Ενημέρωση για την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας

Ξεκίνησε από nektar, 12 Οκτ 2011, 11:52:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jtsop

Αγαπητό Troll, αν και θα έπρεπε να στέλνεις το μήνυμα αυτό από τον λογαριασμό που έχεις στο στέκι και όχι να φτιάξεις καινούργιο, θα απαντήσω σε ότι αφορά σε εμάς.

Παράθεση από: originepe στις 04 Νοε 2011, 08:44:45 ΜΜ
Τώρα λέτε να μπουν μέλη της ΕΠΕ στο δσ της πεκαπ και προωθείτε τους. Είναι σωστό αυτό; Να είμαστε στον ίδιο σύλλογο με τους άσχετους που κάνουν τους πληροφορικούς; Γιατί αναγνωρίζουμε την πεκαπ, επειδή τα έκανε πλακάκια με την κυβέρνηση;
Εμένα δεν μου είπε κανείς να μπω κάπου. Το αποφάσισα μόνος και αν όντως ήσουν στη λίστα της ΕΠΕ θα είχες δει το αρχικό μου μήνυμα. Ως καθηγητής πληροφορικής έχω δικαίωμα να γραφτώ στην ΠΕΚΑΠ και να βάλω για το ΔΣ ή μήπως πρέπει να πάρω την άδεια σου; Στο κάτω-κάτω μπορείς να μην με ψηφίσεις και να είσαι σίγουρος ότι ούτε εγώ θα σε ψήφιζα.

falexakos

Ρε παιδιά, αν είναι να πιάνουμε κουβέντα με trolls, δεν έχει νόημα καμμιά συζήτηση. Ούτε καν η ύπαρξη του όλου thread!

Σχετικά με τις εκλογές της ΕΠΕ, μιας και "αιωρούνται" απορίες, βλέπω ότι ούτε εδώ: http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=12&ArticleId=94 υπάρχει ενημέρωση σχετικά με ποσοστά ή σταυρούς υποψηφίων. (Εσωτερικό θέμα θα πει κανείς). Πάντως, τα μέλη της ΕΠΕ ενημερώνονται για τη διενέργεια εκλογών με banner στο site που μπαίνει από πολύ νωρίς, μέσω των ΓΣ και με mails. Όπως και για όλες τις ΓΣ. Στα δε πρακτικά των εκλογών, που κοινοποιούνται στα μέλη, υπάρχουν λεπτομέρειες για τα αποτελέσματα. Ομοίως, τηρούνται "ανοικτά" πρακτικά και για κάθε συνάντηση του εκάστοτε ΔΣ.
Τέλος, το ότι κάποια μέλη της ΕΠΕ "κατεβαίνουν" στις εκλογές της ΠΕΚΑΠ είναι φυσικά δικιά τους απόφαση. Όπως φυσικά το ότι μέλη της ΠΕΚΑΠ είναι και στην ΕΠΕ κι όποτε θέλουν μπορούν να συμμετάσχουν στις εκλογές ως υποψήφιοι για το ΔΣ. Μακάρι (για μένα τουλάχιστον) να βρεθούν πολλοί υποψήφιοι στις επόμενες εκλογές της ΕΠΕ, μπας και "την κάνω" για να ασχοληθώ επιτέλους και με την ... οικογένειά μου όσο θέλω. Μερικοί κάνουν λες και κερδίζουν βραβείο όταν βρεθούν σε κάποιο Δ.Σ.
Τί να πεις...

Φώτης Αλεξάκος.

nektar

Χαίρομαι ιδιαίτερα που o ιστότοπος της ΕΠΕ αποτελεί σημείο αναφοράς για τους συνομιλητές μας. Εξάλλου, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο διατηρούμε άθικτη όλη την ιστορική πληροφορία που αφορά τις θέσεις και τις δράσεις της Ένωσής μας.

Πέραν των αναφορών που έγιναν και που επιβεβαιώνουν τη διαχρονική συνέπεια της ΕΠΕ, παρά την προσπάθεια να αλλοιωθεί το νόημα των κειμένων μας, να προσθέσω μία ακόμη αναφορά που βοηθά στην κατανόηση του τι είναι η ΕΠΕ και τι επιδιώκει σε σχέση με την άρση των στρεβλώσεων που αφορούν στις σχέσεις των Πληροφορικών με τους άλλους επιστημονικούς κλάδους:
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=128

Να προσθέσω μία ακόμη παραπομπή που αφορά ειδικότερα τους Πληροφορικούς, πάλι από τον ιστότοπο της ΕΠΕ:
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=23
Η καταλητική πρόταση αυτού του κειμένου απαντά νομίζω και στην επιθυμία κάποιων να μάθουν πόσα είναι τα μέλη της ΕΠΕ. Για μας το θέμα δεν είναι αριθμητικό αλλά καθαρά ποιοτικό και αφορά τη διάθεση προσφοράς και ενεργοποίησης. Ίσως αυτό εξηγεί και το γιατί η πραγματική επιρροή του λόγου και των δράσεων μας είναι πολύ μεγαλύτερη από την επιρροή άλλων φορέων με ισχυρότερα ποσοτικά διαπιστευτήρια.

Το ενωτικό προσκλητήριο που απευθύνει η ΕΠΕ από ιδρύσεώς της είναι, ίσως, αυτό που πανικοβάλει κάποιους και τους αναγκάζει να ανοίξουν το Τριώδιο πριν την ώρα του. Στη ιδρυτική μας διακήρυξη είχαμε χρησιμοποιήσει άλλους όρους γι' αυτό το φαινόμενο το οποίο εμφανίζεται εκεί που οι λεωφόροι της Πληροφορικής γίνονται μονοπάτια...  Ας κάνω, λοιπόν, μία τελευταία παραπομή από την ιδρυτική μας διακήρυξη (http://www.epe.org.gr/idritikidiakirixi.jsp) χάριν των εκατοντάδων σιωπηλών αναγνωστών (Πληροφορικών και μη) που επιθυμούν ειλικρινά να γνωρίσουν την ΕΠΕ:

Η Πληροφορική διαμορφώνει το πεδίο όπου καλούνται να συναντηθούν μετά από χρόνια αποξένωσης, όλοι οι κλάδοι της ανθρώπινης γνώσης. Επιτακτική ανάγκη, λοιπόν, η ανάπτυξή της να προχωρήσει παράλληλα με την ανάπτυξη και των άλλων επιστημονικών κλάδων.

Να γιατί στον αυριανό κόσμο έχουμε ανάγκη όχι μόνο από άξιους Πληροφορικούς, αλλά και από άξιους Κοινωνιολόγους, Ψυχολόγους, Φιλόλογους, Θεολόγους, Οικονομολόγους, Νομικούς, Γιατρούς, Φυσικούς, Μαθηματικούς, Βιολόγους, Χημικούς, Μηχανικούς. Κανείς δεν περισσεύει. Όλοι είναι απαραίτητοι στο πεδίο της επιστημονικής τους αρμοδιότητας.

Γι΄ αυτό και είναι η μέγιστη καταστροφή να προωθούνται οι "άνεργοι επιστήμονες" στην Πληροφορική δήθεν για "να βρουν εργασία". Με αυτή τη διαδικασία θα καταστραφεί όχι μόνο η Πληροφορική αλλά και οι υπόλοιπες επιστήμες. Οι λεωφόροι της Πληροφορικής, θα γίνουν μονοπάτια όπου θα περιφέρονται πολύχρωμοι κομπογιαννίτες και μισθοφόροι.


Νεκτάριος Μουμουτζής

originepe

Παράθεση από: jtsop στις 06 Νοε 2011, 10:49:53 ΜΜ
Αγαπητό Troll

Αγαπητέ Γιάννη , άσε τα τρολ και τα υπόλοιπα για όσους ξέρουν τι λέω και δεν μπορούν να απαντήσουν Είσαι νέος στην ΕΠΕ και δεν τα ξερεις καλα. Παλιά ήταν προδότες όσοι πήγαν στην ΠΕΚΑΠ και τώρα δεν είναι ;
Και που ξέρεις αν δεν σε ψήφισα όταν ήσουν υποψήφιος στην ΕΠΕ;
Αν είμαι στη λίστα της ΕΠΕ η δεν είμαι να μην σε απασχολεί Είπα κάποια ερωτήματα στο Νεκτάριο  και αντι να μου απαντήσει αυτός,  επειδή θυμάται την πολιτική του θέση βάζει τους <<λοχαγούς>> να λένε άλλα για άλλα. Αν και βλέπω ότι κάτι άρχισε να θυμάται :

