Εξετάσεις 2011

Ξεκίνησε από petrosp13, 26 Μαΐου 2011, 01:22:23 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

amichail

Είμαστε (και) εμείς από τα εξεταστικά που οι μαθητές ζήτησαν διευκρίνιση για το Α2. Και μάλιστα δύο φορές γιατί την πρώτη (που ρώτησαν ήπια γιατί λέει "Πρωτόκολλα" στο 4 και όχι στο 3), μας απάντησαν "Ουδέν σχόλιο".

Το καλύτερο το είπε ένας συνάδελφος, όσο περιμέναμε τη διευκρίνιση:
-Στο βιβλίο είναι IP/ICMP. Όταν τα πληκτρολογούσαν μπερδεύτηκαν και αντί για / πάτησαν Enter, είχαν και αυτόματα κουκκίδες και αρίθμηση και ιδού τα αποτελέσματα.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

natso

Στο Α2 έβαλα ε,α,β,δ..!θα μου το πιάσουν λαθος?

petrosp13

Όχι, ήρθε διευκρίνιση
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Ma8hths

Να κάνω δύο ερώτηση και εγώ...

1)Στο Γ1 έκανα την βλακεία και δεν ξεχώρισα το α) απο το β) το αιτιολογήσα μαζί.Θα υπάρξει πρόβλημα;
                                       και
2)Στο Β2 περιέγραψα με τρεις γραμμές και πως λειτουργεί το Firewall θα κοπούν μονάδες;


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

petrosp13

Το Γ1 είναι ολόσωστο
Για το Β2, ανάλογα τι έγραψες
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

kavouras

Ρε παιδιά τι λέτε τώρα....

Οι αριθμοί διεπαφής του υπολογιστή Β προς τα δίκτυα Εμμεσης δρομολόγισης ειναι 6! Όχι 1!
Στο βιβλίο στην σελίδα 274 τα έχει όλα 1 επειδή τυχαίνει στο σχήμα 7-30 της σελίδας 273 ο αριθμός διεπαφής του εσωτερικού δικτύυ του Α να ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ με τον αριθμό διεπαφής προς τον δρομολογητή ο οποίος επίσης είναι 1. Γι'αυτό και βάζει 1 παντού.

Με την δική σας λογική δεν υπάρχει κανένα νόημα ύπαρξης του πεδίου "Αριθμός Διεπαφής" για κανέναν υπολογιστή κανενός δικτύου(καθώς αυτός πάντα θα είναι ο ίδιος) παρα μόνον για τον Δρομολογητή.


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: kavouras στις 26 Μαΐου 2011, 06:24:29 ΜΜ
Ρε παιδιά τι λέτε τώρα....

Οι αριθμοί διεπαφής του υπολογιστή Β προς τα δίκτυα Εμμεσης δρομολόγισης ειναι 6! Όχι 1!
Στο βιβλίο στην σελίδα 274 τα έχει όλα 1 επειδή τυχαίνει στο σχήμα 7-30 της σελίδας 273 ο αριθμός διεπαφής του εσωτερικού δικτύυ του Α να ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ με τον αριθμό διεπαφής προς τον δρομολογητή ο οποίος επίσης είναι 1. Γι'αυτό και βάζει 1 παντού.

Με την δική σας λογική δεν υπάρχει κανένα νόημα ύπαρξης του πεδίου "Αριθμός Διεπαφής" για κανέναν υπολογιστή κανενός δικτύου(καθώς αυτός πάντα θα είναι ο ίδιος) παρα μόνον για τον Δρομολογητή.



Ο αριθμός διεπαφής αναφέρεται στη κάρτα δικτύου από την οποία πρέπει να ξεκινήσει το πακέτο....

Και προφανώς έχει νόημα, γιατί τι θα γινόταν αν ένα PC ήταν συνδεδεμένο με δύο δίκτυα (π.χ με δύο κάρτες δικτύου....) ?

Ma8hths

Η σωστή απάντηση είναι ο αριθμός διεπαφής 1 σε όλα αφου αυτόν χρησιμοποιεί ο υπολογιστής του δικτύου Β για να επικοινωνίσει  με τον Δρομολογητή και να πραγματοποιηθεί η έμμεση δρομολόγηση.



natso

Παράθεση από: Ma8hths στις 26 Μαΐου 2011, 09:13:05 ΜΜ
Η σωστή απάντηση είναι ο αριθμός διεπαφής 1 σε όλα αφου αυτόν χρησιμοποιεί ο υπολογιστής του δικτύου Β για να επικοινωνίσει  με τον Δρομολογητή και να πραγματοποιηθεί η έμμεση δρομολόγηση.
Πως έγραψες ?

