Νέο Σύστημα Πανελλαδικών-Ερώτηση/Συζήτηση

Ξεκίνησε από vagst, 07 Απρ 2015, 11:48:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vagst

Διαβάζοντας το νέο σύστημα των πανελλαδικών διαπίστωσα πως περιέχει πολλές ασάφειες και χρήζει διευκρινήσεων.Είμαι μαθητής Β' Λυκείου,τι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω την λεγόμενη Ομάδα Προσανατολισμού ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (Θετική) ή την Ομάδα Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής (Τεχνολογική);Ενδιαφέρομαι κυρίως για τα τμήμα ΗΜΜΥ και Πληροφορική του ΑΠΘ ,αν γνωρίζεται για το πια είναι καλύτερη βοηθήστε (Software & Hardware μου είναι εξίσου ενδιαφέροντα).Διαλέγοντας την Ομάδα Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής (Τεχνολογική) ανοίγω σχολές του 5ου πεδίου ΜΟΝΟ ,δηλαδή μόνο Οικονομικά και Πληροφορική ενώ αν πάω στη Ομάδα Προσανατολισμού ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (Θετική) ανοίγω ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΕΣ 2ου πεδίου το οποίο αναφέρεται ως 2ο Επιστημονικό πεδίο (Τεχνολογικές και Θετικές Σπουδές).Η κύρια όμως απορία μου είναι η κατηγοριοποίηση των σχολών σε πεδία,για παράδειγμα το ΗΜΜΥ πέρσι ήταν στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο - Τεχνολογικές Επιστήμες ενώ η Πληροφορική στο  2ο Επιστημονικό Πεδίο - Θετικές Επιστήμες.Το ΗΜΜΥ και η Πληροφορική σύμφωνα με το Νέο Σύστημα που εκτιμάτε ότι θα βρίσκονται,σε ποιο πεδίο;

Το δελτίο τύπου του υπουργείου http://minedu.gov.gr/publications/docs2015/15_04_06_dt_sist_eisagi.pdf

petrosp13

Μακάρι να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε φίλε μου
Το αυτονόητο είναι ότι οι σχολές Πληροφορικής πρέπει να είναι στο ίδιο πεδίο με τις σχολές ΗΜΜΥ, αφού και οι 2 αποδίδουν διπλώματα του κλάδου ΠΕ19
Επειδή όμως ζούμε στην Ελλάδα, όπου βασιλεύουν οι συντεχνίες και τα συμφέροντα, με βάση αυτό που ανακοινώθηκε, λογικά δεν θα είναι μαζί αυτές οι σχολές...
Αναμένουμε τις τελικές αποφάσεις βέβαια
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

vagst

Έχει δοθεί από το υπουργείο ημερομηνία ή κάποια ενημέρωση για την ανακοίνωση των σχολών στα πεδία;Πάντως με τα σημερινά δεδομένα η σχολές πληροφορικής και οικονομικών βρίσκονται στο 5ο πεδίο και ανοίγουν αποκλειστικά από την αντίστοιχη κατεύθυνση,ενώ οι λεγόμενες "θετικές και τεχνολογικές επιστήμες" όπως πολύ πιθανό η ΗΜΜΥ είναι στο 2ο πεδίο και ανοίγουν από την "Θετική" κατεύθυνση.Αναμένουμε ενημέρωση από το υπουργείο λοιπόν...

petrosp13

Δυστυχώς, ανήκεις στην πιο άτυχη γενιά της τελευταίας 20ετίας (στην άλλη άνηκα εγώ)
Θα περιμένουμε και θα δούμε
Επί 1,5 χρόνο κάνουν πειράματα και τελικά καταλήγουν σε γελοιότητες
Γιατί είναι άνθρωποι που δεν έχουν επαφή με την πραγματική εκπαίδευση και γιατί πιέζονται από συμφέροντα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dpa2006

Με 3 κατευθύνσεις θυμίζει έντονα το ήδη υπάρχον.
Με 2 κατευθύνσεις θυμίζει το σύστημα αρχές του 1980 τις Πανελλήνιες Εξετάσεις Τϋπου Α και Τύπου Β:

http://www.eriande.elemedu.upatras.gr/eriande/synedria/synedrio4/praktika1/mpouritsas.htm