Παράθεση από: nektar στις 07 Νοε 2011, 12:27:44 ΜΜ
Οι λεωφόροι της Πληροφορικής, θα γίνουν μονοπάτια όπου θα περιφέρονται πολύχρωμοι κομπογιαννίτες και μισθοφόροι.[/i]

Vangelis

Απόλυτη ησυχία από όλα τα μέλη της ΕΠΕ και τον πολυγραφότατο και πρόσφατα λυρικό ΓΓ σχετικά με τις ερωτήσεις μου:

Που υπάρχει στο site σας ενημέρωση για τις τελευταίες εκλογές της  ΕΠΕ;

Πόσοι ψήφισαν και πόσους ψήφους πήρε ο κάθε υποψήφιος;


Γιατί έχετε πρόβλημα με τη διαφάνεια που επαγγέλλεσθε;.

nektar

#110
Κύριοι "μεγαλύτεροι" και "πατριάρχες" της Πληροφορικής, η ανωνυμία σας κάνει να συμπεριφέρεστε επιπόλαια. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι σας προκαλεί πανικό η προοπτική ειλικρινούς αδιαμεσολάβητου διαλόγου των Πληροφορικών με τους χιλιάδες εκπαιδευτικούς που έζησαν από πρώτο χέρι την εκμετάλλευση της αδιοριστίας τους από τους ποικιλώνυμους πελατειακούς μηχανισμούς και τις συνδικαλιστικές τους παραφυάδες. Ενός διαλόγου με στόχο την εύρεση κοινά αποδεκτών λύσεων που θα διασφαλίζουν τόσο το εργασιακό μέλλον όλων όσο και υψηλής ποιότητα Πληροφορική Παιδεία και αξιοποίηση των ΤΠΕ σε όλα τα διδακτικά αντικείμενα.

Σε σχέση με τα πρακτικά εκλογών της Ένωσής μας, αν ο ιστότοπός μας δεν ικανοποιεί τη φιλομάθειά σας, μπορείτε να καταθέσετε σχετική αίτηση προς το ΔΣ της ΕΠΕ για να σας χορηγηθεί αντίγραφο. Ή να απευθυνθείτε στο αρμόδιο πρωτοδικείο όπου έχουν κατατεθεί τα πρακτικά. Τότε, όμως, θα χρειαστεί να αποκαλύψετε την ταυτότητά σας οπότε κατανοώ τη δυσκολία σας. Εμείς δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτε. Εσείς;

Αλήθεια εσείς υπήρξατε ποτέ υποψήφιοι; Πού; Με τι όνομα; Πόσους ψήφους πήρατε; Ελπίζω να μη μας αφαιρέσετε το δικαίωμα να κάνουμε κι εμείς τέτοιες ερωτήσεις παρά τη γενναία και λεβέντικη ανωνυμία σας. Εύχομαι να μην υπάρχουν (πρώην ή νυν) μέλη ΔΣ άλλων ενώσεων που να επιλέγουν το δρόμο της απόκρυψης της ταυτότητάς τους. Δεν είναι, νομίζω, τιμητικό ούτε για τους ίδιους ούτε για εκείνους που εκροσωπούν.
Νεκτάριος Μουμουτζής

P.Tsiotakis

να παρέμβω και γω στην ωραία συζήτηση και να ενημερώσω ότι έχω κάτσει και γω στο παρελθόν δίπλα στο ΛΟΥΒΡΗ και νομίζω ότι είχαμε και χειραψία πριν 3 χρόνια αλλά είμαι υγιής ακόμα (έτσι νομίζω τουλάχιστον).
πάντως στα Γιάννενα ήμουν μετά τη 10η σειρά, οπότε τη γλίτωσα...
πιθανώς, άντεξα γιατί είμαι μιγάς (πανεπιστήμιο οικονομικών και κοινωνικών επιστημών) αλλά με καλό DNA πληροφορικής.

