Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

toufeki

Ένας αγανακτισμένος Έλληνας πολίτης έγραψε κάπου:

"Το λοιπόν, δεν θέλει και να είσαι κανένας μεγάλος οικονομολόγος ώστε να αντιληφθείς ότι τα χρόνια που έρχονται θα είναι τα χειρότερα που έζησε η χώρα μας δεν ξέρω και εγώ από πότε. Φτώχια, εγκληματικότητα, τρομοκρατία των ΜΜΕ, κοινωνική αδικία το μοτίβο του φτωχού φτωχότερου και του πλούσιου πλουσιότερου παίρνει σάρκα και οστά. Τα 2.5 εκατ. Ελλήνων κάτω του ορίου της φτώχιας θα πολλαπλασιαστούν.

Αντί να πληρώσουν αυτοί που έκλεψαν, έστειλαν τα χρήματα τους στην Ελβετία, δημιούργησαν offshore για να μην φορολογηθούν, πούλησαν περιουσία της χώρας μας σε παπάδες, διόρισαν τα "ανίψια" τους. Ποιος πληρώνει? Πληρώνουν όλοι οι μισθωτοί, οι εύκολοι στόχοι δηλαδή. Που να τρέχεις να ελέγξεις δικηγόρους και ιατρούς, που να ανοίγεις λογαριασμούς πολιτικών υιών ταχυδρόμων? Χτύπα εκεί που είναι εύκολο. Χτύπα τους τίμιους και άσε τους άτιμους να αλωνίζουν και να λυμαίνονται τα χρήματα των τίμιων.

Αυτή είναι η δικαιοσύνη του ***** και της **. Τα ΜΜΕ θα τους καλύψουν άλλη μια φορά, η τέταρτη εξουσία! Η πλύση εγκεφάλου πάει καλά, τα ζώα (εμείς) πεισθήκαμε πως φταίμε και ας παίρνουμε 800 euro το μήνα. Πρέπει να συνεισφέρουμε, το κουνιστό ρολόι απέδωσε καρπούς μας υπνώτισε και οι "άρχοντες" μας τρίβουν με ικανοποίηση τα χέρια τους. Αυτοί άλλωστε θα διαχειρισθούν την οικονομική βοήθεια όπως πολύ καλά ξέρουν να κάνουν εδώ και δεκαετίες. Οι απεργίες θα σπιλωθούν, οι αντιδράσεις θα πνιγούν στα δακρυγόνα και θα ρεζιλευτούν από τα μπάχαλα.

Και το μόνο που θα μας μείνει θα είναι η οργή!"

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Θυμάστε το τραγούδι που έλεγε: "υπάρχει καλύτερη Ελλάδα και τη θέλουμε";;;
Εγώ τραγουδάω συχνά αυτά τα λόγια.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

toufeki

Αύριο έχουμε απεργία. Το ξέρατε;

http://olme-attik.att.sch.gr/files/deltia/apergia05032010.pdf


Σημ: Δεν νομίζω να είναι ντροπή που τα ανέφερα; Σίγουρα κάποιοι θα με βρίσουν. Εγώ όμως θα εξακολουθώ να τους αγαπώ. :angel:

poursali

η απεργια ειναι πολυ λιγη πλεον
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

..Εγώ κρατώ και τουφέκι.  >:(

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 04 Μαρ 2010, 11:18:55 ΜΜ
..Εγώ κρατώ και τουφέκι.  >:(

αληθεια εχεις αδεια... μην εχουμε και θυματα...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

ενα κορυφαιο ανεκδοτο που διδασκει πως πρεπει να σκεφτομαστε ωστε να τη βγαλουμε καθαρη αυτες τις δυσκολες μερες...
Σημειωση: μην αποθαρρυνθειτε απο την φωτογραφια στα αριστερα...

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3207590&postcount=4267

καλο κουραγιο
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Σας χαιρετώ συνάδελφοι.
Κατεβαίνω στην πορεία.
Τα λέμε ....


Νίκος Αδαμόπουλος


Antigonh

Ακριβώς ετσι έχουν τα πράγματα.  Τι νομίζατε δηλαδή; Αφεντικά και δούλοι ίσα κι όμοια γίναμε ούλοι;
Ε, όχι βρε παιδιά, ο καθένας στο πόστο του. Εξάλλου εμείς έχουμε μεράκι δεν είπαμε; Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

toufeki


Apoz

Καλησπέρα και από μένα . Παρακολουθώ αρκετό καιρό το παρόν forum και αποφάσισα να συμμετάσχω.
Χαιρετίζω τον συνάδελφο και καλό φίλο Λαμπρο στα χρόνια μου στην Αμφισσα.