Παράθεση[size=0pt]Τα Ακαδημαϊκά έτη 1980 - 81, 1981 -   [/size]82 και 1982 - 83 οι εξετάσεις αλλάζουν εντελώς μορφή και[size=0pt] ονομάζονται Πανελλήνιες Εξετάσεις Τύπου Α' και Τύπου Β' με βάσει το Νόμο 1035/1980. [Τύπου Α' (Φιλολογικός, Νομικός, Θεολογικός),Τύπου [/size]Β' (Φυσικομαθηματικός, Πολυτεχνικός, Ιατρικός.)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Sergio

Ή κάτι δε διάβασα (κατάλαβα) σωστά, ή .. δε βλέπω το λόγο για τον οποίο διδάσκεται η ΑΕΠΠ στην Ομάδα Προσανατολισμού ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ..

Στο κείμενο που περιγράφει τα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα ανά επιστημονικό πεδίο για την Ομάδα Προσανατολισμού ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα εξεταστούν Πανελλαδικά στην ΑΕΠΠ. 

Οπότε, για ποιό λόγο υπάρχει η ΑΕΠΠ ως διδασκόμενο μάθημα της Ομάδας Προσανατολισμού ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ;

Μου ξεφεύγει κάτι ;;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

nikosx

Υποθέτω ότι η ΑΕΠΠ διδάσκεται εκεί για να μπορεί κάποιος να δικαιολογήσει την πρόσβαση των μαθητών της θετικής στα δεκάδες τμήματα που έχουν άμεση σχέση με την επιστήμη των Υπολογιστών (όπως η ΗΜΜΥ, η Πληροφορική Εκπα και άλλες) καθώς και στα δεκάδες τμήματα που ζήτησαν από την ΑΔΙΠ εξέταση Πληροφορικής (όπως τα Μαθηματικά, οι Αρχιτεκτονικές και άλλες).
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

landreou

Ερώτημα [1]
Για την ειδικότητα του Ναυπηγού ποια μαθήματα χρειάζεται να δώσει κάποιος ;
(λογικά ανήκει στις Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες και δεν χρειάζεται Πληροφορική αλλά Χημεία) .

Ερώτηματα [2]
Με ποια ύλη θα εξεταστούν οι μαθητές και με ποια βιβλία ; Πότε θα γίνει αυτή η αναγγελία;

Ερώτημα [3]
Ισχύει το παλιό σύστημα εισαγωγής ; Αν ναι για ποιούς θα ισχύει ; Θα μπορεί να γίνει επιλογή; Αν υπάρχουν και τα δύο συστήματα εισαγωγής θα υπάρχει ποσοστό εισακτέων για τα δύο συστήματα ; (πχ αν είναι να εισαχθούν 1000 άτομα τα 700 θα είναι από το νέο σύστημα και τα 300 από το παλιό σύστημα ).

dpa2006

Παράθεση από: landreou στις 30 Απρ 2015, 10:06:18 ΠΜ
Ερώτημα [1]
Για την ειδικότητα του Ναυπηγού ποια μαθήματα χρειάζεται να δώσει κάποιος ;
(λογικά ανήκει στις Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες και δεν χρειάζεται Πληροφορική αλλά Χημεία) .

Ερώτηματα [2]
Με ποια ύλη θα εξεταστούν οι μαθητές και με ποια βιβλία ; Πότε θα γίνει αυτή η αναγγελία;

Ερώτημα [3]
Ισχύει το παλιό σύστημα εισαγωγής ; Αν ναι για ποιούς θα ισχύει ; Θα μπορεί να γίνει επιλογή; Αν υπάρχουν και τα δύο συστήματα εισαγωγής θα υπάρχει ποσοστό εισακτέων για τα δύο συστήματα ; (πχ αν είναι να εισαχθούν 1000 άτομα τα 700 θα είναι από το νέο σύστημα και τα 300 από το παλιό σύστημα ).

