ΓΕΛ: Back to the Past

Ξεκίνησε από veni, 13 Μαΐου 2015, 12:22:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Με το υπάρχον σύστημα, οι αστυνομικές είναι προσβάσιμες μόνο από το 5ο πεδίο
Με το νέο σύστημα, κατάφεραν να μας κάνουν να τις έχουμε και αυτές κοινές, μήπως και παραπονεθεί κανένα παιδί της Θετικής για τον περιορισμό των επιλογών του
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gkatsion

ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

alpapanto

Πραγματικά δεν μπορώ να το χονέψω... δεν εχει τη δυνατότητα κάποιος υποψήφιος να δηλώσει π.χ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ στο  ΕΜΠ και Πληροφορική Αθηνών!!!
Πολλά μπράβο!!!

nikosx

έχει, αλλά από τη Θετική!
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

seibei

Αν θες κάποια από τα τμήματα πληροφορικής μπορείς να τα πιάσεις με πληροφορική.
Αν θες περισσότερες επιλογές πληροφορικής θα πρέπει να κάνεις αναγκαστικά χημεία και όχι πληροφορική!
So simple!

Diotima

Παράθεση από: gkatsion στις 28 Μαΐου 2015, 10:35:37 ΜΜ
Μακάρι να έβαζαν το κάθε τμήμα εκεί που διάλεξε.

Και αν εσύ ήσουν στο πανεπιστήμιο θα ήθελες να σου έρθουν οι δυνατόν καλύτεροι φοιτητές
προετοιμασμένοι στα κατάλληλα μαθήματα. Αν όμως σου έλεγαν οι καλύτεροι σε Μαθ-Φυσική-Χημεία
ή η μέτριοι και κάτω σε Μαθ-Αοθ-Πληροφορική, τι θα διάλεγες; Δεν καταλαβαίνεις ότι πέφτει το επίπεδο
της σχολής;; Αλλά και το επίπεδο των μελλοντικών συναδέλφων μας;

Εμείς (32-42) είμασταν σχεδόν όλοι αριστούχοι των πανελληνίων, οι επόμενοι συνάδελφοι μας;

Εγώ αν ήμουν στο Πανεπιστήμιο θα το έβλεπα λίγο πιο μακριά και θα σκεφτόμουν ότι η υποτίμηση της επιστήμης που αντιπροσωπεύω στη Δευτεροβάθμια μοιραία θα οδηγήσει και σε υποτίμηση στην Τριτοβάθμια και σε πιθανό κλείσιμο τμημάτων Πληροφορικής (δεν απορρίπτω την ιδέα να υπάρχει και αυτή η σκοπιμότητα από αυτούς, τους έχω ικανούς πλέον).
Διότι οι φοιτητές μου δεν έρχονται ουρανοκατέβατοι στη σχολή και η επαφή που έχουν με το μάθημα της Πληροφορικής στο Λύκειο επηρεάζει πολύ την επιλογή τους.

(Για πολλά παιδιά που δεν είχαν αρχικό στόχο τμήματα Πληροφορικής ή απλώς τα σκέφτονταν γενικά και αόριστα, έγιναν η πρώτη επιλογή τους λόγω της επαφής τους με την ΑΕΠΠ και της αγάπης που απόκτησαν για το μάθημα. Διότι μέσω αυτού του μαθήματος μπόρεσαν και εξέφρασαν τη σκέψη και τη δημιουργικότητα τους και αγάπησαν τον προγραμματισμό πέρα από τα όρια ενός μαθήματος Πανελλαδικών.)

Δε θα διάλεγα τίποτα από τα δύο Μαθ-Φυσική-Χημεία ή Μαθ-Αοθ-Πληροφορική.
Θα υποστήριζα την επιστήμη μου αντιδρώντας έντονα με οποιονδήποτε τρόπο μπορούσα να βρω. Θα δήλωνα άρνηση στον παραλογισμό που πάει να μου επιβληθεί με όλες μου τις δυνάμεις.