Πριν λίγες μέρες ξαναδιάβασα ένα βιβλίο με τίτλο "Ηλίθιοι Λευκοί" , όπου μεταξύ άλλων γράφει (Είναι λιγάκι μεγάλο αλλά αξίζει)

"Κανονικά η συμπεριφορά της κοινωνίας θα έπρεπε να ήταν κάπως έτσι :

Δάσκαλοι,σας ευχαριστώ που αφιερώνετε τη ζωή σας στο παιδί μου.Μπορώ να κάνω κάτι,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,για να σας βοηθήσω; Χρειάζεστε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ; Μπορείτε να βασιστείτε πάνω μου .
Γιατί ;
Επειδή βοηθάτε το παιδί μου να - ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ- να μάθει και να μεγαλώσει. Οχι μόνο θα είστε ουσιαστικά υπεύθυνοι για την ικανότητα του να βγάλει το ψωμί του ,αλλά η επιρροή σας θα συντελέσει πολύ στην διαμόρφωση του τρόπου με τον οποίο θα βλέπει τον κόσμο..........
Σας εμπιστεύομαι οτι πολυτιμότερο έχω στη ζωή μου για επτα ώρες κάθε μέρα .Συνεπώς είστε από τους σημαντικότερους ανθρώπους στη ζωή μου! Σας ευχαριστώ .
Να όμως τι ακούν οι δασκάλοι :
"Είναι να απορείς με δασκάλους που διατείνονται οτι θέτουν πάνω από όλα το συμφέρον των παιδιών - και μετά κοιτάζουν να αρμέξουν το σύστημα μέσω τεραστίων αυξήσεων  " (New York Post ,26/12/00)
....
Πόση προτεραιότητα δίνουμε στην εκπαίδευση στην Αμερική ; Περιλαμβάνεται φυσικά στον κατάλογο χρηματοδότησης αλλά λίγο πιο πάνω από τους επιθεωρητές κρεάτων(!!!).
Ο άνθρωπος που φροντίζει καθημερινά τα παιδιά μας εισπράττει κατά μέσο όρο 41351 δολάρια ετησίως.Το μέλος του Κογκρέσου που η μοναδική φροντίδα του είναι με ποιον καπνοβιομήχανο θα βγεί το βράδυ για φαγητό εισπράττει 145100 δολάρια



  "

Το βιβλίο έχει έκδοση 2003 , παρατηρείτε κοινά μετά τα οικονομικά μέτρα και το καινουργιο νομοσχέδιο- προτάσεις .
Προσωπικά αυτό που νιώθω και μετά από χτες είναι μια αίσθηση "ξενερώματος" (αν το λέω σωστά).
Γίνονται τα πάντα για να πάμε κατευθείαν στο πάτο του βαρελιού και χωρίς χειρόφρενο.

Πρόβλημα :
1."ψηφιακή τάξη με 8 η/υ σύνολο γίνετε?"
2.Τάξη Λυκείου με 30 μαθητές γίνεται ?

Λύση
30/8= 3,75 πρόσωπα σε μια οθόνη εκ παραδρομής /hour. Pas mal.   ???

Ορμόμενος απότην  απορία "η απεργια ειναι πολυ λιγη πλεον" του χρήστη poursali  οι σκέψεις μου πάνε σε άλλες καταστασεις που η απεργία θα είναι το πιο πολιτισμένο μέσω διαμαρτυρίας .Φοβάμαι οτι θα φτάσουμε σε άλλες μορφές διαμαρτυρίας ακραίου χαρακτήρα.

Κρίμα :-[

dora

Παράθεση από: Apoz στις 05 Μαρ 2010, 09:06:30 ΜΜ
"Κανονικά η συμπεριφορά της κοινωνίας θα έπρεπε να ήταν κάπως έτσι :

Δάσκαλοι,σας ευχαριστώ που αφιερώνετε τη ζωή σας στο παιδί μου.Μπορώ να κάνω κάτι,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,για να σας βοηθήσω; Χρειάζεστε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ; Μπορείτε να βασιστείτε πάνω μου .
Γιατί ;
Επειδή βοηθάτε το παιδί μου να - ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ- να μάθει και να μεγαλώσει. Οχι μόνο θα είστε ουσιαστικά υπεύθυνοι για την ικανότητα του να βγάλει το ψωμί του ,αλλά η επιρροή σας θα συντελέσει πολύ στην διαμόρφωση του τρόπου με τον οποίο θα βλέπει τον κόσμο..........
Σας εμπιστεύομαι οτι πολυτιμότερο έχω στη ζωή μου για επτα ώρες κάθε μέρα .Συνεπώς είστε από τους σημαντικότερους ανθρώπους στη ζωή μου! Σας ευχαριστώ .
Να όμως τι ακούν οι δασκάλοι :
"Είναι να απορείς με δασκάλους που διατείνονται οτι θέτουν πάνω από όλα το συμφέρον των παιδιών - και μετά κοιτάζουν να αρμέξουν το σύστημα μέσω τεραστίων αυξήσεων  " (New York Post ,26/12/00)
Κρίμα :-[

:'(