Θεματάκι με την κάρτα δικτύου του server

Ξεκίνησε από niksarid, 09 Νοε 2011, 11:39:09 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

niksarid

Χαίρεται συνάδελφοι,

Αφού έλυσα τα διάφορα προβλήματα με το lts στο εργαστήριο μου, παρατήρησα ότι οι fat clients ξεκινάνε αργά, και η εργασία στα clients αφού κάνουν log-on γίνεται ανυπόφορη, ενώ πέρσι με το 9.04 δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Φέτος εγκατέστησα lts 10.04 με μια κάρτα gigabit στον server και gigabit switch (TP-LINK TL-SG1016) -το είχα πάρει πέρσι.

Παρατήρησα ωστόσο ότι όταν ανοίξω το εικονίδιο της σύνδεσης στον server, η σύνδεση αναφέρεται ως 10mb/s half duplex. Δοκίμασα με το

sudo ethtool -s eth1 speed 1000 duplex full

όμως ενώ δεν μου βγάζει μήνυμα λάθους και πάλι η σύνδεση αναφέρεται το ίδιο 10mb/s  half duplex.

Να πω ότι ο server έχει μια marvel εσωτερική κάρτα gigabit, όμως δοκίμασα και με μια Sweex που βασίζεται στο realtek 8139.

Και τέλος και το λαμπάκι στην κάρτα πίσω δείχνει σύνδεση στα 10mb/s half duplex.

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα το εκτιμήσω...
Ευχαριστώ,
Ν. Σ.


alkisg

Δοκίμασε να συνδέσεις τον server απευθείας στο switch (χωρίς καλωδίωση τοίχου) με ένα διαφορετικό, μικρό καλώδιο δικτύου. Δες αν έτσι αλλάζει η ταχύτητα σύνδεσης.

niksarid

#2
Απευθείας είναι συνδεδεμένο :)

Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το καλώδιο;

Στη συνδεσμολογία του εργαστηρίου έχω ένα gigabit switch που πέφτουν πάνω όλα τα clients (TP-LINK TP-SG1016), και αυτό συνδέεται με ένα άλλο uplink switch (Compex TP1016C) όπου έρχονται καλώδια από γραφεία κλπ και αυτό συνδέεται με τον router.

Βάζω το καλώδιο του server sto 1000αρι, δεν συνδέεται. Το βάζω στο compex, συνδέεται στα 10mb/s, στον router συνδέεται στα 100mb/s

Να πω τέλος οτι το καλώδιο είναι home made όχι απο εμένα :)
Και πάλι ευχαριστώ!

alkisg

Ναι, είναι πιθανό να έχει πρόβλημα το καλώδιο, δοκίμασε με ένα άλλο. :)

Να κι ένα παρόμοιο θέμα: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3995.msg42888#msg42888