Πρόβλημα με γραφικά σε 64bit μηχανήματα

Ξεκίνησε από Kermit, ο Βάτραχος, 27 Σεπ 2021, 12:25:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kermit, ο Βάτραχος

Γεια σας!

Έχω ένα πρόβλημα με τα (τρισδιάστατα υπόθέτω) γραφικά, αλλά μόνο σε 64bit μηχανήματα με ενσωματωμένα κυκλώματα γραφικών τύπου:

  • 82Q35 Express Integrated Graphics Controller [29b2] / Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     E6750  @ 2.66GHz
  • 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller [29c2] / Pentium(R) Dual-Core  CPU      E5300  @ 2.60GHz
  • 82945G/GZ Integrated Graphics Controller [2772] / Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  E2160  @ 1.80GHz

Το supertux 2 σε αυτά τα μηχανήματα είναι βασανιστικά αργό (unplayable) και κάποιες δραστηριότητες του gcompris το οδηγούν σε τερματισμό (όπως η ιστορία του Λουίς Μπράιγ).

Στο μοναδικό 32bit μηχάνημα του εργαστηρίου με πιο αδύναμα γραφικά και επεξεργαστή (82915G/GV/910GL Integrated Graphics Controller [2582] / Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz) δεν παρουσιάζονται τα παραπάνω προβλήματα.

Και σε ένα δεύτερο εργαστήριο με το 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller [29c2] / Intel(R) Celeron(R) CPU          430  @ 1.80GHz, που παρουσιάζει στο πρώτο εργαστήριο σε 64bit προβλήματα, σε 32bit όλα πάνε καλά.

Στο 1ο εργαστήριο,
Τα 64bit τρέχουν Ubutu Mate 20.04/LTSP με πυρήνα 5.4.0-86.
Τo 32bit μηχάνημα τρέχει Ubutu Mate 18.04/LTSP με τον ίδιο πυρήνα

Στο 2ο εργαστήριο έβαλα τα 32bit Ubutu Mate 18.04.5/LTSP με τον ίδιο πυρήνα υποθέτω (δεν το σημείωσα).

Μέχρι τον Ιούνιο δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τα 64bit μηχανήματα.
Δεν έκανα επανεγκατάσταση το Σεπτέμβρη, παρά μόνο διέγραψα όλους τους λογαρισμούς και τους ξαναδημιούργησα (δεν θυμήθηκα εγκαίρως την 'rm_home').
Τα μηχανήματα έχουν 2GByte RAM τουλάχιστον, με ένα 32bit μηχάνημα να έχει 1GByte, αλλά παρόλα αυτά δεν έχει θέμα με το supertux 2.

Έβαλα δοκιμαστικά ένα Laptop με Intel(R) Core(TM) i5-4210U CPU @ 1.70GHz και δεν παρουσίασε πρόβλημα.

Από πού ξεκινώ να αναζητήσω την πηγή του προβλήματος;

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρα!

alkisg

Αν δούλευε με παλιότερο kernel, ένας τρόπος θα ήταν να δοκιμάσουμε με εκείνον. Δυστυχώς γι' αυτό οι οδηγίες είναι λίγο δύσκολες και θα πρέπει να έρθεις από το IRC.

Μια άλλη δοκιμή είναι η εγκατάσταση του ακόμα νεότερου πυρήνα, 5.11:
sudo apt install linux-generic-hwe-20.04
sudo ltsp image /

Τέλος, με την LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 μπορούμε να ζητήσουμε να χρησιμοποιείται η CPU αντί της GPU, αλλά έτσι θα υπάρχει τεράστια διαφορά στις επιδόσεις στα 3D προγράμματα...

Kermit, ο Βάτραχος

Με την αναβάθμιση του πυρήνα σε 5.11.0-36 δεν λύθηκε δυστυχώς το πρόβλημα.

Με ποιο τρόπο ρυθμίζω τους clients να επιλέξουν το x32 image;
Φαντάζομαι από το ltsp.conf.

ΥΓ. Συγγνώμη και πάλι που έπρεπε να κλείσω τόσο απότομα τη συνεδρία. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

alkisg

Λόγω της περιορισμένης RAM των clients σου αλλά και του παρόντος προβλήματος, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σβήσεις το 20.04 και να κρατήσεις το 18.04.
Αν θες έλα από το chat να σου μεταφέρω τα περιεχόμενα του VM "απ' έξω".

Αλλιώς, μπορείς να κάνεις τα εξής:

sudo rm -f /srv/ltsp/images/x86_64* /srv/tftp/ltsp/x86_64*
sudo ltsp ipxe

Δηλαδή να σβήσεις τελείως το 64bit image, δεν το χρειάζεσαι πια.

Τρίτη εναλλακτική, θέτεις DEFAULT_IMAGE=x86_32 κάτω από το [common] στο ltsp.conf, και τρέχεις `sudo ltsp ipxe`.

