Απίστευτο !!! Ο κος Λούβρης έτσι μας εκπροσωπεί;

Ξεκίνησε από geokra, 01 Φεβ 2011, 02:06:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lykos

ΠαράθεσηΩς μέλος αυτής της κοινότητας, προτείνω να διαγραφούν (τουλάχιστον προσωρινά) όσα μηνύματα αφορούν στο θέμα "Δηλώσεις προέδρου ΠΕΚΑΠ...".
ΠαράθεσηΚαι εμένα με ενοχλουν αυτές οι δηλώσεις , αλλά δεν ειναι του παρόντος !!!
Συμφωνώ. Εγώ δεν ξαναγράφω (επι του παρόντος!).
Βασίλης Λυκοστράτης

Λάμπρος Μπουκουβάλας

geokra, το δικό μου θέμα δεν είναι ο πρόεδρος επί του παρόντος, ούτε καν εσύ, αλλά όλοι μας.

εγώ δε διαφώνησα ποτέ για το καλό των προθέσεών σου. να είσαι σίγουρος, πως όταν διαφώνησα (όχι μία, αλλά τέσσερις φορές) με κινήσεις μελών της πεκάπ, αμέσως το διατύπωσα. η διαφορά μας (μεταξύ εμού κι εσού) είναι ότι τα λόγια μου δεν ήταν τόσο επιθετικά και ότι σχολίαζα συμπεριφορές, όχι ανθρώπους. ως άνθρωπος καθένας μας (κι εγώ κι εσύ, και ο κουνάδης και ο λούβρης και όλοι) είμαστε ξεχωριστοί, διαφορετικοί και ταυτόχρονα το ίδιο εξαιρετικοί. οι συμπεριφορές όμως αλλάζουν και καθένας τις βλέπει από τη σκοπιά του.

δηλαδή: στην παρούσα φάση, το "ντου από παντού", οι απολυτότητες και οι χαρακτηρισμοί μάλλον βλάπτουν παρά οφελούν. όσο για τον λούβρη, όπου και αν έφταιξε θα απολογηθεί. θεωρώ ότι έχει το σχετικό θάρρος, εξ όσων γνωρίζω. γενικά δεν κρύβεται. και αν έχει σφάλλει, όταν έρθει η ώρα του θα παραδώσει τη θέση του. προσοχή όμως: αν έχει σφάλλει. όχι αν νομίζουμε ότι έχει σφάλλει.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

Θα έχω διαβάσει την τοποθέτηση του καθηγητή και πρόεδρου της Πανελλήνιας Ένωσης καθηγητών Πληροφορικής (ΠΕΚΑΠ) Αρη Λούβρη    http://tiresias-press.blogspot.com/2010/02/facebook.html        έως και 25 φορές σε διαφορετικό χρόνο.
Όταν γράφεται... και ξαναγράφεται και καυτηριάζεται και κατηγορείται και λαμβάνετε τέλος πάντων την δική σας στάση και άποψη.
Την έχω διαβάσει για να δω πόσο λάθος κάνω που εγώ συμφωνώ μαζί του.

Γιατί  πρέπει να με έχει ενοχλήσει?

Στην τοποθέτηση αυτή εγώ δεν βρίσκω τίποτα κακό.
Το ίδιο συζητώ με τους γνωστούς μου.... το ίδιο βλέπω σε συναδέλφους μου.. το ίδιο έχω συναντήσει και σε σύμβουλο Πληροφορικής.
Γιατί όλοι μας ξέρουμε πως αυτή είναι η εικόνα.
Θέλεις εσύ να κρυφτείς κρύψου.. κάποιος άλλος μπορεί να μην θέλει να κρυφτεί... γιατί δεν το δέχεσαι?
Έχω ακούσει τρελές τοποθετήσεις απο συναδέλφους Πληροφορικής έχω δει να κυλάει η χρονιά τους.... να κυλάνε οι χρονιές με όλα τα χαρακτηριστικά τα οποία παρουσιάζει ο κ. Λούβρης.
Περισσότερο με ενοχλεί αυτό που έβλεπα δίπλα μου, παρά αυτό που σκιαγραφεί με σαφήνεια ο κ. Λούβρης.

