Προσθήκη υπολογιστών στο epoptes

Ξεκίνησε από kmeranos, 08 Οκτ 2019, 03:53:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kmeranos

Καλημέρα σας,

Ονομάζομαι Σπάχος Κυριάκος και διδάσκω στο 1ο ΕΠΑΛ Ηλιούπολης.
Φέτος εγκατέστησα στους υπολογιστές του σχολείου την έκδοση Ubuntu 16.04 32bit που έχουν και το πρόγραμμα epoptes.

Ο δικός μου υπολογιστής παίζει το ρόλο του server. Όταν ανοίξω πρώτα το δικό μου υπολογιστή και μετά των μαθητών όλα είναι καλά και στο epotpes βλέπω όλους τους χρήστες. Όταν όμως κάποιος μαθητής εκκινήσει πριν από εμένα τον υπολογιστή τότε δεν τον βλέπω στο epoptes. Υπάρχει τρόπος να λυθεί το θέμα χωρίς να ξανακάνει εκκίνηση ο μαθητής;

Ευχαριστώ.

alkisg

Καλησπέρα Κυριάκο,

Πώς είπες στους clients να βρίσκουν τον υπολογιστή σου; Έβαλες π.χ. SERVER=server.local στο /etc/default/epoptes-client;

Αν ΔΕΝ πειράξεις καθόλου το /etc/default/epoptes-client, και βάλεις στον δικό σου υπολογιστή στατική IP, και στους clients πειράξεις το αρχείο /etc/hosts ώστε να περιέχει π.χ.
10.161.254.10 server
τότε δεν θα παίζει ρόλο η σειρά εκκίνησης, θα μπορεί να ξεκινάνε και οι clients πρώτα.

kmeranos

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς στους client έβαλα SERVER=Station00 στο  /etc/default/epoptes-client , όπου Station00 ο δικός μου υπολογιστής.

Αν κάνω  τώρα αυτά που περιγράφεις θα λυθεί το πρόβλημα;

alkisg

Ναι. Επίσης μπορείς αντί να πειράξεις το /etc/hosts, να βάλεις SERVER=10.161.254.10 στο /etc/default/epoptes-clent, δηλαδή την IP αντί για το όνομα.

kmeranos

Αν ο υπολογιστής δεν έχει στατική IP μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο;

alkisg

Δυστυχώς τότε θα πρέπει να αναβαθμίσεις το λειτουργικό σε Ubuntu 18.04, το οποίο έχει τη νεότερη έκδοση 1.0 του Επόπτη, η οποία δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

kmeranos

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Διάβασα για την έκδοση Ubuntu 18 LTSP. Θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω την εγκατάσταση αυτού του λειτουργικού. Αυτή τη στιγμή έχω 12 υπολογιστές (+ ένα του καθηγητή) διαφόρων τεχνολογιών (από P IV 1GB ram έως 4GB ram). Στους 2 από αυτούς τρέχει antX, σε 2 lubuntu και στους υπόλοιπους 9 Ubuntu 16.04 (έκδοση για ΕΠΑΛ).
Μπορώ με το υπάρχων δικτυακό εξοπλισμό να εγκαταστήσω το LTSP με τη μορφή fat client για όλους τους υπολογιστές ή πρέπει να αλλάξω κάρτες δικτύου;

alkisg

Τον καλύτερο υπολογιστή βάφτισέ τον server και όρισε ότι εκεί θα κάθεται ο καθηγητής.
Μετά κάνε εγκατάσταση Ubuntu MATE 18.04 32 bit ακολουθώντας επακριβώς τις οδηγίες στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP.
Έτσι θα έχεις και LTSP, σπαταλώντας μόνο 15 λεπτά πέρα από την εγκατάσταση του λειτουργικού.

Σ' εκείνο το σημείο δοκιμάζεις το LTSP και βλέπεις αν σου αρέσει. Αν δεν σου αρέσει, δεν χρειάζεται καν να το απεγκαταστήσεις, δεν βαραίνει τον server· δεν επιβαρύνθηκες κάτι, αφού την εγκατάσταση του 18.04 θα την έκανες έτσι κι αλλιώς.

Οι clients δεν χρειάζονται αλλαγή καρτών δικτύου σε καμία περίπτωση.
Αν όμως φροντίσεις ότι το switch θα έχει τουλάχιστον μία θύρα gigabit, στην οποία θα είναι συνδεδεμένος ο server, τότε θα πάει 10 φορές πιο γρήγορα.

Εν τέλει, θεωρώ ότι θα σε βολέψει πολύ καλά το LTSP οπότε δεν θα ασχοληθείς καν με τη συντήρηση των τοπικών εγκαταστάσεων Linux και θα αφήσεις αυτές που έχουν για ώρα ανάγκης (π.χ. hardware πρόβλημα server).