Οδηγούμενος από το γεγονός προγραμματισμός

Ξεκίνησε από exw_aporia, 09 Ιαν 2007, 08:51:32 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

exw_aporia

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα ερώτημα τύπου Σ/Λ στα περσινά θέματα Προσομοίωσης (του ΟΕΦΕ).
Το ερώτημα λέει:
Ο οδηγούμενος από το γεγονός προγραμματισμός είναι ένα είδος προγραμματισμού, όπου εκτελούνται κάποιες λειτουργίες ενός προγράμματος καθώς εξελίσσονται κάποια γεγονότα.
( Δεν ακολούθησα κατά γράμμα τη διατύπωση, επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου τα θέματα. Αν χρειαστεί διευκρίνιση θα τα βρω άμεσα).

Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Στις απαντήσεις ο ΟΕΦΕ συστήνει απάντηση "Λάθος" για αυτό το ερώτημα. Δεν καταλαβαίνω το γιατί. Μήπως επειδή η εκφώνηση αναφέρει περισσότερα του ενός γεγονότα; (ενώ από την άλλη μιλάμε για "οδηγούμενο από το γεγονός προγραμματισμό";)
Γνωρίζουμε ωστόσο ότι "γεγονός" θεωρείται π.χ. το πάτημα ενός κουμπιου στην οθόνη από το χρήστη. Στη  διάρκεια εκτέλεσης του προγράμματος ο χρήστης θα επαναλάβει προφανώς αυτή την κίνηση πολλές φορές, άρα θα γίνουν "πολλά γεγονότα" καθώς τρέχει το πρόγραμμα.΄Οπότε ποιο είναι το πρόβλημα στη διατύπωση και προτείνεται ως λανθασμένη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΜΕΣΑ !

petrosp13

Ίσως θεωρείται λάθος γιατί ο ορισμός που δίνεται δεν συμφωνεί πλήρως με τον ορισμό του βιβλίου
Δεν είναι ακριβώς αυτό το event-driven programming
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής