Η ΑΕΠΠ σε διαδραστική μορφή

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 22 Αυγ 2013, 11:34:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητοί συνάδελφοι,

σας ενημερώνω ότι κυκλοφορεί από την ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ το βιβλίο μου "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, Γιώργος Καρκαμάνης" σε ηλεκτρονική διαδραστική μορφή.

Συγκεκριμένα  η διαδραστική έκδοση:

  • δεν είναι γραμμένη με τον παραδοσιακό τρόπο, αλλά αποτελεί μια μεταφορά της παράδοσης του μαθήματος που γίνεται στον πίνακα σε ηλεκτρονική μορφή
  • δίνει τη δυνατότητα στον καθηγητή να γράψει χειρόγραφα τις δικές του παρατηρήσεις και λύσεις των ασκήσεων πάνω στην ηλεκτρονική μορφή, να μπορεί να αλλάξει τη προτεινόμενη σειρά παρουσίασης της διδασκαλίας με τον τρόπο που επιθυμεί, να προσθέσει, εικόνες, βίντεο, σελίδες με περιεχόμενο, να διαγράψει περιεχόμενο, να μεταφέρει κείμενο από άλλο πρόγραμμα, να  έχει στη διάθεσή του όλες τις ασκήσεις λυμένες με υποδειγματικό τρόπο, να μπορεί να επιλέξει κριτήρια αξιολόγησης, να δείξει στους μαθητές επιπλέον πράγματα για κατανόηση βασικών εννοιών. 
  • παρουσιάζει, όλη η θεωρία του μαθήματος, μεθοδολογίες, ασκήσεις κλειστού τύπου, λυμένες και προς επίλυση ασκήσεις με τρόπο τέτοιο που να υπάρχει αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ καθηγητών, μαθητών και πινάκα.   
  • έχει δημιουργηθεί με το λογισμικό  Smart Notebook 11, για χρήση σε διαδραστικούς πίνακες ή για παρουσίαση μέσω βιντεοπροβολέα

   Περισσότερες πληροφορίες, βιντέο καθώς και δείγματα με διαδραστικά μαθήματα μπορεί να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://gkarkaman-diadrastikiaepp.blogspot.gr/

Με τιμή
Καρκαμάνης Γεώργιος
   

   


NiColas1957

Καλή επιτυχία και να σου πω ότι με όλα αυτά που ακούγονται και γίνονται καιρό τώρα σχετικά με το μάθημά μας, ... Θαυμάζω το κουράγιο σου!

thana$i$

Αγαπητέ Γιώργο
Παρακολουθώ τις προσπάθειές σου εδώ και αρκετά χρόνια, και αν δε με απατά η μνήμη μου σε «διαδέχτηκα» σε ΤΕΕ των Μικρών Κυκλάδων.
Μια παρόμοια προσπάθεια έχω κάνει και εγώ στο http://users.sch.gr/thanassis/claroline/course/index.php?cid=AEPP
όπου έχω κάνει σε μορφή διαδραστικών τεστ τις ερωτήσεις κλειστού τύπου, αλλά και τους αλγορίθμους σε μορφή συμπλήρωσης κενών των θεμάτων των εξετάσεων 00-12. Σκοπός μου ήταν να βάλω και τα θέματα του 13, αλλά δυστυχώς τον τελευταίο καιρό αντί να ασχολούμαστε με την δουλειά μας ασχολούμαστε με ανοησίες.
Το μάθημα είναι ελεύθερο για χρήση και μπορεί να εγγραφεί ο καθένας, ενώ αν κάποιος χρησιμοποιεί το LMS Claroline υπάρχει η δυνατότητα να του κάνω export το μάθημα ως έχει.
Μακάρι όλα αυτά να μην πάνε στον κάλαθο των αχρήστων.


Gnirut

Η δουλειά που έχει γίνει από πολλούς καθηγητές ΠΕ19-20 πάνω στην ΑΕΠΠ και γενικά τα μαθήματα πληροφορικής σε γυμνάσιο και λύκειο είναι απίστευτή για τα λίγα χρόνια που υπάρχει ο κλάδος.

Ό,τι δεν έχουν καταφέρει να παράξουν άλλοι κλάδοι σε ποιότητα βοηθημάτων ψηφιακών και συμβατικών εδώ και εκατό χρόνια που υπάρχουν τα μαθήματά τους το έχουν κάνει οι πληροφορικοί σε μια δεκαετία. Και που, πάνω σε μια ύλη που σε μεγάλο βαθμό είναι χρόνια στάσιμη και λάθος σχεδιασμένη από το υπουργείο.

Μόνο η σκέψη να καταργήσουν τα μαθήματά μας είναι η υπέρτατη μορφή ασυνειδησίας.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Συγχαρητήρια Γιώργο, καλή επιτυχία.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τα καλά σας λόγια.


Θανάση τι μου θύμισες.... Ωραία και αξέχαστα χρόνια τότε.  Μακάρι να γύριζε ο χρόνος πίσω...........




dim


Γιώργος Παπαδόπουλος

Πραγματικά καταπληκτική η διαδραστικη έκδοση.

Συγχαρητήρια..

kLee

Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Από το 2011 διδάσκω έτσι κ αλλιώς μόνο του Καρκαμάνη, έχοντας πάντα στο οπλοστάσιό μου και Τσιωτάκη, Δουκάκη, Ντζιος/Κοψίνης, Καραίσκος, Λαζαρίνη και πρόσφατα και Καρύδης.

Περιμένω και από αυτούς διαδραστικό υλικό!

Φιλιά Γιώργο, keep up the good work!
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός