Σύνδεση εκπαιδευτικών στο δίκτυο ltsp του σχολείου από το σπίτι τους - εφικτή;

Ξεκίνησε από mandarinos, 01 Φεβ 2022, 10:36:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Μετά την παρουσίαση της δυνατότητας να συνδεθούν στο ltsp οι λοιποί-ές συνάδελφοι, αρκετοί-ες με ρώτησαν αν γίνεται να συνδέονται από το σπίτι τους. (Ειλικρινά, χαίρομαι που το υποδέχτηκαν τόσο θερμά το θέμα!)
Τους απάντησα (σύμφωνα με όσα διάβασα εδώ στο φόρουμ) ότι: (α) θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις, (β) θέλει ειδική άδεια από το helpdesk. (Αν κατάλαβα σωστά, τα παιδιά στο helpdesk σου "μαρκάρουν" τον σπιτικό ΗΥ σου μέσω της mac address του, ώστε να γνωρίζει το σύστημα ότι συνδέεται το συγκεκριμένο άτομο, κι όχι ο πρώτος τυχών.)
Ωστόσο, όλ' αυτά ισχύουν (απ' όσα ξέρω, τους είπα) γιά τη σύνδεση του administrator, όχι του απλού user.

Γιά τον απλό user / εκπαιδευτικό γίνεται; Κι αν ναί, με ποιές προϋποθέσεις; Ώστε να ξέρω τί ακριβώς να τους απαντήσω!


mandarinos

Το δικό μας router είναι MikroTik. Διάβασα τις οδηγίες γιά την απομακρυσμένη πρόσβαση, αλλά θέλω να ρωτήσω τα εξής:

(1) Πειράζει που τους servers τους ονόμασα lab01-server και lab02-server; πρέπει, δηλαδή, να τους αλλάξω τα ονόματα σε srv / srv1; (Τα static ip's του τοπικού δικτύου τα έδωσα όπως έπρεπε: 10.xxx.xxx.10 και 10.xxx.xxx.11, αντιστοίχως.)

(2) Εάν ένας συνάδελφος συνδεθεί από το σπίτι του μέσω Διαδικτύου, προφανώς θα δεί την οθόνη εισόδου του server και θα δώσει user name / συνθηματικό. (Τα user names θα τους τα δώσω από πρίν στον καθέναν, εννοείται.) Μπορεί κι άλλος ...και παράλλος... και τέταρτος, κοκ... να συνδεθούν ταυτόχρονα;
Ρωτάω, επειδή το ltsp βγάζει ένα image γιά κάθε διαφορετικό τερματικό που το ζητάει. Αν μπαίνουν από το Διαδίκτυο, ναί μέν έχουμε πολλά τερματικά, αλλά όμως αδήλωτα στο ltsp.conf.
Επομένως, μήπως πρέπει να τους ζητήσω να μου φέρουν τα φορητά τους, γιά να σημειώσω τις mac addresses τους (ή απλά να μου τις πούν) και να τις περάσω στο ltsp.conf; (Και τη διαδρομή μέσα από DNS servers και τα ρέστα μέχρι τον ΗΥ του σπιτιού, την αγνοεί το ltsp; είναι ικανό να διακρίνει μιά mac address μέσα απ' τη διαδρομή αυτή; )

Αν δεν γίνεται αυτό (ή θέλει μεγάλη διαδικασία), υπάρχει κι ο απλούστερος -αλλά πρωτόγονος- τρόπος: να μπαίνουν αυστηρά με ωρολόγιο πρόγραμμα και ο καθένας να κάθεται πχ γιά μία ώρα αυστηρά - και μετά, υποχρεωτικό logout. Πίσω στα sixties και στο δίκτυο Aloha!...  :)

(3) Χρειάζεται να κάνω κάποιες άλλες ενέργειες;

- - - - - - -

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Ανυπομονώ να δοκιμάσω από το κινητό μου!

alkisg

1) Όχι δεν πειράζει. Εντός του σχολείου θα τους βλέπεις ως lab01-server και εκτός του σχολείου ως srv-sxoleio.nom.sch.gr.

2) Με τις επιλογές xrdp και x2go θα μπορούν να συνδέονται ταυτόχρονα, ακόμα κι αν εκείνη την ώρα στο σχολείο ο Πληροφορικός είναι συνδεδεμένος, χωρίς να τον ενοχλήσουν.
Η λειτουργία remote desktop δεν έχει σχέση με το LTSP, δεν εμπλέκονται τερματικά, mac addresses κλπ. Μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιονδήποτε υπολογιστή, ακόμα και Windows, αν και σε στις μη-server εκδόσεις τους ο τοπικός χρήστης αποσυνδέεται όταν συνδέεται ο απομακρυσμένος.

3) Απ' όσο κατάλαβα την περίπτωσή σου, δεν νομίζω ότι χρειάζεται άλλη ενέργεια από αυτές που αναφέρονται στη σελίδα τεκμηρίωσης.

mandarinos

Καλημέρες!

