Τι σχολη να επιλεξω?

Ξεκίνησε από emilio, 05 Ιουλ 2019, 01:21:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

emilio

Μολις τελειωσα τις πανελληνιες και εχω καταφερει να συγκεντρωσω εναν ικανοποιητικο αριθμο μοριων ,ομως βρισκομαι σε διλημμα .
Ενω γνωριζω οτι θελω να ασχοληθω με τον κλαδο της Πληροφορικης δεν γνωριζω ποια σχολη να δηλωσω πρωτη .
1) Πληροφορικης - ΟΠΑ
2)Εφαρμοσμενης Πληροφορικης - ΠΑΜΑΚ
3)Πληροφορικης - ΑΠΘ


Υ.Γ.
Εχω μεγαλυτερο αδερφο στην Θεσσαλονικη ,αρα συμφερει οικονομικα, αλλα δεν ξερω τι διαφορα του κυρους των σχολων .



Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια  :) <3

dimitrios67

Από τα τρια ιδρυματα, το ΑΠΘ ειναι το καλύτερο, αφου θα πας Θεσσαλονικη.
Μακρυα από ΠΑΜΑΚ (αν θελεις να σπουδασεις "πραγματική" Πληροφορική...).

Καραμαούνας Πολύκαρπος


emilio

Παράθεση από: dimitrios67 στις 05 Ιουλ 2019, 10:58:11 ΠΜ
Από τα τρια ιδρυματα, το ΑΠΘ ειναι το καλύτερο, αφου θα πας Θεσσαλονικη.
Μακρυα από ΠΑΜΑΚ (αν θελεις να σπουδασεις "πραγματική" Πληροφορική...).


Γιατι ετσι ?
Εχω ακουσει απο φοιτητες εκει οτι ειναι πολυ καλη επιλογη

dkontos

Δεν θα συμφωνήσω με την έκφραση "μακριά από το ΠαΜακ".
Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, που μάλιστα από φέτος έχει και δύο εισαγωγικές κατευθύνσεις είναι ένα αξιόλογο τμήμα σε ένα αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο.
Αυτό που πιθανά ήθελε να σου πει είναι ότι το ΠαΜακ είναι ένα από τα 3 Οικονομικά Πανεπιστήμια της Ελλάδος, επομένως η εξειδίκευσή του έχει να κάνει με την Διοίκηση την Οικονομία και γενικότερα με τις επιχειρήσεις. Έτσι και η κατεύθυνση του συγκεκριμένου τμήματος έχει να κάνει περισσότερο με την Πληροφορική και τις Επιχειρήσεις. Με την δημιουργία των δύο εισαγωγικών κατευθύνσεων από φέτος αυτό προσπαθεί να θεραπευτεί.
Από την άλλη το τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ είναι από τα καλύτερα τμήματα που αφορούν την επιστήμη στα Ελληνικά Ιδρύματα.
Εσύ θα πρέπει να δεις με τι θέλεις περισσότερο να ασχοληθείς, Πληροφορική σε σχέση με την επιχείρηση (άρα καλύτερα ΠαΜακ) ή Πληροφορική σαν κλασική - ακαδημαϊκή επιστήμη (άρα ΑΠΘ).

emilio

Μαλιστα, θα σκεφτω παρα πολυ σοβαρα , ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια .
Ησασταν το μονο φορουμ απο το οποιο ελαβα , απαντηση.

Ειμαι ευγνωμων . ;D

evry

Δύο σχόλια
1. Προφανώς και η δυσκολία μιας σχολής έχει να κάνει και με τους φοιτητές γιατί οι διδάσκοντες προσαρμόζουν τα θέματα στο επίπεδο των φοιτητών για να μην έχουν μεγάλα ποσοστά αποτυχίας.
Το να λέμε ότι ένα τμήμα είναι δύσκολο είναι υποκειμενικό. Μπορεί να είναι δύσκολο για μας για παράδειγμα αλλά εύκολο για κάποιον άλλον. Μόνο όποιος έχει φοιτήσει ή δουλέψει σε δύο τμήματα μορεί να κάνει μια κάπως πιο αντικειμενική σύγκριση.

2.Η γνώμη μου είναι ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να είναι πάνω σε ένα αντικείμενο όχι σε συνδυασμό. Για παράδειγμα αν σου αρέσει η Φυσική πας στο Φυσικό όχι στη ΣΕΜΦΕ.
Καλύτερα να έχεις στέρεες βάσεις σε ένα αντικείμενο παρά να ξέρεις λίγο απ'όλα.
Αν θες και κάτι άλλο υπάρχουν τα μεταπτυχιακά. Σήμερα η αγορά ζητάει εξειδίκευση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dimitrios67

Παράθεση από: dkontos στις 05 Ιουλ 2019, 12:43:19 ΜΜ
Δεν θα συμφωνήσω με την έκφραση "μακριά από το ΠαΜακ".
Εχεις δικιο, ηταν λιγο "τραβηγμενο"!  I apologize!

Οσο αφορα το θεμα με τις κατευθυνσεις ειναι ακριβως ετσι,
αλλα εχω μαρτυριες από γνωστους μου που φοιτουν στο ΠΑΜΑΚ οτι λογω του "ανακατεματοις" πληροφορικων μαθηματων
και οικονομικων μαθηματων, οι φοιτητες μπερδευόντουσαν.

Θα συμφωνησω, δε, με την αποψη του evry οτι σε πρωτο σταδιο πρεπει να σπουδαζουμε ενα "καθαρό" αντικειμενο.   

tsioulak

Αν είσαι απο θετική τότε μπες ΗΜΜΥ, αλλιώς ΑΠΘ.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εξαιρετική επιλογή η πληροφορική του ΟΠΑ

evry

Το ΟΠΑ έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα που ακούγεται λίγο αστείο αλλά είναι πολύ σημαντικό. Η τοποθεσία του. Κατεβαίνεις από το τραίνο και σε 2 λεπτά είσαι εκεί.
Πολύ σημαντικό.
Όσοι/ες έχουν σπουδάσει σε σχολές του ΕΚΠΑ ή στο ΕΜΠ με καταλαβαίνουν γιατί η καθημερινή μετάβαση και επιστροφή από τη σχολή ήταν μια οδύσσεια για όσους από εμάς μέναμε στην άλλη άκρη της Αθήνας.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Παράθεση από: evry στις 06 Ιουλ 2019, 11:18:21 ΜΜ
Το ΟΠΑ έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα που ακούγεται λίγο αστείο αλλά είναι πολύ σημαντικό. Η τοποθεσία του. Κατεβαίνεις από το τραίνο και σε 2 λεπτά είσαι εκεί.
Πολύ σημαντικό.
Όσοι/ες έχουν σπουδάσει σε σχολές του ΕΚΠΑ ή στο ΕΜΠ με καταλαβαίνουν γιατί η καθημερινή μετάβαση και επιστροφή από τη σχολή ήταν μια οδύσσεια για όσους από εμάς μέναμε στην άλλη άκρη της Αθήνας.

Και ένα μεγάλο μειονέκτημα ... τον περιβάλλοντα χώρο, με ότι αυτός περιλαμβάνει ...

