Απορία σε άσκηση

Ξεκίνησε από Nick, 17 Μαΐου 2016, 05:27:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nick

Να γραφεί πρόγραμμα το οποίο:
Α. Θα ζητάει από το χρήστη τα 24 γράμματα της ελληνικής αλφαβήτου και θα τα καταχωρεί σε πίνακα ΓΡ[24]
Β. Θα ζητάει από το χρήστη τα ονόματα των 400 μαθητών ενός σχολείου και θα τα καταχωρεί σε πίνακα ΟΝ[400], καθώς και τους αντίστοιχους μέσους όρους τους και θα τους αποθηκεύει σε πίνακα ΒΑΘ[400].
Γ. Θα ζητάει από το χρήστη ένα γράμμα
Δ. Θα εμφανίζει τους μαθητές των οποίων το όνομα ξεκινάει με το γράμμα που εισήγαγε ο χρήστης και τους αντίστοιχους μέσους όρους τους, κατά αλφαβητική σειρά.

Η απορία μου είναι στο Δ ερώτημα. Πως λύνεται αυτό; Ευχαριστώ!
Την άσκηση την βρήκα στο διαδίκτυο.

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα σε όλους

είναι άσκηση με επεξεργασία/σύγκριση χαρακτήρων

για παράδειγμα, για να αρχίζει ένα όνομα από "κ" θα πρέπει να ισχύει όνομα>="κ" και όνομα<"λ"

πρέπει δηλασή να είναι τουλάχιστον ίσο με τον χαρακτήρα αυτόν, για τα ονόματα που αρχίζουν από "κ" (αν έχει περισσότερους χαρακτήρες είναι μεγαλύτερο, για παράδειγμα "κα">"κ"), αλλά ταυτόχρονα μικρότερος από τον αμέσως επόμενο χαρακτήρα, ώστα να το περιορίσεις στο "κ"

έχω την εντύπωση το δύσκολο μέρος της άσκησης είναι να βρεις τον "επόμενο χαραακτήρα" που αναλύσαμε παραπάνω ... εγώ θα έκανα αναζήτηση στον πίνακα ΓΡ[24] και θα προσδιόριζα με βάση τη θέση που θα έβρισκα τον επόμενο χαρακτήρα ..

ας με επιβεβαιώσει και κάποιος συνάδελφος καθώς τα αλφαριθμητικά είναι κάπως ιδιαίτερα ως θέμα



evry

έχεις δίκιο , ακριβώς έτσι είναι, οπότε θα πρέπει να κάνεις μια σειριακή αναζήτηση του στυλ:

Κώδικας: c
Διάβασε γράμμα
Αναζήτηση στον πίνακα ΓΡ για τη θέση του γράμματος 
Για μαθητή από 1 μέχρι 400
   Αν θέση = 24 και  όνομα >= ΓΡ[24] Τότε
         Γράψε .....
   Αλλιώς_Αν  όνομα >= ΓΡ[θέση] και όνομα < ΓΡ[θέση+1] Τότε 
         Γράψε .....
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα σε όλους

πολύ σωστά Ευριπίδη, πρέπει να ελέγξουμε και την περίπτωση το γράμμα να είναι το τελευταίο, δηλαδή το Ω, καθώς η συνθήκη

αν όνομα>=Γρ[θέση] και όνομα <Γρ[θέση+1] τότε

θα ξεπεράσει τα όρια του πίνακα ..

όχι και τόσο εύκολο άσκηση γενικά έχω την εντύπωση συνδυάζει αρκετά πράγματα

Nick

Σας ευχαριστώ πολύ! τελικά ήταν πολύ εύκολο!

Λαμπράκης Μανώλης

#5
Εγώ πάντως θεωρώ πως δεν είναι και τόσo εύκολη για τον μέσο μαθητή, έχει αρκετές λεπτομέριες...και αν δεν σου έρθει η "έμπνευση" με την αναζήτηση δύσκολα λύνεται

Εβελινακι

Καλησπέρα έχω μία απορία για την αρχή του παρακάτω προγράμματος Πως θα εκτελέσω την εντολή εισαγωγής των ονομάτων(«το πολύ»)

Να γράφει πρόγραμμα το οποίο να διαβάζει το πολύ 100 ονόματα και να τα εμφανίζει αλφαβητικά. Σε περίπτωση που δοθεί ο χαρακτήρας '#' Να σταματάει η εισαγωγή των ονομάτων και να ταξινομούνται όσα έχουν δοθεί.

Foto

"το πολύ' σημαίνει max τιμή. Άρα θα έχεις έναν πίνακα χαρακτήρων από 1 έως 100. Ή θα πάρει το "#" ως χαρακτήρα και θα σταματήσει την εισαγωγή (και δεν θα το γράψει στο πίνακα) ή θα φθάσει στο 100 ο μετρητής πχ εισαγώμενες_λέξεις.