Πώς θα φτιάξω μια ιστοσελίδα στο διαδίκτυο;

Ξεκίνησε από SotirisD, 17 Σεπ 2008, 05:35:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

koemm

παιδια και κατι ακομα μου το ειπε ενα φιλαρακι στο ασχετο, εαν ανεβασω τη σελιδα θα πρεπει να εχω ενα pc ανοικτο 24 ωρες το 24ωρο και αν κλεινει το pc θα πεφτει η σελιδα?η μπορει να ειναι πανω στον server  που θα κανω τη φιλοξενια της σελιδας μου?ετσι ωστε να μην χρειαζεται να ειμαι συνεχεια απο πανω της και να γλυτωσω να παρω εναν υπολογιστη μονο για αυτο που θα τον καψω σε 10 μηνες και θα πεταξω ενα 1000 € ?

tom

#31
Παράθεση από: koemm στις 18 Φεβ 2010, 04:14:35 ΜΜ
εχω μια μικρη απορια,προχωραω και κανω δωρεαν μια σελιδα χρησιμοποιωντας ενα site απο τα παραπανω για να την φτιαξω οταν θα την ανεβασω θα μου εμφανιζεται σαν πχ koemm.gr  η θα μου βγει κατι σαν πχ koemm.gr.com το domain μου πχ ειναι το  koemm
ευχαριστω για την υπομονη !!!   :)
Όταν λες ότι το domain σου είναι το koemm το έχεις κατοχυρώσει με κάποιο τρόπο; Αν ναι τότε το URL μπορεί να είναι της μορφής http://www.koeem.gr. Αν όχι θα είναι της μορφής http://www.something.com/koemm/ ή http://koemm.something.com. Για παράδειγμα η δική μου σελίδα στο weebly, για το οποίο δε πληρώνω, έχει url http://skylogiannis.weebly.com.

Παράθεση από: koemm στις 18 Φεβ 2010, 06:17:10 ΜΜ
παιδια και κατι ακομα μου το ειπε ενα φιλαρακι στο ασχετο, εαν ανεβασω τη σελιδα θα πρεπει να εχω ενα pc ανοικτο 24 ωρες το 24ωρο και αν κλεινει το pc θα πεφτει η σελιδα?η μπορει να ειναι πανω στον server  που θα κανω τη φιλοξενια της σελιδας μου?ετσι ωστε να μην χρειαζεται να ειμαι συνεχεια απο πανω της και να γλυτωσω να παρω εναν υπολογιστη μονο για αυτο που θα τον καψω σε 10 μηνες και θα πεταξω ενα 1000 € ?
Η φιλοξενία γίνεται συνήθως σε servers της εταιρίας, της οποία την υπηρεσία θα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις το δικτυακό σου τόπο. Κάποιες παρέχουν τη φιλοξενία δωρεάν με περιορισμό στο μέγεθος του site άλλες τη χρεώνουν και προσφέρουν και άλλες υπηρεσίες όπως support. Δεν έχει νόημα να έχεις δικό σου server για ένα site σαν και αυτό που θες να κάνεις.

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: koemm στις 18 Φεβ 2010, 06:17:10 ΜΜ
παιδια και κατι ακομα μου το ειπε ενα φιλαρακι στο ασχετο, εαν ανεβασω τη σελιδα θα πρεπει να εχω ενα pc ανοικτο 24 ωρες το 24ωρο και αν κλεινει το pc θα πεφτει η σελιδα?η μπορει να ειναι πανω στον server  που θα κανω τη φιλοξενια της σελιδας μου?ετσι ωστε να μην χρειαζεται να ειμαι συνεχεια απο πανω της και να γλυτωσω να παρω εναν υπολογιστη μονο για αυτο που θα τον καψω σε 10 μηνες και θα πεταξω ενα 1000 € ?

Αν θέλεις να έχεις δικό σου σέρβερ, τότε το πράγμα πάει μακρυά...
Θα πρέπει να στήσεις web & ftb server και να μεριμνήσεις εσύ για την προστασία του σερβερ σου, στήνοντας επιπλέον έναν isa server (ή έστω ένα squid), ώστε να φιλτράρεις τα πάντα.
Και επιπλέον, θα έχεις άγχος... κι θα αναλαμβάνεις μόνος οτιδήποτε πάει στραβά ή καλά.

