Πρόβλημα με σκληρό????

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 01 Νοε 2011, 05:14:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Γεια σε όλους,
Σήμερα ο Ubuntu LTSP server μου παρουσίασε το εξής: συνάδελφος που είχε μάθημα στο εργαστήριο την τελευταία ώρα με κάλεσε γιατί ο server δεν αποκρινόταν (πχ ο firefox δεν έκλεινε, το openoffice δεν άνοιγε κτλ). Προσπάθησα να τον κάνω επανεκκίνηση αλλά δεν..., αναγκάστηκα να κρατήσω το κουμπί πατημένο μέχρι που μου έβγαλε το dialog για να επιλέξω τερματισμό ή επανεκκίνηση ή αναστολή κτλ.
Επέλεξα τερματισμό και στη συνέχεια προσπάθησα να το ξανανοίξω, αλλά στην οθόνη εκκίνησης (πριν εμφανιστεί το λογότυπο του Ubuntu) μου έβγαλε το εξής μήνυμα:
mounting / sys on root/sys failed: No such file or directory
και μετά το prompt:
(initramfs)_
Το ίδιο έβγαλε και όταν επέλεξα να μπουτάρει από το recovery mode του τελευταίου εγκατεστημένου πυρήνα (δεν θυμάμαι ποιου).
Επίσης ντρέπομαι που το λέω, αλλά πίστεψα τον ΓΑΠ ότι όλα θα πάνε καλά, και δεν πήρα back up της εγκατάστασης......
Δυστυχώς λόγω του προχωρημένου της ώρας δεν προλάβαινα να κάνω τίποτε άλλο.
Να υποθέσω ότι ο σκληρός  με χαιρέτησε??
Υπάρχει κάποιο διαγνωστικό που μπορώ να τρέξω από livecd ??
Μήπως να κάνω δημοψήφισμα (για το αν πρέπει να ξαναστήσω το Ubuntu LTSP)??
Δημήτρης

alkisg

Μπούταρε από live CD, άνοιξε το gparted και κάνε δεξί κλικ → Έλεγχος στο συγκεκριμένο partition.

Δημήτρης Γκίνης

Δοκίμασα 2 cd εγκατάστασης (10.04.01 και 10.04.03)  και δεν κατάφερα προχωρήσω στην δοκιμή του ubuntu:
Το μεν πρώτο κολλάει στην οθόνη με το λογότυπο του Ubuntu και τις τελίτσες που αναβοσβήνουν, με το δε δεύτερο φτάνω στην οθόνη επιλογής γλώσσας και δοκιμής και μετά μου ζητάει να κάνω login (δοκίμασα με ubuntu και no password αλλά τίποτα).
Υποψιάζομαι κάποια ασυμβατότητα της κάρτας γραφικών, έχω δίκιο?
Τι μπορώ να κάνω?

Δημήτρης Γκίνης

Μην μπορώντας να τρέξω το livecd στον server, συνέδεσα τον προβληματικό σκληρό σαν δεύτερο σε άλλο μηχάνημα, μπήκα με Live cd ubuntu 10.04.03 και έτρεξα το gparted:
O σκληρός είχε 2 partition:
Στο 2ο από αυτά όπου υπήρχε το home και οι φάκελοι όλων των users γίνεται κανονικά mount και το gparted αναφέρει ότι έιναι ΟΚ μετά τον έλεγχο.
Το 1ο όμως δεν γίνεται mount και το gparted αναφέρει: filesystem mounted or open exclusively by another program.
Τα ίδια αποτελέσματα είχα και από terminal με το e2fsck -f -y -v /dev/sdb6
ενώ το sudo mount /dev/sdb6 /mnt δεν επιστρέφει τίποτα.

Μετά από αυτό δοκίμασα μέσα από το live cd να ξεκινήσω εγκατάσταση (τουλάχιστον τα πρώτα βήματα) για να δω τι θα συμβεί με τα partitions: η εγκατάσταση όμως δείχνει να κολλάει στο 2ο βήμα - επιλογή ζώνης ώρας .
Καμιά ιδέα??

Δημήτρης Γκίνης

Μετά από επικοινωνία με τον αμερικάνο ξάδελφο του Άλκη (γνωστό και ως alkisg) ο σκληρός πάει για format.

Katsadouros_Dhm

Αυτό το δημοψήφισμα μέχρι και τους σκληρούς ξετίναξε  ;D