ΥΓ: Γι αυτό και παραδέχομαι τους 9 προέδρους τμημάτων που έστειλαν τουλάχιστον μια επιστολή στο ΥΠΟΠΑΙΘ εκφράζοντας την αντίθεση τους για τη σύνδεση της Πληροφορικής με τις Οικονομικές επιστήμες, την αποκοπή της από τις Θετικές και Τεχνολογικές, ζητώντας παράλληλα εξέταση στην ΑΕΠΠ και όχι στη Χημεία για τα τμήματα που συνδέονται με την Πληροφορική.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δυστυχώς όσο αφορά τις σχολές τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα θέλαμε.

Επίσης δεν μπορέσαμε να πάρουμε και ούτε και συντελεστή βαρύτητας.

Κάποιοι κάνανε σπουδαία δουλειά............

ΠαράθεσηΥ.Γ. τουλάχιστον δεν είναι στην κατεύθυνση μας πια το ΤΕΙ Αυτοματισμού, αν και είμαι σίγουρος
ότι θα εξακολουθήσει να παράγει καθηγηταράδες της Πληροφορικής.

Αυτό γιατί το αναφέρεις;

ggkrozos

Εντύπωση μου κάνει που πέφτετε από τα σύννεφα..ήταν γνωστό αυτό που θα ήθελαν να κάνουν εδώ και ένα μήνα,
ενδεικτικά  http://www.kathimerini.gr/811802/article/epikairothta/ellada/pws-katanemontai--oi-sxoles-sta-pedia-apo-to-2016 Μάλλον όλοι μας είχαμε κάποια ελπίδα...
Το θέμα είναι πως συνεχίζουμε από εδώ και πέρα..προσωπικά πιστεύω πως μπορούμε να πετύχουμε μικρές αλλαγές πχ η σχολή ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) να είναι τουλάχιστον κοινή και να απαιτήσουμε για τις σχολές πληροφορικής στο πεδίο μας να έχουμε συντελεστή (ο νόμος δεν ορίζει συντελεστές ανα πεδίο,μπορεί να είναι ανα σχολή κτλ)

petrosp13

Επαναλαμβάνω την άποψη μου ότι οι κοινές σχολές Πληροφορικής αποτελούν κλοπή για εμάς
Γιατί να είναι κοινή η σχολή επιστήμης Υπολογιστών;
Το να είναι κοινό το Μαθηματικό ή οι ΗΜΜΥ το καταλαβαίνω
Μαθηματικά και Φυσική διδάσκεται και η Θετική
Από πού κι ως πού να είναι κοινές οι σχολές Πληροφορικής με την Θετική δεν καταλαβαίνω
Γιατί να έχουν παραπάνω επιλογές τα συνήθως υψηλού επιπέδου παιδιά της Θετικής;
Πέρα από τις Ιατρικές-Πολυτεχνεία και όλες τις θετικές, θα πρέπει να έχουν πρόσβαση και στις σχολές Πληροφορικής;
Και το πεδίο που έχει επωνυμία "Πληροφορικής" τι ρόλο έχει τελικά στο σύστημα;
Για να δίνει επιλογές στους υποψηφίους Οικονομικών;
Απαίτηση μας θα πρέπει να είναι να μην υπάρχουν κοινές σχολές Πληροφορικής (ούτε καν τα ΤΕΙ που σκανδαλωδώς είναι) με την Θετική Κατεύθυνση
Μαθηματικά και ΑΕΠΠ είναι εξαιρετικά απαραίτητα και εξετάζονται σε εμάς
Για άλλες σχολές μπορούμε να απαιτήσουμε να είναι τουλάχιστον κοινές (Μαθηματικό, ΗΜΜΥ όπως είπα)

Και φυσικά οι συντελεστές βαρύτητας δεν είναι αμελητέτοι
Ενέταξαν 20-30 σχολές Πληροφορικής στο πεδίο και έδωσαν μάθημα βαρύτητας το ΑΟΘ
Τι έγινε με εκείνη την εξαγγελία των μαθημάτων βαρύτητας ανά σχολή;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ggkrozos

