Ολη η θεωρία του σχολικού (- κεφάλαιο 10 )

Ξεκίνησε από stavrax, 17 Σεπ 2008, 12:05:23 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stavrax

Αγαπητοί συνάδελφοι ..
Το καλοκαίρι έγραψα σε openoffice  όλη την θεωρία του σχολικού σε doc αρχείο μαζί με σχόλια όπου κρίνω ότι είναι απαραίτητο.
Σήμερα αποφάσισα να ανεβάσω το αρχείο αυτό.

Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι διπλός:
1) Θέλω βοήθεια από την κοινότητα να το κάνω καλύτερο.
2) Από την στιγμή που δεν με ενδιαφέρουν ούτε πνευματικά δικαιώματα ούτε εργατικά δεν μπορώ να αφήνω το αρχειάκι να κάθεται στον σκληρό δίσκο από την στιμή που μπορεί να βοηθήσει κάποιον μαθητή να καταλάβει τι στο καλό πρέπει να διαβάσει από το σχολικό.

Τα σχόλια είναι γραμμένα με italics
Το όλο κείμενο είναι γραμμένο με bullets που από ότι έχω δεί αρέσει στους μαθητές.
Προσπάθησα να κάνω copy paste το σχολικό ώστε να μην ξεφεύγω με πιθανες δικές μου παρερμηνείες ορισμών και εννοιών αλλά σε ορισμένα σημεία δεν άντεξα και έκανα αλλαγές που έκρινα ότι δεν αλλάζουν το νόημα.
Μην ξεχνάμε ότι δεν έχω φτιάξει το κεφάλαιο 10 (βλέπε μπάνια ζέστες και μπυρίτσες)


Θα χαρώ με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.
Ακομη περισσότερο θα χαρώ αν κάποιος μου πεί ότι τον βοήθησα.

Φιλικά
Σταύρος




P.Tsiotakis

Συγχαρητήρια, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Δεν το είδα αναλυτικά, θα το κάνω σταδιακά, αλλά γενικά δεν είδα κάτι λανθασμένο.
Συγχαρητήρια, περισσότερο που το διαθέτεις έτσι...

Σε καιρούς που οι μαθητές ζητάνε bullets, θα κάνει θραύση!!

dkotanid

Θαυμάζω πάντα τέτοιους ανθρώπους που κάνουν μια καταπληκτική δουλειά.
Μπράβο!!! :)
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

stavrax

σε ευχαριστώ.
Μου έδωσες όρεξη να γράψω και το 10

avit

Συγχαρητήρια πάρα πολύ καλή δουλειά.

stavrax

Καλησπέρα ... μόλις τελείωσα ένα φυλλάδιο με ασκήσεις πάνω σε πινακάκια
Ισως να μην έπρεπε να το ανεβάσω εδώ... αλλά μιας ξεκίνησαν τα ανεβάσματα σε αυτό το thread λέω να το συνεχίσω.
Το φυλλάδιο φτάνει μέχρι και τα υποπρογράμματα. Μέσα έχω ρίξει μερικά clipart για να μην πέφτει το ηθικό όταν κάποιος δει το χάος το ίδιο. Επίσης εχω βάλει και τις λύσεις από την γλωσσομάθεια. (ευχαριστούμε άλκη). Προσπάθησα να μην έχει τυπογραφικά.
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια

alkisg

Παράθεση από: stavrax στις 30 Σεπ 2008, 10:21:21 ΜΜ
Επίσης εχω βάλει και τις λύσεις από την γλωσσομάθεια. (ευχαριστούμε άλκη).

Ευχαριστώ, αλλά για τη Γλωσσομάθεια τα αξίζει ο Σπύρος! Εμένα είναι άλλο, λέγεται Διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ:) :P  ::)

(καλά δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο μόνος που τα μπλέκει... ειδικά τώρα που έβγαλε κι ο Σπύρος έκδοση με διερμηνευτή αντί για compiler!)

P.Tsiotakis

δηλαδή υπάρχουν:

ο διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ
και ο διερμηνευτής της γλωσσομάθειας;

P.Tsiotakis

Σταύρο, βάλε όνομα-επώνυμο στο υποσέλιδο για να το χρησιμοποιήσουμε...

και η  διάθεση για προσφορά έχει τα όριά της

stavrax

Το να βάλω όνομα δεν έχει κανένα νόημα....
Θα μπορούσα να λέγομαι στράτος  :)
Στην τελική όποιος θέλει το σβήνει και βάζει το δικό του

Dinos

ωραίος ο Σταύρος για πολλούς λόγους.
προσφέρει, τη βρίσκει απλά με αυτό που κάνει και δείχνει δρόμους και νοοτροπίες.
Μπράβο Σταύρο. Ευχαριστούμε.
Είσαι πραγματικός δάσκαλος (και για μας)

avit

Επιτρέψτε και σε εμένα να συνεισφέρω τη δική μου version θεωρίας.
Θα μπορούσατε να την πείτε και θεωρία του τεμπέλη μιας και είναι 17 σελίδες. (χωρίς ανάπτυξη και παραδείγματα). Εγώ προτείνω στους μαθητές μου να μάθουν πρώτα τις σημειώσεις και μετά να προσπαθήσουν να βγάλουν άκρη με το βιβλίο τους.
Θα χαρώ για οποιοδήποτε σχόλιο ή / και διόρθωση.


ikariofil

Παράθεση από: stavrax στις 30 Σεπ 2008, 10:21:21 ΜΜ
Καλησπέρα ... μόλις τελείωσα ένα φυλλάδιο με ασκήσεις πάνω σε πινακάκια
Ισως να μην έπρεπε να το ανεβάσω εδώ... αλλά μιας ξεκίνησαν τα ανεβάσματα σε αυτό το thread λέω να το συνεχίσω.
Το φυλλάδιο φτάνει μέχρι και τα υποπρογράμματα. Μέσα έχω ρίξει μερικά clipart για να μην πέφτει το ηθικό όταν κάποιος δει το χάος το ίδιο. Επίσης εχω βάλει και τις λύσεις από την γλωσσομάθεια. (ευχαριστούμε άλκη). Προσπάθησα να μην έχει τυπογραφικά.
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια


Φίλε stavrax έχεις ανεβάσει ένα φυλλάδιο μόνο με λύσεις αλλά δεν έχεις πουθενά τις εκφωνήσεις των ασκήσεων!

stavrax

Ολες αυτές είναι ασκήσεις.... (οι λύσεις είναι στις δύο τελευταίες σελίδες)
Η εκφώνηση είναι:
Τι θα εμφανιστεί στην οθόνη του υπολογιστή αν εκτελεστούν οι παρακάτω εντολές;

stavrax

Παράθεση από: avit στις 02 Οκτ 2008, 08:24:17 ΠΜ
Επιτρέψτε και σε εμένα να συνεισφέρω τη δική μου version θεωρίας.
Θα μπορούσατε να την πείτε και θεωρία του τεμπέλη μιας και είναι 17 σελίδες. (χωρίς ανάπτυξη και παραδείγματα). Εγώ προτείνω στους μαθητές μου να μάθουν πρώτα τις σημειώσεις και μετά να προσπαθήσουν να βγάλουν άκρη με το βιβλίο τους.
Θα χαρώ για οποιοδήποτε σχόλιο ή / και διόρθωση.

ωραίο. Θα το μοιράσω την τελευταία στιγμή σε αυτούς που αφήνουν την θεωρία για το τέλος...
Πάντα υπάρχουν παιδιά που κάνουν αυτό το λάθος  ;)