Jilserv

Παράθεση από: emilio στις 05 Ιουλ 2019, 01:21:13 ΠΜΜολις τελειωσα τις πανελληνιες και εχω καταφερει να συγκεντρωσω εναν ικανοποιητικο αριθμο μοριων ,ομως βρισκομαι σε διλημμα .
Ενω γνωριζω οτι θελω να ασχοληθω με τον κλαδο της Πληροφορικης δεν γνωριζω ποια σχολη να δηλωσω πρωτη .
1) Επιστήμης Υπολογιστών UOC
3)Πληροφορικης - ΑΠΘ


Υ.Γ.
Εχω μεγαλυτερη αδελφή στο Ηράκλειο ,αρα συμφερει οικονομικα, αλλα δεν ξερω τι διαφορα του κυρους των σχολων .



Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια  :) <3

evry

Παράθεση από: dkontos στις 07 Ιουλ 2019, 09:34:34 ΠΜΚαι ένα μεγάλο μειονέκτημα ... τον περιβάλλοντα χώρο, με ότι αυτός περιλαμβάνει ...
Αυτά τα προβλήματα έχουν λύθει πλέον. Πριν 3-4 χρόνια πράγματι υπήρχε μεγάλο πρόβλημα. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Αν η λύση της Κρήτης σε συμφέρει οικονομικά δεν το συζητάω καθόλου. Πήγαινε εκεί. Είναι από τα καλύτερα τμήματα, αλλά να ξέρεις κάτι. Μην σε ξεγελάει η χαμηλή βάση. Το τμήμα είναι πολύ δύσκολο και από όσο ξέρω και έχω μιλήσει με παλιούς μαθητές μου αρκετοί/ες δεν καταφέρνουν να το τελειώσουν.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gbougioukas

#15
@emilio
Γνώμη μου είναι ότι το βασικό κριτήριο για την επιλογή ενός τμήματος Πληροφορικής είναι το Πρόγραμμα Σπουδών. Έχουμε καταντήσει και βρίσκεις δουλειά στον κλάδο της Πληροφορικής πιο εύκολα χωρίς πτυχίο Πληροφορικής, παρά με πτυχίο. Ξέρεις γιατί; Τα προγράμματα σπουδών της Πληροφορικής γενικά είναι απαρχαιωμένα και δεν συνδέονται με την αγορά εργασίας. Το κύρος είναι κάτι που εύκολα χάνεται όταν το πρόγραμμα σπουδών δεν ακολουθεί τις εξελίξεις. Ευχάριστη έκπληξη και εξαίρεση είναι η Πληροφορική του Πανεπιστημίου Πειραιά. Θα σου πρότεινα να συγκρίνεις ο ίδι-ος (εικάζω από το nick) τα προγράμματα σπουδών πριν αποφασίσεις. Το ΠΣ της Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πειραιά είναι το πιο ενημερωμένο. Έχει Υποχρεωτικό μάθημα Βιοπληροφορικής, για παράδειγμα (πρόκειται για ταχέως αναπτυσσόμενο κλάδο στην συμβολή των επιστημών Πληροφορικής και Βιολογίας, με εξαιρετικές προοπτικές στην αγορά εργασίας). Επίσης, Υποχρεωτικό μάθημα "Αναλυτική Δεδομένων" (εξίσου κλάδος με σύνδεση με την αγορά εργασίας). Καλή η Ανάλυση και ο Ηλεκτρομαγνητισμός αλλά δεν θα σου δώσουν επαγγελματικά δικαιώματα ούτε μαθηματικού, ούτε φυσικού. Και ελάχιστη σχέση έχουν με τον θεμελιώδη πυρήνα της Πληροφορικής: τους Αλγορίθμους. Όχι τυχαία, το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου του Πειραιά προκρίνει την Πληροφορική ταυτότητα και δίνει στην Πληροφορική μεγαλύτερο συντελεστή από ότι στα Μαθηματικά για το 4ο επιστημονικό πεδίο στις Πανελλαδικές.
Γιώργος Μπουγιούκας
Computer Science (BSc), Bioinformatics & Neuroinformatics (MSc)
https://gbougioukas.wordpress.com/
https://apothesis.eap.gr/handle/repo/54953

evry

#16
Το τμήμα πληροφορικής του Παν. Πειραιά δίνει μεγαλύτερο συντελεστή στην πληροφορική όχι γιατί τους έπιασε ο πόνος αλλά γιατί ξέρουν ότι είναι πανεύκολο μάθημα σε σχέση με τα μαθηματικά άρα η βάση τους θα ανέβει έτσι.
Όσον αφορά το τμήμα πληροφορικής του ΕΚΠΑ μερικά λόγια.
Καταρχάς αναφέρω μερικά από τα "απαρχαιωμένα" μαθήματα που κάνουν:

Αλγόριθμοι-Θεμελειώσεις Μηχανικής Μάθησης
Αναγνώριση Προτύπων–Μηχανική Μάθηση
Ασύρματα Δίκτυα Αισθητήρων
Τεχνικές Εξόρυξης Δεδομένων
Αλγοριθμική Επιχειρησιακή Έρευνα
Ενισχυτική Μηχανική Μάθηση και Στοχαστικά Παίγνια
Συστήματα Ψηφιακής Επεξεργασίας Σημάτων σε Πραγματικό Χρόνο
Τεχνητή Νοημοσύνη ΙΙ
Υπολογιστική Πολυπλοκότητα
Ανάπτυξη Υλικού-Λογισμικού για Ενσωματωμένα Συστήματα
Επεξεργασία Ομιλίας και Φυσικής Γλώσσας
Θεωρία Γραφημάτων
Κρυπτογραφία
Παράλληλοι Αλγόριθμοι
Προστασία και Ασφάλεια Υπολογιστικών Συστημάτων
Σημασιολογία Γλωσσών Προγραμματισμού
Υπολογιστική Γεωμετρία
Υπολογιστική Θεωρία Μηχανικής Μάθησης
Φωτονική

Δες εδώ: https://www.di.uoa.gr/studies/undergraduate/courses
και εδώ:  https://www.di.uoa.gr/studies/undergraduate/student-guide

Επίσης μπαίνοντας στην αρχική σελίδα του τμήματος διαβάζεις:  https://www.di.uoa.gr/

  • Ο Καθηγητής Γιάννης Ιωαννίδης εκλέχθηκε Πρόεδρος της ACM
  • Ανταγωνιστική χρηματοδότηση Meta (Facebook) για τον Καθηγητή Δημήτρη Γκιζόπουλο
  • Στις θέσεις 201-250 παγκοσμίως, το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ
  • Έξι καθηγητές του Τμήματος στους κορυφαίους Επιστήμονες Πληροφορικής για το 2021
  • Βράβευση του Ομ. Καθηγητή Σέργιου Θεοδωρίδη με το ΙΕΕΕ Signal Processing Society «Norbert Wiener Award»

και τέλος επειδή αναφέρθηκε και η αναλυτική δεδομένων που ουσιαστικά είναι η ανάλυση δεδομένων να αναφέρω ότι στο πανεπιστήμιο αθηνών διδάσκει ο καθηγητής Gunopoulos ο οποίος έχει hIndex 75,  h10-index 188 !!! Και Erdos Number 2 !!! και έχει οργανώσει το εργαστήριο KDD Lab
http://kddlab.di.uoa.gr/

Παραθέτω και την λίστα με τους σημαντικότερους έλληνες επιστήμονες πληροφορικής που διδάσκουν στην Ελλάδα όπου φαίνεται και σε ποιο πανεπιστήμιο διδάσκουν:
https://research.com/scientists-rankings/computer-science/gr
Μπορείτε να δείτε ποια τμήματα έχουν τις περισσότερες εμφανίσεις. Για παράδειγμα το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων έχει αρκετούς, όπως και το ΕΚΠΑ όπως και το ΟΠΑ.

