11.11.11 Γενική Συνέλευση και Εκλογές Π.Ε.ΚΑ.Π.

Ξεκίνησε από skoud, 27 Σεπ 2011, 11:13:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nskikos

Ψήφισαν 165 συνάδελφοι και περιμένουμε τις επιστολικές ψήφους. Η διαλογή θα γίνει στις 21/11 από την Εφορευτική Επιτροπή στο χώρο του 1ου ΕΠΑΛ Αθηνών, όπου έγινε και η Γ.Σ.

ΝΙΚΟΣ ΣΚΙΚΟΣ

perittos

Από όλη την Αττική, πολύ λίγοι δεν είναι; στο σύνολο είμαστε 3500 χιλιάδες; τότε που πάει το πράγμα ρε παιδιά; ωραία συμμετοχικότητα....

poursali

συνάδελφε nskikos μπορείς έτσι για σύγκριση να μας πεις πόσοι είχαν ψηφίσει προ 2 ετών (επί τόπου και ταχυδρομικά);

πάντως εγώ είχα την πρωτότυπη ιδέα να ψηφίσω ταχυδρομικά παρά το ότι πήγα στη συνέλευση.. και αυτό επειδή δεν ήμουν βέβαιος αν τελικά προλάβω να είμαι παρών.

Αλήθεια πως θα ξέρω αν η επιστολή μου έφτασε έγκαιρα και η ψήφος μου καταμετρήθηκε; θα ειδοποιηθούμε κάπως εμείς;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

odysseas

#18
Στο site της ΠΕΚΑΠ αναφέρει οτι στις τελευταίες εκλογές είχαν ψηφίσει 301 άτομα. Δε γνωρίζω βέβαια πόσες από αυτές τις ψήφους ήταν επιστολικές. Σε αυτές τις εκλογές υπάρχει η σημαντική διαφορά οτι, λόγω της αλλαγής του καταστατικού, ψηφίζουν και τα μέλη των τοπικών συλλόγων. Επομένως φαίνεται οτι η συμμετοχή θα κινηθεί, στην καλύτερη περίπτωση, στην ίδια τάξη μεγέθους.

poursali

δεν κατάλαβα τον συνειρμό:
Παράθεση από: odysseas στις 14 Νοε 2011, 09:26:08 ΠΜ
ψηφίζουν και τα μέλη των τοπικών συλλόγων. Επομένως φαίνεται οτι η συμμετοχή θα κινηθεί, στην καλύτερη περίπτωση, στην ίδια τάξη μεγέθους.

το στηρίζεις στο ότι οι επί-τόπου ψήφοι ήταν 165 "μόνο" ? οπότε θεωρείς ότι αυτός ο αριθμός απλά θα διπλασιαστεί;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

odysseas

Παράθεση από: poursali στις 14 Νοε 2011, 10:02:59 ΠΜ
το στηρίζεις στο ότι οι επί-τόπου ψήφοι ήταν 165 "μόνο" ? οπότε θεωρείς ότι αυτός ο αριθμός απλά θα διπλασιαστεί;

Το μόνο που θέλω να πω είναι οτι δεν μπορεί να βγάλει κανείς εύκολα συμπεράσματα για τη συμμετοχή από το 165 σε σχέση με το 301 γιατί οι επιστολικές ψήφοι λογικά θα είναι αυξημένες σε σχέση με την προηγούμενη φορά. Απλά η "άνευ προηγουμένου" συμμετοχή που αναμενόταν προς το παρόν δε στοιχειοθετείται -- αυτό εννοώ με την ίδια τάξη μεγέθους (δεν μίλησα για ίδιο πλήθος).

poursali

οκ συμφωνώ ίδια τάξη μεγέθους πρέπει να περιμένουμε... μακάρι να "χτυπήσουμε" το 500... δεν ξέρω άλλες ενώσεις (μαθηματικών, φυσικών κλπ) τι τάξη μεγέθους συμμετοχή έχουν στο σύνολο των συναδέλφων τους;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

jtsop

Δικιά μου εκτίμηση:
165 στη ΓΣ
210-230 από παραρτήματα
και οι επιστολες που έχουν σταλεί ατομικά (υποθέτω 100-130).

skoud

#23
Στις προηγούμενες εκλογές η αναλογία των αυτοπροσώπως ψηφισάντων προς αυτούς που ψήφισαν ταχυδρομικά ήταν 2 προς 1: 200+100, ενώ υπήρχε και άδεια απουσίας από το σχολείο (μετά τις 12μμ) για συμμετοχή, επειδή το είχαμε συνδυάσει με ημερίδα...

Αν και οι προβλέψεις δεν συνεισφέρουν τίποτα ουσιαστικό (είναι σαν τα γκάλοπ...) εκτιμώ ότι η αναλογία θα είναι αρκετά μεγαλύτερη αυτή τη φορά υπέρ της ταχυδρομικής ψήφου.  Υπομονή έως την άλλη Δευτέρα.

Παράθεση από: poursali στις 14 Νοε 2011, 11:06:03 ΠΜ
... δεν ξέρω άλλες ενώσεις (μαθηματικών, φυσικών κλπ) τι τάξη μεγέθους συμμετοχή έχουν στο σύνολο των συναδέλφων τους;

ΕΜΕ ψηφ: 963 (http://www.hms.gr/node/431)

η ΕΕΦ δεν έχει δημοσιοποιήσει τα αποτελέσματα (λόγω μικρής συμμετοχής?)

ΕΕΧ: ψηφ: 1897 (http://www.eex.gr/Doclib1/deltio%20tupou%20paskx.docx  )
Στην ΕΕΧ οι εκλογές γίνονται με απλή αναλογική και κινητοποιούνται τα κόμματα... Πάρα πολλά μέλη της επίσης είναι εκτός εκπαίδευσης και γιαυτό έχει δημιουργηθεί η σχετική "παράταξη"(...): Κίνηση Καθηγητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Παράθεση από: odysseas στις 14 Νοε 2011, 09:26:08 ΠΜ
Σε αυτές τις εκλογές υπάρχει η σημαντική διαφορά οτι, λόγω της αλλαγής του καταστατικού, ψηφίζουν και τα μέλη των τοπικών συλλόγων. Επομένως φαίνεται οτι η συμμετοχή θα κινηθεί, στην καλύτερη περίπτωση, στην ίδια τάξη μεγέθους.

Η ίδια δυνατότητα υπήρχε και στις προηγούμενες εκλογές: μπορούσαν να ψηφίσουν και τα μέλη τοπικών συλλόγων, όπως και των παραρτημάτων της Π.Ε.ΚΑ.Π.. Το καταστατικό δεν άλλαξε στο σημείο αυτό! Το είχαμε βάλει, νομίζω μοναδικό παράδειγμα δημοκρατικής λειτουργίας, από το 1996 γιατί ο σκοπός μας ήταν η συμμετοχή και η ενασχόληση με τα κοινά μας όλων των συναδέλφων και όχι η δημιουργία ενός κλειστού "μαγαζιού" που θα "εξυπηρετούσε" μόνο λίγους και εκλεκτούς...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

perittos

Δηλ. συνάδελφοι εάν ψήφισαν 300-350 είμαστε σε ένα 10% επί του συνόλου; Αίσχος!!! Έτσι δίνουμε δικαιώματα....

nskikos

Συμφωνώ ότι δίνουμε δικαιώματα και πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι απαιτείται μαζική συμμετοχή, συλλογική δράση, όραμα και θέσεις για να δυναμώσουμε τη δική μας φωνή, την ΠΕΚΑΠ.

Την προηγούμενη φορά ψήφισαν 202 στο Υπουργείο και 99 με επιστολή. Τώρα αναμένεται μεγαλύτερτη συμμετοχή από τις Περιφέρειες λόγω ίδρυσης Παραρτημάτων αλλά και ενεργοποίησης Τοπικών Συλλόγων.

ΝΙΚΟΣ ΣΚΙΚΟΣ
ΝΙΚΟΣ ΣΚΙΚΟΣ

skoud

Ψήφισαν 631*

Άκυρα 11
Λευκά 2
Έγκυρα 618

* Υπήρξαν ακόμα 6 ταχυδρομικές ψήφοι που δεν υπολογίστηκαν επειδή οι συνάδελφοι που τις απέστειλαν δεν βρέθηκαν οικονομικά τακτοποιημένοι.

Με βάση τα αποτελέσματα των εκλογών της 11.11.11, εκλέγονται για τη διετία 2012-2013 οι εξής συνάδελφοι:

Α) στο Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.
1. ΣΚΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ
2. ΠΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
3. ΚΑΠΟΥΛΑΣ ΠΕΤΡΟΣ
4. ΜΑΛΑΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ
5. ΓΡΑΦΑΝΑΚΗ ΡΩΞΑΝΗ
6. ΤΣΟΠΟΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
7. ΚΑΝΙΔΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
8. ΔΑΛΑΚΑ ΕΥΓΕΝΙΑ
9. ΓΙΑΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Β) στην Ε.Ε. της Π.Ε.ΚΑ.Π.
1. ΚΟΥΚΛΙΝΟΥ ΕΛΕΝΗ
2. ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΟΥ ΠΟΛΥΤΙΜΗ
3. ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/reselect2011.pdf    