(α) Διάβασα τη σχετική σελίδα της ΤΣ (εδώ: https://ts.sch.gr/docs/linux/guides/remote-access/ - Άλκη, τρείς σειρές απ' το τέλος, η πρόταση δεν είναι συμπληρωμένη· λέει: "Η σχετική εντολή από Linux είναι:" και η συνέχεια λείπει).
(β) Έκανα τις αναγραφόμενες ενέργειες σε επίπεδο εντολών - και στον server, και στο φορητό μου στο σπίτι.
(γ) Δοκίμασα με διάφορα utilities "remote desktop", από τα οποία συνδέεται κατευθείαν με τον server του σχολείου και φαίνεται να δουλεύει στοιχειωδώς καλά το X2Go - εδώ η σελίδα του, γιά τους ενδιαφερόμενους: https://wiki.x2go.org/doku.php/start . (Τα υπόλοιπα όχι, μάλιστα το VNC μου έλεγε πως δεν μπορεί κάν να συνδεθεί.) Το οποίο, μάλιστα, αφήνει να επιλέξω ακόμη και το γραφικό περιβάλλον που θέλω. (Έβαλα Cinnamon, διότι αυτό έχω τόσο στον server, όσο και στο σπίτι.)

Ωστόσο, συνδέομαι μέν -καθαρά- (ως administrator), βλέπω την επιφάνεια εργασίας που έχω στον server, αλλά μόλις πάω να κάνω κάτι, χάνονται τόσο η ταπετσαρία, όσο και τα εικονίδια της επιφάνειας εργασίας. Η δέ μπάρα κάτω δεν φαίνεται καθόλου εξ αρχής. (Ούτε τα τρία εικονίδια πάνω δεξιά στα παράθυρα φαίνονται, δηλ. παύλα, Χ, τετράγωνο.)

Κι όχι μόνον: όταν πάω να φύγω, δεν βρίσκω τον τρόπο. Κλείνω το φορητό μου από τον διακόπτη του ρεύματος, διότι φαίνεται σα να κρέμασε. Κι όταν -μετά από επανεκκίνηση- πάω να ξανασυνδεθώ, πέφτω στο σημείο που έκλεισα τον διακόπτη πιό πρίν! (Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα κρυφό αρχείο, κάτι σαν .session, που μπλοκάρει τον ΗΥ μου. Θα το βρώ και θα το σβήσω.)

Κατά 99.9%, κάτι έχω κάνει λάθος στις ρυθμίσεις. (Δεν πρέπει να πρόκειται γιά σοβαρώτερο θέμα - πχ ασυμφωνία σε εκδόσεις, ή πρωτόκολλα επικοινωνίας.) Όταν το βρώ, θα γράψω ένα μικρό HowTo εδώ.

Υγ 1: Ακολούθησα τη συμβουλή του Άλκη, κι εγκατέστησα (και στον server, και στο σπίτι) τις εκδόσεις από τη διαχείριση προγραμμάτων. Όχι από ppa, ή downloads.
Υγ 2: Όταν συνδέεσαι με οποιοδήποτε user name (δηλ. όχι απαραίτητα ως admin), το X2Go πάντα ζητάει και το αντίστοιχο συνθηματικό. Άρα, αυτό πρέπει να οριστεί και στον server. (Φαίνεται πως δεν δέχεται χρήστες "nopsswd".)

mandarinos

Είχα αφήσει τον server ανοιχτό χθες το μεσημέρι, αλλά τώρα μόλις διαπίστωσα ότι φεύγοντας δεν είχα ενεργοποιήσει το X2Go server, με ενεργοποιημένη την επιλογή "activate desktop sharing"!

Οκ, θ' αφήσω τον server ανοιχτό γιά Σ/Κ και θα ξαναδοκιμάσω!

(Λες νά 'ναι αυτό; Καλά, τότε θα λέω πως έτσι είναι οι μεγάλοι άνδρες των επιστημών: αφηρημένοι!  :D )

alkisg

(α) Thanks, διορθώθηκε.
(β) και (γ): δοκίμασε το xrdp, όχι το x2go. Το x2go έχει περισσότερα προβλήματα, αν και παλεύουν αρκετά να το υποστηρίξουν οι του Debian-edu, δυστυχώς δεν βλέπω να πάει καλά.
Επίσης, μόλις διαπίστωσες τον λόγο που δεν έχουμε GNOME ή Cinnamon στα σχολεία, επειδή όλα αυτά τα fancy opengl-based desktop environments εκτός του ότι είναι βαριά, δεν παίζουν καλά ούτε με τις παλιότερες κάρτες γραφικών ούτε με το remote desktop. :)

mandarinos

Μικρή διόρθωση / συμπλήρωση: Εκτός απ' όσα modules εγκαθιστά αυτομάτως το X2Go server μέσα από το Software Management, χρειάζεται καί αυτό:

X2Godesktopsharing

Μόνο τότε εμφανίζεται το εικονίδιο της εφαρμογής στο μενού "Internet", και μόνο τότε (δηλ. αφού καλέσεις την εφαρμογή) εμφανίζεται εικονίδιο στη μπάρα κάτω δεξιά, ώστε να δουλεύει ο X2Go server.

Πάντως, επειδή ψάχνω τα σχετικά, είδα ότι έχει εγκατεστημένον και τον X11VNC server. (Default από την εγκατάσταση, αν κατάλαβα καλά.) Ούτε αυτόν τον είχα ανοίξει φεύγοντας, γι' αυτό το VNC δεν έβρισκε τον server στο σχολείο. Οκ, άνοιξα το X2Go server στον πρώτο server, θα βάλω και το VNC server στον δεύτερο, και θα ανακοινώσω τα αποτελέσματα γιά όσους συναδέλφους ενδιαφέρονται.

Το xrdp θα το δοκιμάσω από Δευτέρα.

(Υγ: Το VNC server τ' άφησα με τα defaults. Port 5900, κλπ. Να δω πώς ανταποκρίνεται, και το ρυθμίζω.)