ΥΓ. Τώρα μπείτε στην αρχική σελίδα του τμήματος πληροφορικής του Παν.Πειραιά και κάντε τις συγκρίσεις

Α,  παρεμπιπτόντως, τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΕΚΠΑ ή είναι δωρεάν (Λογική και Θεωρία Αλγορίθμων) ή έχουν πολύ χαμηλά τέλη φοίτησης. Επίσης τους δίνουν την δυνατότητα μέσα από επιτηρήσεις και εργαστήρια είτε να απαλλαγούν από τα δίδακτρα ή να πληρώσουν ένα πολύ μικρό ποσό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa2006

Παράθεση από: dimitrios67 στις 05 Ιουλ 2019, 10:58:11 ΠΜΑπό τα τρια ιδρυματα, το ΑΠΘ ειναι το καλύτερο, αφου θα πας Θεσσαλονικη.
Μακρυα από ΠΑΜΑΚ (αν θελεις να σπουδασεις "πραγματική" Πληροφορική...).
Αυτή την πληροφόρηση την επιβεβαιώνω και εγώ.
ΑΠΘ είναι μια χαρά.
Αν οικονομικά αντέχεις πήγαινε Επιστήμης Υπολολογιστών Ηράκλειο.
Παράθεση από: evry στις 05 Ιουλ 2019, 03:21:10 ΜΜΔύο σχόλια
1. Προφανώς και η δυσκολία μιας σχολής έχει να κάνει και με τους φοιτητές γιατί οι διδάσκοντες προσαρμόζουν τα θέματα στο επίπεδο των φοιτητών για να μην έχουν μεγάλα ποσοστά αποτυχίας.
Το να λέμε ότι ένα τμήμα είναι δύσκολο είναι υποκειμενικό. Μπορεί να είναι δύσκολο για μας για παράδειγμα αλλά εύκολο για κάποιον άλλον. Μόνο όποιος έχει φοιτήσει ή δουλέψει σε δύο τμήματα μορεί να κάνει μια κάπως πιο αντικειμενική σύγκριση.

2.Η γνώμη μου είναι ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να είναι πάνω σε ένα αντικείμενο όχι σε συνδυασμό. Για παράδειγμα αν σου αρέσει η Φυσική πας στο Φυσικό όχι στη ΣΕΜΦΕ.
Καλύτερα να έχεις στέρεες βάσεις σε ένα αντικείμενο παρά να ξέρεις λίγο απ'όλα.
Αν θες και κάτι άλλο υπάρχουν τα μεταπτυχιακά. Σήμερα η αγορά ζητάει εξειδίκευση.
1. Συμφωνώ απόλυτα! :)
2.
Γιατί όχι ΣΕΜΦΕ?
δεν έχει κακό πρόγραμμα σπουδών... ???
Για τις στέρεες βάσεις συμφωνώ επίσης...
Το λίγο από όλα σκοτώνει την επαγγελματική καριέρα και δυστυχώς τίποτα δεν μένει κρυπτό...
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dpa2006

Παράθεση από: emilio στις 05 Ιουλ 2019, 01:21:13 ΠΜΜολις τελειωσα τις πανελληνιες και εχω καταφερει να συγκεντρωσω εναν ικανοποιητικο αριθμο μοριων ,ομως βρισκομαι σε διλημμα .
Ενω γνωριζω οτι θελω να ασχοληθω με τον κλαδο της Πληροφορικης δεν γνωριζω ποια σχολη να δηλωσω πρωτη .
1) Πληροφορικης - ΟΠΑ
2)Εφαρμοσμενης Πληροφορικης - ΠΑΜΑΚ
3)Πληροφορικης - ΑΠΘ


Υ.Γ.
Εχω μεγαλυτερο αδερφο στην Θεσσαλονικη ,αρα συμφερει οικονομικα, αλλα δεν ξερω τι διαφορα του κυρους των σχολων .



Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια  :) <3
1) Επιστήμης ΗΥ Ηράκλειο
2) Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Αθήνα
3) Πληροφορικής ΑΠΘ

Απέφυγε Τμήματα ΗΜΜΥ γιατί θα πρέπει να πάρεις συγκεκριμένη κατεύθυνση..
Αν ακολουθήσεις π.χ. Ενέργεια ή Τηλεπικοινωνίες δεν είσαι Πληροφορικός 100%...

Δες τα προγράμματα από Μηχανικών ΗΥ και Πληροφορικής
Αυτό είναι τμήμα Πληροφορικής.
και Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών
Πολύ βελτιωμένο πρόγραμμα σπουδών σε σχέση με το παρελθόν.
Αλλά πρέπει να επιλέξεις κατεύθυνση, και το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα ΤΗΜΜΥ....
π.χ
ΤΗΜΜΥ ΕΜΠ
ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ
Υπάρχει και το μόνο τμήμα Πληροφορικής στην Ελλάδα που στη ΦΜΣ (Φυσικο Μαθηματική Σχολή ΣΘΕ=Σχολή Θετικών Επιστημών) των Ιωαννίνων από Πληροφορικής έγινε Μηχανικών ΗΥ και Πληροφορικής πριν λίγα χρόνια
1, 2

Αν δεν βγαίνεις οικονομικά μην το σκέφτεσαι κατευθείαν για Πληροφορική Θεσσαλονίκη
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

evry

Παράθεση από: dpa2006 στις 11 Ιουλ 2022, 05:08:04 ΜΜΓιατί όχι ΣΕΜΦΕ?
δεν έχει κακό πρόγραμμα σπουδών... ???
Μια χαρά πρόγραμμα σπουδών έχει αν έχεις λύσεις όλα σου τα προβλήματα και θέλεις μια γεύση από μαθηματικά και φυσική μαζί + μια σάλτσα πληροφορικής.
Σίγουρα έχει καλές προοπτικές, αλλά η δική μου ένσταση είναι η εξής:
ΣΕΜΦΕ : 60+ μαθήματα σε πέντε χρόνια + διπλωματική
Φυσικό/Μαθηματικό :  35 μαθήματα σε 4 χρόνια.

