e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Hristos Psi

Μια ακομα ερωτηση εαν γνωριζεις οι βαθμολογιες πρεπει να εκδοθουν απο το eschool ή ακομα έχουμε περιθοριο και η 30η Νοεμβριου ειναι μόνο για την εγκατασταση και μετάπτωση;;;;;

za√‘ag

#301
Το αποκορύφωμα του θράσσους !!!!

Μας έστειλαν βεβαίωση παρακολούθησης στο σχολείο (για μένα και το Δ/ντή) ότι παρακολουθήσαμε ανελλιπώς (!) το πρόγραμμα κατάρτισης εν ώρα εργασίας .... διάρκειας 6 ωρών στις 14/9 ... στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου "ΑΝΑΠΠΤΥΞΗ ΣΤΕΛΕΧΙΑΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΠ ΚτΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚτΠ Α.Ε"

Εννοείται βέβαια ότι κάτι τέτοιο ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΜΑΣ !!!!!!!

Και εννοείται ότι τους ενημερώσαμε για αυτό.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ  Θ Ρ Α Σ Σ Ο Σ
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

Παράθεση από: zavag στις 23 Νοε 2009, 12:28:16 ΜΜ
Το αποκορύφωμα του θράσσους !!!!

Μας έστειλαν βεβαίωση παρακολούθησης στο σχολείο (για μένα και το Δ/ντή) ότι παρακολουθήσαμε ανελλιπώς (!) το πρόγραμμα κατάρτισης εν ώρα εργασίας .... διάρκειας 6 ωρών στις 14/9 ... στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου "ΑΝΑΠΠΤΥΞΗ ΣΤΕΛΕΧΙΑΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΠ ΚτΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚτΠ Α.Ε"

Εννοείται βέβαια ότι κάτι τέτοιο ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΜΑΣ !!!!!!!

Και εννοείται ότι τους ενημερώσαμε για αυτό.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ  Θ Ρ Α Σ Σ Ο Σ

εμενα μου εγινε μια μινι-επιμορφωση στα σημεια που θα χρειαστουμε (μαθητες, βαθμοι κλπ) και θα τα μεταφερω και στον διευθυντη να τα εχει υποψη του στην περιπτωση που του χρονου δεν θα ειμαι στο σχολειο...

το επικινδυνο για μενα δεν ειναι οτι στελνονται τετοιες βεβαιωσεις δια αλληλογραφιας, αλλα το οτι ειναι ενα εργο με τιτλο:

"ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΕΛΕΧΙΑΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΠ ΚτΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚτΠ Α.Ε"

"που θα κληθουν να υλοποιησουν"... δλδ σαν να λεμε εξαναγκασμος? συγγνωμη αλλα αυτη ειναι η πρωτη εντυπωση που μου δημιουργηθηκε διαβαζοντας τον τιτλο... ετσι ειναι?

α,ρε αν ελεγαν οτι αυτου του ειδους οι δουλειες θα εχουν επιδομα ή μειωση ωραριου να δω ποσοι θα ετρεχαν με τις πιστοποιησεις τους να δηλωσουν ικανοι να τις διακπεραιωσουν...

αλλα εχουμε μεγαλο μεριδιο ευθυνης... και μονο το οτι αυτο το θεμα εχει φτασει τις 20+ σελιδες ειναι ενδεικτικο για το ποιοι πιστευουμε οτι θα τραβηξουν και παλι κουπι και θα εχουν αναγκη απο την πυξιδα που μας εκανε δωρο ενας φιλος παραπανω...

θα φτασουμε στο σημειο να λεμε: "εχω πολυ δουλεια στο γραφειο, αλλα ΑΝ μεινει χρονος θα παω και για μαθημα,.... παλι καλα"
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Φυσικά και αποδέχτηκαν ότι αυτή η "ενημέρωση" ουδέποτε πραγματοποιήθηκε ....

Αλλά ΦΥΣΙΚΑ θα υπάρχει και συνέχεια ....

μιας και ο Δ/ντής αποφάσισε να φέρει το θέμα στο Σύλλογο για το ποιοι θα δεχτούν να συμμετέχουν στην 6-ωρη "επιμόρφωση" από την "ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Α.Ε" η οποία πληρώνεται για το "έργο" αυτό.

