικές πράξεις;
ΑΠΟΡΙΑ 2η:
Οι συγκριτικές πράξεις (π.χ. α>β+γ) επιτρέπονται αλλά οι  λογικές εκφράσεις απαγορεύονται; Π.χ. αν flag1 και flag2 δυο λογικές μεταβλητές κάτι τέτοιο:         
flag1 ΚΑΙ flag2      απαγορεύεται;
Στο βιβλίο ΑΕΠΠ αναφέρεται (στο τέλος της σελ.37 ):
Μια έκφραση μπορεί να αποτελείται από μια μόνο μεταβλητή ή σταθερά μέχρι μια πολύπλοκη μαθηματική παράσταση.
Μήπως οι συγγραφείς του νέου βιβλίου απλά ήθελαν να αποκλείσουν από τον ορισμό για την  <έκφραση> στην ΕΠΙΛΕΞΕ την περίπτωση της έκφρασης που αποτελείται από μια μόνο σταθερά;

ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Απορία και δική μου.

πχ1 συνθήκη α>=3 και β>=5.... απαγορεύεται γιατί έχω δύο διαφορετικές μεταβλητές οπότε δεν μπορώ να τις βάλω στο επιλεξε;
πχ2 συνθηκη α>=3 και α<=10 ...απαγορεύεται γενικά το ΚΑΙ στο επιλεξε;
πχ3 συνθηκη α=3 ή α=5 ή α=10 ...επιτρεπεται και μπαίνει κόμα (παρολο που ειναι λογικος τελεστη το Ή- επειδη παραπανω αναφερατε οτι απαγορευονται γενικα οι λογικοι τελεστες)

Ευχαριστώ!

P.Tsiotakis

Παράθεση από: ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ στις 23 Οκτ 2019, 12:05:22 ΜΜ
πχ1 συνθήκη α>=3 και β>=5.... απαγορεύεται γιατί έχω δύο διαφορετικές μεταβλητές οπότε δεν μπορώ να τις βάλω στο επιλεξε;
OXI

Παράθεση από: ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ στις 23 Οκτ 2019, 12:05:22 ΜΜ
πχ2 συνθηκη α>=3 και α<=10 ...απαγορεύεται γενικά το ΚΑΙ στο επιλεξε;

ΕΠΙΛΕΞΕ α
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3..10
(σελίδα 52, πρόσφατων λύσεων ΙΕΠ)

θα μπορούσε και με διαδοχικά ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να υλοποιηθεί...
ΕΠΙΛΕΞΕ α
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ < 3
! κάτι άλλο
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ <=10
! αυτό που έγραψες
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ
! κάτι άλλο
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ

Παράθεση από: ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ στις 23 Οκτ 2019, 12:05:22 ΜΜ
πχ3 συνθηκη α=3 ή α=5 ή α=10 ...επιτρεπεται και μπαίνει κόμα (παρολο που ειναι λογικος τελεστη το Ή- επειδη παραπανω αναφερατε οτι απαγορευονται γενικα οι λογικοι τελεστες)

ΕΠΙΛΕΞΕ α
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3, 5, 10

πρόκειται για την συμπαγή μορφή της ΕΠΙΛΕΞΕ (το οποίο αποτελεί πλεονέκτημα σύμφωνα με τη θεωρία, αν και ..... δεν της φαίνεται)