Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) - Μηχανικός Πληροφορικής & Τηλ/νιών

Ξεκίνησε από joyjohnnickname, 25 Αυγ 2010, 10:40:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

joyjohnnickname

Τελικά οι βάσεις δεν πέσανε... Τελικά οι βάσεις ανεβήκανε... Τελικά πέρασα Κοζάνη. :) Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι σχετικά καινούριο πανεπιστήμιο (απ'ότι μου λένε), και δεν μπορώ να βρω κανέναν που να ξέρει κάτι για το επίπεδο σπουδών κ.λ.π.  :D
Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας...; Ακούω τα καλύτερα για Πάτρα και Χανιά, ακούω πως ο Βόλος και η Κέρκυρα έχουν πολύ καλό επίπεδο καθηγητών, αλλά για Κοζάνη τίποτα...
Σ.Παπαλουκάς (Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής): "Βασικά, με τα μωρά,
πριν φτάσουν τα 2 τους χρόνια, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,
γιατί δεν είναι interactive..." (!)


dihatzou

Όπου και αν περάσεις να θυμάσαι ότι το μόνο που μετράει στο τέλος είναι το χαρτί. Το ίδιο δίνουν (ή παρόμοιο) οι σχολές που ανέφερες οπότε...
Το θέμα των καθηγητών είναι σχετικό. Στην Πάτρα και στα Χανιά που έχει κορυφαίους καθηγητές (όχι μόνο στην Ελλάδα) τους βλέπεις σπάνια και περισσότερο επικοινωνείς με τους διδακτορικούς φοιτητές τους.
Στις άλλες σχολές που ανέφερες, το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι καθηγητές είναι είτε περαστικοί (έρχονται λίγες 1-2 μέρες τη βδομάδα) είτε συμβασιούχοι. Αυτοί που είναι μόνιμοι συνήθως ασχολούνται με τα διοικητικά.
Αυτά σου τα λέω γιατί πέρασα 5 χρόνια στη Πάτρα και 2 στο Βόλο.
Σε κάθε περίπτωση όμως να έχεις στο μυαλό σου ότι η μάθηση στο πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σχέση με το σχολείο. Δεν εξαρτάσαι από τον καθηγητή σου αλλά από τον ίδιο τον εαυτό σου και της δυνάμεις σου και όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις τόσο το καλύτερο για σένα.
Άντε και καλή φοιτητική ζωή.

joyjohnnickname

Ευχαριστώ πολύ!  :)
Απλά απογοητεύτηκα γιατί το τμήμα στεγάζεται στο ίδιο κτίριο με ένα σούπερ μάρκετ... Τόσα κτίρια μέσα στην Κοζάνη, τόσες ειδικότητες και μόνο αυτή είναι εκτός Πόλεως, κολλημένη με τον Μαρινόπουλο...  :P
Πάντως όντως, πολλοί μου λένε ότι εξαρτάται σε μεγαλύτερο βαθμό από μένα και σε λιγότερο από τους καθηγητές το πόσο καλός θα γίνω. Αυτό είναι καλό γιατί πορώνομαι με την πληροφορική!  :P  Μετά από την Κοζάνη μετακομίζω μάλλον Ολλανδία (για προσωπικούς λόγους... χεχε  >:D ) και πάω για μεταπτυχιακό στο Delft University of Technology! =) Έχω τρέλα με τα λειτουργικά συστήματα και θέλω να δημιουργήσω, έχω πολλάααα στο μυαλό μου! Και στην Ολλανδία βρίσκεις πολύ εύκολα δουλειά με ειδικότητα Μηχανικού Πληροφορικής... =) Η χειρότερη (ή πιο σωστά: η "λιγότερο καλύτερη") περίπτωση είναι να μείνω Ελλάδα και να γίνω καθηγητής πληροφορικής, κάτι που μου αρέσει επίσης πάρα πολύ!  ;D
...Και μόλις συνειδητοποίησα ότι είμαι πολύ τυχερός που θα σπουδάσω αυτό που θέλω...  :)  Βλέπω συμμαθητές μου που έχουν βγει τελείως εκτός στόχων μόνο και μόνο για να φύγουν από το σπίτι τους...

Σας έχω πει ότι μιλάω πολύ;  :P

Να σας πω ρε συνάδελφοι (... σε 5 χρονάκια  :P)  Έχετε καμιά πληροφορία για Starforce...; Μου έχει καταστρέψει το drive. Και απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά τους οδηγούς της SATA, και ξανα'flash'αρα την ROM  του drive αλλά τίποτα... Μου διαβάζει οτιδήποτε εκτός από αυθεντικά παιχνίδια!
Σ.Παπαλουκάς (Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής): "Βασικά, με τα μωρά,
πριν φτάσουν τα 2 τους χρόνια, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,
γιατί δεν είναι interactive..." (!)


Δημήτρης Δαλαγιώργος

Αν έχεις όρεξη, μπορείς να κρίνεις και μόνος/μόνη σου με βάση τις δημοσιευμένες μελέτες αξιολόγησης:

Η πρώτη που έχω υπόψη είναι απ' το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, και μπορείς να τη βρεις εδώ (PDF).

Η δεύτερη είναι απ' την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδος, και μπορείς να τη βρεις εδώ.

Η τρίτη είναι αυτή που αναφέρει ο envy σε άλλο νήμα, εδώ.

Για να μπαίνεις και στο πνεύμα του πανεπιστημίου που είναι να μαθαίνεις να ψάχνεις κι όχι να παπαγαλίζεις ;)

Συγχαρητήρια και καλή αρχή!
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller