Γυμνάσιο > Γενικά

Νέο βιβλίο Πληροφορικής

(1/3) > >>

Wizard:
Μπορείτε να βρείτε το νέο βιβλίο της Πληροφορικής στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο: http://zeus.pi-schools.gr/gymnasio/

Wizard:
Θα'θελα να μάθω τι ενημέρωση έχετε σχετικά με ποιες τάξεις θα διδαχθούν αυτή τη χρονιά το νέο βιβλίο. Από τα σενάρια επιμόρφωσης μάς είπανε ότι η τελευταία ενημέρωση έλεγε να ξεκινήσει να διδάσκεται σε όλες τις τάξεις. Είπανε όμως επίσης ότι πολλά σχολεία λάβανε αριθμό αντιτύπων μόνο για την α' τάξη και ότι υπάρχει πια μια ασάφεια που πρέπει να διευκρινιστεί.

alkisg:
Στα Γιάννενα πάντως μας είπανε ότι θα διδαχτούνε το νέο βιβλίο όλες οι τάξεις. Αν δεν φτάσουν τα βιβλία, θα πρέπει να τους κάνουμε την καινούργια ύλη με το παλιό βιβλίο ή να τους βγάλουμε φωτοτυπίες το καινούργιο (π.χ. στη Γ΄ δεν είναι πολλές οι σελίδες). Πάντως στο σχολείο μου φτάνουν για όλους...

Για να δούμε πώς θα τα (ξανα)πάει και η χελωνίτσα... :)

Wizard:
Πρώτη φορά θα διδάξω σε γυμνάσιο και μου φαίνονται λίγες οι ώρες (ειδικά για α' και β') για αυτά που μας είπανε. Αυτό που με ενόχλησε, ήταν ότι πρέπει υποχρεωτικά η γλώσσα της γ' να είναι η logo (αφού αυτή χρησιμοποιούν και τα παραδείγματα του βιβλίου). Είχα καλά αποτελέσματα πέρισυ στην α' λυκείου με τη ΓΛΩΣΣΑ, θα προτιμούσα να υπήρχε μια μεγαλύτερη ευχέρεια. Αύριο θα πάρω κι εγώ τα βιβλία. Για να δούμε αν θα φτάνουνε...

Wizard:
Όπως το περίμενα, τα βιβλία έφτασαν μόνο για την α'. Επομένως, οι β' και γ' συνεχίζουν με το παλιό. Σε αυτή την περίπτωση, είμαστε υποχρεωμένοι για τη logo στη γ';

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση