Πρόγραμμα για συγγραφή σημειώσεων ΑΕΠΠ

Ξεκίνησε από Γιάννης Σ., 13 Απρ 2010, 04:25:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Σ.

Δεν ξέρω παιδιά αν ταιριάζει εδώ αυτό αλλά μήπως ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για συγγραφή σημειώσεων, εννοείται όχι το word, να μπορεί να κάνει πιο όμορφα σχήματα κτλ. Τα βιβλία με ποια προγράμματα γράφονται;
:o

P.Tsiotakis

τα διαγράμματα ροής στο visio ή στη γλωσσομάθεια (που φτιάχνει Δ.Ρ.)

odysseas

Για τη συγγραφή των σημειώσεών μου χρησιμοποιώ το LaTeX, με το πρόσθετο πακέτο pgf/tikz για την "περιγραφή" των διαγραμμάτων ροής.

Προφανώς δεν είναι η ευκολότερη λύση και δε θα τη συνιστούσα σε κάποιον που δεν έχει ήδη κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο σύστημα στοιχειοθεσίας. Θα σου πάρει ένα διάστημα να βρεις ποια επιπλέον πακέτα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και πως θα στήσεις την όλη παραγωγή. Αλλά θεωρώ ότι αισθητικά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο και τουλάχιστον δε χάνεις χρόνο με ανοησίες που δεν αφορούν στο περιεχόμενο του κειμένου σου.

Επισυνάπτω ένα δείγμα. Ο κώδικας LaTeX είναι διαθέσιμος σε όποιον ενδιαφέρεται, αν και θεωρώ ότι επιδέχεται βελτιώσεων.

denix

Παράθεση από: Greendaz στις 13 Απρ 2010, 04:25:21 ΜΜ
Δεν ξέρω παιδιά αν ταιριάζει εδώ αυτό αλλά μήπως ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για συγγραφή σημειώσεων, εννοείται όχι το word, να μπορεί να κάνει πιο όμορφα σχήματα κτλ. Τα βιβλία με ποια προγράμματα γράφονται;
:o

QuarkXPress (see attached).

Για επαγγελματικά αποτελέσματα προτείνω Scribus.

Γιάννης Σ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το δείγμα LaTex μου φαίνεται αρκετά καλό για τα παιδιά. Το QuarkXPress, από ότι κατάλαβα δηλ., φαίνεται εντυπωσιακό! Θα τα ψάξω και θα επανάλθω. Ευχαριστώ και πάλι.

dpa2006

#5
Παράθεση από: Greendaz στις 13 Απρ 2010, 04:25:21 ΜΜΔεν ξέρω παιδιά αν ταιριάζει εδώ αυτό αλλά μήπως ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για συγγραφή σημειώσεων, εννοείται όχι το word, να μπορεί να κάνει πιο όμορφα σχήματα κτλ. Τα βιβλία με ποια προγράμματα γράφονται;
 :o
τα βιβλία γράφονται ανάλογα με το που προορίζονται(μπορείς να το βρεις εύκολα από τις ιδιότητες των pdf από www.pi-schools.gr)
είτε με word
είτε με  Adobe® FrameMaker®
ή ακόμη με Adobe® PageMaker®
και φυσικά με τις λύσεις που προαναφέρθηκαν.
θα δώσω μια ψήφο ακόμη για scribus και στο LaTeX.
επίσης αν ενδιαφέρεσαι για ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον σε LaTeX δες και το LyX
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

za√‘ag

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε ... κατέβασα το LyX ... το εγκατέστησα σε Windows και κατέβασα και την ελληνική μετάφραση. Πώς /πού θα πρέπει να βάλω το αρχείο el.po που κατέβασα; Δεν κατάφερα να βρω οδηγίες
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

"Για να χρησιμοποιήσεις την ελληνική μετάφραση πρέπει να ενεργοποιήσεις το module "locale".
Κατόπιν ανεβάζεις το αρχείο el.po, απο το administer->site configuration->localization. (ή στο path /admin/settings/locale )"

