...και ο χειριστής του συστήματος ΕΠΑΦΟΣ το τρίτο το...

Ξεκίνησε από Gnirut, 30 Ιουν 2010, 06:23:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Gnirut

"Στα Γενικά Λύκεια όλης της χώρας θα παραμείνουν στις 8 και 9 Ιουλίου μόνο δύο εκπαιδευτικοί, (ο διευθυντής ή ο υποδιευθυντής του Λυκείου και ο χειριστής του συστήματος ΕΠΑΦΟΣ)"
"Στα Γενικά Λυκεια που εχουν υποψηφίους στις επαναληπτικές εξετάσεις ο Διευθυντής ή ο Υποδιευθυντής του Γενικού Λυκείου και ο χειριστής του συστήματος ΕΠΑΦΟΣ θα παραμείνουν στα Γενικά Λύκεια μέχρι τις 20-7-10 περίπου (πέρας κατάθεσης των μηχανογραφικών δελτίων)"

Εντάξει οι διευθυντές, υποδιευθυντές έχουν τουλάχιστον τις τιμές τους και τα επιδοματάκια θέσης τους, ο "χειριστής του συστήματος ΕΠΑΦΟΣ" τι παριστάνει δηλαδή τον μ@$@α του σχολείου; Αλήθεια επίδομα μη χρήσης θερινής αδείας τουλάχιστον θα υπάρξει;

ΠΕΚΑΠ καλημέρα ξημέρωσε...

geprgia

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΟΥΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ!!!

Ίσως  πληρωθούμε μόνο  για  8 και 9 Ιουλίου αλλά αυτό απλώς το υποθέτω ...

Ξέρετε αν πρέπει να είμαστε κάθε μέρα στο σχολείο; Εγώ δεν τολμώ να ρωτήσω τον διευθυντή γιατί είναι λίγο χούντα. Σχεδόν κάθε πρωί που πηγαίνω στο σχολειο αντί για καλημέρα μου λέει " ...έχεις δουλειές σήμερα ... " Λέω να εξαφανιστώ σε καμιά ερημική παραλία μέχρι την Τρίτη  :D....

skoud

Παράθεση από: Gnirut στις 30 Ιουν 2010, 06:23:53 ΜΜ
ΠΕΚΑΠ καλημέρα ξημέρωσε...
Δεν ξέρω αν ξημέρωσε συνάδελφε γιατί πολύ σκοτάδι βλέπω ακόμα. Πάντως η ΠΕΚΑΠ δεν όρισε κανένα υπεύθυνο του "έπαφου" και με χιλιάδες τρόπους και πολλές φορές λέει προς κάθε κατεύθυνση (...και στους συναδέλφους ΠΕ19-ΠΕ20...) ότι δεν είναι υποχρεωτική υπόθεση των καθηγητών Πληροφορικής η ανάληψη της μηχανογράφησης των σχολείων. Εκτός τούτου τα 7 μέλη του ΔΣ δεν είναι "πανταχού παρόντα" ώστε να ξέρουν στο επόμενο δευτερόλεπτο τι έγγραφα έρχονται στα σχολεία και να αντιδρούν στο παρεπόμενο δευτερόλεπτο. Αν εσύ νομίζεις ότι θα τα καταφέρνεις αυτά, σου παραχωρώ τη θέση μου στο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ όχι αύριο, ΣΗΜΕΡΑ!!!

Για την ουσία του θέματος: τα προηγούμενα χρόνια υπήρχε αμοιβή για τη μη χρήση θερινής άδειας. Με το φετεινό ορυμαγδό δεν ξέρω τι θα γίνει. Σε κάθε περίπτωση πάντως, εφ΄όσον το θέμα δεν αφορά αποκλειστικά τους καθηγητές Πληροφορικής, υπεύθυνη συνδικαλιστικά για την αντιμετώπιση του προβλήματος είναι η ΟΛΜΕ και οι τοπικές ΕΛΜΕ. Αυτό το έχουμε ξεκαθαρίσει και μεταξύ μας και στο κλάδο μας και με την ΟΛΜΕ και τις ΕΛΜΕ.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Laertis

Εφόσον υπάρχει έγγραφο που υποχρεώνει την παραμονή του χειριστή του Νέστορα θα πρέπει να δοθεί  μη χρήση άδειας. Αν δε δοθεί θα είναι παράνομο εφόσον δε θα υπάρχει ίση αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους συναδέλφους αλλά φέτος υπήρξαν πολλές ευρεσιτεχνίες απο πλευράς Υπουργείου ώστε να γλυτώσει μερικά ευρώ.
Προφανώς, αφού αναφέρεται στο έγγραφο, οι μέρες που θα δοθούν ως μη χρήση άδειας είναι μία (6/7) για όλο το Σύλλογο και επιπλέον 2 για τον χειριστή του Νέστορα,αν δεν υπάρχει μαθητής σε επαναληπτική εξέταση οπότε παραμένει μέχρι το τέλος της κατάθεσης μηχανογραφικών. Απορώ γιατί εξαιρέθηκε η 7/7 κατα την οποία οι χειριστές καλό είναι να μην πατήσουν στο σχολείο γιατί προφανώς δε θα την πληρωθούν.

Είμαι χειριστής του Νέστορα εδώ και χρόνια αλλά δεν πάει άλλο... Πέρυσι είχα 2 μαθητές στις επαναληπτικές και έμεινα μέχρι τις 20 /7, δόθηκαν ως μέρες μη χρήσης άδειας μόνο οι εργάσιμες (όχι τα ΣΚ λες και θα μπορούσα να έφευγα διακοπές) οπότε αντί για 20 μέρες πληρώθηκα για 14. Φέτος έχω πάλι μία μαθήτρια στις επαναλήπτικές και τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά....