Στο φινάλε...
ΠαράθεσηΟι απαράδεκτοι αυτοί χαρακτηρισμοί περί ψυχασθενών, αποκαμωμένων με καμένες φλάντζες, απαρχαιωμένων, μη αναστρέψιμων καθηγητών που διδάσκουν μαθητές σε δημόσια σχολεία, προκαλούν ΝΤΡΟΠΗ, ΔΙΧΑΣΜΟ και ΟΡΓΗ όταν ακούγονται από στόμα συναδέλφου που εκπροσωπεί τον κλάδο!
Αν τολμούσε να έλεγε:
Οι αποδεκτοί και παραδεκτοί αυτοί χαρακτηρισμοί περί αφοσιωμένων, εργατικών, μερακλήδων, καινοτόμων καθηγητών που διδάσκουν μαθητές σε δημόσια σχολεία, προκαλούν ΟΜΟΝΟΙΑ, ΣΕΒΑΣΜΟ και ΔΕΟΣ όταν ακούγονται από στόμα συναδέλφου που εκπροσωπεί τον κλάδο!!!!!!!!!!
για μένα θα ήταν ξεφτίλας και τυφλόςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!

1. Το 2% είναι ψυχασθενείς (ατυχώς αυτό ισχύει ανεξαρτήτως κλάδου).
έλα για πες κανα νεότερο???
2.Το 5% είναι απόλυτα dedicated με τη συλλογικότητα τα πάνε πολύ καλά, όλα για το μάθημα, για το σχολείο.
νεότερο σου ζήτησα...
3.Το 10% είναι αποκαμωμένοι coders, που κάνουν χίλια δύο πράγματα.
καλά όλα τα γνωστά μας λες
4.Το 20% είναι αποκαμωμένοι product/project managers, που βρέθηκαν στην εκπαίδευση γιατί έκαψαν φλάντζα αλλού..
απαπαπαπα!!! καλέ δεν γνωρίζω καμία τέτοια περίπτωσηηηηη!!!!!!!!!
5. Το 30% είναι αποκαμωμένοι developers (δεν έχουν το ίδιο dedication με τους coders), δεν ξέρουν αν πολυχαίρονται με τη νέα δουλειά τους
.....
6.Το 20% κάνει από μέτρια έως καλά τη δουλειά του...
7.το υπόλοιπο 13%, δυστυχώς δεν κρατάει η μπογιά τους. Είναι στον κόσμο τους, είναι απαρχαιωμένοι, δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο, να κάνουμε το μαθηματάκι μας και να φεύγουμε..

Συκοφαντίες για εσένα
Αλήθειες για εμένα.
Δέχομαι την αποψή σου προσπέρασε την δική μου και πάμε παρακάτω.

Να στο πω και διαφορετικά βλέπεις πως δεν θέλουμε να ξυπνήσουμε και να ασπαστούμε την άποψή σας. Δεν θέλουμε.
Σεβαστό απόλυτα ίσως κανένας δεν συμφωνεί και με τα παραπάνω. Οκ. Άποψή μου.

Το πρώτο που με απασχολεί είναι η βοήθεια που μου δίνουν οι συνάδελφοι εδώ πάνω στο αντικείμενο της δουλειάς μου.
Εργαστήριο, μάθημα, εξωδιδακτικές...
Το δεύτερο που με απασχολεί είναι πως ανήκω σε μια ένωση που έχει πάρει θέση σε θέματα που με απασχόλησαν στο παρελθόν, στο παρόν και μάχεται.  [Για θέματα]
Άσε την σκιαγράφηση.... στο fb έγραψε... χαλάρωσε!! ;) 
Πατώ Αποστολή!!!! Και εύχομαι να γυρίσω αύριο απο την δουλειά!!!!! :D

pfan

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι θα τρελαθώ!!! :D :D :D  Προσπαθώ να μην κάνω ούτε ένα post σε αυτό το νήμα αλλά δεν τα καταφέρνω.