και κάτι ακόμα, η περιορισμένη συζήτηση σχετικά με την περίφημη κατηγοριοποίηση τμημάτων, εκτός από την έλλειψη επιχειρημάτων από μεριάς των τρίτων μπορεί να έχει μια άλλη πολύ απλή εξήγηση: το ενδιαφέρον τους (των τρίτων) είναι περιορισμένο.

nektar

#112
Δεν θα συμφωνήσω ότι είναι περιορισμένο το ενδιαφέρον για τον προσδιορισμό των ορίων της Πληροφορικής ως επιστήμης. Ήδη η μελέτη της ΕΠΕ (με τα τυχόν μειονεκτήματά της, δεν ισχυριστήκαμε ότι είναι τέλεια) μας επέτρεψε να τεκμηριώσουμε το ποια είναι τα μαθήματα που πρέπει να διδάσκουν οι Πληροφορικοί της εκπαίδευσης: http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=349

Συγκρίνετε την πρόταση της ΕΠΕ με αυτή που κατέθεσε το τότε ΔΣ της ΠΕΚΑΠ http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=11&ArticleId=37.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω, όσους γνωρίζουν, σε ποιους φορείς αναφέρεται η ανακοίνωση του τότε ΔΣ της ΠΕΚΑΠ που θα βρείτε εδώ: http://pekap.blogspot.com/2008_11_01_archive.html

Ειδικότερα η απορία μου αφορά το εξής σημείο της ανακοίνωσης:

"2) Πρόσφατα πληροφορηθήκαμε ότι ένας από τους φορείς που δεν απάντησαν στην πρότασή μας, κινείται για να καταθέσει «δική» του πρόταση στο ΥΠ.Ε.Π.Θ. η οποία στην ουσία είναι «copy-paste» αυτής της Π.Ε.ΚΑ.Π. Ο συγκεκριμένος φορέας είναι γνωστός για τη διασπαστική και υβριστική τακτική του ενάντια στην Ένωση και ουσιαστικά εναντίον των συναδέλφων ΠΕ19-20, χωρίς όμως ποτέ να έχει δοθεί απάντηση ή συνέχεια από την Π.Ε.ΚΑ.Π., γιατί η πάγια θέση μας και προσπάθειά μας είναι όχι να διχάσουμε και να κατηγοριοποιήσουμε, αλλά να συσπειρώσουμε ει δυνατόν όλους τους συναδέλφους ΠΕ19-ΠΕ20."

Ποιος είναι αυτός φορέας και ποια τα τεκμήρια της λογοκλοπής; Σε ποιες πληροφορίες βασίστηκε η ανωτέρω καταγγελία; Αν έκαναν λάθος, δεν θα ήταν τίμιο και σωστό, έστω και τώρα, να ζητήσουν συγγνώμη τα μέλη του τότε ΔΣ της ΠΕΚΑΠ για την αβάσιμη καταγγελία τους και να διευκρινίσουν επιτέλους τι εννοούσαν; Γιατί αφήνονται σκιές στις σχέσεις της ΠΕΚΑΠ (ΠΕΚΑΠ δεν είναι μόνο το ΔΣ της...) με άλλους φορείς;

Και μια και ο λόγος για τις αναθέσεις, να πληροφορήσουμε ότι η ΕΠΕ, πέραν της λεπτομερούς και τεκμηριωμένης πρότασης που κατέθεσε, προχώρησε και στη διοργάνωση μαζικής δικαστικής προσφυγής κατά των επίμαχων υπουργικών αποφάσεων (http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=344) η οποία μετά από πολλές αναβολές αναμένεται να εκδικασθεί τέλη Νοεμβρίου. Παράλληλα, συνεχίζει ακόμη, έστω και αν φαίνεται γραφική, να διατηρεί μαυρισμένη τη σελίδα της ζητώντας να αρθεί η αδικία εις βάρος των κλάδων Πληροφορικής όσον αφορά τις αναθέσεις. Με άλλα λόγια, δεν αποδέχεται τα τετελεσμένα του Υπ. Παιδείας και παλεύει με κάθε τρόπο για την ανατροπή της κατάστασης ώστε να διασφαλιστεί η υψηλή ποιότητα διδασκαλίας των μαθημάτων Πληροφορικής και η άρση της εργασιακής επισφάλειας (πλασματικές υπεραριθμίες) στους κλάδους ΠΕ19-20.
Νεκτάριος Μουμουτζής

P.Tsiotakis

Νεκταριε δεν απαξίωσα το έργο σας, γνωρίζω αυτά που γράφεις.
Αλλα απευθυνεσαι στην πεκαπ, και εγω είμαι ο Τσιωτακης και όχι η ΠΕΚΑΠ.

