Απεργία τα χρήματα στον Διευθυντή?

Ξεκίνησε από dim, 10 Μαΐου 2010, 08:41:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Συνάδελφοι το χρηματικό ποσό για τις ημέρες τις απεργίας σας τα δίνετε στον διευθυντή ή σας τα κρατάνε από την μισθοδοσία?
Εγώ  τις προηγούμενες φορές τα πήγα στο χέρι της Διευθύντριας όπως ζήτησε - απαίτησε.....
...Μετά άλλος συνάδελφος παλιός το έκανε θέμα στην ΕΛΜΕ και η θέση της ΕΛΜΕ είναι πως τα χρήματα δεν τα δίνουμε αλλά τα κρατάνε από την Μισθοδοσία.
Εσείς τι κάνετε στα σχολεία σας?
Σήμερα μου είπε να υπογράψω και να της τα δώσω.
Δεν υπέγραψα της είπα να κρατηθούν από την μισθοδοσία και μου είπε αυτό δεν γίνεται και πρέπει να τα δώσω.
Τής είπα και εγώ αύριο....

denispyr

Σε πληρώνει η διευθύντρια στο χέρι ?!?!?!
Κι εδώ (Α Δυτικής Αττικής) και αλλού (Α Βοιωτίας) αναφέρονται στην κατάσταση μισθοδοσίας και πληρώνομαι λιγότερο μέσω τράπεζας. Ύποπτες συναλλαγές χέρι με χέρι ... ποτέ.
Διονύσης

iliasthes

Σε εμάς παρακρατούνται και πληρωνόμαστε λιγότερα.

Circle

Και σε εμάς παρακρατούνται από τη μισθοδοσία.

lykos

Από κατάσταση μισθοδοσίας! Παλαιότερα τάδινα και στο χέρι (είχα και εμπιστοσύνη) αλλά τώρα, δεν ξέρει κανείς τι παίρνουμε!!
Μειώσεις μισθών, αναδρομική κράτηση (12%) επιδομάτων, αναδρομική κράτηση Δ.Π. (30%).
Νέα μείωση επιδομάτων & δώρων (αναδρομικά?)... Μύλος!...
Εγώ υπέγραψα κατάσταση μισθοδοσίας με 156 Ε. λιγότερα, και δεν υπήρχε πουθενά στην κατάσταση ανάλυση (πόσα αναδρομικά επιδομάτων, πόσα για Πάσχα, πόσα για τον τρέχοντα μήνα?). Αν δεν υπέγραφα δεν θα πληρωνόμασταν... Θα πείς, τώρα τόχεις σίγουρο?

Με λίγα λόγια: Και που ξέρει η Δ/ντρια το ποσό που αντιστοιχεί σε 1 μέρα εργασίας σου? (ή απουσίας σου...)


denispyr

Δε νομίζω να βρεθει κάποιος που δεν του παρακρατούνται. Σε κάθε μισθοδοτική κατάσταση υπάρχουν ποσά που παίρνουμε (μισθός, επιδόματα κλπ) και ποσά που αφαιρούνται (φόροι, ασφάλιση κλπ). Όπως τίποτα από τα παραπάνω δεν πηγαίνει χέρι-χέρι, έτσι και η απεργία. Όλα περνάνε μέσα από την κατάσταση για να βγει το πληρωτέο του 15μερου.
Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε κάποιος να ζητάει στο χέρι το επίδομα γάμου, έτσι δεν είναι?
Μπορείς, αν θες, να συννενοείσται *κάθε* μήνα για το *σύνολο* του μισθού σου  >:D
Διονύσης

Keep Growing

Καλά, τι καρποί του φυτού της κατηγορίας των Papariae , είναι αυτά που σας κάνει αυτή η "κυρία";

"... η θέση της ΕΛΜΕ είναι πως τα χρήματα δεν τα δίνουμε αλλά τα κρατάνε από την Μισθοδοσία"