ΥΣ: Θεωρώ ότι ο υπερδιπλασιασμός του αριθμού των συναδέλφων που έλαβαν μέρος στις εκλογές (αύξηση 112%), αποτελεί μιας στρατηγικής σημασίας νίκη της πολιτικής που είχαν όλα τα Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. από την ίδρυσή της, της πολιτικής που χωρίς κραυγές, συκοφαντίες και διχαστικές τακτικές, είχε μοναδικό και ανυστερόβουλο σκοπό την ενότητα του κλάδου των καθηγητών ΠΕ19-ΠΕ20 και την ενιαία έκφρασή του μέσω της Π.Ε.ΚΑ.Π. Είμαι σίγουρος ότι και το νέο Δ.Σ. θα ακολουθήσει αυτή την πορεία και εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία στο έργο του και προσωπικά στον κάθε συνάδελφο που εκλέχτηκε "καλό κουράγιο" (ειλικρινά, όχι με την έννοια που το είπε ο Όλι Ρεν...)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

P.Tsiotakis

Σταύρο, θα ήθελα κάποια στιγμή, να κατατεθούν οι εγγραφές νέων μελών στην ΠΕΚΑΠ, μετά το καλοκαίρι
για να φανεί η δυναμική και σε αυτόν τον τομέα, την ανταπόκριση δηλαδή της κοινότητας στη δράση της ένωσης.

Αν και φαντάζομαι δεν είσαι πλέον ο υπεύθυνος, μπορείς να το κάνεις;


Καλή δύναμη στο νέο ΔΣ. Σχεδόν όλοι τους είχαν καταθέσει θέσεις "προεκλογικά". Τους εύχομαι από καρδιάς σε δυο χρόνια να τις επαναλάβουν στην αποτίμησή τους.

ΗλίαςΠΕ19

Συγχαρητήρια για οσους βγήκαν! Υπάρχει ελπίδα αλλά και παρακμή στο νεο Δ.Σ Ελπίζω όσοι βγήκατε να μην σφαχτείτε μεταξύ σας και να επικρατήσει στο παρασκηνιακό παιχνίδι για το Προεδρείο η πλευρά της ΕΛΠΙΔΑΣ. Επισης να θυμάστε ότι έχετε άλλους 3000 συναδέλφους στους 2 πίνακες αναπληρωτών!! ΝΑ ΔΕΥΣΜΕΥΤΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΟΛΟΙ
1) ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ!
2) ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!
3) ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΑΜΩ ή ΑΚΩ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΠΙΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΟΡΙΩΝ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΥΡΩΣΗ ΜΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΖΗΤΑ Η ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΤΑΓΙΕΡ!
4) ΟΤΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΕΑΕΠ-ΕΚΤΡΩΜΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ "ΔΟΥΛΕΙΑ" ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΠΟ ΣΑΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΜΕΣΑ! δεν έρχεστε εσείς οι εμπνευστές να κάνετε όλα αυτά αμισθί (θα πληρωθούμε στους 3 Ιεράρχες), εκτός ωραρίου (που εσεις δεν έχετε καν συνδικαλιστές οι περισσότεροι ΓΑΡ) στα σχολεία μας και μάλιστα χωρίς μείωση του ωραρίου (24 ΩΡΕΣ), χωρίς υπολογιστές και εργαστήρια;
5) ΑΜΕΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΠΟΥΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ,
6) ΠΙΕΣΗ, ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΣΤΟ ΥΠΕΠΘ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ και οχι ΔΟΥΛΙΚΟΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΤΥΝΟΥΝ!

ΗΛΙΑΣ ΤΖΙΩΡΑΣ

Keep Growing

Εγώ, δεν πρόκειται να ζητήσω να μου φέρετε τον ουρανό με τ'άστρα.
Το μόνο που θέλω, είναι να τιμήσετε τις ψήφους των συναδέλφων, που σε καιρούς απαξίωσης της δημοκρατικής διαδικασίας των εκλογών, αποφάσισαν να ψηφίσουν καταβάλλοντας και τον οβολό τους, αποδεικνύοντας ότι ενδιαφέρονται έμπρακτα για το παρόν και το μέλλον της εκπαίδευσης στην Πληροφορική των νέων της χώρας μας...
Εύχομαι να αποδειχθείτε χαλκέντεροι. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).