ή οι μεν είναι ιδιοφυίες ή τα μαθήματα γίνονται επιφανειακά. Το λέω αυτό γιατί στο μαθηματικό και στο φυσικό υπάρχουν μαθήματα που όσο καλός και να είσαι μπορεί να αφιερώσεις ολόκληρο εξάμηνο σε αυτά γιατί η γνώση που θα αποκτήσεις θα είναι σε βάθος.
Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για την ΣΕΜΦΕ. 
Επίσης δεν ξέρω που μπορεί να απασχοληθούν στην Ελλάδα οι απόφοιτοί τους εκτός από την εκπαίδευση
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Γενικότερα η άποψή μου είναι η εξής:
Σου αρέσει πολύ η Φυσική; Πας Φυσικός
Σου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά αλλά δεν σε τρελαίνει η φυσική; Πας μαθηματικό
Δεν ξέρεις τι σου αρέσει περισσότερο αλλά σου αρέσουν και τα δυο πολύ? Εδώ ίσως το σκεφτείς να πας ΣΕΜΦΕ
Επίσης μην ξεχνάμε ότι πολλοί γονείς πιέζουν τα παιδιά τους να δηλώσουν ΣΕΜΦΕ για να μπορούν να λένε "στην γειτονιά" ότι το παιδί πέρασε ΕΜΠ.
ΥΓ. Μην γελάτε , το βλέπω κάθε χρόνο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Maria simi

#21
Παράθεση από: evry στις 04 Ιουλ 2022, 11:50:08 ΠΜΑν η λύση της Κρήτης σε συμφέρει οικονομικά δεν το συζητάω καθόλου. Πήγαινε εκεί. Είναι από τα καλύτερα τμήματα, αλλά να ξέρεις κάτι. Μην σε ξεγελάει η χαμηλή βάση. Το τμήμα είναι πολύ δύσκολο και από όσο ξέρω και έχω μιλήσει με παλιούς μαθητές μου αρκετοί/ες δεν καταφέρνουν να το τελειώσουν.
Καλημέρα! εγώ έχω μια απορία σαν μαμά μαθητή που φέτος έδωσε παννελήνιες και η 1η επιλογή του είναι Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο, αλλά μάλλον δεν θα καταφέρει να το πιάσει μιας που έδωσε από 2ο πεδίο: Η αντιστοιχία του τμήματος αυτού, με το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στην Λαμία ( αν και πρωην ΤΕΙ) έχει να κάνει  μόνο με τη δυνατότητα μεταγγραφής ή οι σπουδές εκεί είναι ανάλογες του τμήματος του Ηρακλείου; Ψάχνοντας βλέπουμε ότι και το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών - Μηχανικών Υπολογιστών στο Ηρακλειο είναι επίσης πολύ καλό με δυνατό πρόγραμμα σπουδών ( πρωην ΤΕΙ και αυτό).  Να παραθέσω εδώ ότι μένουμε Κρήτη και προσπαθούμε να πάρουμε μια καλή απόφαση. Σας ευχαριστώ πολύ.

evry

Παράθεση από: Maria simi στις 12 Ιουλ 2022, 09:53:07 ΠΜΚαλημέρα! εγώ έχω μια απορία σαν μαμά μαθητή που φέτος έδωσε παννελήνιες και η 1η επιλογή του είναι Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο, αλλά μάλλον δεν θα καταφέρει να το πιάσει μιας που έδωσε από 2ο πεδίο: Η αντιστοιχία του τμήματος αυτού, με το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στην Λαμία ( αν και πρωην ΤΕΙ) έχει να κάνει  μόνο με τη δυνατότητα μεταγγραφής ή οι σπουδές εκεί είναι ανάλογες του τμήματος του Ηρακλείου; Ψάχνοντας βλέπουμε ότι και το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών - Μηχανικών Υπολογιστών στο Ηρακλειο είναι επίσης πολύ καλό με δυνατό πρόγραμμα σπουδών ( πρωην ΤΕΙ και αυτό). Προσπαθούμε να πάρουμε μια καλή απόφαση. Σας ευχαριστώ πολύ.
Καμία σχέση δεν έχει το Επιστήμης Η/Υ με αυτά τα τμήματα. Το πρόγραμμα σπουδών όπως είπατε μπορεί να φαίνεται εντυπωσιακό αλλά δεν μπορεί ένα τμήμα να αναβαθμιστεί σε μια νύκτα. Θα χρειαστούν χρόνια.
Για παράδειγμα κοιτάξτε εδώ στο Λαμίας πόσοι καθηγητές είναι με σύμβαση
http://cs.uth.gr/en/educational-staff/

Το τμήμα δεν έχει ακόμα στελεχωθεί πλήρως με μόνιμους καθηγητές

Μας λέτε τι μόρια έχει ο γιος σας;
Επίσης που μένετε και αν μπορείτε να πάτε σε οποιαδήποτε πολή
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Maria simi

Παράθεση από: evry στις 12 Ιουλ 2022, 10:31:17 ΠΜΚαμία σχέση δεν έχει το Επιστήμης Η/Υ με αυτά τα τμήματα. Το πρόγραμμα σπουδών όπως είπατε μπορεί να φαίνεται εντυπωσιακό αλλά δεν μπορεί ένα τμήμα να αναβαθμιστεί σε μια νύκτα. Θα χρειαστούν χρόνια.
Για παράδειγμα κοιτάξτε εδώ στο Λαμίας πόσοι καθηγητές είναι με σύμβαση
http://cs.uth.gr/en/educational-staff/

Το τμήμα δεν έχει ακόμα στελεχωθεί πλήρως με μόνιμους καθηγητές

Μας λέτε τι μόρια έχει ο γιος σας;
Επίσης που μένετε και αν μπορείτε να πάτε σε οποιαδήποτε πολή
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Το παιδί θέλει να κάνει σπουδές σχετικά με την πληροφορική αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να σας πω τι ακριβώς τον ενδιαφέρει( hardware - software ) ...μάλλον προγραμματισμός,ασφάλεια στο διαδίκτυο μου έλεγε χτες.... Για το επιστήμης υπολογιστών ενδιαφέρθηκε μετά που είχε ξεκινήσει προετοιμασία στο 2ο πεδίο. Μένουμε Κρήτη. Ο μέσος όρος του είναι 13,53 μόρια, αλλά τα μόρια όπως ξέρουμε φέτος είναι από..... εως.... έχει γραψει έκθεση 15,9, μαθηματικά 14,4, φυσική 11,6 και χημεία 12,2. Δεν ξέρω αν αξίζει να περάσει στη Λαμία , επειδή είδε στις αντιστοιχίες τμημάτων ότι αντιστοιχεί στο παραπάνω τμήμα. Δεν θα μας πείραζε να πάει σε οποιαδήποτε πόλη Ευχαριστώ

evry

Με βάση τα μόρια που έχει το καλύτερο τμήμα που πιάνει (ο γιος σας έχει 13.600 και η βάση πέρυσι ήταν 12.620) είναι το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (Ιωάννινα).
Είναι πολύ καλό τμήμα και έχει κάποιους πολύ γνωστούς καθηγητές και αρκετούς νέους.
Το θεωρώ εξαιρετική επιλογή. Εγώ τουλάχιστον με αυτά τα μόρια εκεί θα πήγαινα.
Επίσης τα Ιωάννινα είναι πολύ καλή πόλη για φοιτητική ζωή. Οι σπουδές είναι 5 έτη.
https://www.cs.uoi.gr/

Μην σας ξεγελάει η χαμηλή του βάση. Αυτό οφείλεται σε 2 λόγους:
1) Έχει μεγάλο αριθμό εισακτέων (225)! ο οποίος δεν μειώθηκε φέτος
2) Είναι στα Ιωάννινα και αυτό είναι αποτρεπτικό για πολλούς που θέλουν τις δυο μεγάλες πόλεις ή να είναι κοντά στο σπίτι τους

Τώρα σε περίπτωση που δεν θέλετε Ιωάννινα η άλλη επιλογή σας είναι το τμήμα
Πληροφορικής με εφαρμογές στην Βιοϊατρική στην Λαμία το οποίο πιάνει πάλι
Αυτό δεν έχει προέλθει από ΤΕΙ και είναι η 2η καλύτερη επιλογή που έχει με τα μόριά του

Όμως αν οικονομικά δεν έχετε πρόβλημα τα Ιωάννινα είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.
Για την μετακίνηση και οι δυο πόλεις Ηράκλειο / Ιωάννινα έχουν αεροδρόμιο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Maria simi