Εσείς γιατί τα ανέχεστε αυτά που σας κάνει; Είναι δυνατόν να σας ζητά να υπογράψετε καταστάσεις για επιστροφή χρημάτων απεργίας; και να κάνει και τον ταμεία; Τι είναι αυτά ρε;
ΦΑΣΙΣΜΟΣ, πως τον ανέχεστε; Τραβήξτε της μια αναφορά απευθείας στην Αννούλα, ...αλλά τι να σου κάνει... και αυτή με αγροτικά θέματα ασχολείται ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Παράθεση από: Keep Growing στις 10 Μαΐου 2010, 10:35:52 ΜΜ
Είναι δυνατόν να σας ζητά να υπογράψετε καταστάσεις για επιστροφή χρημάτων απεργίας; και να κάνει και τον ταμεία; Τι είναι αυτά ρε;
Παρακαλώ πολύ πρακτικό!!! Και λείπει μόνο η υπογραφή μου!!!





poursali

τι γινεται εκει περα στο σχολειο σου dim? σαν πολυ πρωτοτυπια επεσε
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Gnirut

Ρε dim και νόμιζα ότι τα είχα ακούσει όλα. Μας κούφανε η διευθύντριά σου. Ρε που τους βρίσκουνε όλους αυτούς και τους αναθέτουν διευθυντιλίκια. Αλλά θα μου πεις χωρίς σοβαρό οικονομικό κίνητρο στο τέλος θα πάνε μόνο τα ψώνια.

Επι της ουσίας αυτό που λέει ο Lykos είναι το πιο σωστό. Εαν τα δώσεις στο χέρι ζήτα κάποια απόδειξη. Αλλά πες ότι γίνεται κάποιο λάθος άντε να βρεις μετά άκρη με τη μισθοδοσία.

Εμάς γίνεται πάντως παρακράτηση. Ο διευθυντής γράφει μόνο την κατάσταση με αυτούς που απέργησαν.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Καλά Δήμητρα, πάλι ζωγράφισες... δηλαδή όχι ακριβώς εσύ, αλλά η διευθύντριά σου. ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ. Η διευθύντριά σου είναι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ, όχι ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ. Αυτό σημαίνει ότι δε νομιμοποιείται να παρακρατήσει cash αλλά μόνο στα χαρτιά...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: dim στις 10 Μαΐου 2010, 08:41:55 ΜΜ
Συνάδελφοι το χρηματικό ποσό για τις ημέρες τις απεργίας σας τα δίνετε στον διευθυντή ή σας τα κρατάνε από την μισθοδοσία?
Εγώ  τις προηγούμενες φορές τα πήγα στο χέρι της Διευθύντριας όπως ζήτησε - απαίτησε.....
...Μετά άλλος συνάδελφος παλιός το έκανε θέμα στην ΕΛΜΕ και η θέση της ΕΛΜΕ είναι πως τα χρήματα δεν τα δίνουμε αλλά τα κρατάνε από την Μισθοδοσία.
Εσείς τι κάνετε στα σχολεία σας?
Σήμερα μου είπε να υπογράψω και να της τα δώσω.
Δεν υπέγραψα της είπα να κρατηθούν από την μισθοδοσία και μου είπε αυτό δεν γίνεται και πρέπει να τα δώσω.
Τής είπα και εγώ αύριο....


Πρώτη φορά το ακούω.

Πάντα γίνεται παρακράτηση από την μισθοδοσία
Γιατί δεν γίνεται να κρατηθούν από την μισθοδοσία; Δεν το καταλαβαίνω.

nyktwr

Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ αυτό το πράγμα! Κατάγγειλέ το οπωσδήποτε στην ΕΛΜΕ. Αν η ΕΛΜΕ δεν κάνει τίποτα τότε ενημέρωσε την ΟΛΜΕ.
Υ.Γ. Η Διευθύντρια έχει σώας τας φρένας;

andreas_p

Θα πας ιεραρχικά.

Προς :   Ε.Λ.Μ.Ε.

Κοιν :   ΠΕΚΑΠ, ΟΛΜΕ

Μην τ' αφήσεις έτσι !!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Και επανερχόμαστε στο φλέγον θέμα: πόσοι από τους εν ενεργεία εκπαιδευτικούς θα περνούσαν τη βάση σε ένα τεστ ρουτίνας από ψυχολόγο ή ψυχίατρο;

Αχ, ρημάδα αξιολόγηση, κακούργα συνέντευξη, που άλλους (εκπαιδευτικούς) τους κατεβάζεις και άλλους τους ανεβάζεις στα τάρταρα (ωχ, ανάποδα το είπα κύριε Πετροχείλο).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...