Για ποιο λόγο συνεχίζεται (και συνεχίζετε) αυτή η (τη) συζήτηση;???


Μήπως η σιωπή και η αδιαφορία (όπως το έχω πει και άλλες φορές) είναι ο καλύτερος σύμβουλος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς.

Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

gkipos

Παράθεση από: dim στις 03 Φεβ 2011, 11:23:55 ΜΜ

1. Το 2% είναι ψυχασθενείς (ατυχώς αυτό ισχύει ανεξαρτήτως κλάδου).
έλα για πες κανα νεότερο???
2.Το 5% είναι απόλυτα dedicated με τη συλλογικότητα τα πάνε πολύ καλά, όλα για το μάθημα, για το σχολείο.
νεότερο σου ζήτησα...
3.Το 10% είναι αποκαμωμένοι coders, που κάνουν χίλια δύο πράγματα.
καλά όλα τα γνωστά μας λες
4.Το 20% είναι αποκαμωμένοι product/project managers, που βρέθηκαν στην εκπαίδευση γιατί έκαψαν φλάντζα αλλού..
απαπαπαπα!!! καλέ δεν γνωρίζω καμία τέτοια περίπτωσηηηηη!!!!!!!!!
5. Το 30% είναι αποκαμωμένοι developers (δεν έχουν το ίδιο dedication με τους coders), δεν ξέρουν αν πολυχαίρονται με τη νέα δουλειά τους
.....
6.Το 20% κάνει από μέτρια έως καλά τη δουλειά του...
7.το υπόλοιπο 13%, δυστυχώς δεν κρατάει η μπογιά τους. Είναι στον κόσμο τους, είναι απαρχαιωμένοι, δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο, να κάνουμε το μαθηματάκι μας και να φεύγουμε..




Είναι και ένα σημαντικό ποσοστό που είναι επαγγελματίες αποσπασμένοι. (ΠΛΗΝΕΤ,ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ,ΓΡΑΦΕΙΑ) :)
Και μάλλον δεν επιθυμούν να ξαναγυρίσουν σε τάξη.
Και που όλο διαμαρτύρονται κατα συμβούλων, προϊσταμένων, υπουργών αλλά μιλάνε στα τηλέφωνα και πίνουν καφέ μαζί κάθε μέρα.

katrina


Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 03 Φεβ 2011, 05:18:16 ΜΜ
geokra, το δικό μου θέμα δεν είναι ο πρόεδρος επί του παρόντος, ούτε καν εσύ, αλλά όλοι μας.

εγώ δε διαφώνησα ποτέ για το καλό των προθέσεών σου. να είσαι σίγουρος, πως όταν διαφώνησα (όχι μία, αλλά τέσσερις φορές) με κινήσεις μελών της πεκάπ, αμέσως το διατύπωσα. η διαφορά μας (μεταξύ εμού κι εσού) είναι ότι τα λόγια μου δεν ήταν τόσο επιθετικά και ότι σχολίαζα συμπεριφορές, όχι ανθρώπους. ως άνθρωπος καθένας μας (κι εγώ κι εσύ, και ο κουνάδης και ο λούβρης και όλοι) είμαστε ξεχωριστοί, διαφορετικοί και ταυτόχρονα το ίδιο εξαιρετικοί. οι συμπεριφορές όμως αλλάζουν και καθένας τις βλέπει από τη σκοπιά του.