Εγώ θα πρότεινα να σε φιλοξενήσει άλλος.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

iliasthes

Για τη διεύθυνση: Εξαρτάται τι domain θα δεσμεύσεις. Την κατάληξη εσύ τη διαλέγεις. Για να ελέγξεις τη διαθεσιμότητα domain με κατάληξη gr μπες στο www.gr και κάνε έναν έλεγχο. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και μέσω του site κάποιου καταχωρητή. Καταχωρητές είναι οι εταιρείες που έχουν το δικαίωμα να δέχονται αιτήσεις για "κατοχύρωση" domain. Δυο πολύ γνωστά site είναι το www.domains24.gr και το www.papaki.gr Έχω δεσμεύσει domain και στα δύο στο παρελθόν και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Συνήθως 2-3 εικοσιτετράωρα μετά την αίτηση ενεργοποιείται το domain (αν και η οριστική έγκριση αργεί λίγο περισσότερο). Οι εταιρείες αυτές έχουν κάποιο περιβάλλον όπου με όνομα χρήστη και κωδικό διαχειρίζεσαι το domain σου. Δηλαδή, αλλάζεις τόσο τα στοιχεία ιδιοκτησίας (σε ποιον ανήκει, ποιος είναι τεχνικός υπεύθυνος κλπ) αλλά και σε ποιον server (εσύ θα πρέπει να γνωρίζεις είτε την ip είτε το dns) φιλοξενείται το site, οπότε όταν κάποιος γράφει τη διεύθυνση σου παραπέμπεται στον server που φιλοξενείται η σελίδα σου.

Τώρα για τη φιλοξενία. Αυτό που σου είπε ο φίλος σου συν μια στατική ip (επιπλέον κόστος για τη γραμμή που πληρώνεις ίντερνετ) θα ίσχυε αν φιλοξενούσες το site στον υπολογιστή σου. Εσύ είτε θα απευθυνθείς σε μια εταιρεία που προσφέρει δωρεάν φιλοξενία (με αρκετικούς τεχνικούς περιορισμούς συνήθως) είτε θα νοικιάσεις χώρο. Την ip του server ή το dns του είτε θα στο στείλουνε με e-mail όταν δημιουργήσεις το λογαριασμό hosting είτε υπάρχει στο περιβάλλον διαχείρισης του λογαριασμού σου.

Ελπίζω να κάλυψα κάθε πιθανή απορία σου  :)

Σούλας Βασίλης

Προτείνω www.weebly.com. Δωρεάν φιλοξενία και φιλικό περιβάλλον δημιουργίας απλών ιστοσελίδων. Δείτε ένα δείγμα μίας ιστοσελίδας που ξεκίνησα να φτιάχνω σήμερα. www.hotelakrogiali.weebly.com
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

poursali

Παράθεση από: Σούλας Βασίλης στις 18 Φεβ 2010, 09:06:56 ΜΜ
Προτείνω www.weebly.com. Δωρεάν φιλοξενία και φιλικό περιβάλλον δημιουργίας απλών ιστοσελίδων. Δείτε ένα δείγμα μίας ιστοσελίδας που ξεκίνησα να φτιάχνω σήμερα. www.hotelakrogiali.weebly.com

όντως πολυ απλο.. οτι πιο ευκολο εχω δει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

xaos

Πως θα ανεβάσω στο internet  μια σελίδα με κατάληξη .gr.
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι
Όπως θα καταλάβατε  αντιμετωπίζω και προσωπικά  πρόβλημα  με την επιθυμία μου να ανεβάσω  την σελίδα μου  στο ίντερνετ.
Διαβάζοντας τα διάφορα  σχόλια  έκανα το βήμα όπως αναγράφετε  σχετικά  με την απόκτηση  του δικό μου, ονόματος  με  Ελληνική  ανεγνωρισμένη  καταλήξει  .gr.
Ως  εδώ όλα καλά και η απάντηση ήρθε και η επιβεβαίωση ήρθε   όποτε είμαι ελεύθερος να χρησιμοποιήσω  το άνομο που κατοχύρωσα  π.χ .(( m1m2m3.gr)).
Από εδώ και κάτω αρχίζουν τα δύσκολα δηλαδή, δοκίμασα  να  ανεβάσω  το όνομα  στο  ίντερνετ αλλά μάταιος κόπος  όταν δεινό στο ψαχτιρι τον  κατοχυρωμένο άνομα δεν  μου το παρουσιάζει  π.χ (http://www.in.gr/)) αλλά  την κατάληξη του  σαιτ που με φιλόξενη.
Θα παράκουσα αν κάποιος φίλος ξερή την ακριβή  διαδικασία ας την περιγράψει βήμα βήμα  ( σημειώνω ότι δεν είμαι άριστος  χριστής της αγγλικής γλώσσας  αλλά και αυτής καθεαυτής της τεχνολογία  η δε  παραπομπή σε  Φώτο) θα ήταν για μένα θειο Δώρο, ώστε να μπορέσω να πραγματοποίησε το Όνειρο μου να  ανεβάσω την σελίδα με το δικό μου  όνομα  .(( http://www.m1m2msaw3.gr  )). Και όταν ψαχνό να  με το ψαχτιρι να βγαίνει επιτέλους σε  Ελληνικη κατάληξη
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΟΙ 

iliasthes

Αν κατάλαβα καλά, έχεις πλέον το δικό σου domain name. Ένα όνομα της μορφής: www.dikomoyonoma.gr, πάρα πολύ ωραία.
Όσο πιο συνοπτικά σου λέω τι πρέπει να κάνεις αφού σου εξηγήσω όσο πιο απλά κάποια πράγματα.

