Θέμα Δ

Ξεκίνησε από gpapargi, 27 Μαΐου 2016, 09:48:48 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Από πού προέκυψε ότι η απόδοση τιμής σε συνάρτηση είναι ισοδύναμη της return;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λάμπρος Παπαδόπουλος

Παράθεση από: cets89 στις 03 Ιουν 2016, 11:14:51 ΠΜ
Ακριβώς επειδή χρησιμοποιούμε ψευδογλώσσα και όχι κάποια συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού, ο καθένας μπορεί να δώσει τη δική του ερμηνεία. Για το λόγο αυτό επισημαίνω ότι δεν πρέπει να είμαστε αυστηροί σε τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά να επικεντρωνόμαστε κυρίως στην αξιολόγηση της αλγοριθμικής σκέψης των μαθητών.

Κωνσταντίνε δεν κατάλαβα γιατί συμφωνείς. Εγώ είπα ακριβώς το αντίθετο. Δεν χρησιμοποιούμε ψευδογλώσσα αλλά γλώσσα που έχει συγκεκριμένο συντακτικό και δεν το ερμηνεύσουμε όπως θέλουμε. Είπα να μην συγχέουμε κάποιες συμβουλές αποφυγής συντακτικών σφαλμάτων προς τους μαθητές με το συντακτικό της ΓΛΩΣΣΑΣ.

Παράθεση από: petrosp13 στις 03 Ιουν 2016, 12:05:17 ΜΜ
Από πού προέκυψε ότι η απόδοση τιμής σε συνάρτηση είναι ισοδύναμη της return;;;

Πέτρο νομίζω ότι καθώς διάβαζες το μήνυμά μου σου ξέφυγε ένα δεν. Έγραψα στον Κωνσταντίνο οτι αυτό που περιγράφει θυμίζει την return αλλά η εκχώρηση τιμής στο όνομα της συνάρτησης δεν είναι αυτό.

PavlosD

Παράθεση από: cets89 στις 03 Ιουν 2016, 11:14:51 ΠΜ
Ακριβώς επειδή χρησιμοποιούμε ψευδογλώσσα και όχι κάποια συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού, ο καθένας μπορεί να δώσει τη δική του ερμηνεία. Για το λόγο αυτό επισημαίνω ότι δεν πρέπει να είμαστε αυστηροί σε τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά να επικεντρωνόμαστε κυρίως στην αξιολόγηση της αλγοριθμικής σκέψης των μαθητών.

Ναι αλλά εσύ είσαι αυτός που ξεκίνησε να "είναι ιδιαίτερα αυστηρός" στη λεπτομέρεια αυτή.
Τώρα που μοιάζει λάθος, "ο καθένας δίνει τη δικιά του ερμηνεία"?
Τελοσπάντων... δε διακόπτει το πρόγραμμα η εκχώρηση τιμής συνάρτησης στην Pascal, ούτε το σχολικό βιβλίο λέει κάτι τέτοιο. Η ΓΛΩΣΣΑ είναι πρακτικά μεταφρασμένη Pascal, οπότε η συζήτηση αυτή είναι ανούσια.