#25
Παράθεση από: evry στις 12 Ιουλ 2022, 11:50:44 ΠΜΜε βάση τα μόρια που έχει το καλύτερο τμήμα που πιάνει (ο γιος σας έχει 13.600 και η βάση πέρυσι ήταν 12.620) είναι το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (Ιωάννινα).
Είναι πολύ καλό τμήμα και έχει κάποιους πολύ γνωστούς καθηγητές και αρκετούς νέους.
Το θεωρώ εξαιρετική επιλογή. Εγώ τουλάχιστον με αυτά τα μόρια εκεί θα πήγαινα.
Επίσης τα Ιωάννινα είναι πολύ καλή πόλη για φοιτητική ζωή. Οι σπουδές είναι 5 έτη.
https://www.cs.uoi.gr/

Μην σας ξεγελάει η χαμηλή του βάση. Αυτό οφείλεται σε 2 λόγους:
1) Έχει μεγάλο αριθμό εισακτέων (225)! ο οποίος δεν μειώθηκε φέτος
2) Είναι στα Ιωάννινα και αυτό είναι αποτρεπτικό για πολλούς που θέλουν τις δυο μεγάλες πόλεις ή να είναι κοντά στο σπίτι τους

Τώρα σε περίπτωση που δεν θέλετε Ιωάννινα η άλλη επιλογή σας είναι το τμήμα
Πληροφορικής με εφαρμογές στην Βιοϊατρική στην Λαμία το οποίο πιάνει πάλι
Αυτό δεν έχει προέλθει από ΤΕΙ και είναι η 2η καλύτερη επιλογή που έχει με τα μόριά του

Όμως αν οικονομικά δεν έχετε πρόβλημα τα Ιωάννινα είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.
Για την μετακίνηση και οι δυο πόλεις Ηράκλειο / Ιωάννινα έχουν αεροδρόμιο.

Αυτή θα ήταν η επόμενη μας επιλογή  τα Γιαννενα,  αλλά δεν πιάνει την  EBE που πήγε 14,25 Θα το σκεφτούμε για το τμήμα που προτείνετε καθώς το βλέπαμε και αυτο.
Εαν κάτι θέλει να διευκρινήσει το παιδί θα του πω να επικοινωνήσει μαζί σας. σας ευχαριστώ παρα πού για το χρόνο σας!!

evry

Παράθεση από: Maria simi στις 12 Ιουλ 2022, 12:38:00 ΜΜΑυτή θα ήταν η επόμενη μας επιλογή ήταν τα Γιαννενα αλλά δεν πιάνει την  EBE.
Έχετε δίκιο δεν το είχα δει, είδα μόνο την περσινή βάση. Απίστευτα υψηλή ΕΒΕ!!
Θέλουν να μειώσουν τους εισακτέους με αυτόν τον πλάγιο τρόπο!
Δείτε τότε το τμήμα στην Λαμία με τις εφαρμογές Βιοιατρικής αν του αρέσει. Είναι καλό τμήμα αλλά έχει και αρκετά μαθήματα που οδηγούν στην βιοπληροφορική. 
http://dib.uth.gr/
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa2006

#27
Παράθεση από: evry στις 11 Ιουλ 2022, 07:05:55 ΜΜΜια χαρά πρόγραμμα σπουδών έχει αν έχεις λύσεις όλα σου τα προβλήματα και θέλεις μια γεύση από μαθηματικά και φυσική μαζί + μια σάλτσα πληροφορικής.
Σίγουρα έχει καλές προοπτικές, αλλά η δική μου ένσταση είναι η εξής:
ΣΕΜΦΕ : 60+ μαθήματα σε πέντε χρόνια + διπλωματική
Φυσικό/Μαθηματικό :  35 μαθήματα σε 4 χρόνια.

ή οι μεν είναι ιδιοφυίες ή τα μαθήματα γίνονται επιφανειακά. Το λέω αυτό γιατί στο μαθηματικό και στο φυσικό υπάρχουν μαθήματα που όσο καλός και να είσαι μπορεί να αφιερώσεις ολόκληρο εξάμηνο σε αυτά γιατί η γνώση που θα αποκτήσεις θα είναι σε βάθος.
Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για την ΣΕΜΦΕ.
Επίσης δεν ξέρω που μπορεί να απασχοληθούν στην Ελλάδα οι απόφοιτοί τους εκτός από την εκπαίδευση
Δεν διαφωνώ.
Πάντως με την μετατροπή από Τομέα στο Πρώην Γενικό Τμήμα του ΕΜΠ σε Σχολή με εισακτέους σώθηκε...
Τα υπόλοιπα Γενικά Τμήματα έκλεισαν και πλέον μετά την απορρόφηση των καθηγητών από τα υπόλοιπα τμήματα υπάρχει έλλειψη.
Από γνωστούς που έχουν περάσει(ΔΕΠ) από ΣΕΜΦΕ έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια.
Βέβαια το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ μου θυμίζει ΦΜΣ(ΦυσικοΜαθηματική Σχολή) πολλών δεκαετιών πίσω...
Δεκαετία 1940-1950-1960
Δύο χρόνια σχεδόν κοινά μαθήματα και μετά κατεύθυνση σπουδών (Φυσικού Εφαρμογών και Μαθηματικού Εφαρμογών)
http://semfe.ntua.gr/el/studies/undergraduate
Επίσης θυμίζει παλαιότερα προγράμματα σπουδών ΦΜΣ δεκεατίας 1990-2010 (τα είχα ψάξει...)
Το πόσα μαθήματα έχει ένα τμήμα είναι και άμεση συνάρτηση του πλήθους των μελών ΔΕΠ που έχει.
Και ας μην ξεχνάμε πως κάποια τμήματα πλήγηκαν περισσότερο από κάποια άλλα (αυτά με γερασμένο προσωπικό για παράδειγμα σε σχέση με άλλα με νεότερο προσωπικό, το 1 προς 10 ισχύει ακόμη)

Αν έχεις μια σειρά τριών μαθημάτων(αλυσίδες τα έλεγαν στα πρώην ΤΕΙ) αν έχεις 4 μέλη ΔΕΠ τα διδάσκεις άνετα και προσφέρεις και επιλογής για παράδειγμα.
Αν τα μέλη ΔΕΠ είναι μόνο 2 πόσα μαθήματα υποχρεωτικά μπορείς να προσφέρεις και πόσα επιλογής ουσιαστικά?
Ασφαλώς λιγότερα.
Η πληθώρα μαθημάτων που προσέφεραν τα κλασσικά τμήματα της ΦΜΣ δεν υφίσταται πλέον.
το έχω προσέξει με συγχώνευση και κατάργηση-απορρόφηση μαθημάτων.
Το ίδιο ισχύει και σε άλλα τμήματα.
Αν δεν κάνω λάθος ακούστηκε πρόταση για συγχώνευση τμημάτων Φιλολογίας...?