δηλαδή: στην παρούσα φάση, το "ντου από παντού", οι απολυτότητες και οι χαρακτηρισμοί μάλλον βλάπτουν παρά οφελούν. όσο για τον λούβρη, όπου και αν έφταιξε θα απολογηθεί. θεωρώ ότι έχει το σχετικό θάρρος, εξ όσων γνωρίζω. γενικά δεν κρύβεται. και αν έχει σφάλλει, όταν έρθει η ώρα του θα παραδώσει τη θέση του. προσοχή όμως: αν έχει σφάλλει. όχι αν νομίζουμε ότι έχει σφάλλει.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις Λάμπρο.
Aραγε, το end  θά είναι happy;

pfan


Πάλι κάνω το λάθος και επανέρχομαι στο ίδιο νήμα.. αλλα σε ένα άλλο είχα αφήσει κάποια πράγματα που δεν είπα και λέω να τα εναποθέσω εδώ.

Άραγε αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα τι πολίτες παράγει;
Σίγουρα όχι σκεπτόμενους. Πολίτες χωρίς κριτική σκέψη και έτοιμους για να καταναλωθούν στο βωμό διαφόρων μηχανισμών.

Να ένας μηχανισμός που μου έρχεται στο μυαλό: «Διαίρει και βασίλευε»

«...Άγνωστος είναι ο γεννήτωρ του «σοφού» αυτού αξιώματος, αλλά πολύ γνωστοί οι εφαρμοστές του: Η ρωμαϊκή Σύγκλητος το ακολούθησε στην πρακτική πολιτική της και, χάρη σ' αυτό, ο μικρός εκείνος λαός της Ιταλίας κατάκτησε τον κόσμο, διαιρώντας τους αντιπάλους του και καταβάλλοντάς τους έναν-έναν... Αργότερα, το έκανε ρητά έμβλημά του ο Λουδοβίκος 11ος της Γαλλίας (1423-83), προπάντων στις δοσοληψίες του με τους «ευγενείς» που, τελικά, τους εκμηδένισε ολότελα. ...» http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=86936&dt=30/03/1997#ixzz1CwfzyPEx

Πως υλοποιείται αυτό το αξίωμα σήμερα; Αναφέρω τυχαία παραδείγματα:
Καθηγητές εναντίων συνδικαλιστών
Καθηγητές «βασικών» μαθημάτων εναντίων γυμναστών (γιατί δεν έχουν πολύ δουλειά)
Καθηγητές της «τάξης» εναντίων Καθηγητών σε γραφεία, ΠΛΗΝΕΤ κ.λ.π.
Καθηγητές ΠΕ19 εναντίων ΠΕ20
Καθηγητές ΠΕ19 εναντίων ΠΕ19 (καθαρό πτυχίο πληροφορικής)
Καθηγητές ΠΕxx εναντίων καθηγητών ΠΕyy
Ιδιωτικοί υπάλληλοι εναντίων «τεμπέληδων» Δημοσίων
Δημόσιοι υπάλληλοι εναντίων δημοσίων υπαλλήλων
Φορτηγατζήδες εναντίων απεργών γεωργών
Γεωργοί εναντίων απεργών φορτηγατζήδων
Βόρεια Ευρώπη εναντίον του «τεμπέλη» Νότου
Κοινωνικές ομάδες xx εναντίων κοινωνικών ομάδων yy

Είναι οι καιροί τέτοιοι που πρέπει να ψάξουμε να βρούμε ποιος και πάνω σε ποιους εφαρμόζει αυτό το «αξίωμα».
Είναι οι καιροί τέτοιοι που πρέπει να δείξουμε αλληλεγγύη, που πρέπει να ψάχνουμε αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που μας χωρίζουν.
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

Gnirut

Την μόνη λάθος εκτίμηση που είδα να έχει κάνει ο κ. Λούβρης είναι στα ποσοστά που εκτιμά ότι ασχολούνται με τα κοινά του κλάδου. Προσωπικώς πιστεύω ότι είναι πολύ μικρότερα.

Αλλά αυτά δεν έχουν σημασία. Η πραγματικότητα που διαμορφωνεται πλέον είναι μαύρη για τον κλάδο. Ο συνδυασμός του "νέου λυκείου" με τις επικείμενες συγχωνεύσεις σχολείων ανα την επικράτεια σημαίνει ότι μεγάλο ποσοστό του κλάδου μας θα χάσει τις οργανικές του θέσεις και δεν θα συμπληρώνει ούτε μισό ωράριο του χρόνου. Επαναλαμβάνω για τους αιθεροβάμονες, το νέο σχολικό έτος που έρχεται.