Θα τους διαβάσω λοιπόν τον "τίτλο" που θα πάρει όποιος το αναλάβει και την πιθανή μετεξέλιξή του σε Διοικητικό Υπάλληλο. Φυσικά εγώ θα ΑΡΝΗΘΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΘΑΝΗ ΓΡΑΠΤΗ ΕΝΤΟΛΗ ΑΝΩΘΕΝ (δε νομίζω να φτάσουμε εκεί αλλά από την άλλη δεν μπορεί να μου ανατεθεί και με το ζόρι .... στην τελική θα πάρω άλλες εξωδιδακτικές εργασίες) Θα δεχτώ μόνο την "συμβουλευτική/βοηθητική υποστήριξη" και θα τους διαβάσω το χαρτί που έβαλε ο corwin αν θυμάμαι καλά πιο παλιά στο topic που αφορά στην ερμηνεία του όρου ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ.

ΥΓ

Αν τα βρω πολύ σκούρα είμαι ικανός να δηλώσω ασθένεια την ημέρα που θα καθοριστεί για την "επιμόρφωση" !!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ....

ΑΝ ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !!!!

Α Μ Α Ν   Π Ι Α   !!!!!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Hristos Psi

οι βαθμολογιες πρεπει να εκδοθουν απο το eschool ή ακομα έχουμε περιθοριο και η 30η Νοεμβριου ειναι μόνο για την εγκατασταση και μετάπτωση;;;;; Συνάδερφοι γνωρίζει κανεις;;;;;;

poursali

εχω τοσα πολλα που θα μπορουσα να προσθεσω σε αυτο αλλα θα αρκεστω απλα σε ενα "σε καταλαβαινω απολυτα και σου δινω ολο το δικιο... "
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

Παράθεση από: Hristos Psi στις 23 Νοε 2009, 03:48:09 ΜΜ
οι βαθμολογιες πρεπει να εκδοθουν απο το eschool ή ακομα έχουμε περιθοριο και η 30η Νοεμβριου ειναι μόνο για την εγκατασταση και μετάπτωση;;;;; Συνάδερφοι γνωρίζει κανεις;;;;;;
δεν υπαρχει ακομα καμια ημερομηνια που να λεει τι ακριβως πρεπει να ειναι ετοιμο ή τι πρεπει να υπαρχει στη βαση.. εμενα μου ειπαν μονο για τμηματα, μαθητες, βαθμους και απουσιες... αλλα χωρις καταληκτικη ημερομηνια...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Παράθεση από: poursali στις 23 Νοε 2009, 03:53:59 ΜΜ
εχω τοσα πολλα που θα μπορουσα να προσθεσω σε αυτο αλλα θα αρκεστω απλα σε ενα "σε καταλαβαινω απολυτα και σου δινω ολο το δικιο... "

Το θέμα είναι: ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ;;;;;;;;;;;

Η ΟΛΜΕ ;
Η ΠΕΚΑΠ;

ΠΟΙΟΣ;;;;;

ΑΝ ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΝ ΩΣ ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΥΣ; .... ΚΛΠ
ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΑΡΝΗΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ;;;;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Hristos Psi

Υποθέτω οχι αρνηση καθήκοντος αλλα να δηλώσουμε αγνοια
Οπως καναμε στο στρατό ποιος γνωριζει την τάδε δουλειά;

ΚΑνεις δεν αναλαμβάνω ευθύνη δεν ξέρω δεν απαντω

Yoda

Νομίζω ότι η υποχρεωτική χρήση του e-School έχει ξεκινήσει από..πέρσι! Οπότε, διακόσιες εφαρμογές να τρέχει το σχολείο, αυτή που είναι υποχρεωτική είναι το e-School.

Σχετικά με το θέμα της Απειθαρχίας, φαντάζομαι ότι αφού η εγκύκλιος αφορά την μονάδα, αν η μονάδα δεν το κάνει χωρίς σοβαρό λόγο, τότε θα μπορούσε ίσως να τεθεί θέμα απειθαρχίας μια και ο γγ του ΥΠΕΠΘ που το υπέγραψε είναι ιεραρχικά ανώτερος. Τώρα πάλι δεν ξέρω ποιος θα την πάθει..μάλλον ο διευθυντης ή ο υποδιευθυντής. Αλλά..έχετε ακούσει ποτέ να γίνεται τέτοιο πράγμα;;;

Σχετικά με το θέμα των βεβαιώσεων, η εκπαίδευση αφορά τα ακόλουθα θέματα:

1. Διαδικασία εγκατάστασης ψηφιακών πιστοποιητικών
2. Διαδικασία εγκατάστασης εφαρμογής
3. Διαδικασία παραμετροποίησης εγκατάστασης
4. Μεθοδολογία αρχικού συγχρονισμού με την ΚΒΔ
5. Διαδικασία – Ενέργειες μετάπτωσης δεδομένων
6. Διαδικασία – Ενέργειες συγχρονισμού Τοπικής Βάσης Δεδομένων με την Κεντρική Βάση
Δεδομένων