Πέτρο συμφωνώ απόλυτα..γι αυτό εξάλλου έβαλα το τουλάχιστον.

pthomop

Δίχως σχολές στην κατεύθυνση μας, δίχως ωράριο στα λύκεια τι μας ξημερώνει τον Σεπτέμβριο;
Συνάδελφοι από Θεσσαλονίκη που στηρίξατε το φασιστοειδές που λέγετε Κουράκης( ξέρω κάποιους) πως σκέφτεστε να αντιδράσετε;
Για το απολίθωμα που ονομάζεται Μπαλτάς ( λάτρης της κιμωλίας) δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι αφού δεν είναι εκλεγμένος από τον ελληνικό λαό.

veni

Τελικά ακούει κανείς;   

Η ελπίδα Απόθανε και γρήγορα μάλιστα...  >:(
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

Eri

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 29 Μαΐου 2015, 12:46:07 ΠΜ
Δυστυχώς όσο αφορά τις σχολές τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα θέλαμε.

Επίσης δεν μπορέσαμε να πάρουμε και ούτε και συντελεστή βαρύτητας.

Κάποιοι κάνανε σπουδαία δουλειά............

Αυτό γιατί το αναφέρεις;

Όλα τελικά έχουν την ερμηνεία τους!!

Όταν και εμείς οι ίδιοι δε γουστάρουμε τους υπόλοιπους και μόνο εμείς είμαστε οι καθηγηταραδες και όχι οι αλλοι του κλάδου γιατί είναι αυτοματιστες, τειτζηδες, αγραμματοι κ.ο.κ. και ας πέρασαν ασεπ γραπτό οι περισσότεροι...
Λυπάμαι πολύ για ορισμένους. .. ακόμη και τώρα που ο κλάδος υπέστη μεγάλη ήττα, αυτοί το χαβά τους.
Ας διαιρεθει λοιπόν ο κλάδος. .. τι μας έμεινε;
Λυπάμαι πολύ και σταματώ πλέον να ασχολούμαι ... Νομίζω ότι πήραμε αυτό που μας άξιζε! !!

Eri

Παράθεση από: gkatsion στις 28 Μαΐου 2015, 10:35:37 ΜΜ
Αγαπητέ συνάδελφε τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες, και μην βιάζεσαι να κρίνεις κανέναν.

1ον. Μην την λέτε Θετική, γιατί το κράτος την λέει Θετική και Τεχνολογική και ΝΑΙ είμαστε Θετικά και Τεχνολογικά Τμήματα και όχι οικονομικά.
2ον. Ενώ εμείς έχουμε πλήρη επίγνωση της κατάστασης τι να σου πω... το βλέπω σε όλους μας σε κάθε μας συνάντηση.

Τα τμήματα διάλεξαν Πληροφορική να εξεταστούν, μαζί με Φυσική και Μαθηματικά, και όχι με ΑΟΘ!!!!!

Δυστυχώς τα τμήματα διάλεξαν Πληροφορική, αλλά η ένταξη των περισσοτέρων τμημάτων έγινε
--- ή ανά ίδρυμα (π.χ. οικονομικό πανεπιστήμιο (πληροφορική ασοε), όλα τα τμήματα οικ-πληρ), ΠΑΠΕΙ παλιά βιομηχανική
οικονομική κατεύθυνση, όλα οικ-πληρ
--- ή ανά σχολή (κοσμήτωρα) όπου ανήκουν τα τμήματα. Άρα ο κοσμήτωρας του φυσικοχημικομαθηματικού
επέλεξε Χημεία και όχι Πληροφορική (όλα τα τμήματα στην Θετική Τεχν), παρότι ο πρόεδρος του μαθηματικού μπορεί να
έλεγε πληροφορική. Το ίδιο και στα πολυτεχνεία, μπορεί οι Η/Μ & Η/Υ να είπαν σε κάποια Πληροφορική, αλλά οι μηχανολόγοι,
οι πολιτικοι μηχανικοί και οι άλλοι, είπαν Χημεία, οπότε όλοι Χημεία Θετ-Τεχν.

