Εκκαθαριστές και XML

Ξεκίνησε από panayotisk, 09 Φεβ 2010, 09:54:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panayotisk

Πρόσφατα δημιουργήθηκε μια σχετική αναστάτωση στα σχολεία γιατί το υπουργείο θέλει να αναλάβει τη μισθοδοσία των εκπαιδευτικών. Αυτός ο συγκεντρωτισμός δεν ξέρω αν θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, αλλά άλλο είναι το θέμα.

Ζητείται από αυτόν που βγάζει τη μισθοδοσία να κατασκευάσει ένα αρχείο XML  :o (μαζί με το αντίστοιχο XSD) στο οποίο να περιγράφονται αναλυτικά οι αποδοχές και οι κρατήσεις καθενός. Για τον λόγο αυτό δίνεται και ένα .xls (Excel) προκειμένου να διευκολύνει την κατάσταση.

Συγνώμη, έχουν αίσθηση σε ποιους απευθύνονται; Ο υπεύθυνος μισθοδοσίας (συχνά ο διευθυντής σε μικρά σχολεία) σε ποσοστό 99% δεν έχει ξανακούσει τα αρχικά XML και XSD.
α) Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να μην εμπλέξουν καθόλου τα σχολεία στη διαδικασία μετάβασης.
β) Αν παρόλα αυτά επιμένουν να εμπλέξουν τα σχολεία ας ζητούσαν τουλάχιστον τα αρχεία σε φορμάτ Excel και ας έκαναν τη μετατροπή σε XML οι ίδιοι.

Είναι τραγελαφικά αυτά τα πράγματα. Σε συνδυασμό με το e-school θα πάθουμε ψυχικό τραλαλά. :D

Vags

Η μετατροπή είναι το λιγότερο, η συμπλήρωση του αρχείου είναι το αγγούρι (το δροσερό...) ;D

P.Tsiotakis

δροσερό ή άλλο, πάντως είναι αγγούρι
αυτό το xls πάντως έχει πολύ πλάκα  :-X

astef

#3
Φίλε Παναγιώτη(panayotisk),
Όλα τα σφάζουμε, όλα τα μαχαιρώνουμε ...
Εξάγουμε και οδόντες ...
Τα πράγματα πάνε ακριβώς όπως τα συζητούσαμε από παλιά ...
Κερδίζουμε βραβείο "Πυθίας"! :D
Ελαστικός πληροφορικός σε ανελαστικό περιβάλλον!


ΥΓ Εαν έχεις το σχετικό ραπόρτο στείλε μου το, να δω κι εγώ τί παίζει.
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Πέτρος Γαβαλάκης

Έχω την αίσθηση ότι το θέμα αυτό δεν αφορά αποκλειστικά το Υπ. Παιδείας αλλά όλους τους φορείς του Δημοσίου και τις προσπάθειες της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών να συγκεντρώσει - σε πρώτη φάση- πληροφορία από όλες τις μισθοδοσίες των ΔΥ.(αναλυτικά εδώ: http://www.gsis.gr/epsp.html).
Καλό θα ήταν πάντως να γνωστοποιηθούν τυχόν εγκύκλιοι/οδηγίες κλπ ώστε να έχουμε καλύτερη άποψη...

Το θετικό στην όλη υπόθεση είναι - κατά την από τεχνικής πλευράς άποψή μου- η υιοθέτηση XML format (αντί των custom τύπου ΑΠΔ ΙΚΑ, ΦΜΥ κλπ) και βεβαίως η διάθεση και εναλλακτικού τρόπου δημιουργίας του συγκεκριμένου αρχείου που είναι βασισμένος σε ΕΛΛΑΚ...
Σε επόμενη φάση, αναμένεται η πληρωμή να γίνεται αποκλειστικά από το Υπουργείο Οικονομίας, όπως δήλωσε σήμερα ο Υπουργός. Αυτό δεν διευκρινίζει και πάλι ποιός θα κάνει τον υπολογισμό της μισθοδοσίας αλλά ο ρόλος του "εκκαθαριστή" όπως τον γνωρίζουμε σήμερα θα αλλάξει ριζικά...

panayotisk

Αγαπητέ Αντώνη,
μπες στο σύνδεσμο που έγραψε ο φίλος pgaval για να δεις τις προδιαγραφές και για το τι ζητάνε. Μπορείς να δεις και το παράδειγμα του XML, όπως και το "βοηθητικό" xls.
Ειδικά αν λείπει κάποιo επίδομα τότε άστα να πάνε. Πρέπει να τροποποιήσεις το xsd...

Φίλε pgaval πράγματι το φορμάτ XML είναι πολύ ευέλικτο. Αρκεί κάποιος να μπορεί να το καταλάβει για να το χρησιμοποιήσει. Δε θεωρώ ότι είναι δική μας δουλειά (των πληροφορικών).

Αναρωτιέμαι τι άλλο θα δουν τα μάτια μας.

poursali

τωρα μπερδευτηκα... στο excel στις οδηγιες λεει:

Παράθεση
Πατήστε το κελί J3   
Κάντε Copy   
Ανοίξτε ένα Notepad   
Κάντε Paste στο Notepad   
Κάντε Save από το Notepad με .xml στο τέλος του ονόματος και επιλέγοντας UTF8 αντί ANSI!   
Έτοιμοι! Μπορείτε να στείλετε το αρχείο αφού το ελέγξετε σύμφωνα με τις οδηγίες αποστολής.   

