ΔΕΤ,ΗΜΤΥ και εναλλακτικες

Ξεκίνησε από twisted_g, 11 Μαΐου 2016, 10:41:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

twisted_g

Καλημερα,

Ειμαι πρωτοετης φοιτητης του ΔΕΤ και θα ηθελα να μαθω καποιες απο τις εναλλακτικες που εχω για ζητηματα πληροφορικης/ηλεκτρονικης καθως σκεφτομαι το ενδεχομενο του 10%. Ανεκαθεν ελεγα πως θελω να ασχοληθω με διοικηση επιχειρησεων ή πληροφορικη. Μετα τις πανελληνιες, επελεξα το ΔΕΤ ως συνδυασμο των 2, αμφιβαλλοντας ομως για το αν θα με καλυπτει δεδομενου οτι δεν περιεχει τη φυσικη/hardware πληροφορικης το οποιο με τραβουσε ολο και περισσοτερο σε ΗΜΜΥ.

Αν και το τμημα με ενθουσιασε και ολα του τα μαθηματα μου αρεσουν αρκετα εως παρα πολυ, εξακολουθω να θελω το hardware και τη φυσικη που δεν εχω.. Σκεφτομαι το 10% για ΗΜΤΥ(Μετα την Αθηνα που δεν πιανω, η Πατρα ειναι η πρωτη -και ισως μονη- πολη που θελω/μπορω να παω), αλλα και ceid γιατι εχω διαβασει πως οι ΗΜΤΥ δεν ειναι επαρκεις συγκριτικα στον τομεα πληροφορικης. Επειδη ομως θεωρω τα τμηματα αυτα πιο μονιδιαστατα και συγκεκριμενα σε τομεα σπουδων, σε αντιθεση με το ΔΕΤ, ψαχνω τις εναλλακτικες μου χωρις να αλλαξω σχολη. (Μονοδιαστατα εννοω πως ως τμημα διοικησης το ΔΕΤ προσφερει περισσοτερες γνωσεις πληροφορικης απ'οτι γνωσης διοικησης οι ΗΜΤΥ, ενω δε θα ηθελα να εχω ως μεταπτυχιακο ενα πτυχιο γενικο στη διοικηση οπως mba )

Υπαρχει λοιπον καποιος τροπος να αναπληρωσω τα κενα στο hardware που σημιουργει το ΔΕΤ (πιστοποιημενα) ωστε να μπορω να διεκδικησω μια θεση μεταπτυχιακου σε κομματι πληροφορικης και με hardware(πχ ολοκληρωμενα πληροφοριακα συστηματα);
Η εστω καποιο τμημα σε αυτες τις 2 πολεις που να συνδυαζει επαρκτως τα 2 αυτα αντικειμενα;(γνωριζω πχ πως οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ εχουν ροη Οικονομικων ).
Συγγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα, ελπιζω στην κατανοηση, τις αμεσες και αναλυτικες απαντησεις σας.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

googlebro

Ως πρώτη σκέψη, θεωρώ ιδανικό για την περίπτωσή σου, να τελειώσεις αυτό που άρχισες, και να κάνεις μεταπτυχιακό σε ηλεκτρονική/hardware/υλικό/όπως θες πεστο . Για το αν θα σε δεχτούν/αν θα έχεις επαρκείς γνώσεις, στο μεταπτυχιακό που θα επιλέξεις,  μπορείς να ενημερωθείς από την γραμματεία (πάρε τηλέφωνο) της σχολής που κάνει το μεταπτυχιακό.

Κατά τα άλλα, οι εξής 3 κατηγορίες που σου φαίνονται ίδιες : Πολυτεχνία τύπου ΗΜΜΥ, Πολυτεχνεία τύπου CEID, ΑΕΙ Πληροφορικής, έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους. Διαφορές οι οποίες καλώς υπάρχουν, ώστε συνολικά, να καλύπτονται διαφορετικές ανάγκες της κοινωνίας/οικονομίας/εργασιακού περιβάλλοντος.

Τώρα τμήματα τύπου "Kati & Πληροφορική", συνήθως δεν έχουν καμία σχέση με τις 3 ανωτέρω κατηγορίες. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Ως γενικό κανόνα για την επιλογή προτείνω: Σ αρέσει η Πληροφορική/υπολογιστές/hardware/software/whatever -->Πολυτεχνείο/ΑΕΙ/ΤΕΙ που να έχει να κάνει με αυτό που σου αρέσει.
Σ αρέσει η Ενέργεια/Φυσική/και λίγο τα δίκτυα/υπολογιστές/να βάζεις υπογραφές/να έχεις πολλά επαγγελματικά δικαιώματα --> Πολυτεχνείο Ηλεκτρολόγων (τύπου ΗΜΜΥ δλδ)

Σ αρέσει η διοίκηση και η πληροφορική? Χμμμμμ ΔΙΑΛΕΞΕ ένα από τα ΔΥΟ !!!

twisted_g

Ευχαριστώ για τη γνώμη και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Περί των τμημάτων, προφανώς δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη με τις γνώσεις μου επί της πληροφορικής, αλλά και επι των ίδιων των τμημάτων, αλλά δε μου φαίνονται "Τα ίδια". Θεωρώ πως έχουν πολλά κοινά ΗΜΜΥ και ceid, ανάλογα τα συγκρινόμενα τμήματα, καθώς πχ στην Αθήνα δεν υπάρχει αμιγώς μηχ.υπολογ., οπότε το τμήμα ΗΜΜΥ "καλύπτει" το κενό αυτό έχοντας πιο πολλή πληροφορική από το ΗΜΤΥ της Πάτρας πχ. Όσο για τις πληροφορικές γνωρίζω τη διαφορά κυρίως στην προσέγγιση και το αντικείμενο, αλλά αναφέρθηκα στο τμήμα του ΕΚΠΑ το οποίο είναι "και Τηλεπικοινωνιών", περιέχοντας κάποια μαθήματα φυσικής (ηλεκτρομαγνητισμού, σημάτων κλπ).

Όσο για την περίπτωσή μου, αυτό θα ήταν το ιδανικό και για μένα, όμως ξέρω από τώρα πως πολύ δύσκολα δέχονται σε μεταπτυχιακό hardware απόφοιτους του τμήματος, γι αυτό και ψάχνω αν υπάρχουν τρόποι να λάβω περισσότερες γνώσεις επί του αντικειμένου, με τρόπο που να αποδεικνύεται και να στέκεται σε μία αίτηση μεταπτυχιακού..

Θα εκτιμούσα λοιπόν οποιαδήποτε πρόταση για διεύρυνση των γνώσεών μου στην ηλεκτρονική και hardware που μπορεί να σταθεί στον ακαδημαϊκό ή έστω τον εργασιακό τομέα (προφανώς όχι το 2ο πτυχίο το οποίο ούτως ή άλλως σκέφτομαι).

Περιμένω τις γνώμες σας, ευχαριστώ πολύ