Μακάρι να έβαζαν το κάθε τμήμα εκεί που διάλεξε.

Και αν εσύ ήσουν στο πανεπιστήμιο θα ήθελες να σου έρθουν οι δυνατόν καλύτεροι φοιτητές
προετοιμασμένοι στα κατάλληλα μαθήματα. Αν όμως σου έλεγαν οι καλύτεροι σε Μαθ-Φυσική-Χημεία
ή η μέτριοι και κάτω σε Μαθ-Αοθ-Πληροφορική, τι θα διάλεγες; Δεν καταλαβαίνεις ότι πέφτει το επίπεδο
της σχολής;; Αλλά και το επίπεδο των μελλοντικών συναδέλφων μας;

Εμείς (32-42) είμασταν σχεδόν όλοι αριστούχοι των πανελληνίων, οι επόμενοι συνάδελφοι μας;

Υ.Γ. τουλάχιστον δεν είναι στην κατεύθυνση μας πια το ΤΕΙ Αυτοματισμού, αν και είμαι σίγουρος
ότι θα εξακολουθήσει να παράγει καθηγηταράδες της Πληροφορικής.


Σε αυτό αναφερόμουν. .

Empire

Παράθεση από: Eri στις 29 Μαΐου 2015, 01:39:30 ΜΜ
Όλα τελικά έχουν την ερμηνεία τους!!

Όταν και εμείς οι ίδιοι δε γουστάρουμε τους υπόλοιπους και μόνο εμείς είμαστε οι καθηγηταραδες και όχι οι αλλοι του κλάδου γιατί είναι αυτοματιστες, τειτζηδες, αγραμματοι κ.ο.κ. και ας πέρασαν ασεπ γραπτό οι περισσότεροι...
Λυπάμαι πολύ για ορισμένους. .. ακόμη και τώρα που ο κλάδος υπέστη μεγάλη ήττα, αυτοί το χαβά τους.
Ας διαιρεθει λοιπόν ο κλάδος. .. τι μας έμεινε;
Λυπάμαι πολύ και σταματώ πλέον να ασχολούμαι ... Νομίζω ότι πήραμε αυτό που μας άξιζε! !!

Eri μην το γενικεύεις....δεν αναφέρθηκε στα ΤΕΙ Πληροφορικής αλλά σε συγκεκριμένο τμήμα που είναι ενταγμένο στον ΠΕ20.
Anw,αυτό είναι μια συζήτηση η οποία ακόμα εκκρεμεί αρκετά χρόνια τώρα στον κλάδο της Πληροφορικής και πίστεψε με πολλοί δεν συμφωνούν με το υπάρχων πλαίσιο.
Εν έτει 2015 δεν νοείται κλάδος/επιστήμη χωρίς ξεκάθαρη εκπροσώπηση η οποία αποτελεί και την βάση όλων των διαχρονικών διεκδικήσεων και όταν αναφέρομαι σε "ξεκάθαρη" εκπροσώπηση εννοώ τμήματα ΑΕΙ-ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Η'/ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ.....τόσο απλά και ξεκάθαρα.
Για παράδειγμα δεν έχει λογική το τμήμα "Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας"(νυν "Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ & Μηχανικών Τοπογραφίας και Γεωπληροφορικής ΤΕ" βάσει "Αθηνά") να είναι ενταγμένο στον ΠΕ20,όπως και μερικά ακόμα.....είναι το λιγότερο ανέκδοτο.
Απορώ(ή μάλλον δεν απορώ) με ορισμένους(ειδικά αναπληρωτές και μόνιμους) πως τόσα χρόνια δεν έχουν εκφράσει τις "όποιες" αντιθέσεις τους....αλλά ξέχασα "βολεύτηκαν".Και αναφέρομαι σε αναπληρωτές και μόνιμους είτε τέτοιων(τύπου) προαναφερθεισών τμημάτων είτε άλλων κλάδων που (κακώς κατ'εμέ) "βολεύτηκαν" στους ΠΕ19-20.
Ωραίος κλάδος με ταυτότητα πάνω απ'όλα....συμφωνείτε;