Kermit, ο Βάτραχος

Σβήνοντας το 64bit image προφανώς δεν ξανατρέχω το
sudo ltsp image /
.

Θα προτιμήσω την τρίτη λύση γιατί είμαι σε αναμονή παραλαβής νέων μηχανημάτων από προκύρηξη της περιφέρειας, οπότε θέλω να διατηρήσω τη δυνατότητα να ενσωματώσω νέα μηχανήματα (με επαρκή μνήμη) και να διατηρήσω τα παλιά σε 32bit λειτουργία, αν χρειαστεί.

Αν θέλω μεμονωμένα μηχανήματα να παίρνουν το 32bit image, έχω την δυνατότητα να βάλω το DEFAULT_IMAGE=x86_32 κάτω από το κάθε [MAC_ADDRESS] ενότητα που με ενδιαφέρει στο ltsp.conf;

alkisg

2) Ναι, θα πρέπει να μην ξανατρέξεις `sudo ltsp image /`.

3) Ναι, το DEFAULT_IMAGE=x86_32 μπαίνει είτε κάτω από το [common] ή/και κάτω από κάθε [MAC_ADDRESS] που μας ενδιαφέρει.

mandarinos

Να πω τη γνωμάρα μου;  :)

Απ' όσα διάβασα, φαίνεται πως τα μηχανήματα που έχεις με το πρόβλημα είναι 10ετίας+ . Από πείρα, ξέρω πως ακόμη και το Linux παύει σιγά-σιγά να υποστηρίζει κάρτες / υποσυστήματα γραφικών τόσο παλιές / παλιά, και δη χωρίς επαρκή μνήμη (δική τους). Ένθα "επαρκής": >= 256 MBytes. (Με το πολύ ζόρι 128 Mbytes.)
Έχω ένα παρόμοιο (το έχω φουλάρει με μνήμη και το έχω κάνει server στο 2ο εργαστήριο), αλλά οι drivers του OpenGL που το υποστηρίζουν σταματάνε κάπου στην έκδοση 1.5, ή 1.6 - αν θυμάμαι καλά. Ενω σήμερα το OpenGL έφτασε σε έκδοση 4.6 και πάει ν' αλλάξει ριζικά. (Πάει να γίνει "Vulkan" - δες εδώ: https://www.vulkan.org/ -, ώστε να συμπεριλάβει και το gaming υψηλών απαιτήσεων.)

Και γιά την ιστορία: μηχανήματα "Plato" (20ετίας+) 32μπιτα, με RAM οθόνης 64 MBytes, δουλεύουν μονάχα με Ubuntu 16άρι (32μπιτο, εννοείται). Τα λιγάκι νεώτερα 32μπιτα Kubuntu 18.0 / Mint 17.0 κλπ δεν υποστηρίζουν κάν τέτοιο υποσύστημα οθόνης. (Τέτοιους ΗΥ είχαμε στο δικό μου εργαστήριο μέχρι τα Χριστούγεννα του 2020, που ήρθαν οι καινούργιοι, οπότε -μή γνωρίζοντας ότι έρχεται καινούργιο πράμα- αυτούς τους παλιούς είχα δοκιμάσει να τους "συνεφέρω" με κάποιο νεώτερο ΛΣ, και να μην τους αφήσω με τα απαρχαιωμένα -και μή υποστηριζόμενα από μακρού χρόνου- Παραθύρια XP.)

Kermit, ο Βάτραχος

Συμφωνώ, αλλά χωρίς βοήθεια δεν μπορείς να τα αντικαταστήσεις.
Εδώ και δύο χρόνια περίμενα έναν διαγωνισμό της περιφέρειας και φέτος επιτέλους φαίνεται να είμαι σε θέση να τα παραλάβω.

Πάντως τα μηχανήματα έχουν μεν την δεκαπενταετία τους (πάνω κάτω), αλλά μέχρι και πριν μερικούς μήνες με 2GByte τα μηχανήματα έκαναν τη δουλειά τους.

Kermit, ο Βάτραχος

Παράθεση από: alkisg στις 27 Σεπ 2021, 03:59:51 ΜΜ
Λόγω της περιορισμένης RAM των clients σου αλλά και του παρόντος προβλήματος, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σβήσεις το 20.04 και να κρατήσεις το 18.04.
Αν θες έλα από το chat να σου μεταφέρω τα περιεχόμενα του VM "απ' έξω".

[...]
Άλκη, απλά για να το ξεκαθαρίσω, βγάζοντας τα περιεχόμενα του VM απ' έξω, ουσιαστικά αλλάζω την εγκατάσταση του server απο 64bit σε 32bit.

Σωστά;


alkisg

Σωστά.

Ναι, μην είμαστε υπερβολικοί, dual core μηχανήματα με 2GB RAM πάνε ακόμα αποδεκτά με 32 bit εγκατάσταση.
Και οι intel κάρτες γραφικών τους υποστηρίζονται ακόμα.

Ενώ με 3gb ram και πάνω τους βάζουμε 64-bit.