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dpa2006

Παράθεση από: Maria simi στις 12 Ιουλ 2022, 12:38:00 ΜΜΑυτή θα ήταν η επόμενη μας επιλογή  τα Γιαννενα,  αλλά δεν πιάνει την  EBE που πήγε 14,25 Θα το σκεφτούμε για το τμήμα που προτείνετε καθώς το βλέπαμε και αυτο.
Εαν κάτι θέλει να διευκρινήσει το παιδί θα του πω να επικοινωνήσει μαζί σας. σας ευχαριστώ παρα πού για το χρόνο σας!!
Η Βιοπληροφορική θα έχει πολύ μέλλον τα επόμενα χρόνια.
link1
https://youtu.be/aroFl4GIkaM
βίντεο από το παραπάνω λινκ

Το Μέλλον της εξατομικευμένης Ιατρικής

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Maria simi

Παράθεση από: dpa2006 στις 13 Ιουλ 2022, 12:08:27 ΜΜΗ Βιοπληροφορική θα έχει πολύ μέλλον τα επόμενα χρόνια.
link1
https://youtu.be/aroFl4GIkaM
βίντεο από το παραπάνω λινκ

Το Μέλλον της εξατομικευμένης Ιατρικής


Καλημέρα!! από χτες η αλήθεια το παιδί μου το σκέφτεται πολύ σοβαρά να τη δηλώσει τη σχολή στις τρεις πρώτες προτιμήσεις του , καθώς όντως η εξειδίκευση σε αυτόν τον τομέα είναι το μέλλον. 
Μια απορία του είναι αν το πτυχίο αυτού του τμήματος είναι ισοδύναμο με τα πτυχία πληροφορικής όλων των υπολοίπων τμημάτων πληροφορικής της χώρας (όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του τμήματος http://dib.uth.gr/?page_id=6147 ώστε αν δε του αρέσει η εξειδίκευση στην βιοιατρική να μπορεί να απασχοληθεί με "καθαρή" πληροφορική στην αγορά εργασίας (έχοντας λογικά κάνει τις σχετικές μεταπτυχιακές σπουδές).
Σας ευχαριστώ!

dpa2006

Παράθεση από: Maria simi στις 13 Ιουλ 2022, 01:18:31 ΜΜΚαλημέρα!! από χτες η αλήθεια το παιδί μου το σκέφτεται πολύ σοβαρά να τη δηλώσει τη σχολή στις τρεις πρώτες προτιμήσεις του , καθώς όντως η εξειδίκευση σε αυτόν τον τομέα είναι το μέλλον.
Μια απορία του είναι αν το πτυχίο αυτού του τμήματος είναι ισοδύναμο με τα πτυχία πληροφορικής όλων των υπολοίπων τμημάτων πληροφορικής της χώρας (όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του τμήματος http://dib.uth.gr/?page_id=6147 ώστε αν δε του αρέσει η εξειδίκευση στην βιοιατρική να μπορεί να απασχοληθεί με "καθαρή" πληροφορική στην αγορά εργασίας (έχοντας λογικά κάνει τις σχετικές μεταπτυχιακές σπουδές).
Σας ευχαριστώ!
Καλησπέρα,
Παρακαλώ, έχετε απόλυτο δίκιο!
Νομίζω πως το παρακάτω ξεκαθαρίζει την κατάσταση όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα.
http://dib.uth.gr/?page_id=6147


ΠαράθεσηΤο Τμήμα είναι πρωτοποριακό στον Τομέα της Επιστήμης της Πληροφορικής, καθώς έρχεται να καλύψει το κενό που υπάρχει στον τομέα της εξειδίκευσης των εφαρμογών της πληροφορικής στο χώρο της Ιατρικής/Υγείας και Βιολογίας εξασφαλίζοντας έτσι καλές επαγγελματικές προοπτικές στους πτυχιούχους, καθιστώντας τους ανταγωνιστικούς στην αγορά εργασίας και έτοιμους να ανταπεξέλθουν στις σύγχρονες απαιτήσεις στον επιστημονικό χώρο τόσο της Πληροφορικής όσο και της Βιοϊατρικής. Οι δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης εντοπίζονται τόσο στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα όσο και στον τομέα της έρευνας. Ενδεικτικά αναφέρονται για τους απόφοιτους δυνατές θέσεις απασχόλησης:
  • Στο Δημόσιο σε θέσεις ανάπτυξης και επίβλεψης λειτουργίας Νοσοκομειακού Πληροφοριακού Συστήματος, Διαχείρισης Ηλεκτρονικού Αρχείου Νοσοκομείων, υπεύθυνου επιλογής ιατρικών μηχανημάτων, διαχειριστικής παρακολούθησης Προγραμμάτων Ερευνάς και Ανάπτυξης διαφόρων Υπουργείων
  • Στα Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα ως Διδακτικό-Ερευνητικό προσωπικό σε ερευνητικά θέματα όπως η ανάλυση γονιδίων, η διαμόρφωση προτύπων στερεοδομής κ.λ.π.
  • Στον ιδιωτικό τομέα ως επιστημονικοί υπεύθυνοι: τηλεϊατρικής, εφαρμογών ηλεκτρονικών υπολογιστών σε ιατρικές συσκευές για επεξεργασία βιοσημάτων ή εικόνων, σχεδιασμού και έρευνας σε ερευνητικά τμήματα μεγάλων εταιρειών για τη βελτίωση και τον σχεδιασμό νέων ιατρικών μηχανημάτων τεχνητών οργάνων.
Το Πτυχίο του Τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική είναι ισότιμο με όλα τα άλλα Τμήματα Πληροφορικής της χώρας και οι πτυχιούχοι του Τμήματος έχουν ίσες ευκαιρίες στην αγορά εργασίας με τους απόφοιτους των άλλων τμημάτων Πληροφορικής. Συνεπώς οι απόφοιτοι του Τμήματος:
  • Συμπεριλαμβάνονται στον κλάδο της Πληροφορικής (σύμφωνα με την εγκύκλιο για το ΠΔ 44/2005 και το συννημένο παράρτημα Γ')
  • Κατέχουν τα προσόντα διορισμού σε θέσεις Εκπαιδευτικού Προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, του κλάδου ΠΕ19 Πληροφορικής πτυχιούχων Α.Ε.Ι.(σύμφωνα με το άρθρο 39 του Νόμου 3794/09)
  • Έχουν την ικανότητα να ασχοληθούν ενδεικτικά με δραστηριότητες όπως μελέτη, σχεδίαση, ανάλυση, υλοποίηση, εγκατάσταση, επίβλεψη, λειτουργία, αξιολόγηση, διενέργεια πραγματογνωμοσύνης και πιστοποίηση στους επιστημονικούς τομείς:


    • του υλικού και λογισμικού των ηλεκτρονικών υπολογιστών,
    • της πληροφορικής
    • των συστημάτων και δικτύων επικοινωνιών, τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών και εφαρμογών διαδικτύου
    • των συστημάτων και εφαρμογών, γραφικών, επεξεργασίας σημάτων, επεξεργασίας εικόνας και επεξεργασίας ομιλίας (σύμφωνα με άρθρο 2 του Π.Δ. 44/2009 (Φ.Ε.Κ. 58 Α'))
Το Τμήμα είναι καταξιωμένο σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο και αυτό εμφαίνεται και στο μεγάλο αριθμό των αποφοίτων που ακολουθούν ερευνητική και ακαδημαϊκή πορεία και στους απόφοιτους που στελεχώνουν τον εργασιακό τομέα, όπως επίσης και στο μεγάλο αριθμό πρωτότυπων δημοσιεύσεων των μελών Δ.Ε.Π. σε έγκριτα και έγκυρα επιστημονικά περιοδικά και σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια. Τέλος, σημαντικός είναι και ο αριθμός των χρηματοδοτούμενων ερευνητικών και αναπτυξιακών προγραμμάτων που έχει αναλάβει το Τμήμα, τόσο από την Ευρωπαϊκή Ένωση όσο και από Ελληνικούς φορείς.
Τέλος, το Τμήμα έχοντας στόχο την ενίσχυση της επαγγελματικής αποκατάστασης των φοιτητών του προσφέρει τη δυνατότητα απόκτησης πιστοποίησης Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας. Περισσότερες πληροφοριές μπορείτε να βρείτε στη σελίδα που αφορά τους αποφοίτους του τμήματος και στη σελίδα που αφορά τους αποφοίτους άλλων τμημάτων
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Maria simi