Προφανώς θα μετρήσουν οι μέρες που αναγράφονται στο έγγραφο αλλά οι βεβαιώσεις για τις μέρες μη χρήσης άδειας δίνονται απο τον προϊστάμενο του αντίστοιχου Γραφείου οπότε  καλό είναι να απευθυνόμαστε στα κατα τόπους Γραφεία.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Gnirut

κ. Κουνάδη συγγνώμην εαν υπήρξα λίγο υπερβολικός στην αντίδρασή μου για την ΠΕΚΑΠ, γνωρίζω την προσφορά της στον κλάδο αλλά μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι γιατί έχω ήδη κλείσει και ΠΛΗΡΩΣΕΙ τις διακοπές μου οπότε καταλαβαίνετε.

Άποψη μου είναι ότι η θέση χειριστή του κύριου μηχανογραφικού συστήματος του σχολείου πρέπει να περιλαμβάνει και κάποιο γενναίο τουλάχιστον επίδομα.

Όσον αφορά για φέτος η μη χρήση θερινής πρέπει να ισχύσει για όλο το διάστημα μέχρι το τέλος της παρουσιας μας στο σχολείο αφού ούτως ή άλλως μας μπλοκάρει τις διακοπές μας.

mour

Παράθεση από: Gnirut στις 30 Ιουν 2010, 11:55:00 ΜΜ

Όσον αφορά για φέτος η μη χρήση θερινής πρέπει να ισχύσει για όλο το διάστημα μέχρι το τέλος της παρουσιας μας στο σχολείο αφού ούτως ή άλλως μας μπλοκάρει τις διακοπές μας.

Συνάδελφε το logmein το έχεις ανακαλύψει ???  >:D  ::)

andreas_p

Συνάδελφε, και εγώ έχω κλείσει (από 11/2009).
Δεν απευθύνομαι στα μέλη της ΠΕΚΑΠ, με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς
όπως "Μαύρο σκοτάδι" !
Απλά μόνος σου , απευθύνεσαι στη διοίκηση και τους λες : Πετάω !!!  Κ.Λ.
Τίποτε άλλο ...

Βλέπε και  [ το 2) ]:  http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3982

Gnirut

Παράθεση από: mour στις 01 Ιουλ 2010, 02:39:05 ΜΜ
Συνάδελφε το logmein το έχεις ανακαλύψει ???  >:D  ::)

Εαν η σύνδεση internet του σχολείου δεν έπεφτε συνέχεια και εαν ήμουν σίγουρος 100% ότι σε αυτόν που θα έλεγα να βάλει τη δισκέττα των αποτελεσμάτων δεν θα την έβαζε ...ανάποδα, θα το χρησιμοποιούσα. Χώρια τα ζητήματα προσωπικών δεδομένων φυσικά κλπ. κλπ...

geprgia

Ξέρετε τι βεβαίωση πρέπει να ζητήσουμε από τον Διευθυντή για την παραμονή μας στο σχολείο;

elin

Εδώ η οικονομική υπηρεσία αποφάσισε:

Θέμα:  ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΘΕΡΙΝΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα  με τις εγκυκλίους Φ.252/76144/Β6 στις 30-06-2010, Φ252/76845/Β6 στις 01-07-2010και Φ252/83620/Β6 στις 13-07-2010 , οι οποίες αφορούν την παραμονή των καθηγητών στα Λύκεια μετά τις 30-06-2010 οι ημέρες που δικαιολογούνται για τη μη χρήση θερινών διακοπών είναι οι εξής:

•   06/07/2010  Tα μέλη των Λυκειακών Επιτροπών των ΓΕΛ, τα μέλη του συλλόγου Διδασκόντων και οι Διευθυντές των ΕΠΑΛ(ομάδα Β)
•   8 & 9/07/2010 Ο Διευθυντής ή ο υποδιευθυντής μαζί με τον χειριστή του ΕΠΑΦΟΣ
•   15 & 16 /07/2010 για τα Λύκεια  που είχαν επαναληπτικές εξετάσεις ο Διευθυντής   και ο χειριστής του συστήματος ΕΠΑΦΟΣ.

Παρακαλούμε να συντάξετε άμεσα νέες πράξεις και να τις αποστείλετε στην μισθοδοσία για να προχωρήσουν οι πληρωμές.

Εμένα βέβαια μου είχαν δείξει μόνο την πρώτη διαταγή στις 30-06-2010 που έλεγε ότι πρέπει να παραμείνω μέχρι τις 20/07 και αυτό έκανα.
Αλήθεια μήπως ξέρετε τι λέει η Φ252/76845/Β6 στις 01-07-2010; Δεν την βρίσκω.







elin

Σήμερα μίλησα με δύο μέλη του ΔΣ της τοπικής ΕΛΜΕ και μου είπαν ότι γνώριζαν ότι δεν πρόκειται να πληρωθούμε όπως τις προηγούμενες χρονιές αλλά μόνο για μεμονωμένες μέρες. Δεν είδα καμία διάθεση για διαμαρτυρία.
Θα ήθελα να μάθω για άλλους συνάδελφους.
Εσείς το γνωρίζατε και πήγατε σχολείο μόνο για 5 μέρες; Από που ενημερωθήκατε;
Του χρόνου τι πιστεύετε ότι θα γίνει; Ποιες εγκυκλίους θα υπακούμε και ποιες όχι;