Έχω γράψει πολλες φορές ότι κατα τη γνώμη μου η μεγαλη ανάγκη για συμπόρευση είναι σημαντικότερη απο όλα τα αλλα αυτή τη στιγμή.

nektar

Έχεις δίκιο Παναγιώτη και σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση που κάνεις. Ακριβώς αυτή η συμπόρευση (που δεν σημαίνει σύγχυση ρόλων αλλά σαφή διάκρισή τους, έτσι δεν είναι;) είναι το ζητούμενο και αυτό επιδιώκει η ΕΠΕ όπως εξήγησα και σε προηγούμενες αναρτήσεις σε αυτό το θέμα. Επιδιώκουμε μια στρατηγική αμοιβαίου οφέλους (win-win) για όλους με ορθολογική αξιοποίηση τυπικών και ουσιαστικών προσόντων όλων των καθηγητών των κλάδων ΠΕ19-20 παράλληλα με την ουσιαστική αναβάθμιση και κατοχύρωση της Πληροφορικής Παιδείας ως θεμελιώδους συνιστώσας της Γενικής Παιδείας στον 21ο αιώνα αλλά και ως σημαντικότατου κλάδου της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης.

Και καλόπιστα ρωτώ εσένα και κάθε συνάδελφο: Πώς συμβάλουν στην ενότητα εμπρηστικές και ατεκμηρίωτες "καταγγελίες" (http://pekap.blogspot.com/2008_11_01_archive.html) που προχωρούν μάλιστα τον αστήρικτο συλλογισμό τους μέχρι του σημείου να αναφέρουν:

"3) Μετά από αυτή την εξέλιξη το ΔΣ της Π.Ε.ΚΑ.Π. αισθάνεται την ανάγκη να καταγγείλει ανοικτά σε όλους τους συναδέλφους αλλά και στην εκπαιδευτική κοινότητα, την προβοκατόρικη και διασπαστική κίνηση αυτού του φορέα που δίνει το παρελκυστικό επιχείρημα στο ΥΠ.Ε.Π.Θ. «να μη λαμβάνει σοβαρά έναν κλάδο που δεν μπορεί να λύσει ούτε το πρόβλημα της ενιαίας εκπροσώπησής του», όπως ανέφερε υπηρεσιακός παράγοντας του ΥΠ.Ε.Π.Θ., σε τηλ. επικοινωνία με μέλος του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π."

Το ζήτημα της ενότητας του κλάδου θα το κρίνει, και μάλιστα τηλεφωνικά, "υπηρεσιακός παράγοντας του ΥΠ.Ε.Π.Θ."; Και εν πάσει περιπτώσει ας κατονομαστεί επιτέλους ο φορέας που καταγγέλλεται ως αυτουργός λογοκλοπής για να ριχθεί στη συνέχεια στον καιάδα των προβοκατόρων και των διασπαστών. Θεωρείς ότι αυτή είναι υπεύθυνη στάση εκ μέρους του ΔΣ της ΠΕΚΑΠ; Δεν έχει δικαίωμα κάθε καλόπιστος αναγνώστης αυτών των ανακοινώσεων να ζητά συγκεκριμενοποίηση των καταγγελιών ώστε να μην τσουβαλιάζονται όλοι και να δοθούν και τα πειστήρια του "εγκλήματος"; Δεν είναι αυτές σοβαρές καταγγελίες; Γιατί παραμένουν αστήρικτες; Δεν εκτίθενται οι καταγγέλλοντες;