Άρα όντος προσφέρει τις ίδιες ευκαιρίες με τα άλλα τμήματα πληροφορικής,  και παράλληλα έχει την επιλογή εξειδίκευσης στη βιοπληροφορική σε περίπτωση που αρέσει περισσότερο στους φοιτητές. Είμαστε ευγνώμονες  που ενημερωθήκαμε για αυτή τη σχολή. Ευχαριστούμε θερμά τους χρήστες αυτού του forum για την βοήθεια!

Κάτι τελευταίο....Καθώς έχουμε δικαίωμα να δηλώσουμε όλες τις σχολές πληροφορικής (που είναι και από 4ο πεδίο) , λέμε να βάλουμε σε καλή θέση το τμήμα ψηφιακών συστημάτων του πανεπιστημίου Πειραιά αφού βρίσκεται πιο κοντά στα μόρια μας από όλα τα "δημοφιλή" τμήματα πληροφορικής. (κάπου 15.500 ήταν η περσινή βάση). Είναι καλή σχολή? αει ή πρώην τει? Το πρόγραμμα μαθημάτων του αρέσει στο γιό μου.

Ευχαριστώ!

dpa2006

Παρακαλώ,
Είναι καλή σχολή.
Καλή σταδιοδρομία!  :)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dpa2006

Παράθεση από: evry στις 11 Ιουλ 2022, 07:05:55 ΜΜΜια χαρά πρόγραμμα σπουδών έχει αν έχεις λύσεις όλα σου τα προβλήματα και θέλεις μια γεύση από μαθηματικά και φυσική μαζί + μια σάλτσα πληροφορικής.
Σίγουρα έχει καλές προοπτικές, αλλά η δική μου ένσταση είναι η εξής:
ΣΕΜΦΕ : 60+ μαθήματα σε πέντε χρόνια + διπλωματική
Φυσικό/Μαθηματικό :  35 μαθήματα σε 4 χρόνια.

ή οι μεν είναι ιδιοφυίες ή τα μαθήματα γίνονται επιφανειακά. Το λέω αυτό γιατί στο μαθηματικό και στο φυσικό υπάρχουν μαθήματα που όσο καλός και να είσαι μπορεί να αφιερώσεις ολόκληρο εξάμηνο σε αυτά γιατί η γνώση που θα αποκτήσεις θα είναι σε βάθος.
Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για την ΣΕΜΦΕ.
Επίσης δεν ξέρω που μπορεί να απασχοληθούν στην Ελλάδα οι απόφοιτοί τους εκτός από την εκπαίδευση
Τελικά με μπέρδεψε το τμήμα που ανήκει στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος
Αυτό όντως προέρχεται από συγχώνευση (Α)ΤΕΙ Πληροφορικής και (Α)ΤΕΙ Ηλεκτρονικής.
https://www.iee.ihu.gr/exams-program/

σημείωση: Με το συβμολισμό θέλω να δείξω πως κάποτε το γράμμα Α δεν υπήρχε στο όνομα τους, ήταν ΤΕΙ κάποτε και μετά έγιναν ΑΤΕΙ.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

ikariofil

περυσινός μαθητής μου ρωτάει για την σχολή  "Μηχανικών Πληροφορικής, Υπολογιστών και Τηλεπικοινωνιών" στις Σέρρες.
Θα ήθελα την γνώμη σας αν γνωρίζετε

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

evry

Παράθεση από: evry στις 12 Ιουλ 2022, 12:51:26 ΜΜΈχετε δίκιο δεν το είχα δει, είδα μόνο την περσινή βάση. Απίστευτα υψηλή ΕΒΕ!!
Θέλουν να μειώσουν τους εισακτέους με αυτόν τον πλάγιο τρόπο!
Δείτε τότε το τμήμα στην Λαμία με τις εφαρμογές Βιοιατρικής αν του αρέσει. Είναι καλό τμήμα αλλά έχει και αρκετά μαθήματα που οδηγούν στην βιοπληροφορική.
http://dib.uth.gr/
Το επαναφέρω γιατί είχα την περιέργεια να δω πόσους θα πάρει το τμήμα μηχανικών υπολογιστών των Ιωαννίνων με αυτή την βάση. Τελικά πήραν μόνο 30 εισακτέους αντί για 192! Ο πρώτος όμως έχει 18.110 μόρια
Άρα πήραν καλύτερους θεωρητικά φοιτητές και θα χρειαστούν λιγότερο προσωπικό στα εργαστήρια του πρώτου έτους.

Επίσης σχετικά με τις Σέρρες (τώρα το είδα), το πρόγραμμα σπουδών σε αυτές τις σχολές δεν έχει τόση σημασία όσο έχουν άλλες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα ο πρώτος έχει σχεδόν τα μόρια του τελευταίου του ΕΚΠΑ.

Επίσης στο Μηχανικών Πληροφορικής του ΠΑΔΑ ο πρώτος έχει λιγότερα μόρια από τον τελευταίο των τμημάτων στο ΕΚΠΑ, ΟΠΑ και Πειραιά. Για την ακρίβεια στο ΠΑΔΑ ο πρώτος έχει 16.604 μόρια ενώ στον Πειραιά ο τελευταίος έχει 16.605! Δεν νομίζω να είναι σύμπτωση.
Ενώ αντίθετα ο πρώτος στο Ψηφιακών Συστημάτων έχει 18140 μόρια που σημαίνει ότι λογικά πέρναγε αν ήθελε ΕΚΠΑ.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Μια κατάταξη των σχολών πληροφορικής και ΗΜΜΥ με βαθμολογίες πρώτου/τελευταίου. Πως αλλάζουν τα πράγματα. Σχεδόν όλα  τα τμήματα πληροφορικής στην Αθήνα έχουν υψηλότερη βάση από τα τμήματα ΗΜΜΥ αν εξαιρέσουμε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Επίσης πλέον είναι φανερό ότι η διαφορά επιπέδου των φοιτητών μεταξύ κάποιων τμημάτων του ίδιου αντικειμένου είναι χαώδης.
Ωστόσο ακόμα πιο ενδιαφέροντα συμπεράσματα μπορεί να βγάλει κάποιος μελετώντας τα ίδια νούμερα για σχολές όπως το Φυσικό και το Μαθηματικό. (2ο αρχείο)
Τα αφήνω εδώ για μελλοντική χρήση.