το αρχειο xsd τι ειναι και πως δημιουργειται?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

panayotisk

Εεε το xsd περιγράφει το schema του xml. Βασικά αυτοί κάπου δίνουν μία έκδοση του xsd
psp psp-1.1.xsd
αλλά αναφέρουν στο FAQ (7-9) ότι αν κάποιο επίδομα λείπει πρέπει να τροποποιηθεί το xml (προφανώς εννοείται και το schema του δηλαδή το xsd). Λένε ότι αυτό μπορεί να γίνει και μέσω του excel, αλλά ακόμα και εδώ πολύ αμφιβάλλω αν ακόμα και στο excel μπορεί εύκολα κάποιος να προσθέσει ένα κωδικό για κάποιο επίδομα.

poursali

Παράθεση από: panayotisk στις 10 Φεβ 2010, 12:36:41 ΠΜ
Εεε το xsd περιγράφει το schema του xml. Βασικά αυτοί κάπου δίνουν μία έκδοση του xsd
psp psp-1.1.xsd
αλλά αναφέρουν στο FAQ (7-9) ότι αν κάποιο επίδομα λείπει πρέπει να τροποποιηθεί το xml (προφανώς εννοείται και το schema του δηλαδή το xsd). Λένε ότι αυτό μπορεί να γίνει και μέσω του excel, αλλά ακόμα και εδώ πολύ αμφιβάλλω αν ακόμα και στο excel μπορεί εύκολα κάποιος να προσθέσει ένα κωδικό για κάποιο επίδομα.

καταλαβα.. εμεις προσθεσαμε κανονικα ενα επιδομα που δεν υπηρχε σε συννενοηση με το γραφειο... συγκεκριμενα βαλαμε κωδικο 95 στο Ε.ΔΙ.Π. και δουλεψε μια χαρα... και το εστειλα κιολας...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

nikos33

μπορούμε λέει να χρησιμοποιήσουμε και το αρχείο του excel σαν αφετηρία αλλά είναι σε excel 2007, εγώ βέβαια έχω απλά το compatibility pack 2007 για παλαιότερο office, θα κάνω δουλειά ή πρέπει να κατεβάσω το open office ??

βοηθήστε λίγο γιατί ο εκκαθαριστής έχει αγχωθεί φοβερά και μου το μεταδίδει και σε μένα !

P.Tsiotakis

αν για έναν υπάλληλο ξεκαθαριστούν οι κωδικοί είναι απλό μάλλον παιδιά.

βάλε καλύτερα openoffice γιατί μπορεί το comp. pack μπορεί να μπεις σε μπελάδες σχετικά με το τελικό που θα δημιουργήσει!

poursali

Παράθεση από: nikos33 στις 10 Φεβ 2010, 11:38:06 ΠΜ
μπορούμε λέει να χρησιμοποιήσουμε και το αρχείο του excel σαν αφετηρία αλλά είναι σε excel 2007, εγώ βέβαια έχω απλά το compatibility pack 2007 για παλαιότερο office, θα κάνω δουλειά ή πρέπει να κατεβάσω το open office ??

βοηθήστε λίγο γιατί ο εκκαθαριστής έχει αγχωθεί φοβερά και μου το μεταδίδει και σε μένα !

εγω το δουλεψα κανονικα και με το 2003... απλα λεει οτι εκει δουλευει σιγουρα, δεν λεει οτι δεν δουλευει στα αλλα... το εκανα και στα 2 σχολεια που ειμαι με 2003, κανενα προβλημα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Laertis

Εγώ πάλι δεν το δούλεψα καθόλου ...  ;D
Μετά απο το e-school, τη μετάπτωση δεδομένων και τον συγχρονισμό που γίνεται όποτε περνάει ο κομήτης του Χάλει κοντά απο τη γη, έχει γυρίσει το μάτι μου και φοβούνται (η διεύθυνση του σχολείου) πια να μου πούνε έστω και καλημέρα, όχι να μου ζητήσουν βοήθεια ή να μου αναθέσουν νέα εργασία.
Είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουνε γιατί αν κάνουν μόνοι τους αυτό σημαίνει ότι μπορούν κάλλιστα να κάνουν και τα άλλα που φορτωνόμουν τόσο καιρό  :D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

nikos33

ευχαριστώ που μου επαναφέρατε την εσωτερική ισορροπία..!!


poursali

Παράθεση από: Laertis στις 10 Φεβ 2010, 03:02:24 ΜΜ
Εγώ πάλι δεν το δούλεψα καθόλου ...  ;D
Μετά απο το e-school, τη μετάπτωση δεδομένων και τον συγχρονισμό που γίνεται όποτε περνάει ο κομήτης του Χάλει κοντά απο τη γη, έχει γυρίσει το μάτι μου και φοβούνται (η διεύθυνση του σχολείου) πια να μου πούνε έστω και καλημέρα, όχι να μου ζητήσουν βοήθεια ή να μου αναθέσουν νέα εργασία.
Είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουνε γιατί αν κάνουν μόνοι τους αυτό σημαίνει ότι μπορούν κάλλιστα να κάνουν και τα άλλα που φορτωνόμουν τόσο καιρό  :D

εννοειται, αν θελουν ολα τα κανουν, απλα θελουν περισσοτερο χρονο απο εμας...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