Και μια σημαντική λεπτομέρεια:
Η αίτηση ακύρωσης κατά των ρυθμίσεων που αφορούν τις αναθέσεις κατατέθηκε στο αρμόδιο δικαστήριο στις 27 Νοεμβρίου 2008. Η ανωτέρω "καταγγελία" (όπως φαίνεται από την ανάρτηση http://pekap.blogspot.com/2008_11_01_archive.html) φαίνεται να δημοσιοποιείται στις 28 Νοεμβρίου 2008. Τυχαίο; Εύχομαι ναι. Θα περιμένω όμως από τους αρμοδίους του ΔΣ της ΠΕΚΑΠ να απαντήσουν στα ερωτήματα που έχω θέσει πριν διατυπώσω τις εκτιμήσεις μου.
Νεκτάριος Μουμουτζής

P.Tsiotakis

Νεκτάριε, όπως βλέπεις στο http://pekap.posterous.com/79219843
αυτό που χρειάζεται είναι διαβούλευση, κατάθεση προτάσεων, ζύμωσή τους και διατύπωση θέσεων (- ρεαλιστικών) εισηγήσεων προς το υπουργείο από τον κλάδο μας. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΤΕΣ.

η ΕΠΥ και η ΕΤΠΕ έκατσαν στην άκρη και άφησαν το κομμάτι της εκπαίδευσης (καθηγητές) στην ΠΕΚΑΠ. Κάντε το ίδιο, όσοι είναι καθηγητές/εκπαιδευτικοί ας γραφτούν στην ΠΕΚΑΠ και ας ζυμωθούν οι απόψεις όλων μαζί (με αμοιβαίες υποχωρήσεις και όχι αφορισμούς και καβγάδες). Πού ξέρεις, μπορεί να εκπλαγούμε όλοι με το αποτέλεσμα...

Κατά τα άλλα, συγχώρεσέ με και επέτρεψέ μου, δεν ασχολούμε αυτή τη στιγμή με το παρελθόν (δεν το διαγράφω).
και νομίζω οτι οι περισσότεροι (από όσους ασχολούνται με το τί συμβαίνει γύρω τους, τους υπόλοιπους....μην τους ξυπνάμε τώρα) επίσης δεν ασχολούνται ...

nektar

Θα συμφωνήσω Παναγιώτη με την ανάγκη αλλαγής πολιτικής εκ μέρους του Υπ. Παιδείας. Προσωπικά, όμως, αμφιβάλλω αν αυτό μπορεί να επιτευχθεί με την τακτική των προσωπικών τηλεφωνημάτων, των διαβουλεύσεων κεκλεισμένων των θυρών χωρίς καμία γραπτή δέσμευση εκ μέρους της διοίκησης κ.λ.π. κ.λ.π.

Νομίζω θα συμφωνήσεις κι εσύ πως όταν πλήττονται καίρια συμφέροντα σε προσωπικό και συλλογικό επίπεδο, το μέρος που πλήττεται οφείλει να κάνει χρήση κάθε μέσου που έχει στη διάθεσή του. Ένα από τα μέσα αυτά είναι και τα δικαστήρια και έχει αποδειχθεί ότι είναι αρκετά αποτελεσματικά. Αν η ΠΕΚΑΠ διατίθεται να συμβάλει στο κόστος (σε χρόνο και χρήμα) των δεκάδων δικαστικών προσφυγών που έχει ασκήσει η ΕΠΕ και όσες χρειαστεί να ασκήσει στο μέλλον, ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Αν πάλι το ζήτημα είναι να παραιτηθούμε (ως ΕΠΕ και ως πρόσωπα) από το δικαίωμά μας να προσφεύγουμε στη δικαιοσύνη για να προασπίσουμε τα δικαιώματά μας, για να μην στενοχωρούνται οι "υπηρεσιακοί παράγοντες" (οι ίδιοι που έχουν επιδιώξει στο παρελθόν μέχρι και την απόλυση συναδέλφων - http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=303) τότε η απάντηση δεν μπορεί παρά να είναι αρνητική. Εύχομαι όσοι διατρέχουν τους διαδρόμους των υπουργείων να μπορούν, έστω, να αξιοποιήσουν ως διαπραγματευτικό χαρτί τους "τρελούς της ΕΠΕ" που επιμένουν να τρέχουν στα δικαστήρια αφού εκείνοι επιλέγουν να είναι τα "καλά παιδιά" της ιστορίας.