Θα είχε ενδιαφέρον μετά από μερικά χρόνια να βγουν τα εξής στατιστικά:
1) Ποσοστό όσων αποφοιτούν από αυτά τα τμήματα στο ν+2
2) Ποσοστό όσων πέρασαν από ΕΠΑΛ που αποφοίτησαν από αυτά τα τμήματα

ΥΓ. Τελικά τα δημοσιεύματα εφημερίδων που δημιούργησαν την εικόνα ότι αν μπεις στο τμήμα αεροδιαστημικής τεχνολογίας στα Ψαχνά Ευβοίας θα βρεθείς στην γέφυρα του Enterprise έπιασαν και από ότι είδα το δήλωσε κάποιος/α με πάνω από 18.000 μόρια.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Παράθεση από: evry στις 30 Ιουλ 2022, 09:24:37 ΠΜΥΓ. Τελικά τα δημοσιεύματα εφημερίδων που δημιούργησαν την εικόνα ότι αν μπεις στο τμήμα αεροδιαστημικής τεχνολογίας στα Ψαχνά Ευβοίας θα βρεθείς στην γέφυρα του Enterprise έπιασαν και από ότι είδα το δήλωσε κάποιος/α με πάνω από 18.000 μόρια.
Ζωγράφισες!!! ;D ;D ;D
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

dpa2006

Παράθεση από: evry στις 28 Ιουλ 2022, 09:39:46 ΜΜΤο επαναφέρω γιατί είχα την περιέργεια να δω πόσους θα πάρει το τμήμα μηχανικών υπολογιστών των Ιωαννίνων με αυτή την βάση. Τελικά πήραν μόνο 30 εισακτέους αντί για 192! Ο πρώτος όμως έχει 18.110 μόρια
Άρα πήραν καλύτερους θεωρητικά φοιτητές και θα χρειαστούν λιγότερο προσωπικό στα εργαστήρια του πρώτου έτους.

Επίσης σχετικά με τις Σέρρες (τώρα το είδα), το πρόγραμμα σπουδών σε αυτές τις σχολές δεν έχει τόση σημασία όσο έχουν άλλες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα ο πρώτος έχει σχεδόν τα μόρια του τελευταίου του ΕΚΠΑ.

Επίσης στο Μηχανικών Πληροφορικής του ΠΑΔΑ ο πρώτος έχει λιγότερα μόρια από τον τελευταίο των τμημάτων στο ΕΚΠΑ, ΟΠΑ και Πειραιά. Για την ακρίβεια στο ΠΑΔΑ ο πρώτος έχει 16.604 μόρια ενώ στον Πειραιά ο τελευταίος έχει 16.605! Δεν νομίζω να είναι σύμπτωση.
Ενώ αντίθετα ο πρώτος στο Ψηφιακών Συστημάτων έχει 18140 μόρια που σημαίνει ότι λογικά πέρναγε αν ήθελε ΕΚΠΑ.
Φυσιολογικό, συνέβαινε και στα τμήματα των ΤΕΙ από τα οποία προέρχονται τα τμήματα αυτά.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dpa2006

Παράθεση από: evry στις 30 Ιουλ 2022, 09:24:37 ΠΜΜια κατάταξη των σχολών πληροφορικής και ΗΜΜΥ με βαθμολογίες πρώτου/τελευταίου. Πως αλλάζουν τα πράγματα. Σχεδόν όλα  τα τμήματα πληροφορικής στην Αθήνα έχουν υψηλότερη βάση από τα τμήματα ΗΜΜΥ αν εξαιρέσουμε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Επίσης πλέον είναι φανερό ότι η διαφορά επιπέδου των φοιτητών μεταξύ κάποιων τμημάτων του ίδιου αντικειμένου είναι χαώδης.
Ωστόσο ακόμα πιο ενδιαφέροντα συμπεράσματα μπορεί να βγάλει κάποιος μελετώντας τα ίδια νούμερα για σχολές όπως το Φυσικό και το Μαθηματικό. (2ο αρχείο)
Τα αφήνω εδώ για μελλοντική χρήση.

Θα είχε ενδιαφέρον μετά από μερικά χρόνια να βγουν τα εξής στατιστικά:
1) Ποσοστό όσων αποφοιτούν από αυτά τα τμήματα στο ν+2
2) Ποσοστό όσων πέρασαν από ΕΠΑΛ που αποφοίτησαν από αυτά τα τμήματα

ΥΓ. Τελικά τα δημοσιεύματα εφημερίδων που δημιούργησαν την εικόνα ότι αν μπεις στο τμήμα αεροδιαστημικής τεχνολογίας στα Ψαχνά Ευβοίας θα βρεθείς στην γέφυρα του Enterprise έπιασαν και από ότι είδα το δήλωσε κάποιος/α με πάνω από 18.000 μόρια.
Ευχαριστούμε.
Λογικό, αφού στα τμήματα ΗΜΜΥ αν ακολουθήσεις Ενέργεια (Ενεργειακός Ηλεκτρολόγος) είσαι ο κλασσικό Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και αν ακολουθήσεις Τηλεπικοινωνίες  (Τηλεπικοινωνιακός Ηλεκτρολόγος) είσαι ο κλασσικός Ηλεκτρονικός Μηχανικός
Αν ακολουθήσεις Υπολογιστές είσαι Πληροφορικός(Μηχανικός ΗΥ θα έλεγα)
Πλέον ακόμα και το Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρα έχει ανάλογο πρόγραμμα με το ΗΜΜΥ ΕΜΠ με τις κατευθύνσεις κάνοντα πολύ πιο ευδιάκριτο το κομμάτι της Πληροφορικής και όχι με ασάφεια προσφέροντας όλα τα μαθήματα ενός Τομέα(Ηλεκτρονικής Υπολογιστών σε κάποια τμήματα) ως επιλεγόμενα και αφήνοντας στον Φοιτητή να επιλέξει ποια θα ακολουθήσει...
Πως είναι δυνατόν ο μέσος Φοιτητής να γνωρίζει ποια αντιστοιχούν σε Πληροφορική...???!!!  :o

ΥΓ:
Θα ήθελα να διευκρινίσω το εξής:
Αν περάσεις σε οποιοδήποτε τμήμα που ασχολείται με Μηχανολογία (ακόμα και αεροδιαστημικής) είσαι Μηχανολόγος.
Απλά έχεις εξειδίκευση στο συγκεκριμένο αντικείμενο που λέει ο τίτλος σου (Μηχανολόγος Αεροσκαφών και μόνο,χάνοντας έτσι επαγγελματικά δικαιώματα...δεν το εξηγώ περισσότερο)
Αν περάσεις σε τμήμα Ηλεκτρολόγων είσαι Ηλεκτρολόγος (εκτός κι αν πας σε συγκεκριμένη κατεύθυνση ή επιλέξεις τα κατάλληλα μαθήματα ανάλογα το Τμήμα Ηλεκτρολόγων)
Αν επιλέξεις τμήμα Χημικών είσαι Χημικός(χρειάζεται MSc ή/και PhD για διαφοροποίηση)...

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Maria simi

Παράθεση από: dpa2006 στις 14 Ιουλ 2022, 08:21:30 ΜΜΠαρακαλώ,
Είναι καλή σχολή.
Καλή σταδιοδρομία!  :)
Τελικά  πέρασε Λαμία στην Πληροφορική με εφαρμογές στην Βιοϊατρική ο Μάνος! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!

dpa2006

Παράθεση από: Maria simi στις 11 Αυγ 2022, 09:19:44 ΠΜΤελικά  πέρασε Λαμία στην Πληροφορική με εφαρμογές στην Βιοϊατρική ο Μάνος! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!
Παρακαλώ,
Καλή σταδιοδρομία εκ νέου...!!!  :)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science