Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis


Παπαμιχαήλ Δημήτρης

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 09 Αυγ 2013, 08:43:41 ΜΜ
δεν αποφασιζει αυτος
ΣΑυτο λοιπόν που λες έχεις δίκιο !
Και εδω θα πω την μικρή αληθινή ιστορία τρέλας που ζω τις τελευταίες μέρες !
Είμαι στην Αμερική απο Ιούνιο και όταν διαβαΩ όλα αυτα πραγματικά απογοητευομι γιατί σκοπός μου είναι να γυρίσω και να διδαξω ξανά το μαθήμα απο Σεπτέμβριο !
Οπότε τέλειος τυχαία έτυχε να είμαι Ουάσιγκτον τις ίδιες μέρες με Σαμαρά και τέλειος τυχαία έγινε να περάσω απο το ξενοδόχειο του την παραμονή της συνάντησης με Ομπάμα Τετάρτη σλδ για Αμερική !
Βέβαια δν με άφησαν να τον δω αλλα ένας ειλικρινής τύπος που αποδείχθηκε επικεφαλής της ασφαλείας του μου είπε ότι αν είναι κάτι τόσο σημαντικό το μόνο που μπορω να κάνω είναι ΝΑΤΟ γράψω σε επιστολή και να του το μεταφέρει !
Έτσι και εκτυπωσα το κείμενο που στελναμε στους βουλευτές ...
το σταυρωσα και το έδωσα στον ασφάλιση του ! Την επόμενη μέρα τον πήρα τηλ. Και μου είπε τα εξής λόγια !!
"ο πρόεδρος έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στον υπουργό παιδείας και σας ζητά να κάνετε υπομονή μέχρι την τελική επίσημη δημοσίευση και διαβούλευση στο κοινοβουλειο"

Τώρα οτι παραπάνω και να πω είναι λίγο !
Αφρό που λέω είναι ότι απτή μεριά μου έκανα ότι ηταν ανθρώπινος δυνατό να μας ακούσει ο σαμαράς.

P.Tsiotakis

παντως ειχε την καλή διάθεση
οι πληροφορικοί τον βρήκαν και στην Εσπερία
:D

καλή επιστροφή

P.Tsiotakis

Nikolaos D. Skikos (fb) Τίποτα δεν έχει κλειδώσει και αν δεν ανακοινωθεί σήμερα, η προσπάθεια συνεχίζεται.

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

andrika

Κανενα νεο απο την ΠΕΚΑΠ εχουμε;

Παντελης Τσιράκης


tdrivas

θα ρθει η ανάσταση με τις ανακοινώσεις ελπίζουμε..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

vtsakan

από ότι καταλαβαίνω πάει για Δευτέρα η ανακοίνωση.
μας έχουν σπάσει τα νεύρα...
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

labrosD

Είπαμε Τετάρτη 14 Αυγούστου...... Τι δεν καταλαβαίνετε;

vtsakan

Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

panos_t

Σύμφωνα με το πνεύμα του Νεόυ Λυκείου που έχουμε δεί μέχρι τώρα το καλύτερο θα ήταν:

Α Λυκείου μάθημα υποχρεωτικό γενικής Παιδείας "Εφαρμογές Πληροφορικής" 2 ώρες

Β Λυκείου ΑΕΠΠ 2ώρες (στη θέση της τεχνολογίας επικοινωνιών ή Α τετράμηνο επιλεγμένα κεφάλαια της τεχν. επικοινωνιών, Β τετράμηνο εισαγωγή στην ΑΕΠΠ)

Γ Λυκείου ΑΕΠΠ 3 ώρες

Φυσικά σκέψεις που δεν ξέρω πώς ακούγονται σε κάποιον που δεν έχει ιδέα  τί λένε τα μαθήματα και δεν έχει μπεί σε τάξη και δεν μπορεί αν δεί τί προσφέρουν στο μαθητή
Απλά έχει μπορστά του νούμερα (τις διδακτικές ώρες) που πάει να τα αντιστοιχίσει με μαθήματα (ίσως και κάτω από πίεση και επιρροές)

Ελπίζω τελικά όλα να πάνε καλά.


Λευτέρης Δουκέρης

To παιχνίδι ... αν και στην αρχή φάνηκε χαμένο προς το τέλος ... μάλλον γύρισε?
Είμαστε τελικά ισόπαλοι με τα θηρία(υπουργείο)... Είδη πήραμε ...παράταση (ανακοίνωση του νέου λυκείου την δευτέρα)
το μόνο κακορίζικο πουν μας μένει είναι ένας ξαφνικός ... θάνατος... αλλιώς έχουμε τα ... πέναλτι (διαβούλευση)

και ο παραλογισμός ... του νέου .... συστήματος καλα κρατεί

κουράγιο και ...τους φάγαμε!!!!
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

GEG

Hey! It compiles! Ship it! :-)