Ο ναυπηγός μηχανικός είναι ουσιαστικά ναυπηγός μηχανολόγος μηχανικός με μαθήματα σχετικά ενός ενεργεικού ή κατασκευαστικού Μηχανολόγου και εξειδίκευση στην ναυτική τεχνολογία:
Δείτε στον οδηγό σπουδών τους,είναι κατατοπιστικός:
http://www.naval.ntua.gr/sites/default/files/SNMM_OdhgosSpoudwn13-14.pdf

Διδάσκονται Προγραμματισμό με Matlab στο 1ο Εξάμηνο και Fortran και Αντικειμενοστραφή Προγραμματισμό στο 2ο Εξάμηνο.
Ποιο μάθημα επέλεξαν ανάμεσα στην Πληροφορική και Χημεία;
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

landreou

Χημεία μου απαντήθηκε από την Diotima - την οποία και ευχαριστώ πολύ - ( ενδιαφέρομαι και για το ΤΕΙ Ναυπηγικής γιατί Πληροφορική δίνουν οικονομικές σχολές και σχολές Πληροφορικής ) . Και τα δύο τμήματα ανήκουν στο πεδίο Θετικών Επιστημών άρα :
Φυσική - Χημεία - Μαθηματικά - Έκθεση .
Η χημεία όμως έιναι της Θετικής ή της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης ; Ρωτάω επειδή θέλω να αρχίσω προετοιμασία καθότι πολύ παλιός και δίνω με το νέο σύστημα .

dpa2006

#10
Παράθεση από: landreou στις 05 Μαΐου 2015, 09:50:02 ΠΜ
Χημεία μου απαντήθηκε από την Diotima - την οποία και ευχαριστώ πολύ - ( ενδιαφέρομαι και για το ΤΕΙ Ναυπηγικής γιατί Πληροφορική δίνουν οικονομικές σχολές και σχολές Πληροφορικής ) . Και τα δύο τμήματα ανήκουν στο πεδίο Θετικών Επιστημών άρα :
Φυσική - Χημεία - Μαθηματικά - Έκθεση .
Η χημεία όμως έιναι της Θετικής ή της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης ; Ρωτάω επειδή θέλω να αρχίσω προετοιμασία καθότι πολύ παλιός και δίνω με το νέο σύστημα .
Από ότι βλέπω από παλαιό λινκ των Ξένων Γλωσσών τα περισσότερα τμήματα Μηχανολόγων δήλωσαν Χημεία,εκτός από Μετσόβειο που δήλωσαν και τα δύο μαθήματα...  ???
Αν κάποιος έχει νεώτερο λινκ ας το αναρτήσει.
Δεν  μπορώ να διαφωνήσω με την θέλησή τους αυτή.
Απλά στο πρόγραμμα σπουδών τους οι Μηχανολόγοι είναι περισσότερο κοντά στη Φυσική,ουσιαστικά εξειδικεύονται στην Μηχανική,και τα Μαθηματικά παρά στην Χημεία...
Στο πρόγραμμα σπουδών των Μηχανολόγων ΕΜΠ έχουν υποχρεωτικό στο 1ο Εξάμηνο Λειτουργικά Συστήματα.στο 2ο Εξάμηνο γλώσσες προγραμματισμού.Χημεία δεν βλέπω ως ανεξάρτητο μάθημα αλλά έχουν σχετικά μαθήματα με χημεία όπως η θεωρία καύσης.
Τα μαθήματα Θερμοδυναμική,Μεταφορά θερμότητας,Υδροστατική,Υδρομηχανική,Μηχανική Ρευστών,Αντοχή Υλικών, ειδικά τα Μαθήματα του τομέα Διοίκησης,όπως Τεχνικές Οργάνωσης Παραγωγής και Επιχειρησιακή Έρευνα είναι καθαρά μαθήματα που αφορούν τα Μαθηματικά (οικονομικά μαθηματικά) και την Φυσική τα μαθήματα τα σχετικά με Μηχανική,όσον αφορά τα Μαθήματα Ηλεκτροτεχνίας και Ηλεκτρικών Μηχανών αφορούν τον κλάδο της Ηλεκτρολογίας.
Το ίδιο συμβαίνει και με τους Μηχανολόγους ΑΠΘ
Περίεργες αποφάσεις....  ???

ΥΓ: Πόσα μαθήματα σχετικά με πληροφορική πρέπει να έχει ένα τμήμα ώστε να θεωρηθεί ότι καλύπτει την πιστοποίηση του ECDL;
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

landreou

Εγώ είμαι πολύ παλιός ( από την εποχή των Δεσμών ) . Με ποιό σύστημα θα δώσω ; Θα μπορέσω να δώσω με το νέο σύστημα ; (που το προτιμώ γιατί  έχει 4 μαθήματα τα οποία κοντρολάρω πού πιο εύκολα .)
Προσωπικά ενδιαφέρομαι για ΤΕΙ Ναυπηγικής .
Δίνω Μαθηματικά ,Φυσική, Χημεία, Εκθεση ;