Καιρός για αναδιοργανώσεις ύλης, ανασχεδιασμού των μαθημάτων μας και γνωστοποίηση στο κοινό και στο υπουργείο της σπουδαιότητας του μαθήματος της πληροφορικής στην εκπαίδευση δεν υπάρχει.

Αυτό που πρέπει να δούμε είναι το πως θα αξιοποιηθούμε στο μέγιστο με βάση τα προσόντα μας στη νέα πραγματικότητα που διαμορφώνεται σήμερα στην Ελλάδα και στο ότι δεν θα καταντήσουμε να κανουμε data-entry σε καποιο καπνισμένο γραφείο, κάποιου δημαρχείου, με καποιον απόφοιτο δημοτικού σαν προιστάμενό μας.

Sergio

#23
Παράθεση από: pfan στις 03 Φεβ 2011, 11:51:37 ΜΜ
Προσπαθώ να μην κάνω ούτε ένα post σε αυτό το νήμα αλλά δεν τα καταφέρνω.

..
Μήπως η σιωπή και η αδιαφορία (όπως το έχω πει και άλλες φορές) είναι ο καλύτερος σύμβουλος σε τέτοιες περιπτώσεις.
Παράθεση από: pfan στις 04 Φεβ 2011, 10:40:57 ΠΜ
Πάλι κάνω το λάθος και επανέρχομαι στο ίδιο νήμα.. αλλα σε ένα άλλο είχα αφήσει κάποια πράγματα που δεν είπα και λέω να τα εναποθέσω εδώ.
. .
Να ένας μηχανισμός που μου έρχεται στο μυαλό: «Διαίρει και βασίλευε»
..
Είναι οι καιροί τέτοιοι που πρέπει να ψάξουμε να βρούμε ποιος και πάνω σε ποιους εφαρμόζει αυτό το «αξίωμα».
Είναι οι καιροί τέτοιοι που πρέπει να δείξουμε αλληλεγγύη, που πρέπει να ψάχνουμε αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που μας χωρίζουν.

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τα παραπάνω;

Δε χρειάζεται να συνεχίσετε τη συζήτηση αν δε θέλετε..

Επειδή όμως συχνά η σιωπή και η αδιαφορία ερμηνεύεται εσφαλμένα ως επιβεβαίωση των γραφόμενων των συμμετεχόντων μπορείτε, σιωπηρά, να δηλώσετε τη συμφωνία ή διαφωνία σας με τα λεγόμενα της Φανής στη σχετική δημοσκόπηση
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

jtsop

Είναι δυνατόν να βρίζει ο πρόεδρος ενός συλλόγου τα μέλη του και να μη γίνεται τίποτα??

kammenos

Ας επιτραπούν δυο κουβέντες μόνο από ένα πολύ "νεότευκτο" μέλος του forum:

Σε μια τέτοια ΤΡΑΓΙΚΗ για τον κλάδο μας συγκυρία, είναι, τουλάχιστον, απαράδεκτο το κείμενο του προέδρου της ΠΕΚΑΠ. Αν όντως έχουν γραφτεί αυτά βέβαια (δεν τα βρήκα στο facebook)! Κατ' αρχήν, ακόμη και πριν ένα (1) χρόνο να γράφτηκε, πάλι μας επηρεάζει. Φανταστείτε τη Διαμαντοπούλου να ισχυρίζεται: "Αυτοί οι καθηγητές Πληροφορικής, λένε και μόνοι τους δια μέσου του προέδρου του συνδικαλιστικού τους φορέα ότι είναι ψυχασθενείς. Εμείς θα τους αφήσουμε να κάνουν μάθημα στα σχολεία;"
Απ' την άλλη, μόνο πλάκα δε φαίνεται να έκανε ο κ. Λούβρης. Γράφει κανείς μια δυο σελίδες κείμενο με αναφορές σε ... ποσοστά (!) για πλάκα; Απ' όσο καταλαβαίνω, ακόμα και στο facebook οι "πλάκες" είναι posts των 2-3 γραμμών το πολύ. Ο άνθρωπος κάθισε και σκέφτηκε σοβαρά (;) πριν γράψει ό,τι έγραψε. Το γιατί, μάς το αφήνω ως άσκηση! (Εδώ που τα λέμε, δε θα παραξενευτώ αν δω τον κ. Πρόεδρο βολεμένο σε κανένα υπουργείο αύριο μεθαύριο σε στυλ Πρωτόπαππα ας πούμε και μακάρι να βγω ψεύτης).
Κι αν δεν εννοούσε τίποτε απ' όλα αυτά, γιατί δε βγαίνει κάπου (π.χ. στο blog της ΠΕΚΑΠ), έστω και στο και πέντε, να πει δημόσια: "Mea maxima culpa"; (Εκτός κι αν το έχει ήδη κάνει, οπότε έχω λάθος).
Το σίγουρο είναι ότι σε περιόδους που απαιτούν λυσσαλέους αγώνες από μια ομάδα, αν ο δυνάμει αρχηγός της ομάδας καταλάβει ότι μάλλον ζημιώνει παρά ωφελεί την τελευταία, απλά ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ! (Προς μεγάλη του τιμή μάλιστα. Βλέπε π.χ. το παράδειγμα του Γρηγορίου του Θεολόγου που παραιτήθηκε από Επίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως). Τα υπόλοιπα είναι απλά ... φιλολογίες.
Στο κάτω κάτω, ας κληθεί μια έκτακτη ΓΣ της ΠΕΚΑΠ για να αποφασίσουν τα μέλη επί του θέματος. Αν συνεχίσουν (με την ψήφο τους) να στηρίζουν τον πρόεδρο του ΔΣ... όλα καλά. Τόσο απλά είναι τα πράγματα!
Αυτά προς το παρόν,
και ευχαριστώ τους αναγνώστες μου. :-)

kammenos

Παράθεση από: kammenos στις 05 Φεβ 2011, 03:58:27 ΜΜ
Σε μια τέτοια ΤΡΑΓΙΚΗ για τον κλάδο μας συγκυρία, είναι, τουλάχιστον, απαράδεκτο το κείμενο του προέδρου της ΠΕΚΑΠ. Αν όντως έχουν γραφτεί αυτά βέβαια (δεν τα βρήκα στο facebook)! Κατ' αρχήν, ακόμη και πριν ένα (1) χρόνο να γράφτηκε, πάλι μας επηρεάζει. Φανταστείτε τη Διαμαντοπούλου να ισχυρίζεται: "Αυτοί οι καθηγητές Πληροφορικής, λένε και μόνοι τους δια μέσου του προέδρου του συνδικαλιστικού τους φορέα ότι είναι ψυχασθενείς. Εμείς θα τους αφήσουμε να κάνουν μάθημα στα σχολεία;"

Α ναι: Και για όσους όντως πιστεύουν ότι οι Πληροφορικάριοι (άρα και οι ίδιοι) είναι "ψυχασθενείς", "καμμένοι" κλπ, έχω το κινητό ενός πολύ καλού Νευρολόγου στην Αθήνα. Αυτά.

kammenos

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 02 Φεβ 2011, 04:15:41 ΜΜ
θα μου άρεσε η κίνησή σου geokra (τί σημαίνει άραγε αυτό;; όταν πληκτρολογούμε απόψεις ή και κατηγορίες, οφείλουμε να είμαστε επώνυμοι), αν είχες μιλήσει με τον Λούβρη, ή καλύτερα αν είχες στείλει σε αυτόν το παράπονό του εγγράφως και είχες λάβει την απάντηση. τότε θα περίμενα να δω το εξής:

να παραθέτεις την αρχική σου κατηγορία και να συνεχίζεις λέγοντας: ο Άρης Λούβρης μου απάντησε τα εξής: μπλα μπλα... τώρα εσείς βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

τέλος, δε νομίζω να έχουν οι διαχειριστές κάτι προσωπικό με σένα. εξ όσων γνωρίζω, είναι αρκετά αξιοπρεπείς. όμως πρέπει να φιλτράρουμε όσα γράφουμε και να μην πετάμε κάτι σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων ανεπεξέργαστο.

Δεν γνωρίζω καν τον geokra, αλλά δεν αντέχω να διαβάζω τέτοια πράγματα. Λοιπόν, πριν με κατηγορήσεις, ας πω ότι με τον geokra έχω ό,τι σχέση έχεις εσύ με τον κ. Λούβρη, τον οποίο υποστηρίζεις φλογερά! Περί ανωνυμίας: Αν ο "geokra" σού έλεγε Λάμπρο Μπουκουβάλα ότι λέγεται "Γεώργιος Κρανιδιώτης" π.χ. και υπηρετεί στην Ανάφη θα ήσουν ικανοποιημένος; Εσύ ας πούμε είσαι πιο ... "επώνυμος" απ' αυτόν;
Και επί της ουσίας: Ούτε λόγος για την ταμπακιέρα! Να στείλει -λες- mail στον πρόεδρο της ΠΕΚΑΠ και να μας κοινοποιήσει την απάντησή του!!! Μα: Ο geokra έγραψε όλα αυτά στο facebook ;;; Ο geokra είναι πρόεδρος κάπου;;; Σαν να λες: "Στείλτε mail στον πρώην πρωθυπουργό (που έχει χαθεί) και πείτε μας τί σας είπε. Δε φταίει αυτός που σιωπά"!!! Φαντάζομαι θα κάνεις κι εσύ πλακίτσα σαν τον κ. Λούβρη έτσι;
Και ξαναρωτώ (κι εγώ ο ανώνυμος συνάδελφος): Τα έγραψε ή όχι όλα αυτά πριν ένα χρόνο ο κ. Λούβρης; Κι αν ναι γιατί; Γιατί δεν παίρνει θέση από κάποιο οποιοδήποτε βήμα; Είναι εποχές αυτές για να μας λένε ψυχασθενείς (και τόσα άλλα) ; Και αν υποθέσουμε ότι του έχω στείλει προσωπικό mail και δεν απάντησε; Τί θα μου πείς; Να ... ξαναπροσπαθήσω;  ;D

katrina

To "διαίρει και βασίλευε" της Pfan με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.
Παλιά και δοκιμασμένη μέθοδος ανέκαθεν..
Ακόμα και αν δεν έπρεπε να γραφούν καποια σχόλια εκ μέρους του προέδρου της ΠΕΚΑΠ, αφού γράφτηκαν πρίν ένα χρόνο, γιατί αυτή τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή (που βράζει το καζάνι της Παιδείας),θυμήθηκαν να το σχολιάσουν καποιοι;;;;;
Μάλλον είναι φανερό....
ΔΕΝ πρόκειται να ξανασχοληθώ με το συγκεκριμένο τόπικ, ό,τι μα ό,τι και αν γραφεί!
Καλησπέρα σας και καλό ΣΚ


Μια "συνάδελφος" απο τους "'αλλους"
(τους λεπρους της Πληροφορικής) που εργάζεται εδώ και 20 χρόνια με τα παιδιά του κοσμάκη
Aραγε, το end  θά είναι happy;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: kammenos στις 05 Φεβ 2011, 03:58:27 ΜΜ
δια μέσου του προέδρου του συνδικαλιστικού τους φορέα

η πεκάπ δεν αποτελεί ένωση συνδικαλιστών υπό καμία έννοια. είναι ένωση που εκπροσωπεί τους καθηγητές πληροφορικής β/θμιας εκπ/σης ως κλάδο και μέχρι εκεί, τίποτε περισσότερο.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...