Ma8hths

Καλά έγραψα μονο στην ερώτηση με το firewall αν μου πάρει μερικές μοναδούλες,εσυ καλά;

kavouras

Παράθεση από: janag79 στις 26 Μαΐου 2011, 08:43:19 ΜΜ
Ο αριθμός διεπαφής αναφέρεται στη κάρτα δικτύου από την οποία πρέπει να ξεκινήσει το πακέτο....

Και προφανώς έχει νόημα, γιατί τι θα γινόταν αν ένα PC ήταν συνδεδεμένο με δύο δίκτυα (π.χ με δύο κάρτες δικτύου....) ?

Άρα η άσκηση ήταν πολύ ασαφής, διότι στο βιβλίο δεν αναφέρεται ξεκάθαρα αυτό που λες, το ότι ο αριθμός διεπαφής αναφέρεται στην καρτα δικτύου απο την οποία πρέπει να ξεκινήσει το πακέτο...ίσα ίσα το γεγονός ότι συμπύπτουν οι 2 άσσοι μπερδεύει ακόμα περισσότερο τον μαθητή που δεν ξέρει τι συμπέρασμα να βγάλει.....χρειαζόταν διευκρίνηση το συγκεριμένο κομμάτι στο βιβλίο.....

port67

Καλησπέρα σας.

Στο ΘΕΜΑ Β στο Β3 έγραψα πως το επικοινωνιακό υποδίκτυο είναι ενα σύνολο ενδιάμεσων κόμβων, αλλά, σαν έργο του θεώρησα και έγραψα πως εξασφαλίζει την επικοινωνία μεταξύ των τελικών υπολογιστών, χωρίς να αναφέρω οτι μεταφέρει πακέτα απο πηγή σε προορισμό.

Πόσες μονάδες θα πάρω απο τις 10?
2 ερωτήματα που πιάνει το καθένα απο 5 είναι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

gedeon

Παράθεση από: port67 στις 27 Μαΐου 2011, 07:00:06 ΜΜ
Καλησπέρα σας.

Στο ΘΕΜΑ Β στο Β3 έγραψα πως το επικοινωνιακό υποδίκτυο είναι ενα σύνολο ενδιάμεσων κόμβων, αλλά, σαν έργο του θεώρησα και έγραψα πως εξασφαλίζει την επικοινωνία μεταξύ των τελικών υπολογιστών, χωρίς να αναφέρω οτι μεταφέρει πακέτα απο πηγή σε προορισμό.

Πόσες μονάδες θα πάρω απο τις 10?
2 ερωτήματα που πιάνει το καθένα απο 5 είναι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύμφωνα με τις ενδεικτικές λύσεις του ΥΠΕΠΘ προς τα βαθμολογικά κέντρα θα πάρεις περίπου(υπάρχει πάντα και το υποκειμενικό κριτήριο του βαθμολογητή)    3 + (2 ή 3)  μονάδες. Δηλ. συνολικά 5-6 μονάδες. Αυτό είναι το "αυστηρό" πλαίσιο βαθμολόγησης, πιθανό να πάρεις και 7 - 8 μονάδες αν ο βαθμολογητής είναι "ευρείας αντίληψης"  δλδ.  δεν βαθμολογήσει  by the book.

Ma8hths

#43
Εγώ απάντησα:

Επικοινωνιακό υποδίκτυο είναι το σύνολο τον ενδιαμεσων κόμβων το οποίo εξασφαλίζει την επικοινωνία τον τελικών υπολογιστών.Δηλαδή το έργο του επικοινωνιακού υποδικτύου είναι να υλοποιεί την σύνδεση ανάμεσα στον υπολογιστή πηγής και στον και στον υπολογιστή  προορισμού.

-5 μονάδες?

gedeon

Παράθεση από: Ma8hths στις 13 Ιουν 2011, 07:37:17 ΠΜ
Εγώ απάντησα:

Επικοινωνιακό υποδίκτυο είναι το σύνολο τον ενδιαμεσων κόμβων το οποίo εξασφαλίζει την επικοινωνία τον τελικών υπολογιστών.Δηλαδή το έργο του επικοινωνιακού υποδικτύου είναι να υλοποιεί την σύνδεση ανάμεσα στον υπολογιστή πηγής και στον και στον υπολογιστή  προορισμού.

-5 μονάδες?

Επειδή δε θέλω να φανεί ότι εδώ κάνουμε βαθμολόγηση γραπτών, απλά παραθέτω την ενδεικτική λύση του ΥΠΕΠΘ για το συγκεκριμένο ερώτημα...Β3 :
      Β3)    Μονάδες 5 --> σελ. 220   (Στο μέσο της προτελευταίας παραγράφου)
              (Το σύνολο όλων .... επικοινωνιακό υποδίκτυο)

               Μονάδες 5 --> σελ. 220   (Στο μέσο της προτελευταίας παραγράφου)
              (Το έργο του .... προορισμό τους).