Βρήκα το παραπάνω μήνυμα σε ένα Forum    Βαγγέλη. Δεν ξέρω αν βοηθάει γιατί είναι για drupal .


http://mydrupal.gr/forum/16
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

Μιλάμε για το LyX ... εγκατάσταση σε pc με Windows ... όχι για site....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Πολύπλοκο μου φαίνεται... μάλλον θα δοκιμάσω το scribus ... το είχα δοκιμάσει πάλι αλλά κόλλαγε ... είδωμεν
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

OpenOffice, μια χαρά είναι, και mirroring εικόνων υποστηρίζει και backgrounds σε παραγράφους κτλ, λίγα είναι που δεν μπορεί να κάνει. Απλά θέλει κάποιο χρόνο για την ανάπτυξη ενός καλού stylesheet, ή κατέβασμα κάποιου από το internet - κάπου είχε πάρει το μάτι μου να κυκλοφορούν κάποια, αλλά δεν σημείωσα link.

Σύμφωνοι, χρειάζεται και το dtp, αλλά μερικές φορές είναι πιο γρήγορο να βάλεις 2-3 page breaks στα κατάλληλα σημεία παρά να φας μήνες για να μάθεις σωστά ένα dtp πρόγραμμα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ πάντως έχω χρησιμοποιήσει και open office 3.1 & word 07 και έβγαλα μια χαρά σημειώσεις... Παλαιότερα δούλευα σε pagemaker αλλά νομίζω ότι δεν το χρειάζομαι πλέον.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dpa2006

#12
Παράθεση από: za√'ag στις 14 Απρ 2010, 09:34:28 ΜΜΑν μπορείτε να με βοηθήσετε ... κατέβασα το LyX ... το εγκατέστησα σε Windows και κατέβασα και την ελληνική μετάφραση. Πώς /πού θα πρέπει να βάλω το αρχείο el.po που κατέβασα; Δεν κατάφερα να βρω οδηγίες
την ελληνική μετάφραση του περιβάλλοντος εργασίας;
δεν το γνωρίζω,έχω την αγγλική.
όσον αφορά τα πακέτα για γραφή στα ελληνικά τα διαχειρίζεσαι μέσω MikTeX
δες και το εξής:
www0.org - Lyx και ελληνικά mini-HOWTOwww0.org - Lyx και ελληνικά mini-HOWTO(Νέος σύνδεσμος) (Αρχικός Σύνδεσμος από Archive org)
Eλληνικα και Μαθηματικα στο Lyx | Ελληνικό Linux Format
ελληνικά στο lyx, Ελληνικά στο Lyx (Νέος σύνδεσμος)
http://www.lyx.org/Translation
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

odysseas

Επανέρχομαι στο θέμα με αφορμή την αίτηση ενός συναδέλφου για τον κώδικα LaTeX που χρησιμοποιώ. Κάθισα και σχολίασα λιγάκι τον κώδικά μου και έφτιαξα κι ένα δείγμα που εστιάζει κυρίως στη διατύπωση των αλγορίθμων και στη σχεδίαση διαγραμμάτων ροής και σχημάτων. Το αναρτώ εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Να σημειώσω ότι οι στοιχειοθετικές επιλογές είναι δικές μου και υποκειμενικές, δηλαδή δεν είναι μονόδρομος ούτε η γραμματοσειρά, ούτε το στυλ διαγραμμάτων και αλγορίθμων κλπ. Αυτό που θα πρέπει να ενδιαφέρει περισσότερο τους "αναγνώστες" είναι ο τρόπος χρήσης των διαφόρων πακέτων.

Αν κάποιος χρειάζεται οποιαδήποτε διευκρίνιση / βοήθεια, είμαι στη διάθεσή σας.

dpa2006

ο LyX πριν από λίγες ημέρες αναβαθμίστηκε στην έκδοση 1.6.6 η οποία πλέον περιλαμβάνει πλήρως εξελληνισμένο περιβάλλον. :)
http://www.lyx.org/
http://www.lyx.org/Download
διατίθεται  και έκδοση αναβάθμισης ώστε να αποφευχθεί  η απεγκατάσταση του 1.6.5.

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science