Όσο για την προτεινόμενη παύση ενασχόλησης με το παρελθόν, θα μου επιτρέψεις Παναγιώτη, με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο και τις απόψεις σου, να επισημάνω ότι:

  • Οι αναθέσεις μαθημάτων δεν είναι παρελθόν. Είναι ζοφερό παρόν που οδηγεί στην επισφάλεια (πλασματικές υπεραριθμίες) χιλιάδες εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ19-20 και ταυτόχρονα υπονομεύει την ποιότητα, άρα και το μέλλον, των μαθημάτων Πληροφορικής.
  • Οι μεθοδεύσεις των "υπηρεσιακών παραγόντων" και των προθύμων συνομιλητών τους δεν είναι παρελθόν. Είναι ζοφερό παρόν που διαλύει κάθε υπόλειμμα Πληροφορικής Παιδείας και Παιδείας γενικότερα.

Ποιοι έχουν αποκοιμίσει τους συναδέλφους και γενικά την Ελληνική κοινωνία; Ποιες νοοτροπίες και ποιες συμπεριφορές έχουν απαξιώσει κάθε συλλογικότητα; Τελικά, δεν υπάρχουν ευθύνες για όσα βιώνουμε ως κλάδος και ως χώρα; Η λήθη που προτείνεις μήπως οδηγεί σε επανάληψη των σφαλμάτων του παρελθόντος; Ο κλάδος δεν αντιλαμβάνεται ότι τα δεινά που υφίσταται, η απαξίωση, η εργασιακή επισφάλεια είναι αποτέλεσμα συγκεκριμένων πολιτικών που επιβλήθηκαν με αντιδημοκρατικές μεθόδους; Υπάρχει ακόμη η πολυτέλεια του εφησυχασμού όταν οι εξελίξεις πλέον τρέχουν με ιλλιγιώδη ταχύτητα;

Σε ένα πράγμα νομίζω συμφωνούμε απόλυτα. Ότι η ΠΕΚΑΠ πρέπει να παίξει το ρόλο της που είναι σημαντικότατος και μέχρι στιγμή αρνείται να τον αναλάβει σε επίπεδο κεντρικής διοίκησης. Και γι' αυτό απαιτείται ενεργός συμμετοχή όλων ώστε και το όποιο ΔΣ να μην είναι απομονωμένο και επιρρεπές σε διαφόρων ειδών πιέσεις και "τηλεφωνήματα υπηρεσιακών παραγόντων". Νομίζω ότι υπάρχει η αναγκαία δυναμική για αυτή την θετική εξέλιξη που θα φέρει και τα αποτελέσματα που θα μας κάνουν όλους να εκπλαγούμε, όπως ορθά επισημαίνεις. Η μάχη της καταξίωσης της ΠΕΚΑΠ θα δοθεί από όλους ενωτικά με στόχο την αναβάθμιση της Πληροφορικής Παιδείας και την αξιοποίηση της Πληροφορικής από όλους τους κλάδους εκπαιδευτικού προσωπικού. Και τότε θα πέσουν πραγματικά στο κενό οι προσπάθειες κατάργησης των κλάδων ΠΕ19-20  με τη μεθοδευμένη, σε αρχική φάση, δημιουργία πλασματικής "υπερπροσφοράς" και εσωτερικού εμφυλίου.
Νεκτάριος Μουμουτζής

Vangelis

#117
Αποτελέσματα εκλογών ενώσεων

Η διαφάνεια όπως την εννοεί ο ΓΓ της ΕΠΕ   (να καταθέσω αίτηση!  να πάω στο πρωτοδικείο του Ηρακλείου Κρήτης!!! κ.λπ)

Παράθεση από: nektar στις 07 Νοε 2011, 05:35:15 ΜΜ

Σε σχέση με τα πρακτικά εκλογών της Ένωσής μας, αν ο ιστότοπός μας δεν ικανοποιεί τη φιλομάθειά σας, μπορείτε να καταθέσετε σχετική αίτηση προς το ΔΣ της ΕΠΕ για να σας χορηγηθεί αντίγραφο. Ή να απευθυνθείτε στο αρμόδιο πρωτοδικείο όπου έχουν κατατεθεί τα πρακτικά. Τότε, όμως, θα χρειαστεί να αποκαλύψετε την ταυτότητά σας οπότε κατανοώ τη δυσκολία σας. Εμείς δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτε. Εσείς;


Η διαφάνεια όπως την εννοεί η ΠΕΚΑΠ.

http://pekap.blogspot.com/2010/02/2212010.html

Αγαπητέ Νεκτάριε νομίζω ότι χάνετε την ψυχραιμία σας.  Μπορείτε να φερθείτε περισσότερο ώριμα.

Μου αρέσει που δεν έχετε να κρύψετε τίποτα ....(μήπως τον αριθμό αυτών που ψήφισαν;)

Vangelis

Αγαπητέ Νεκτάριε
η επιθυμία μου να ανακοινωθεί ο αριθμός αυτών που ψήφισαν στις εκλογές σας προέρχεται απο την υποψία μου ότι τελικά η ΕΠΕ είναι μια ένωση - σφραγίδα και δεν εκπροσωπεί ουσιαστικά κανένα παρά μόνο μια παρέα που μέσα απο διακυρήξεις περί "ποιότητος" προσπαθεί να κρύψει αυτό το γεγονός.

Να ρωτήσω με διαφορετικό τρόπο μήπως και δεχθείς να απαντήσεις  (δέχομαι να απαντήσει και άλλος εκπρόσωπος) χωρίς να κάνω αίτηση ή να παω στο Πρωτοδικείο.
Κάπου στο site σας έχετε τα παραρτήματα σας και ορισμένα ονόματα απο τα τοπικά ΔΣ.

Ο αριθμός αυτών που ψήφισαν είναι μεγαλύτερος απο το πλήθος των ονομάτων που αναφέρονται εκεί ή μικρότερος
(συμπεριλαμβάνω και τους 5 του κεντρικού ΔΣ)

Μέχρι να πάρω μια απάντηση νομίζω ότι δεν έχει νόημα να μιλάμε με ενώσεις που στην ουσία δεν εκπροσωπούν κανένα. 


nektar

Παράθεση από: Vangelis στις 08 Νοε 2011, 08:59:55 ΜΜ
Αγαπητέ Νεκτάριε
η επιθυμία μου να ανακοινωθεί ο αριθμός αυτών που ψήφισαν στις εκλογές σας προέρχεται απο την υποψία μου ότι τελικά η ΕΠΕ είναι μια ένωση - σφραγίδα και δεν εκπροσωπεί ουσιαστικά κανένα παρά μόνο μια παρέα που μέσα απο διακυρήξεις περί "ποιότητος" προσπαθεί να κρύψει αυτό το γεγονός.

Να ρωτήσω με διαφορετικό τρόπο μήπως και δεχθείς να απαντήσεις  (δέχομαι να απαντήσει και άλλος εκπρόσωπος) χωρίς να κάνω αίτηση ή να παω στο Πρωτοδικείο.
Κάπου στο site σας έχετε τα παραρτήματα σας και ορισμένα ονόματα απο τα τοπικά ΔΣ.

Ο αριθμός αυτών που ψήφισαν είναι μεγαλύτερος απο το πλήθος των ονομάτων που αναφέρονται εκεί ή μικρότερος
(συμπεριλαμβάνω και τους 5 του κεντρικού ΔΣ)

Μέχρι να πάρω μια απάντηση νομίζω ότι δεν έχει νόημα να μιλάμε με ενώσεις που στην ουσία δεν εκπροσωπούν κανένα.

Επιτέλους διαπιστώνεται ότι είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει κάποιος ποιον έχει απέναντί του.
Πραγματικά, με ένα σύλλογο-σφραγίδα δεν θα είχε νόημα να συνομιλεί κάποιος.
Να διαβεβαιώσω, λοιπόν, ότι η ΕΠΕ δεν είναι σύλλογος-φάντασμα με τα κριτήρια που θέτει ο συνομιλητής μας.
Και να επαναλάβω την παράκληση να έχουμε και εμείς υπαρκτούς και επώνυμους συνομιλητές.
Ιδίως όταν αυτοί οι συνομιλητές ενδέχεται να μπορούν να δώσουν υπεύθυνες απαντήσεις στα ερωτήματα που θέσαμε αναφορικά με την ανάρτηση http://pekap.blogspot.com/2008_11_01_archive.html
Νεκτάριος Μουμουτζής