Όπως βλέπετε, δεν αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ για ΧΡΗΣΗ της εφαρμογης! Άρα η βεβαίωση αφορά την εγκατάσταση της εφαρμογής και την μετάπτωση που...έχει κάνει ήδη ο "εκπαιδευτής"  :laugh:
Μην ψαρώνεται! Ουσιαστικά αυτή η εκπαίδευση έγινε για να δώσει οικονομικό κίνητρο στους ΠΛΗΝΕΤ και όσους άλλους μπήκαν στη φάση, να βοηθήσουν τα σχολεία στο στήσιμο και να εκπαιδεύσουν τους εκπαιδευτές στα τεχνικά θέματα του e-School. Και αν ΔΕΝ παραλάβετε τις βεβαιώσεις, απλά, οι ΠΛΗΝΕΤ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ. Και μετά σιγά μην ασχοληθούν ξανά.

Καλό είναι να μην δημιουργείται τζάμπα πανικός...έχουμε άπειρους άλλους λόγους να πανικοβληθούμε έτσι και αλλιώς! 8)

Hristos Psi

Ρε παιδες ακουω για εκπαιδευση για σεμιναρια για για για ποτε εγιναν ολα αυτα σε εμας γιατι δεν ηρθε τιποτα; γιατι ζητανε σε μενα να στησω μια εφαρμογη που δεν την ξερω και ουτε εχω προθεση να μαθω μονος μου;

Yoda

Παράθεση από: poursali στις 23 Νοε 2009, 03:53:59 ΜΜ
εχω τοσα πολλα που θα μπορουσα να προσθεσω σε αυτο αλλα θα αρκεστω απλα σε ενα "σε καταλαβαινω απολυτα και σου δινω ολο το δικιο... "
Διορθώστε με αλλά..ούτως ή άλλως από όπου και να βγάλουμε τους ελέγχους.. το ίδιο δεν είναι; Αφού έτσι και αλλιώς, πουθενά δεν προβλέπεται για τα γυμνάσια η έκδοση τους από οποιοδήποτε πρόγραμμα! Επίσημα υπάρχουν μόνο οι χάρτινες καρτέλες!
Από την άλλη, αφού η χρήση του e-School είναι υποχρεωτική και έχει κεντρική βάση, μπορεί να δει το ΥΠΕΠΘ αν έχουν περαστεί βαθμοί τριμήνου..οπότε μάλλον για να είσαι σίγουρος πρέπει να τα περάσεις στο e-Shool..τώρα βέβαια..αν κάνεις export από το e-School και import στην δ-βαση..εκεί δεν νομίζω να στο απαγορεύσει κανένας..

za√‘ag

Παράθεση από: Yoda στις 23 Νοε 2009, 04:53:13 ΜΜ
Παράθεση από: poursali στις 23 Νοε 2009, 03:53:59 ΜΜ
εχω τοσα πολλα που θα μπορουσα να προσθεσω σε αυτο αλλα θα αρκεστω απλα σε ενα "σε καταλαβαινω απολυτα και σου δινω ολο το δικιο... "
Διορθώστε με αλλά..ούτως ή άλλως από όπου και να βγάλουμε τους ελέγχους.. το ίδιο δεν είναι; Αφού έτσι και αλλιώς, πουθενά δεν προβλέπεται για τα γυμνάσια η έκδοση τους από οποιοδήποτε πρόγραμμα! Επίσημα υπάρχουν μόνο οι χάρτινες καρτέλες!
Από την άλλη, αφού η χρήση του e-School είναι υποχρεωτική και έχει κεντρική βάση, μπορεί να δει το ΥΠΕΠΘ αν έχουν περαστεί βαθμοί τριμήνου..οπότε μάλλον για να είσαι σίγουρος πρέπει να τα περάσεις στο e-Shool..τώρα βέβαια..αν κάνεις export από το e-School και import στην δ-βαση..εκεί δεν νομίζω να στο απαγορεύσει κανένας..

Αν έχεις ήδη το Δ-Βάση (αλήθεια ... πληρώσατε για αναβάθμιση-υποστήριξη για φέτος; )
Και τι θα κάνουμε στο τέλος ... θα δουλεύουμε με 2 προγράμματα μιας και το e-school (προσωπική μου εκτίμηση) είναι για τα μπάζα;;;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#313
Γενικό Συμπέρασμα: η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια και η βιασύνη χειρότερη από τη βία...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 23 Νοε 2009, 06:16:37 ΜΜ
Γενικό Συμπέρασμα: η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια και η βιασύνη χειρότερη από τη βία...

θελεις να μας το εξηγησεις λιγο παραπανω? δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