Διαχείριση χρηστών

Ξεκίνησε από fkoutsakas, 08 Σεπ 2022, 01:19:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fkoutsakas

Καλησπέρα συν-άδελφοι και καλή σχολική χρονιά :-)

Με αφορμή την προετοιμασία του εργαστηρίου για τη νέα σχολική χρονιά θέλω να ρωτήσω πώς διαχειρίζεστε τους χρήστες σας;

Ειδικότερα...
  • τι ονόματα χρηστών επιλέγετε; εγώ ας πούμε δίνω ονόματα της μορφής fkoutsakas, gpapadopoulos, κλπ
  • πώς τους οργανώνετε σε ομάδες; αντίστοιχα, δημιουεγώ ομάδες ανά τμήμα a1, b1, κλπ και εντάσσω μέσα τους μαθητές...
  • τι κάνετε στην αρχή κάθε νέας σχολικής χρονιάς όταν οι μαθητές έχουν αλλάξει τάξη; τους αλλάζετε ομάδα; αλλάζετε όνομα στην ομάδα; άλλο;
  • τι εργασίες "συντήρησης είναι απαραίτητες;

Ευχαριστώ πολύ



markakis

Συνάδελφε, καταρχάς έχει σημασία αν μιλάμε για σχολείο Α/θμιας ή Β/θμιας και αν στον κάθε υπολογιστή κάθεται ένας μαθητής ή περισσότεροι.

Στα περισσότερα σχολεία της Α/θμιας, που έχω δουλέψει τα τελευταία χρόνια, κάθονται σε κάθε υπολογιστή δύο μαθητές. Επίσης λόγω ηλικίας/γνώσεων προτιμώ να βρίσκουν τον υπολογιστή έτοιμο για εργασία χωρίς να επιλέγουν χρήστη ή να βάζουν κωδικό. Για το λόγο αυτό έχω επιλέξει τη λύση Ένας λογαριασμός ανά υπολογιστή και ανά τμήμα από τις οδηγίες Λογαριασμοί χρηστών (ΣΕΠΕΗΥ με LTSP) έχοντας ρυθμίσει και το AUTOLOGIN ώστε να συνδέω εγώ από τον Επόπτη όλους τους λογαριασμούς του τμήματος πριν ξεκινήσει το μάθημα. Αυτό άσχετα αν στον υπολογιστή κάθεται ένας μαθητής ή δύο. Νομίζω ότι αυτή η λύση είναι η πιο κατάλληλη για τα Δημοτικά και ενδεχομένως για τα περισσότερα Γυμνάσια/Λύκεια.

Τη δημιουργία χρηστών την κάνω μέσα από τη Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ όπως προτείνεται και στη σχετική εικόνα που υπάρχει στις παραπάνω οδηγίες. Οι λογαριασμοί επομένως έχουν την μορφή a1-01, a1-02 κτλπ.

Στην έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς μεταφέρω τα αρχεία των χρηστών της προηγούμενης χρονιάς σε ένα φάκελο BACKUP ανά λογαριασμό (ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να τους τα μεταφέρω) και αρχικοποιώ τους φακέλους όλων των χρηστών ώστε να είναι άδειοι μια και όλοι οι μαθητές έχουν αλλάξει τμήμα και πολύ πιθανό έχει αλλάξει και συμμαθητής που κάθονται μαζί.

fkoutsakas

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση  :)

Ξέχασα να αναφέρω ότι η ερώτηση αφορά σεπεηυ γυμνασίου/λυκείου και ο/η κάθε μαθητής/τρία έχει το δικό του/της προσωπικό λογαριασμό.