Βοήθεια για επιλογή σχολής

Ξεκίνησε από JimK, 10 Ιουν 2014, 01:55:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Το τμήμα πληροφορικής του ΕΚΠΑ είναι το καλύτερο με βάση τη μόνη σοβαρή διεθνή αξιολόγηση για πανεπιστήμια ανά αντικείμενο.
Σε αυτή την αξιολόγηση ήταν το μόνο ελληνικό τμήμα που για 3 συναπτά έτη ήταν στα πρώτα 100 στον κόσμο στο γνωστικό του αντικείμενο.
Αυτή τη στιγμή έχει πέσει στα πρώτα 150 και ακολουθούν οι ΗΜΜΥ της Θεσσαλονικής και μετά του ΕΜΠ.
http://www.shanghairanking.com/World-University-Rankings/National-and-Kapodistrian-University-of-Athens.html

Από εκεί και πέρα το ΕΚΠΑ δε θα έλεγα ότι έχει κάποιο μειονέκτημα σε κανένα τομέα. Είτε θεωρητικά είτε εφαρμοσμένα είτε στο hardware νομίζω ότι γίνεται καλή δουλειά. Υπάρχει απόφοιτος της σχολής που δουλεύει στην Intel στην ομάδα που ασχολείται με την αρχιτεκτονική των πολλών πυρήνων και άλλος που δουλεύει στην fujitsu πάλι σε hardware.

Τα παραπάνω είναι αντικειμενικά. Πάμε τώρα στα υποκειμενικά.
Επειδή έχω φοιτήσει και στο πληροφορικής του ΕΚΠΑ (βασικό πτυχίο) αλλά και στο ΟΠΑ (διδακτορικό) η προσωπική μου άποψη είναι ότι το πληροφορικής του ΕΚΠΑ είναι αρκετά καλύτερο ειδικά στη διάρθρωση του προγράμματος σπουδών στην ενότητα του προγραμματισμού και των αλγορίθμων. (Αντίστοιχα καλή διάρθρωση έχουν και οι ηλεκτρολόγοι του ΕΜΠ).
Ωστόσο και στα 2 τμήματα υπάρχουν πολλοί καθηγητές στους οποίους έχεις την ευκαιρία να κάνεις καλή έρευνα, επειδή και στα 2 έχουν έρθει νέοι καθηγητές με όρεξη για έρευνα.
Πάλι όμως στο ΕΚΠΑ υπάρχει (ακόμα?) ο Κουτσουπιάς που έχει πάρει βράβειο Godel και ο Ιωαννίδης που έχει πάρει βράβειο από το VLDB για το πιο influential paper της δεκαετίας (όπως και ο Σελλής του ΕΜΠ).

Επίσης δεν ξέρω αν θα βρεις σε άλλο τμήμα πληροφορικής μαθήματα όπως :
Υπολογιστική Γεωμετρία, παράλληλοι αλγόριθμοι, παράλληλοι υπολογιστές (hardware), συναρτησιακός προγραμματισμός, λογικός προγραμματισμός, Υπολογιστική Λογική,  Θεωρία Παιγνίων

μαζί σαν επιλογές στους φοιτητές

Επίσης το συγκεκριμένο τμήμα έχει αρκετά καλό τομέα τηλεπικοινωνιών, κάτι που δεν υπάρχει σε τόση εμβάθυνση σε άλλα τμήματα.

Το ΟΠΑ κατά τη γνώμη μου έχει κάποιους καλούς καθηγητές και ερευνητικά εργαστήρια που είναι καλή περίπτωση για να κάνει κάποιος ένα καλό διδακτορικό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

HeisenbergGR

Λοιπόν, παιδιά, έβγαλα κι εγώ τα μόρια μου απ' τις φετινές Πανελλήνιες κι επειδή δεν το βλέπω να περνάω Πληροφορική Πειραιά, μιας και φοβάμαι ότι θα ανεβούν πολύ οι βάσεις, άρχισα να ψάχνομαι λίγο και στις δεύτερες επιλογές μου. Μιας και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να φύγω επαρχία, η επόμενη επιλογή μου είναι η Πληροφορική και Τηλεματική στο Χαροκόπειο. Γι' αυτήν τη σχολή δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια, γι' αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να γίνω προγραμματιστής. Το θέμα είναι, όμως, ότι θέλω να έχω ένα πτυχείο από ένα καλό πανεπιστήμιο που να έχει κάποια «αξία» και στο εξωτερικό γιατί το όνειρό μου είναι να μόλις τελειώσω να φύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό(Αμερική ή Αγγλία κυρίως). Οπότε ψάχνοντας λιγάκι, έχω καταλήξει ότι για να έχεις ελπίδες να σε δεχτεί ένα αξιόλογο πανεπιστήμιο στην Αμερική(δεν μιλάω για ΜΙΤ και παρόμοια πολύ high) πρέπει να έχεις και ένα δυνατό χαρτί πανεπιστημίου. Βέβαια αυτά είναι πολύ θεωρητικά γιατί εννοείται δεν έχω και την οικονομική δυνατότα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Έτσι είχα βάλει ως στόχο να περάσω σε μία καλή σχολή πληροφορικής και να δουλέψω σκληρά να πάρω πτυχίο με καλό βαθμό, αλλά και να ασχοληθώ πολύ με την πληροφορικη/προγραμματισμό με εργασίες/προγράμματα και έχω μια ελπίδα για υποτροφία. Συνεπώς, θέλω να ξέρω αν θα μείνω ευχαριστημένος απ' τη σχολή(χαροκοπειο) τόσο κατά τη διάρκειά της όσο και αφού πάρω το πτυχείο.

ευχαριστώ

jnop

#17
σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες και την βοηθεια σας,τελικα νομιζω πως θα βαλω μεσα στις επιλογες μου την πληροφορικη του εκπα και επειτα αυτη του οπα

6ares

Καλημερα σας !!  :D  :o
Λοιπον, ειμαι σε μια πολυ παραξενη κατασταση. Εβγαλα 19440. Μεχρι πριν ηθελα φυσικο αλλα εψαξα τις σχολες και βρηκα οτι το ΕΜΠ ηλεκτρολογων μηχανικων ειναι πολυ καλη σχολη οποτε μαλλον αυτην θα βαλω.Παρολα αυτα εχω κανει και αιτηση σε πανεπιστημιο του εξωτερικου στο Bristol και με δεχτηκαν.
Και ρωταω:
1)Να παω στο Bristol ή να μεινω εδω στους ηλεκτρολογους και γιατι;
2)Απο τους ηλεκτρολογους να επιλεξω αθηνα ή καποιο αλλο τμημα γιατι ζω Αθηνα και δεν ξερω κατα ποσο θα μου αρεσει να ζησω τουλαχιστον αλλα 5 χρονια!!