Κατάργηση του ΑΕΠΠ απο πανελλήνιες

Ξεκίνησε από xara_pap, 11 Μαΐου 2010, 02:02:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xara_pap

Καλησπέρα,
κάτι έχει πάρει το αυτί μου τελευταία για κατάργηση του ανάπτυξη εφαρμογών από πανελλήνιες. Γνωρίζετε κάτι?
Ευχαριστώ

petrosp13

Χωρίς διάθεση ειρωνίας, κι εμένα πήρε το αυτί μου ότι θα μας επιστρέψουν τα δώρα και το επίδομα αδείας  :police:
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Από τις συζητήσεις στο 4ο συνέδριο καθηγητών πληροφορικής διαπίστωσα ότι Η τάση, που εγώ κατάλαβα ότι κυκλοφορεί, είναι να διατηρηθεί το μάθημα, με νέο πρόγραμμα σπουδών, ίσως και με νέο βιβλίο. Η τεχνολογία επικοινωνιών μάλλον μετράει μέρες... εκτός αν οι όποιες αλλαγές λάβουν χώρα μετά την σχολική χρονιά 2011-2012.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

astef

Αυτές οι φήμες διακινούνται εδώ και τρία-τέσσερα χρόνια...
Λέγονται διάφορα...
Αν μας πάρουν και αυτό πάντως, αλλίμονό μας!! Μας ξεβρακώσανε...
Ελπίζω να γίνει αυτό που λέει ο Λάμπρος..εφόσον είναι προς κατεύθυνση αναβάθμισης και όχι υποβάθμισης, βέβαια!!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δεν νομίζω ότι θα βγάλουν την ανάπτυξη εφαρμογών από τις πανελλήνιες εξετάσεις. Μπορεί να γίνει κάτι σαν το ΑΟΘ και να είναι επιλογής (αν υπάρχει αυτό το σύστημα) για τις σχολές πληροφορικής.
Εξάλλου πρόκειται να κάνουν και αλλαγές στο βιβλιο την επόμενη σχολική χρονιά. Αν ήταν να καταργηθεί μπορούσαν να κρατήσουν το βιβλιο στην τρέχουσα μορφή.

P.Tsiotakis

το θέμα είναι επίσης το αν θα μείνει μόνο αυτό και πάρουν όλα τα άλλα

Καρκαμάνης Γεώργιος

Λες Παναγιώτη να γίνει κάτι ανάλογο που έγινε στο ΕΠΑΛ;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Συνάδελφοι, μη χάνετε το θάρρος σας. Ακόμη κι αν καταργηθεί η ΑΕΠΠ, μην ανησχείτε. Υπάρχει λύση: data entry στο eschool, φωτοτυπίες, ταχυδρομείο, γραμματεία! Όλα τα πόστα μας περιμένουν! Θα γίνουμε επίσημα το δεξί χέρι (ή το ... αριστερό πόδι) του σχολείου. Μεγίστη Τιμή!!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Vangelis

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι με την είσοδο της πληροφορικής σε όλα τα μαθήματα οι καθηγητές πληροφρικής θα μπορούν να διδάξουν όποιο μάθημα θέλουν!!!! έτσι θα παταργηθούν ολες οι άλλες ειδικότητες για λόγους οικονομίας!!!.

poursali

Παράθεση από: Vangelis στις 15 Μαΐου 2010, 06:42:33 ΜΜ
Κάτι πήρε το αυτί μου ότι με την είσοδο της πληροφορικής σε όλα τα μαθήματα οι καθηγητές πληροφρικής θα μπορούν να διδάξουν όποιο μάθημα θέλουν!!!! έτσι θα παταργηθούν ολες οι άλλες ειδικότητες για λόγους οικονομίας!!!.

xaxaxaxa σε λαθος θρεντ εισαι... εχουμε και ανεκδοτα καπου
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

pgrontas

Παράθεση από: poursali στις 16 Μαΐου 2010, 05:44:45 ΜΜ
xaxaxaxa σε λαθος θρεντ εισαι... εχουμε και ανεκδοτα καπου

Παράθεση από: Vangelis στις 15 Μαΐου 2010, 06:42:33 ΜΜ
Κάτι πήρε το αυτί μου ότι με την είσοδο της πληροφορικής σε όλα τα μαθήματα οι καθηγητές πληροφρικής θα μπορούν να διδάξουν όποιο μάθημα θέλουν!!!! έτσι θα παταργηθούν ολες οι άλλες ειδικότητες για λόγους οικονομίας!!!.

Δεν ξέρω αν αναφέρεστε σε αυτό το thread, αλλά άλλο η διδασκαλία για τις κοινωνικές επιπτώσεις της πληροφορικής και άλλο αυτό που ισχυρίζεστε.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μια εκδοχή είναι να μπαίνουμε ως δεύτερος καθηγητής σε μαθήματα άλλων ειδικοτήτων που χρησιμοποιούν και διδάσκουν μέσω των λογισμικών που έστειλε το Υπουργείο.

Αυτό για ορισμένους συναδέρφους πληροφορικούς μπορεί να βγει σε καλό, καθώς υποθέτω πως θα δημιουργηθούν κάποιες ώρες  που μπορεί κάποιος να τις πάρει για να καλύψει ωράριο ή ακόμα και να δημιουργηθεί μια νέα θέση.

poursali

pgrontas καμια σχεση.. αυτο εννοουσα. χιουμοριστικα, γιατι φοβαμαι οτι παρεξηγηθηκα τελειως
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

pgrontas

Παράθεση από: poursali στις 17 Μαΐου 2010, 03:46:27 ΜΜ
pgrontas καμια σχεση.. αυτο εννοουσα. χιουμοριστικα, γιατι φοβαμαι οτι παρεξηγηθηκα τελειως
ok poursali. Δικό μου λάθος.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

poursali

;-)

ΥΓ: σορρυ για το συτομο μηνυμα... !
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