setup σαν netcaffe

Ξεκίνησε από bobptz, 08 Ιαν 2013, 07:51:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Θέλω τα clients να μπουτάρουνε χωρίς login, και να μην υπάρχουνε users. 
Δε με ενδιαφέρει οι μαθητές να σώζουνε αρχεία και να τα βρίσκουνε αργότερα.  Με ενδιαφέρει μόνο να σώζουνε αρχεία για το τρέχων μάθημα, σαν άσκηση.
Θέλω στην επανεκκίνηση, είτε του client είτε του server να διαγράφοντε όλα τα αρχεία του μαθητή και να επανέρχονται οι προηγούμενες ρυθμίσεις.   
Σαν netcaffe δηλαδή.

Η ακόλουθη επιλογή θα κάνει αυτό που θέλω, ή χρειάζονται κι άλλες ρυθμίσεις?
Δημιουργία χρηστών  ==> Ένας λογαριασμός ανά υπολογιστή


apapakL

Κάποια στιγμή που χρειάστηκα κάτι ανάλογο (στην 10.04) εφάρμοσα τη λύση για guest sessions που περιγράφει ο Άλκης σε αυτό το post.

Ίσως να βολεύει καλύτερα αν θέλεις να επανέρχονται ακριβώς οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις μετά από αποσύνδεση ή επανεκκίνηση.

Katsadouros_Dhm

Χρησιμοποιώντας για 1,5 και πλέον χρόνο τα ubuntu 10.04 με sch-scripts στο εργαστήριο του σχολείου,νομίζω ότι το ιδανικό στήσιμο -προσωπική μου άποψη-  όσον αφορά τους χρήστες είναι "Ένας λογαριασμός ανά υπολογιστή και ανά τμήμα".
Ένα σημαντικό πλεονέκτημα- πέρα φυσικά από αυτά που αναφέρονται πολύ σωστά στο "Linux/sch-scripts/Δημιουργία χρηστών" - είναι η αίσθηση που έχουν οι μαθητές ότι διαθέτουν το δικό τους "προσωπικό χώρο" στο εργαστήριο, πράγμα πολύ σημαντικό για τη σωστή τους στάση και σεβασμό μέσα στο χώρο του εργαστηρίου.
( Π.χ. δεν αντιμετώπισα ποτέ μέσα στον 1,5 χρόνο οποιαδήποτε ζημιά που να προκλήθηκε από μαθητή, ίσα-ίσα που με εντυπωσιάζει κάθε μέρα πόσο προσέχουν "το δικό τους υπολογιστή").