Στο internet< υπάρχουν δύο κατηγορίες υπολογιστών. Οι πελάτες και οι εξυπηρετητές οι σερβιτόροι δηλαδή όπως σε ένα εστιατόριο υπάρχουν οι πελάτες και οι σερβιτόροι. Οι πελάτες δηλαδή όλοι εμείς, γράφοντας διευθύνσεις είναι σαν να παραγγέλνουμε κάτι. Παραγγέλνουμε μια σελίδα να εμφανιστεί στην οθόνη του υπολογιστή μας. Που βρίσκονται οι ιστοσελίδες; Βρίσκονται αποθηκευμένοι στους εξυπηρετητές. Άρα πρέπει να βρεις έναν εξυπηρετητή. Υπάρχουν εκατοντάδες εταιρείες, που είτε πουλάνε χώρο σε εξυπηρετητές, είτε προσφέρουν δωρεάν. Αυτή την προσφορά χώρου θα την βρεις ως φιλοξενία ή hosting στα αγγλικά. Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που προσφέρουν δωρεάν χώρο όπως προείπα και κάποιες επί πληρωμή. Με ένα ποσό 60-70 ευρώ το χρόνο καλύπτεται αυτή η ανάγκη.

Άρα βήμα 1ο: Βρίσκεις χώρο φιλοξενίας, είτε δωρεάν, είτε επί πληρωμή.
Βήμα 2ο: Δημιουργείς την ιστοσελίδα, δηλαδή τα σχετικά αρχεία
Βήμα 3ο: Μεταφέρεις την ιστοσελίδα στο χώρο φιλοξενίας με τις κατάλληλες ρυθμίσεις για τη διεύθυνση που έχεις κατοχυρώσει.

Μένει ένα πολύ σημαντικό βήμα που πρέπει να κάνεις. Δηλαδή εσύ κατοχύρωσες τη διεύθυνση: www.todikomouonoma.gr και απέκτησες χώρο σε έναν εξυπηρετητή και αποθήκευσες τα αρχεία της ιστοσελίδας σου εκεί. Υπάρχει ένα ανπάντητο ερωτηματικό. Όταν εγώ γράφω τη διεύθυνση www.todikomouonoma.gr πως θα ξέρει ο υπολογιστής μου οτι αυτή η διεύθυνση είναι αποθηκευμένη στον εξυπηρετητή που το έχεις αποθηκεύσει; Η εταιρεία από την οποία "αγόρασες" τη διεύθυνση σου έδωσε ένα όνομα χρήστη και έναν κωδικό για να συνδέεσαι σε μια σελίδα. Στην ουσία συνδέεσαι με έναν δεύτερο σερβιτόρο τον εξυπηρετητή ονομάτων. Όπως σε κάποια εστιατόρια, άλλος σερβίρει το φαγητό και άλλος τα ποτά, αλλά για να ξεκινήσεις το γεύμα σου πρέπει να τα έχεις όλα. Αν συνδεθείς εκεί μπορείς να δηλώσεις τα στοιχεία του εξυπηρετητή. Έτσι όταν κάποιος βάζει τη διεύθυνση www.todikomouonoma.gr θα παραπέμπεται αυτόματα στον εξυπηρετητή που βρίσκεται η ιστοσελίδα σου. Ποια είναι αυτά τα στοιχεία; Όταν θα νοικιάσεις ή θα αποκτήσεις δωρεάν τον χώρο θα σου δώσουν είτε το όνομα του εξυπηρετητή πχ dns1.hreehostia.com είτε την ip του. Θα συμπληρώσεις αύτά τα στοιχεία λοιπόν. Άρα βήμα 4ο:

Δηλώνω τα στοιχεία του εξυπηρετητή που φιλοξενείται η ιστοσελίδα μου στον εξυπηρετητή ονομάτων.

Αυτά όσο πιο απλά μπορούσα.

Δημήτρης Κανάς

ΜΙΤΜ το Avast! και το Firefox αποκλείει την συγκεκριμένη σελίδα...

Ούπς... πρέπει να αφαιρέθηκε το post  :police:
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

andreas_p

Στον ΙΕ, "κόβεις" με τον Σύμβουλο (Εργαλεία - Επιλογές Internet - Περιεχόμενο) συγκεκριμένες διευθύνσεις.

Με τον περιηγητή  firefox ?   Ξέρει κανείς ;;

Α

ΜΙΤΜ

Παιδια μην μπαινετε στην ιστοσελιδα www.exelix.....freehost.gr, εχει trojan