Ο αριθμός του client

Ξεκίνησε από Γιάννης Γαϊδαρτζής, 16 Ιουν 2010, 07:06:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Καλησπέρα. Έχω 2 ερωτήσεις:

Απ' ότι έχω παρατηρήσει ο αριθμός που παίρνει ο client σχετίζεται με την ip. Πως μπορώ να τους ελέγξω αυτούς τους αριθμούς; Θα πρέπει να έχω static ip's;
ο ltsp server μπορεί να λειτουργήσει και σαν file server για τα windows που τρέχουν τοπικά στους υπολογιστές;
[/list]
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Τα ονόματα (hostnames) των clients δημιουργούνται με βάση την IP, για παράδειγμα ο client 10.x.y.135 θα πάρει το hostname ltsp135. Υπάρχουν δύο βασικοί τρόποι να ελεχθούν τα hostnames:

α) Εντός των sch-scripts, κάνουμε δεξί κλικ » ιδιότητες σε κάποιον client, ας πούμε τον ltsp135. Σημειώνουμε την mac address του, ας πούμε 00:C0:9F:74:FB:7A. Στη συνέχεια πηγαίνουμε στο μενού Εξυπηρετητής » Αρχεία ρυθμίσεων » Επεξεργασία του lts.conf. Στο τέλος του αρχείου, προσθέτουμε:
[00:C0:9F:74:FB:7A]
    HOSTNAME=pc1

Πλέον αυτός ο client αν και θα έχει δυναμική IP, θα ονομάζεται πάντα pc1. Προσοχή όμως, αυτό το όνομα το ξέρει μόνο ο client και τα sch-scripts, δεν το ξέρει ο server. Δηλαδή αν δοκιμάσουμε ping pc1 θα μας πει ping: unknown host pc1. Ουσιαστικά βολεύει μόνο στο να τους ξεχωρίζουμε καλύτερα στα sch-scripts.
Αυτή η μέθοδος θα γίνεται και με δεξί κλικ » ιδιότητες και μετά αλλαγή ονόματος μέσα από τον διάλογο ιδιοτήτων των τερματικών - απλά δεν έχει ετοιμαστεί ακόμα.

β) Με στατικές IP. Για να δώσουμε στατικές IP, θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι είναι εκτός του εύρους του router. Συνήθως οι σχολικοί routers είναι ρυθμισμένοι ώστε να δίνουν IP από 10.x.y.128 ως 10.x.y.254. Έτσι για παράδειγμα μπορούμε να αναθέσουμε στατικές IP στο εύρος 10.x.y.101 ως 112.
Στο παραπάνω παράδειγμα με τον client 00:C0:9F:74:FB:7A, θα έπρεπε να φτιάξουμε ένα αρχείο με όνομα /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/01-00-c0:9f-74-fb-7a (δηλαδή με 01- μπροστά, με παύλες αντί για άνω και κάτω τελείες, και με πεζά). Το αρχείο αυτό θα έπρεπε να έχει περιεχόμενα παρόμοια με τα παρακάτω:
DEFAULT vmlinuz ro initrd=initrd.img ip=10.160.31.101:10.160.31.10:10.160.31.1:255.255.255.0:client101:eth0:none nbd_proxy=false nocompcache

όπου δηλαδή ip=<client-ip>:<server-ip>:<gateway>:<subnet mask>:<client-hostname>:<interface>:<configuration-method>.
Με αυτόν τον τρόπο οι clients θα έχουν πάντα στατική IP, κι αν θέλουμε τους δηλώνουμε και στο /etc/hosts ώστε να μπορούμε να τους κάνουμε και ping.


Για τον file server, ναι - απλά από τον Ναυτίλο κάνε δεξί κλικ » κοινή χρήση σε κάποιον φάκελο, και θα σου εγκαταστήσει / ρυθμίσει αυτόματα τη samba ώστε να βλέπεις το φάκελο και από τα Windows.

poursali

#2
δεν βρίσκω το αρχείο
/var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg

η διαδρομή υπάρχει μέχρι εδώ μόνο /var/lib
ο φάκελος tftboot δεν υπάρχει


λάθος, άκυρο.. λύθηκε με την βοήθεια του Άλκη  :) :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

odysseas

Ετοιμαζόμουν να κάνω ανάρτηση γι' αυτό το θέμα, επειδή σε εμένα δε δούλευε ο συγκεκριμένος μηχανισμός. Με τις παρακάτω οδηγίες βέβαια το πρόβλημα λύθηκε.

Παράθεση από: alkisg στις 16 Ιουν 2010, 08:10:49 ΜΜ
[00:C0:9F:74:FB:7A]
    HOSTNAME=pc1


Απλά θέλω να επισημάνω το λόγο που σε μένα δε λειτουργούσε, σε περίπτωση που και κάποιος άλλος έκανε το ίδιο με μένα: είχα ακολουθήσει τα σχόλια στο lts.conf, τα οποία έγραφαν:

# Καθορισμός ρυθμίσεων για συγκεκριμένα τερματικά γίνεται με τη mac address:
#[00:50:FC:98:CC:31]
#	LTSP_HOSTNAME=client101


Δηλαδή υπάρχει ασυνέπεια μεταξύ των LTSP_HOSTNAME και HOSTNAME.
Ευχαριστώ!

alkisg

Thanks odysseas, αυτό το παράδειγμα στο lts.conf είχε ξεμείνει από πριν υλοποιήσω την οδηγία HOSTNAME στο LTSP, το διόρθωσα στα sch-scripts.