Autologin σε 22.04

Ξεκίνησε από jim_katsar, 02 Σεπ 2022, 11:23:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Είπα να κάνω καθαρή εγκατάσταση από την αρχή και όχι αναβάθμιση από 20.04 σε 22.04.
Το πρώτο "πρόβλημα" που συνάντησα. Κατά το autologin δεν μπαίνει ο υπολογιστής στον εκάστοτε χρήστη μένει στην αρχική οθόνη. Αν ψάξεις τον χρήστη που έχεις αντιστοιχήσει τον συγκεκριμένο υπολογιστή με enter θα μπεις χωρίς κωδικό.
Το θέμα είναι ότι όπως και στα 20.04 θέλω να φορτώνει κατευθείαν χωρίς εγώ να χρειάζεται να περνάω από έναν έναν υπολογιστή και να ψάχνω τον σωστό χρήστη! Μιλάμε για δημοτικό που θέλω ο κάθε υπολογιστής να μπαίνει αυτόματα σε έναν χρήστη.
Παραθέτω τρια screenshots για να γίνει πιο ξεκάθαρο και το αρχείο ltsp.conf
Στην φωτογραφία 1 είναι έτσι όπως ανοίγει το τερματικό με το autologin. Στην φωτογραφία 2 είναι κάνοντας scroll με τα βελάκια σε ένα χρήστη που δεν είναι αντιστοιχισμένος ο υπολογιστής και στην φωτογραφία 3 είναι όταν φτάσεις στον σωστό χρήστη που είναι αντιστοιχισμένος ο υπολογιστής.
Κάποια λύση;;;
Μέχρι που να επιστρέψω στα 20.04. Τόσο πολύ με βολεύει το autologin
Και μία παρατήρηση στο Synaptic δεν υπάρχει το childsplay και το grub-customizer
Ευχαριστώ προκαταβολικά

alkisg

Δημήτρη δοκίμασε να βάλεις το παρακάτω στο ltsp.conf, κάτω από την υπάρχουσα ενότητα [clients]:

Κώδικας: ini
RELOGIN=0

Μετά κάνε `ltsp initrd` και επανεκκίνηση των σταθμών εργασίας και δες αν δουλεύει.

Το childsplay και το grub-customizer αφαιρέθηκαν από το Ubuntu (και το Debian) γιατί είναι παρατημένα από τους developers τους.

Παράθεση από: https://tracker.debian.org/pkg/childsplay[2020-04-22] childsplay REMOVED from testing (Debian testing watch)

jim_katsar

Καλημέρα Άλκη
Δούλεψε η εντολή άψογα!!!
Μήπως θα έπρεπε να μπαίνει η εντολή αυτή αυτόματα στο ltsp.conf δεν ξέρω λέω...
Ευχαριστώ

alkisg

Αυτό είναι bug του lightdm, το έχω αναφέρει εδώ.
Συμβαίνει εδώ και χρόνια σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις, π.χ. αργό ή απασχολημένο δίκτυο ή δίσκος κλπ.
Το workaround που έγραψα έχει την παρενέργεια ότι αν γίνει logout, δεν ξαναγίνεται αυτόματα login, και έτσι δεν το θέλουμε από προεπιλογή για όλους, αφού οι περισσότεροι δεν βλέπουν ποτέ αυτό το πρόβλημα.

jim_katsar

Έχω την αίσθηση ότι στα UbuntuMate 22.04 δεν θα συμβαίνει σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά στις περισσότερες εγκαταστάσεις για να μην πω σε όλες.
Και στο δεύτερο εργαστήριο που μόλις έστησα (με διαφορετικό Hardware ο Server) εμφανίζεται πάλι το πρόβλημα και το έλυσα με το workaround που έγραψες.
Οι συνάδελφοι με νέες εγκαταστάσεις θα το επιβεβαιώσουν ή θα το διαψεύσουν αν τελικά το πρόβλημα είναι γενικό.

alkisg

Στα τοπικά σχολεία που συντηρώ δεν το έχω δει ακόμα.
Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να αναφέρετε στο παραπάνω bug ότι σας επηρεάζει κι εσάς, έτσι ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες να ασχοληθεί με αυτό κάποιος developer.
Για την ώρα φαίνεται ότι είμαι ο μόνος στον κόσμο που το έχει αναφέρει, οπότε προφανώς και δεν το βάζουν πρώτη προτεραιότητα.

jim_katsar

Έκανα και εγώ μία αναφορά μήπως και..

markakis

Εμφανίστηκε και σε εμένα το πρόβλημα, αν και χρησιμοποιώ ακόμα 20.04 που είχε στηθεί και δούλευε από πέρυσι.
Πιθανό να προέκυψε μετά τα update του καλοκαιριού, οπότε εφάρμοσα το workaround (RELOGIN=0) που συνέστησε ο Άλκης και λύθηκε.

Έκανα την αναφορά μου στο σχετικό issue του GitHub.

xdv

Κι εγώ χρησιμοποιώ 20.04 και ενδιαφέρομαι για autologin. Αλλά τι επιπλέον πληροφορίες πρέπει να δώσω στο αρχείο ltsp.conf εκτός από MAC, HOSTNAME.
Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε.

alkisg

Διάβασε λίγο τις σχετικές οδηγίες και ρώτα όπου κολλήσεις. Γενικά θες μόνο:

Κώδικας: Bash
[clients]
# Αυτόματη σύνδεση του guest01 στο pc01, του guest02 στο pc02, κ.ο.κ.
AUTOLOGIN="^pc\([0-9]*\)$/guest\1"

[00:19:db:58:7c:5d]
HOSTNAME="pc01"