Ιδέες για εργαστηριακά μαθήματα?

Ξεκίνησε από Γιώργος Κολόμβος, 04 Ιουν 2009, 06:39:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Loukritia

Πολύ καλό το υλικό για το Gimp!!!Ευχαριστούμε!!!
Υπάρχει κανένας καλός οδηγός/ παρουσίαση για audacity; Απλά πραγματάκια για επεξεργασία ήχου θέλω να κάνω στα πολυμέσα!!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

GeLk

Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω μια παρουσίαση για το Audacity στο στυλ του Gimp. Ελπίζω να το τελειώσω μετά από ένα μήνα. Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να το αναρτήσω....
Γιώργος

Λάμπρος Μπουκουβάλας

φυσικά θα με ενδιέφερε... Όταν το τελειώσεις, ελπίζω να με θυμηθείς!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Loukritia

Υπάρχει ενδιαφέρον και πολύ μάλιστα!Δεχόμαστε και beta εκδόσεις  :) Ευχαριστούμε!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

dream

Είναι εύκολο να λάβω το DVD κι εγώ ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

dream

Πρόβλημα με το κατέβασμα των αρχειων rar απο το rapidshare , μου βγάζει μηνύματα ότι :
You have reached the download limit for free-users

τι μπορώ να κανω για να κατεβάσω τα αρχεία??

Circle

Όταν συνδεθείς εκ νέου στο διαδίκτυο και επομένως πάρεις νέα IP, τότε για το rapidshare θα είσαι ένας νέος free user και θα μπορείς να κατεβάσεις καθένα αρχείο.


GeLk

Μερικές ιδέες για τα εργαστηριακά μαθήματα... Βέβαια αυτό είναι το μισό βήμα. Για να ολοκληρωθεί, θα πρέπει να υπάρξουν / γραφτούν συγκεκριμένες εργαστηριακές ασκήσεις / δραστηριότητες.

Ανδρέας Φαρμακόρης

Τι γνώμη έχετε για τη χρήση του Scratch (Προγραμματιστικό περιβάλλον) στην Α' Λυκείου;
Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

Loukritia

@L_george
πολύ καλή δουλειά συνάδελφε! Ευχαριστούμε, πολύ καλές ιδέες που αξίζει να εξερευνήσουμε!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

pafou

Μια απο τις ιδέες που αναφέρθηκαν για το μάθημα επιλογής στο ΓΕΛ είναι και αυτή του προγραμματισμού με το λογισμικό "Γλώσσα". Ήθελα λίγο τα σχόλιά σας σχετικά με την αντιμετώπιση των μαθημάτων προγραμματισμού απο τους μαθητές στην Α΄ ή Β΄ Λυκειόυ. Μήπως το θεωρούν βαρετό; Βλέπω ότι δεν έχουν και τις καλύτερες εντυπώσεις απο τον Προγραμματισμό με Logo στο Γυμνάσιο.

Ένας λόγος που σκέφτομαι να καταφύγω σε αυτή τη λύση είναι ότι έχω ένα δίωρο συνεχόμενο στο κάθε τμήμα, μια ώρα στην τάξη :( και μια στο εργαστήριο :).

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: pafou στις 27 Οκτ 2009, 08:06:22 ΜΜ
Μια απο τις ιδέες που αναφέρθηκαν για το μάθημα επιλογής στο ΓΕΛ είναι και αυτή του προγραμματισμού με το λογισμικό "Γλώσσα". Ήθελα λίγο τα σχόλιά σας σχετικά με την αντιμετώπιση των μαθημάτων προγραμματισμού απο τους μαθητές στην Α΄ ή Β΄ Λυκειόυ. Μήπως το θεωρούν βαρετό; Βλέπω ότι δεν έχουν και τις καλύτερες εντυπώσεις απο τον Προγραμματισμό με Logo στο Γυμνάσιο.

Γλώσσα σε μάθημα επιλογής; Εδώ με το ζόρι ενδιαφέρονται οι μαθητές της κατεύθυνσης...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

pafou

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο ΓΕΛ γι΄ αυτό και ρώτησα. Σε ευχαριστώ συνάδελφε. Τι μπορείς όμως να κάνει κανείς στην τάξη (εκτός εργαστηρίου) έτσι ώστε να προκαλέσει το ενδιαφέρον των μαθητών;

johngreek

 Δημήτρη Δαλαγιώργο , ποιά λογισμικά χρησιμοποιείς για το λεύκωμα ;

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: johngreek στις 31 Οκτ 2009, 09:52:44 ΜΜ
Δημήτρη Δαλαγιώργο , ποιά λογισμικά χρησιμοποιείς για το λεύκωμα ;

Καλή ερώτηση...

Φέτος ψάχνουμε για λύσεις που να τρέχουν σε Ubuntu. Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει, αλλά μάλλον θα χρειαστούμε το Cinelerra για το video editing. Για το DVD Authoring ακόμα το ψάχνω, καθώς χρειαζόμαστε κάτι που ο χρήστης να έχει πλήρη δημιουργικό έλεγχο στο σχεδιασμό και την κατασκευή των menu.

Τις προηγούμενες χρονιές, χρησιμοποιούσαμε


  • WinDV για τη μεταφορά του βίντεο απ' την κάμερα στον υπολογιστή μέσω firewire (προσοχή, χρειάζεται ΠΟΛΥ χώρο στο δίσκο!)

  • Adobe Photoshop και Adobe Encore DVD για το σχεδιασμό των menu και το DVD authoring.

  • Adobe Premiere τη μία χρονιά και τον ταπεινό Microsoft Windows Movie Maker την άλλη, για το video editing.

  • Το Microsoft PhotoStory 3 για την κατασκευή των slideshows με φωτογραφίες και μουσική που διάλεγαν τα παιδιά.


Δυστυχώς τα μηχανήματα στο εργαστήριο δεν έχουν πολλή μνήμη, οπότε μέρος της δουλειάς έπρεπε να γίνει σε πιο δυνατά μηχανήματα εκτός σχολείου (δηλ, στο σπίτι μου!).

Και τέλος ImgBurn για το "ψήσιμο" των images σε δισκάκια DVD double-layer
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller